Najlepsze kosmetyki na przebarwienia na twarzy - jakie serum lub krem na przebarwienia skóry twarzy będą najskuteczniejsze? Poznaj TOP 5 kosmetyków na przebarwienia!

Arykuł banner - Najlepsze kosmetyki na przebarwienia na twarzy - jakie serum lub krem na przebarwienia skóry twarzy będą najskuteczniejsze? Poznaj TOP 5 kosmetyków na przebarwienia!

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Kosmetyki na przebarwienia na twarzy - jak rozwiązać ten problem skórny przy użyciu konkretnych produktów?

Przebarwienia na twarzy to problem wielu osób. Ciemno- lub jasnobrązowe czy czerwone plamki, a także bardziej rozległe znamiona mogą pojawić się na skutek różnych czynników. Wśród nich wyróżnia się między innymi długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne, opalanie skóry uwrażliwionej stosowaniem niektórych kosmetyków czy przyjmowaniem fotouczulających ziół, a w końcu - stany zapalne, pozostawiające po sobie ślad w postaci trudnych do zniwelowania zaczerwienień. Niezależnie jednak od przyczyny przebarwień, zawsze warto próbować rozprawić się z nimi przy pomocy skutecznych produktów pielęgnacyjnych. Większość z nich będzie w stanie delikatnie rozjaśnić przebarwienia, a w kilku konkretnych sytuacjach pomogą pozbyć się ich całkowicie. Sprawdź, jakie topowe kosmetyki na przebarwienia znajdziesz w drogerii Olmed i wybierz formułę odpowiadającą Twoim potrzebom!

Czy da się usunąć przebarwienia całkowicie? Jakie kosmetyki warto włączyć do codziennej rutyny, jeśli skóra wymaga regeneracji i ujednolicenia kolorytu?

To, czy kosmetyki i pielęgnacja domowa poradzą sobie z obecnymi na skórze przebarwieniami, zależy przede wszystkim od charakteru przebarwień. Dużo mniejszym wyzwaniem będzie załagodzenie czerwonych, pozapalnych plamek (zwłaszcza od razu po ich powstaniu), natomiast większym - rozjaśnienie przebarwień jasno- i ciemnobrązowych, obecnych na skórze przez wiele miesięcy czy nawet lat. Od razu należy tu zaznaczyć, że przebarwienia kilkuletnie lub wielomiesięczne mogą nie zareagować nawet na najlepiej skomponowaną pielęgnację, bogatą w składniki złuszczające czy ujednolicające koloryt skóry. W takich przypadkach warto udać się do kosmetologa lub gabinetu medycyny estetycznej. Specjaliści z pewnością pomogą uporać się ze starszymi przebarwieniami, na które najlepiej działa profesjonalna fototerapia z wykorzystaniem odpowiednio dobranych laserów.

Im przebarwienie jest „młodsze”, tym łatwiej sobie z nim poradzić. W pielęgnacji domowej trzeba będzie zadbać o włączenie preparatów złuszczających, wspierających regenerację skóry oraz produkcję nowych komórek, a także wzmacniających barierę hydrolipidową. Oprócz tego należy pomyśleć o preparatach łagodzących podrażnienia i zaczerwienienia (w przypadku przebarwień pozapalnych) oraz rozjaśniających (w przypadku przebarwień w brązowym odcieniu). O konkretnych składnikach, których warto poszukiwać w kosmetykach na przebarwienia, piszemy w dalszej części tekstu.

Mechanizm powstawania przebarwień na twarzy - produkcja melaniny (barwnika skóry) i rola melanocytów

Przebarwienia na twarzy i ciele mogą powstawać na skutek oddziaływania różnych czynników - niemniej, wśród nich wyróżnia się:

  • przebarwienia czerwone i różowe - wynikające ze wzmożonej aktywności naczyń krwionośnych położonych pod skórą;
  • przebarwienia brązowe (jasne i ciemne) czy wręcz czarne - wynikające z mechanizmów obronnych skóry, w których udział bierze melanina (barwnik skóry) oraz melanocyty (komórki pigmentowe skóry).

I tak, czerwone „przebarwienia” są dużo łatwiejsze do usunięcia, ponieważ gdy stan zapalny lub inne podrażnienie wywołujące zwiększoną aktywność naczyń krwionośnych pod skórą (zwiększoną z uwagi na konieczność regeneracji danego miejsca) ustaną, wówczas zaczerwienienie będzie powoli blednąć - aż do całkowitego wygojenia. Inaczej sytuacja wygląda natomiast z przebarwieniami w brązowym odcieniu. Te powstają wyniku nadmiernej produkcji melaniny przez melanocyty - komórki barwnikowe skóry. Najlepiej dostrzegalnym przykładem tego mechanizmu jest brązowienie skóry po opalaniu - w wyniku ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne, melanocyty produkują więcej melaniny, mającej zdolność do pochłaniania promieniowania, jak i do jego rozpraszania. W ten sposób skóra jest chroniona przed negatywnym i szkodliwym działaniem słońca. Niektóre miejsca na ciele i twarzy są przy tym uszkodzone (czy to w wyniku zmian trądzikowych, skaleczeń czy innych czynników), a co za tym idzie - delikatniejsze i uwrażliwione. To właśnie w tych miejscach, dla ich ochrony, może odbywać się zwiększona produkcja melaniny.

Przebarwienia posłoneczne, plamy pigmentacyjne, przebarwienia pozapalne - jak promieniowanie słoneczne, choroby skóry i inne czynniki wpływają na koloryt skóry?

Wśród przebarwień można wyróżnić różne ich rodzaje - zwłaszcza ze względu na konkretną przyczynę ich powstawania. I tak:

  • przebarwienia potrądzikowe - jak sama nazwa wskazuje - powstają w miejscach, w których obecne były zmiany trądzikowe - wypryski, zaskórniki, cysty. Lokalizują się w obrębie nierówności skóry, najczęściej po uwrażliwieniu jej silnie działającymi kosmetykami lub lekami (w tym po stosowaniu izotretynoiny). Właśnie z tego względu, podczas kuracji na trądzik, należy bezwzględnie stosować najwyższą ochronę przeciwsłoneczną;
  • przebarwienia pozapalne - to przebarwienia o czerwonym zabarwieniu, pozostałe po pojedynczych wypryskach, zadrapaniach, rankach czy łuszczeniu się skóry. Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, są one powiązane z aktywnością naczyń krwionośnych położonych pod skórą. Gdy stan zapalny ulega wyleczeniu, takie przebarwienie najczęściej blednie, nie pozostawiając po sobie śladu;
  • melasma (ostuda) to plamy pigmentacyjne o brązowym zabarwieniu, lokalizujące się praktycznie na całym ciele (w tym na twarzy). Często pojawiają się u kobiet w ciąży, a także pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną. Co istotne, po ustaniu czynnika hormonalnego, ostuda może zaniknąć sama. Czynnikiem ryzyka wystąpienia melasmy jest ekspozycja na słońce;
  • przebarwienia posłoneczne - to najczęściej przebarwienia brązowe, które powstają po ekspozycji na słońce i utrwalają się oraz ciemnieją w wyniku dalszego wystawiania na promieniowanie słoneczne.

Jeszcze jednym rodzajem przebarwień, o których warto wspomnieć, są plamy starcze (określane także jako plamy wątrobowe czy też przebarwienia soczewicowate). Jest to forma rozsianej hiperpigmentacji, pojawiająca się na dekolcie, plecach, wierzchach dłoni i ogólnie - na rękach. Zarówno intensywność, jak i rozległość przebarwień starczych powiązana jest ściśle z ekspozycją skóry na słońce podczas całego życia. W miarę upływu czasu takie przebarwienia mogą ciemnieć i zajmować coraz większą powierzchnię skóry.

Jak pozbyć się przebarwień, rozjaśniać je i wyrównywać koloryt skóry? Jakie składniki powinny zawierać profesjonalne kosmetyki na przebarwienia o działaniu rozjaśniającym?

W ofercie marek kosmetycznych - zarówno tych polskich, jak i zagranicznych - dostępnych jest wiele rodzajów produktów na przebarwienia. Aby jednak były skuteczne, powinny zawierać konkretne składniki aktywne - mające szansę zregenerować naskórek, zniwelować efekt nagromadzenia melaniny i ujednolicić skórę. Wśród takich składników można wyróżnić:

  • witaminę C - czyli królową ujednolicania kolorytu skóry, jak i wzmacniania ochrony przeciwsłonecznej i działania antyoksydacyjnego. Witamina C jest dość uniwersalnym składnikiem, sprawdzającym się zarówno w pielęgnacji skóry z przebarwieniami czerwonymi, jak i brązowymi. Serum czy tonik z witaminą C idealnie nadaje się do porannej rutyny - także pod krem z filtrem;
  • retinal oraz retinol - te pochodne witaminy A nie tylko ujędrniają skórę i spłycają zmarszczki, ale również silnie stymulują procesy regeneracyjne, co przyczynia się do zmniejszenia widoczności przebarwień. Więcej informacji o tych składnikach znajdziecie w tekście Kosmetyki z retinolem - działanie, stosowanie, przeciwwskazania, do którego lektury serdecznie zachęcamy;
  • kwasy kosmetyczne - a zwłaszcza kwas migdałowy czy azelainowy. Pamiętajmy, że niwelowanie przebarwień powinno być maratonem, a nie sprintem, dlatego kwasy w rutynie pielęgnacyjnej warto wprowadzać stopniowo, zaczynając od tych całorocznych i najmniej drażniących (tak jak te wymienione powyżej). Niezależnie jednak od "mocy" złuszczania konkretnych kwasów, należy zawsze stosować ochronę przeciwsłoneczną;
  • niacynamid - składnik ten, poprzez wpływ na hamowanie syntezy melaniny, zapobiega powstawaniu zarówno nowych przebarwień, jak i ciemnieniu tych już istniejących. Niacynamid ponadto rozjaśnia skórę, ujednolica jej koloryt i dodaje jej zdrowego blasku;
  • ceramidy i peptydy - to składniki, które intensywnie wspierają procesy regeneracyjne skóry, a także dbają o barierę hydrolipidową. Nie należy bagatelizować ich działania - tak naprawdę powinny znaleźć się w każdej rutynie pielęgnacyjnej (nie tylko tej ukierunkowanej na rozjaśnianie przebarwień).

Oczywiście w kosmetyce wykorzystuje się znacznie więcej substancji depigmentacyjnych. Znajdują się wśród nich choćby alfa-arbutyna, glutation, glukonolakton i wiele innych. Warto pamiętać o tym, by każdy z wymienionych składników wprowadzać do pielęgnacji ostrożnie - zaczynając od najniższych stężeń, stopniowo przechodząc na wyższe i dbając zarazem o nawilżenie skóry oraz o dobrostan bariery hydrolipidowej.

5 sprawdzonych i najlepszych kosmetyków na przebarwienia na twarzy. Sprawdź toniki, sera i kremy na przebarwienia dostępne w drogerii Olmed

W internetowej drogerii Olmed znajdziecie wiele produktów na przebarwienia pod różnymi postaciami - w tym toniki i esencje, sera czy kremy. My postanowiliśmy wyróżnić prawdziwe bestsellery, które zawierają w swoich składach opisane powyżej substancje aktywne. Kosmetyki na przebarwienia, które z pewnością warto przetestować, to między innymi:

