Łuszczyca skóry głowy – Jak sobie z nią radzić

Arykuł banner - Łuszczyca skóry głowy – Jak sobie z nią radzić

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Dotyka ona około 2–3% populacji, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. 

W tym kompendium poznasz kluczowe informacje na temat łuszczycy skóry głowy – od przyczyn choroby, przez jej charakterystyczne objawy, po skuteczne metody leczenia oraz codziennej specjalistycznej pielęgnacji dermokosmetykami. Znajdziesz tu również praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry oraz porady, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z chorobą. Dowiesz się także, jak duże znaczenie ma wsparcie psychologiczne w walce z tą przewlekłą chorobą, pomagające poprawić jakość życia pacjentów.

Spis treści:
    1. Czym jest łuszczyca skóry głowy?
    2. Jak leczyć łuszczycę skóry głowy?
    3. Jakie są skutki nieleczenia łuszczycy skóry głowy?
    4. Istota diety i pielęgnacji skóry głowy z objawami łuszczycy
    5. Jak działają dermokosmetyki na łuszczycę skóry głowy Psorisel?
    6. Potencjalne skutki psychologiczne łuszczycy skóry głowy
    7. Podsumowanie


Czym jest łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła choroba, jednak można z nią skutecznie walczyć, minimalizując objawy.

Łuszczyca może występować na różnych obszarach ciała. Najczęściej zmiany pojawiają się na skórze głowy, łokciach i kolanach, gdzie skóra jest szczególnie narażona na tarcie i urazy. Inne typowe miejsca to dolna część pleców, dłonie, stopy i paznokcie, które mogą być zniekształcone i pogrubione. W niektórych przypadkach łuszczyca występuje również na twarzy, za uszami oraz w okolicach intymnych, jak pachwiny czy pośladki. Zmiany mogą mieć różny charakter i nasilenie w zależności od pacjenta.

Przyczyny łuszczycy

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, w której organizm błędnie atakuje własne komórki skóry. Skutkiem tego jest ich nadmierny i przyspieszony wzrost. Dokładne przyczyny łuszczycy wciąż nie są w pełni zrozumiałe. Wiadomo jednak, że zarówno geny, jak i czynniki środowiskowe mają znaczenie. Predyspozycje dziedziczne mogą zwiększać ryzyko zachorowania, ale infekcje, stres czy urazy skóry również mogą wywołać objawy.

Początki łuszczycy skóry głowy

Początki łuszczycy skóry głowy mogą być subtelne, ale z czasem objawy stają się bardziej wyraźne. Oto, co można zaobserwować na wczesnym etapie:

Objaw Opis

Delikatne łuszczenie się skóry

Początkowo łuszczyca może przypominać łupież. Skóra na głowie zaczyna się lekko łuszczyć, tworząc małe, białe płatki.

Czerwone plamy na skórze

Z czasem mogą pojawić się drobne, czerwone plamy lub placki na skórze głowy. Na początku są one niewielkie, ale mogą z czasem się rozprzestrzeniać.

Swędzenie i podrażnienie

Może ono być delikatne, ale z czasem staje się coraz bardziej uciążliwe, zwłaszcza jeśli skóra zaczyna się intensywnie łuszczyć. Drapanie tych obszarów może nasilić stan zapalny i powodować krwawienie.

Suchość skóry

Skóra głowy może stać się sucha, co prowadzi do większej podatności na podrażnienia i pękanie. Czasami towarzyszy temu uczucie ściągnięcia skóry.

Łuski na linii włosów

Wczesne zmiany mogą pojawić się wzdłuż linii włosów, za uszami lub na karku. Zmiany te mogą być grubsze i pokryte srebrzystymi łuskami, które z czasem się powiększają.

Zwiększona wrażliwość skóry głowy

Nawet na wczesnym etapie, skóra głowy może stać się bardziej wrażliwa na dotyk.

Małe, punktowe zmiany

U niektórych osób łuszczyca zaczyna się od małych, punktowych zmian (łuszczyca kropelkowata), które mogą się pojawić po infekcjach, takich jak angina.


Jeśli zauważyłeś u siebie podobne objawy – udaj się do specjalisty dermatologa. Wczesna interwencja może zapobiec pogorszeniu się objawów.

Jak wygląda łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy u kobiety 
Zdjęcie osoby z łuszczycą skóry głowy 
Tak wygląda łuszczyca skóry głowy 
Łuszczyca na głowie i w okolicach uszu 

Jakie choroby można pomylić z łuszczycą?

Objawy łuszczycy skóry głowy, takie jak łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie i swędzenie, mogą być mylone z innymi schorzeniami dermatologicznymi. Poniżej wyróżniliśmy najważniejsze kwestie odróżniające te schorzenia, ale najlepiej udać się do dermatologa, który postawi trafną diagnozę i zaplanuje odpowiednie leczenie.

Różnice między Atopowym zapalenie skóry i łuszczycą:

  • Świąd – to właśnie znaczący kontrast między a AZS a łuszczycą. Łuszczyca powoduje łagodne swędzenie (chyba że jest to okres zaostrzenia zmian skórnych, może być silniejszy, ale nie u każdego chorującego na łuszczycę objaw ten występuje), podczas gdy przy AZS świąd jest intensywny i nasila się w nocy, co prowadzi do zaczerwienienia, obrzęknięcia oraz przerwania ciągłości skóry (najczęściej przez drapanie).

  • Obszar – łuszczycę ewidentnie widać po zewnętrznej stronie łokci i kolan, natomiast przy AZS zmiany można łatwo dostrzec na wewnętrznych zgięciach tych obszarów.

  • Plamy na skórze – przy łuszczycy są zgrubiałe, czerwone oraz ograniczone, a nie rozlane po całej skórze, jak przy AZS.

  • Wiek – AZS jest diagnozowane już we wczesnym dzieciństwie, natomiast łuszczyca to choroba rozwijająca się w wieku od 15 r. życia. Dzieci bardzo rzadko mają łuszczycę!

Łupież a łuszczyca skóry głowy:

  • Obszar – łuszczyca może się rozwinąć na obszarach poza linią włosów (czoło, okolice baków, plecy, łokcie, kolana i okolica lędźwiowo-krzyżowa. W rzadkich przypadkach zmiany obejmują całą powierzchnię skóry). Natomiast łupież obejmuje jedynie skórę głowy.

  • Łuszczące się płaty skóry:

    • w przypadku łupieżu płatki łupieżu są: bardziej sypkie, małe,

    • łuszczyca natomiast tworzy czerwone plamy, zazwyczaj pokryte martwym naskórkiem.

  • Odcień – w przypadku łuszczycy płatki mają odcień raczej srebrny niż biały.


Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry głowy:

Wygląd zmian – zmiany przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy mają charakterystyczne zaczerwienienie i odpadające martwe komórki (łuski). Natomiast zmiany łuszczycowe są wyraźnie zaznaczone, grubsze, jaśniejsze oraz suche. Obie choroby powodują łuszczenie się skóry, jednak w łojotokowym zapaleniu zmiany są bardziej tłuste, a łuszczyca charakteryzuje się grubszymi, srebrzystymi łuskami.

Łuszczyca, szczególnie ta nieleczona, może mieć bardzo duży wpływ na zdrowie, a nawet życie chorego, ponieważ prowadzi do erytrodermii, a jest to stan zapalny skóry, który obejmuje prawie całą powierzchnię ciała. To najcięższa postać tej choroby. Wtedy żywoczerwone zmiany przypominają poparzenia, przy czym towarzyszy przyspieszone bicie serca, intensywny świąd oraz ból. Przewlekła, nawracająca erytrodermia prowadzi do amyloidozy narządów wewnętrznych.

Jak leczyć łuszczycę skóry głowy?

Leczenie łuszczycy skóry głowy wymaga zindywidualizowanego i wieloaspektowego podejścia, ponieważ objawy mogą różnić się pod względem intensywności i obszaru występowania. W lżejszych przypadkach stosuje się miejscowe preparaty, takie jak szampony i maści zawierające substancje keratolityczne, takie jak kwas salicylowy, które pomagają złuszczać martwy naskórek. Szampony z dziegciem mogą zmniejszać stan zapalny i redukować łuszczenie.

Kortykosteroidy w postaci pianek, maści lub roztworów są skuteczne w łagodzeniu stanu zapalnego i zmniejszaniu świądu, a ich działanie przeciwzapalne może szybko przynieść ulgę.

Jeśli miejscowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dermatolodzy mogą zalecić leki doustne, takie jak metotreksat czy cyklosporyna, które działają na układ odpornościowy, zmniejszając nadmierną aktywność komórek.

Nowoczesne terapie biologiczne, które celują w konkretne procesy zapalne, również stają się coraz bardziej powszechne w leczeniu łuszczycy. Takie leki, jak inhibitory TNF-alfa czy IL-17, skutecznie hamują rozwój choroby u osób z jej ciężkimi postaciami.

Fototerapia, czyli leczenie światłem ultrafioletowym, może być stosowana zarówno w gabinetach dermatologicznych, jak i za pomocą specjalistycznych urządzeń domowych. Regularne naświetlanie skóry głowy może spowolnić przyspieszone namnażanie się komórek i złagodzić objawy.

Psorisel zestaw na łuszczycę skóry głowy od Verdelove 

Oprócz standardowego leczenia, kluczowe jest również dbanie o właściwą pielęgnację skóry. Unikanie agresywnych kosmetyków, regularne nawilżanie i delikatne obchodzenie się ze skórą głowy, zwłaszcza podczas mycia i czesania, może zapobiec pogorszeniu objawów. Ważna jest również edukacja pacjentów, aby unikali czynników zaostrzających, takich jak stres, który często wywołuje nawroty łuszczycy.

Leczenie łuszczycy skóry głowy to proces długotrwały, ale dzięki odpowiednim metodom, w tym terapiom miejscowym, ogólnoustrojowym i nowoczesnym lekom biologicznym, można skutecznie kontrolować objawy i poprawić komfort życia pacjentów.


dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku 

 

Leczenie łuszczycy jest wyzwaniem, ponieważ jest to choroba przewlekła, wymagająca długoterminowego podejścia. Kluczową rolę odgrywa indywidualizacja terapii – wybór odpowiednich leków i metod. Warto również zwrócić uwagę pacjentom na stosowanie wysokiej jakości dermokosmetyków jako wspomaganie leczenia farmakologicznego. Dobrze, aby zawierały one składniki takie jak dziegieć. Bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja emolientami, która może znacznie poprawić jakość życia chorujących – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog z Clinica Dermatologica






Jakie są skutki nieleczenia łuszczycy skóry głowy?

Nieleczona łuszczyca skóry głowy może prowadzić do szeregu poważnych konsekwencji. Zmiany skórne z czasem mogą się pogłębiać, obejmując coraz większe obszary skóry i powodując silny świąd, podrażnienia oraz ból.

Częste drapanie może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych, a w wyniku przewlekłego stanu zapalnego może dojść do czasowej utraty włosów. Nieleczona łuszczyca może również znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne, powodując stres, obniżone poczucie własnej wartości oraz problemy emocjonalne związane z wyglądem i dyskomfortem.

W niektórych przypadkach brak leczenia może prowadzić do rozwoju innych form łuszczycy, takich jak łuszczyca stawowa, która może wywoływać ból i uszkodzenia stawów.

