Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Pryszcze to charakterystyczne zmiany dermatologiczne, pojawiające się na skórze w wieku nastoletnim, przy trądziku młodzieńczym lub trądziku wieku dorosłego. Czasem jednak występują również pojedynczo - jako efekt zmiany diety, wahań hormonalnych podczas cyklu menstruacyjnego, w wyniku stosowania kosmetyków o właściwościach aknegennych lub komedogennych (w uproszczeniu - „zapychających” pory) czy też przy niewłaściwym oczyszczaniu skóry twarzy. Okazuje się więc, że przyczyn powstawania pryszczy jest wiele - warto więc zapobiegać takim sytuacjom, jednak jeśli zmiana pojawi się już na skórze, można zamaskować pryszcza makijażem lub... podjąć określone kroki w celu jego zmniejszenia i zniwelowania. Poznaj najlepsze sposoby na to, jak szybko pozbyć się pryszcza - domowe, naturalne i drogeryjne - które pomogą skutecznie zmniejszyć ból, zaczerwienienie i wielkość wyprysku, a dodatkowo ograniczą transmisję bakterii na inne fragmenty twarzy!
Tak, jak zostało to wspomniane - pryszcze kojarzą się nam przede wszystkim ze zmianami trądzikowymi. I słusznie, jednak w wielu różnych okolicznościach mogą również pojawić się na twarzy pojedynczo - co jest niezwykle irytujące zwłaszcza w obliczu „wielkiego wyjścia” czy innego, ważnego wydarzenia. Czym są pryszcze i jaki mechanizm stoi za ich powstawaniem?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że pryszcz jest stanem zapalnym, który powstaje na skórze na skutek zaczopowania ujścia mieszka włosowego lub ujścia gruczołu łojowego. Dzieje się tak w wyniku nagromadzenia dużej ilości sebum pod powierzchnią skóry, na skutek zablokowania drogi dla ujścia sebum na zewnątrz. Taki stan rzeczy może z kolei pojawić się przez niewłaściwą pracę warstwy rogowej naskórka (nadmierne narastanie, brak złuszczania) lub też przez nadmierne wydzielanie łoju (co ma miejsce w przypadku cery tłustej i trądzikowej).
Pryszcze przybierają charakter zaskórników zamkniętych - ich objawem w początkowej fazie jest ból oraz wyczuwalny guzek pod skórą, który - w miarę upływu czasu i niekiedy infekcji bakteriami, powiększa się. W następnej fazie pryszcz staje się zaczerwieniony i podrażniony (można mieć wrażenie, że „przesuwa się” coraz bardziej na powierzchnię), a następnie na jego czubku pojawia się biały punkt (również powiększający się z czasem). To widoczna przez skórę mieszanina nadmiaru sebum oraz komórek warstwy rogowej naskórka, a niekiedy również ropy, powstałej w wyniku zainfekowania bakteriami. Później następuje przerwanie ciągłości naskórka i treść spod skóry wydostaje się na zewnątrz. Można również zastosować kosmetyki punktowe na pryszcze, które zahamują rozwój zmiany i pomogą pozbyć się wyprysków już na etapie bolesnej, zaczerwienionej, podskórnej krostki.
W kolejnych akapitach przedstawimy skuteczne, domowe i drogeryjne sposoby na wypryski, jednak warto również wiedzieć, czego bezwzględnie nie robić w przypadku pojawienia się czerwonej, bolesnej „niespodzianki”. W takim przypadku należy powstrzymać się od:
A co z „profesjonalnym” wyciskaniem pryszczy? Tak, jak zostało to wspomniane - nie należy tego robić w domu z użyciem przypadkowych narzędzi. Jeśli pryszcz jest bardzo dokuczliwy, warto udać się do lekarza dermatologa lub do kosmetologa, który przeprowadzi bezpieczny zabieg ewakuacji treści ropnej, minimalizujący ryzyko przeniesienia się bakterii na inne części twarzy. Samodzielne wyciskanie pryszczy w domu można uskutecznić tylko w przypadku, gdy wyprysk ma już „białą główkę” i w ciągu najbliższych dni i tak uszkodziłby się samoistnie. Do tego celu należy użyć czystych palców u dłoni (najlepiej owiniętych jednorazowymi ręcznikami papierowymi lub chusteczkami), delikatnie uciskając skórę wokół pryszcza. Jeśli treść wydostanie się na powierzchnię, przecieramy skórę i dezynfekujemy ją za pomocą odpowiedniego preparatu (przykładowo - SutriSept - płyn na rany).
Wśród skutecznych, domowych metod na pryszcze, dzięki którym zapobiegniesz rozwojowi zmiany, a sam wyprysk stanie się mniej widoczny, można wyróżnić:
Najskuteczniejszym, a zarazem najbezpieczniejszym sposobem dla osób zmagających się z trądzikiem lub bolesnymi, pojedynczymi zmianami, będzie zastosowanie kosmetyków punktowych na pryszcze - żeli, kremów czy plasterków.Wśród takich formuł można wyróżnić:
Efektywnym rozwiązaniem jest również samodzielne przygotowanie punktowej maseczki na pryszcze, jednak z wykorzystaniem formuł drogeryjnych - dostosowanych do nakładania ich na skórę. W tym celu należy posmarować pryszcza (z nieprzerwaną ciągłością naskórka, gdy krosta jest zamknięta - to niezwykle ważne!) Kosmetykiem kwasowym (przykładowo - Bielenda Professional 40% kwas salicylowy + kwas azelainowy + kwas mlekowy), a następnie przykryć go odrobiną rozrobionej w wodzie glinki kosmetycznej. Takie połączenie pozostawiamy na skórze do wyschnięcia glinki (będzie ona łuszczyła się i odpadała od skóry), a następnie zmywamy wszystko ciepłą wodą. Zabieg powtarzamy aż do zaniku pryszcza.
Pamiętaj, że w przypadku uporczywych, bolesnych i nawracających zmian trądzikowych twarzy i ciała (pleców, ramion, pośladków) należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który pomoże w rozwiązaniu problemu - zadba o regulację poziomu wydzielanego sebum, odbudowę płaszcza hydrolipidowego oraz - w razie potrzeby - o skórę od wewnątrz, przepisując odpowiednie leki dostosowane do cery trądzikowej.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny