Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Przebarwienia na twarzy to problem wielu osób. Ciemno- lub jasnobrązowe czy czerwone plamki, a także bardziej rozległe znamiona mogą pojawić się na skutek różnych czynników. Wśród nich wyróżnia się między innymi długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne, opalanie skóry uwrażliwionej stosowaniem niektórych kosmetyków czy przyjmowaniem fotouczulających ziół, a w końcu - stany zapalne, pozostawiające po sobie ślad w postaci trudnych do zniwelowania zaczerwienień. Niezależnie jednak od przyczyny przebarwień, zawsze warto próbować rozprawić się z nimi przy pomocy skutecznych produktów pielęgnacyjnych. Większość z nich będzie w stanie delikatnie rozjaśnić przebarwienia, a w kilku konkretnych sytuacjach pomogą pozbyć się ich całkowicie. Sprawdź, jakie topowe kosmetyki na przebarwienia znajdziesz w drogerii Olmed i wybierz formułę odpowiadającą Twoim potrzebom!
To, czy kosmetyki i pielęgnacja domowa poradzą sobie z obecnymi na skórze przebarwieniami, zależy przede wszystkim od charakteru przebarwień. Dużo mniejszym wyzwaniem będzie załagodzenie czerwonych, pozapalnych plamek (zwłaszcza od razu po ich powstaniu), natomiast większym - rozjaśnienie przebarwień jasno- i ciemnobrązowych, obecnych na skórze przez wiele miesięcy czy nawet lat. Od razu należy tu zaznaczyć, że przebarwienia kilkuletnie lub wielomiesięczne mogą nie zareagować nawet na najlepiej skomponowaną pielęgnację, bogatą w składniki złuszczające czy ujednolicające koloryt skóry. W takich przypadkach warto udać się do kosmetologa lub gabinetu medycyny estetycznej. Specjaliści z pewnością pomogą uporać się ze starszymi przebarwieniami, na które najlepiej działa profesjonalna fototerapia z wykorzystaniem odpowiednio dobranych laserów.
Im przebarwienie jest „młodsze”, tym łatwiej sobie z nim poradzić. W pielęgnacji domowej trzeba będzie zadbać o włączenie preparatów złuszczających, wspierających regenerację skóry oraz produkcję nowych komórek, a także wzmacniających barierę hydrolipidową. Oprócz tego należy pomyśleć o preparatach łagodzących podrażnienia i zaczerwienienia (w przypadku przebarwień pozapalnych) oraz rozjaśniających (w przypadku przebarwień w brązowym odcieniu). O konkretnych składnikach, których warto poszukiwać w kosmetykach na przebarwienia, piszemy w dalszej części tekstu.
Przebarwienia na twarzy i ciele mogą powstawać na skutek oddziaływania różnych czynników - niemniej, wśród nich wyróżnia się:
I tak, czerwone „przebarwienia” są dużo łatwiejsze do usunięcia, ponieważ gdy stan zapalny lub inne podrażnienie wywołujące zwiększoną aktywność naczyń krwionośnych pod skórą (zwiększoną z uwagi na konieczność regeneracji danego miejsca) ustaną, wówczas zaczerwienienie będzie powoli blednąć - aż do całkowitego wygojenia. Inaczej sytuacja wygląda natomiast z przebarwieniami w brązowym odcieniu. Te powstają wyniku nadmiernej produkcji melaniny przez melanocyty - komórki barwnikowe skóry. Najlepiej dostrzegalnym przykładem tego mechanizmu jest brązowienie skóry po opalaniu - w wyniku ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne, melanocyty produkują więcej melaniny, mającej zdolność do pochłaniania promieniowania, jak i do jego rozpraszania. W ten sposób skóra jest chroniona przed negatywnym i szkodliwym działaniem słońca. Niektóre miejsca na ciele i twarzy są przy tym uszkodzone (czy to w wyniku zmian trądzikowych, skaleczeń czy innych czynników), a co za tym idzie - delikatniejsze i uwrażliwione. To właśnie w tych miejscach, dla ich ochrony, może odbywać się zwiększona produkcja melaniny.
Wśród przebarwień można wyróżnić różne ich rodzaje - zwłaszcza ze względu na konkretną przyczynę ich powstawania. I tak:
Jeszcze jednym rodzajem przebarwień, o których warto wspomnieć, są plamy starcze (określane także jako plamy wątrobowe czy też przebarwienia soczewicowate). Jest to forma rozsianej hiperpigmentacji, pojawiająca się na dekolcie, plecach, wierzchach dłoni i ogólnie - na rękach. Zarówno intensywność, jak i rozległość przebarwień starczych powiązana jest ściśle z ekspozycją skóry na słońce podczas całego życia. W miarę upływu czasu takie przebarwienia mogą ciemnieć i zajmować coraz większą powierzchnię skóry.
W ofercie marek kosmetycznych - zarówno tych polskich, jak i zagranicznych - dostępnych jest wiele rodzajów produktów na przebarwienia. Aby jednak były skuteczne, powinny zawierać konkretne składniki aktywne - mające szansę zregenerować naskórek, zniwelować efekt nagromadzenia melaniny i ujednolicić skórę. Wśród takich składników można wyróżnić:
Oczywiście w kosmetyce wykorzystuje się znacznie więcej substancji depigmentacyjnych. Znajdują się wśród nich choćby alfa-arbutyna, glutation, glukonolakton i wiele innych. Warto pamiętać o tym, by każdy z wymienionych składników wprowadzać do pielęgnacji ostrożnie - zaczynając od najniższych stężeń, stopniowo przechodząc na wyższe i dbając zarazem o nawilżenie skóry oraz o dobrostan bariery hydrolipidowej.
W internetowej drogerii Olmed znajdziecie wiele produktów na przebarwienia pod różnymi postaciami - w tym toniki i esencje, sera czy kremy. My postanowiliśmy wyróżnić prawdziwe bestsellery, które zawierają w swoich składach opisane powyżej substancje aktywne. Kosmetyki na przebarwienia, które z pewnością warto przetestować, to między innymi:
Najważniejszym i najskuteczniejszym elementem ochrony przed przebarwieniami jest stosowanie fotoprotekcji. Aplikacja kosmetyku z jak najwyższą wartością SPF zniweluje działanie promieniowania słonecznego, które jest bezpośrednią przyczyną i niejako „utrwala” przebarwienia (powstające w wyniku reakcji obronnej skóry). Preparaty z wysokim SPF (a najlepiej SPF50+) powinny nosić zwłaszcza te osoby, które:
Oprócz powyższego zalecenia, w celu uniknięcia powstawania przebarwień, warto dbać o barierę hydrolipidową skóry. Jej dobra kondycja zapobiega powstawaniu wyprysków w mechanizmie ochronnym, nadmiernemu przetłuszczaniu się, utracie wody z naskórka oraz jego naruszeniom (w wyniku tarcia czy stosowania zbyt agresywnej pielęgnacji). Wszystkie te czynniki są prekursorami przebarwień, dlatego codzienna pielęgnacja powinna uwzględniać stosowanie takich składników, jak ceramidy, peptydy, kwas hialuronowy czy emolienty. Więcej informacji o tym, jak dbać o barierę hydrolipidową zawarliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów: Czym jest bariera hydrolipidową skóry, jakie ma funkcje ochronne i jak odbudować barierę hydrolipidową skóry w przypadku jej uszkodzenia?, do którego lektury serdecznie zachęcamy!
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny