Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kwas azelainowy to jedna z tych substancji, która - zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie (a konkretnie - w dermatologii) - ma bardzo szerokie zastosowanie. Wynika to przede wszystkim z wielotorowego działania kwasu azelainowego - wykorzystywanego w leczeniu trądziku o różnych podłożach, w niwelowaniu przebarwień, a także - wspomagająco - w redukcji objawów niektórych dermatoz (takich jak AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wypryski kontaktowe i inne). Oprócz tego za uniwersalność kwasu azelainowego odpowiada wysoki profil bezpieczeństwa - mogą stosować go osoby z cerą wrażliwą, suchą, odwodnioną, ale także kobiety w ciąży i karmiące piersią (oczywiście pod kontrolą dermatologa). Czemu kwas azelainowy zawdzięcza swoją skuteczność? Jakich zasad trzymać się, by stosowanie preparatów z omawianą substancją przyniosło jak najlepsze efekty? W jakich sytuacjach kosmetyki z kwasem azelainowym będą wskazane, w jakich lepiej z nich zrezygnować? Poznaj najważniejsze informacje o tym wyjątkowym kwasie i sprawdź, jakich rezultatów możesz spodziewać się przy regularnej aplikacji preparatów z jego zawartością na skórę!
Kwas azelainowy jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w przyrodzie. Należy do grupy kwasów dikarboksylowych (a więc posiadających dwie grupy karboksylowe) i można go znaleźć między innymi w zbożu - jęczmieniu, życie, pszenicy. Oprócz tego znajduje się także na powierzchni naszej skóry, ponieważ w niewielkich ilościach produkują go obecne na niej mikroorganizmy - grzyby z rodziny Malassezia furfur (ich niekontrolowane namnażanie może jednak spowodować reakcję patologiczną skóry - w tym zapalenie mieszków włosowych czy też objawy atopowego zapalenia skóry). Niemniej, grzyby te w optymalnej ilości przyczyniają się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mikrobioty obecnej na skórze ludzkiej i zwierzęcej.
Tak, jak zostało wspomniane we wstępie, właściwości kwasu azelainowego są bardzo szerokie:
Wszechstronność i użyteczność kwasu azelainowego sprawia, że tak naprawdę każda osoba, która chce stosować wielokierunkową, skuteczną pielęgnację i dba o przemyślany dobór składników aktywnych w swoich kosmetykach, może wykorzystać tę substancję w swojej codziennej rutynie. Niemniej, dla niektórych grup kwas azelainowy jest zalecany w szczególności. Wśród nich można wyróżnić m.in:
Co ważne, do stosowania preparatów i kosmetyków z kwasem azelainowym nie ma zbyt wielu przeciwwskazań. Jako element pielęgnacji z powodzeniem sprawdzi się przez cały rok, ponieważ nie wykazuje właściwości fotouczulających(w porównaniu do innych kwasów czy substancji takich jak retinol lub różne wyciągi ziołowe). Oprócz tego kwas azelainowy może być używany prze kobiety w ciąży i karmiące piersią (substancja ta nie stanowi bowiem zagrożenia dla płodu i nie przenika do mleka kobiecego).
Dlaczego kwas azelainowy jest często jednym z pierwszych wyborów, jeśli chodzi o pielęgnację skóry z trądzikiem łojotokowym, trądzikiem dorosłych, trądzikiem młodzieńczym czy trądzikiem grudkowo-krostkowym? Po pierwsze - można stosować go całorocznie, ponieważ nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne (nie przyczynia się tym samym do powstawania przebarwień i znamion - tak charakterystycznych dla stanu po wyleczeniu trądziku). Oprócz tego wspomniane powyżej właściwości keratolityczne, seboregulujące, a przede wszystkim - przeciwzapalne i antybakteryjne sprawiają, że idealnie sprawdza się w niwelowaniu wszelkiego rodzaju objawów, jak i przyczyn trądziku. Wspiera w zmniejszeniu aktywności bakterii odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych, przywraca równowagę w procesach odnowy naskórka, zmniejsza częstotliwość występowania wyprysków, reguluje wydzielanie sebum, pomaga oczyścić pory i zniwelować zaskórniki, wygładza cerę i przyspiesza gojenie obecnych na skórze zmian.
Kwas azelainowy na trądzik różowaty - a więc specyficzną odmianę trądziku - również jest polecany do stosowania całorocznego. Ten rodzaj trądziku związany jest z nadmierną aktywnością naczyń krwionośnych, co sprzyja powstawaniu rumienia oraz czerwonych „niteczek” - czyli widocznych przez skórę, poszerzonych naczyń. Regularne używanie kwasu azelainowego w pielęgnacji zmniejsza aktywność naczynek, redukuje rumień (także ten powstający pod wpływem silnych emocji, zmian temperatur i innych czynników zewnętrznych i wewnętrznych), a oprócz tego przyczynia się do wygładzenia cery. Kwas azelainowy nie jest czynnikiem drażniącym, więc jak najbardziej może być stosowany do pielęgnacji cer wrażliwych - a wrażliwość skóry jest jednym z symptomów współwystępujących z trądzikiem różowatym.
Przebarwienia to kolejna - obok różnych rodzajów trądziku - grupa problemów, w których rozwiązaniu może pomóc omawiany kwas azelainowy. Ciemne plamki, brązowe punkty czy pozostałości po wypryskach - tego typu zmiany mogą pojawiać się u każdej o każdego z nas, niezależnie od wieku i tego, czy dana osoba cierpi na konkretne problemy dermatologiczne. Przyczyny powstawania przebarwień są różne - od nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, poprzez duże zmiany trądzikowe, aż po zranienia czy zadrapania (to właśnie w tych miejscach, oprócz blizn, może pojawiać się ciemniejsze zabarwienie skóry). Wszystko to związane jest z nadmierną aktywnością melanocytów - komórek barwnikowych, odpowiedzialnych za ciemniejszy odcień cery w konkretnych miejscach.
Kwas azelainowy, poprzez swoje działanie hamuje aktywność i syntezę melanocytów - a to z kolei zapobiega powstawaniu oraz ciemnieniu przebarwień. Przy regularnym, dłuższym stosowaniu można zauważyć rozjaśnienie takich miejsc oraz ujednolicenie kolorytu cery. Co ważne - kwas azelainowy może być stosowany cały rok, ponieważ nie działa tak agresywnie, jak inne kwasy czy retinol. Sprawdzi się także w redukcji melazmy (inaczej określanej mianem ostudy) pojawiającej się u kobiet w ciąży.
Mimo, iż kwas azelainowy ma wysoki profil bezpieczeństwa i jest wykorzystywany zarówno przez producentów kosmetyków, jak i wyrobów farmaceutycznych, to przy jego stosowaniu warto trzymać się kilku zasad, które pomogą uniknąć podrażnień i osiągnąć jak najlepsze efekty:
Preparat z kwasem azelainowym nakładamy zawsze na czystą, osuszoną skórę. Przed jego zastosowaniem należy zapoznać się szczegółowo ze składem produktu, by wykluczyć reakcje krzyżowe lub uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Z czym łączyć kwas azelainowy? Substancja ta dobrze współgra chociażby z zawartym w kremach nawilżających kwasem hialuronowym, a także z aloesem, pantenolem i innymi składnikami łagodzącymi. Przy problematycznej cerze trądzikowej, działanie kwasu azelainowego wesprze niacynamid, a w przypadku chęci regeneracji warto postawić na peptydy i aminokwasy bądź witaminę E i roślinne oleje.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów z kwasem azelainowym, które - w zależności od zastosowanych składników aktywnych - dostosowane są do potrzeb różnych rodzajów cery (więcej informacji o rozpoznawaniu i cechach konkretnych typów skóry pisaliśmy już w tekście Typy cery - jak je rozpoznawać i pielęgnować?, do którego lektury serdecznie zachęcamy). Wśród propozycji kosmetyków zawierających kwas azelainowy z pewnością warto wyróżnić:
Wszystkie wymienione powyżej produkty - a zwłaszcza te, które zawierają dodatkową porcję kwasów - należy stosować z ostrożnością, każdorazowo obserwując reakcję skóry i zabezpieczając cerę aplikacją kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym na dzień.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.