  1. Focus Pigmentation Essence - Serum redukujące przebarwienia od Veoli Botanica. Działanie tego kosmetyku jest wielokierunkowe: przede wszystkim wspiera redukcję przebarwień, rozjaśnienie skóry oraz uzyskanie efektu „glow”. Oprócz tego zawarte w nim składniki przyczyniają się do zwężenia porów, ograniczenia wydzielania sebum, a także zmniejszenia częstotliwości powstawania wyprysków. Co istotne, serum stymuluje także regenerację naskórka - a to wszystko dzięki zawartości witaminy C, kwasów AHA, organicznego ekstraktu z aceroli, gliceryny, roślinnych wyciągów i olejów.
  2. Serum korygująco-rozjaśniające Avene Witamin Activ Cg. Ten dermokosmetyk zawiera w swoim składzie koktajl substancji aktywnych, które odpowiadają za maksymalne rozświetlenie cery, a także za walkę z różnego rodzaju przebarwieniami. Połączenie niacynamidu, witaminy C oraz bakuchiolu (określanego niekiedy roślinnym retinolem) sprawia, że skóra staje się promienna, a koloryt cery zostaje ujednolicony. Dodatkowo serum działa antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki przyczyniające się do postępowania procesów starzenia.
  3. Serum depigmentyjące Sesderma Azelac Ru. To produkt, który wspiera rozjaśnianie przebarwień w brązowym kolorze - posłonecznych, utrwalonych, o charakterze ostudy (melazmy) czy plam starczych. W składzie ma między innymi kwas azelainowy, glukozyd askorbylu (pochodna kwasu askorbinowego), niacynamid oraz retinol. Warto rozpocząć jego stosowanie od aplikacji 2-3 razy w tygodniu, wieczorem. Rano należy oczywiście stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  4. Nacomi Next Level Retinol 0,25%. To idealny kosmetyk na początek przygody z retinolem. Niskie stężenie składnika aktywnego, zamknięte w formule wzbogaconej o glicerynę, roślinne oleje i ekstrakty ma niski potencjał drażniący i lekką konsystencję - idealną na noc, do nakładania pod bardziej treściwy krem (na przykład ze składnikami regenerującymi, takimi jak ceramidy). Retinol od Nacomi pomaga pozbyć się przebarwień, a oprócz tego wyrównuje strukturę skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej napięta i rozświetlona.
  5. Serum przeciw przebarwieniom La Roche-Posay Pure Niacynamide 10. To skoncentrowana formuła, dedykowana posiadaczom i posiadaczkom cery z przebarwieniami, ale również osobom mającym skórę z tendencją do szybkiego powstawania plam pigmentacyjnych. Głównym składnikiem produktu jest oczywiście niacynamid w dość wysokim stężeniu 10%, dlatego warto na początku wprowadzać serum ostrożnie, najpierw włączając je do rutyny pielęgnacyjnej 2-3 razy w tygodniu, a potem - częściej. Formuła dodatkowo wygładza skórę i pomaga osiągnąć efekt „glass skin” (o którym pisaliśmy już w tekście Trend Glass skin, czyli efekt szklanej cery. Jak rozświetlać skórę w kilku prostych krokach, by osiągnąć efekt glass skin?).

Jak uniknąć przebarwień skóry i pojawiania się plam pigmentacyjnych? 

Najważniejszym i najskuteczniejszym elementem ochrony przed przebarwieniami jest stosowanie fotoprotekcji. Aplikacja kosmetyku z jak najwyższą wartością SPF zniweluje działanie promieniowania słonecznego, które jest bezpośrednią przyczyną i niejako „utrwala” przebarwienia (powstające w wyniku reakcji obronnej skóry). Preparaty z wysokim SPF (a najlepiej SPF50+) powinny nosić zwłaszcza te osoby, które:

  • są aktualnie w ciąży, ponieważ ekspozycja na słońce skóry uwrażliwionej zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi może spowodować nie tylko powstawanie przebarwień, ale również melasmy (o której pisaliśmy już powyżej);
  • przyjmują leki fotouczulające - czyli powodujące uwrażliwienie skóry na słońce. Wśród nich wyróżnić można preparaty na bazie dziurawca, niektóre leki przeciwgrzybicze i działające moczopędnie (diuretyki), leki z grupy tetracyklin (antybiotykowe), leki przeciwgruźlicze i inne (w przypadku wątpliwości co do właściwości fotouczulających niektórych preparatów warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą);
  • przechodzą aktualnie kuracje przeciwtrądzikowe z zastosowaniem izotretynoiny, a także kuracje złuszczające z wykorzystaniem kwasów kosmetycznych lub retinolu.

Oprócz powyższego zalecenia, w celu uniknięcia powstawania przebarwień, warto dbać o barierę hydrolipidową skóry. Jej dobra kondycja zapobiega powstawaniu wyprysków w mechanizmie ochronnym, nadmiernemu przetłuszczaniu się, utracie wody z naskórka oraz jego naruszeniom (w wyniku tarcia czy stosowania zbyt agresywnej pielęgnacji). Wszystkie te czynniki są prekursorami przebarwień, dlatego codzienna pielęgnacja powinna uwzględniać stosowanie takich składników, jak ceramidy, peptydy, kwas hialuronowy czy emolienty. Więcej informacji o tym, jak dbać o barierę hydrolipidową zawarliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów: Czym jest bariera hydrolipidową skóry, jakie ma funkcje ochronne i jak odbudować barierę hydrolipidową skóry w przypadku jej uszkodzenia?, do którego lektury serdecznie zachęcamy!


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
▸Okazja dnia◂
Miniaturka artykułu - SENI LADY SLIM MINI Anatomiczne wkładki urologiczne, 10szt.
Olmedowa promocja
SENI LADY SLIM MINI Anatomiczne wkładki urologiczne, 10szt.
6.13 zł 6.80 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6.80 zł