Infografika: Produkty do pielęgnacji włosów przy łuszczycy 


Jak się pozbyć zmian i objawów łuszczycy? Dlaczego warto działać kompleksowo?

Łuszczyca skóry głowy wymaga kompleksowego podejścia, aby skutecznie pozbyć się zmian skórnych w łuszczycy skóry głowy, warto podejść do leczenia kompleksowo. Oznacza to nie tylko stosowanie zaleconych preparatów farmakologicznych, takich jak szampony, maści czy leki doustne, ale także zmianę stylu życia, nawyków żywieniowych i codziennej pielęgnacji. 

Samo stosowanie leków to nie wszystko – równie ważna jest dieta oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Dieta bogata w przeciwutleniacze, kwasy omega-3, witaminy D, E i A może wspomagać procesy regeneracyjne skóry i łagodzić stan zapalny. Produkty takie jak ryby morskie, orzechy, nasiona chia, warzywa liściaste i owoce jagodowe mogą przyczyniać się do poprawy stanu skóry. Ważne jest jednocześnie unikanie produktów, które mogą nasilać objawy, takich jak żywność przetworzona, cukry proste, alkohol oraz tłuszcze trans. Właściwe odżywianie nie tylko wspomaga leczenie, ale także wzmacnia odporność, co jest istotne w przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak łuszczyca.


pielęgnacja skóry głowy z łuszczcą – składniki aktywne 

 

Regularna pielęgnacja skóry głowy przy łuszczycy, to kluczowy element i nie można go tego ominąć! Skóra dotknięta tą dermatozą jest wrażliwa, często podrażniona oraz sucha, dlatego wymaga szczególnej troski. Delikatne mycie specjalistycznymi szamponami, unikanie produktów zawierających agresywne detergenty oraz systematyczne nawilżanie pomagają złagodzić suchość skóry i zmniejszyć jej łuszczenie. Nawilżające preparaty, jak olejki i kremy, mogą wspomóc regenerację skóry, redukując podrażnienia i łagodząc stan zapalny. Odpowiednia pielęgnacja codzienna jest szczególnie istotna w okresach zaostrzenia choroby, kiedy zmiany skórne mogą być bardziej widoczne i uciążliwe.

Działanie kompleksowe obejmuje monitorowanie ogólnego stanu zdrowia, dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także unikanie czynników, które mogą nasilać objawy, takich jak niezdrowa dieta czy stres. Łącząc codzienną pielęgnację z holistycznym podejściem do zdrowia, można skutecznie zarządzać łuszczycą, a tym samym zapobiegać jej nawrotom.

Jak działają specjalistyczne dermokosmetyki na łuszczycę głowy Psorisel?

Zestaw Psorisel na łuszczycę skóry głowy Dermokosmetyki Psorisel zostały stworzone z myślą o łagodzeniu objawów łuszczycy skóry głowy. Ich działanie opiera się na precyzyjnym doborze składników aktywnych, które pomagają łagodzić zmiany na skórze. Zestaw zawiera 3 produkty:

Produkty PSORISEL Opis działania i składników

Szampon Psorisel do skóry z łuszczycą
Szampon Psorisel do skóry z łuszczycą [Zamów teraz]

Zawiera delikatne substancje myjące, skutecznie oczyszcza i łagodzi stany zapalne. Zmniejsza swędzenie i nadmierne łuszczenie skóry dzięki takim składnikom, jak: dziegieć brzozy, ekstrakt z wierzbówki kiprzycy, ekstrakt z wierzby białej, betaina, glinka biała.

    • Zawiera delikatne substancje myjące 
    • Skutecznie oczyszcza skórę 
    • Łagodzi stany zapalne 
    • Zmniejsza swędzenie 
    • Redukuje nadmierne łuszczenie skóry
Emulsja na noc Psorisel
Emulsja Psorisel [Zamów teraz]
Intensywnie natłuszcza przesuszoną skórę, łagodzi podrażnienia, świąd i pieczenie naskórka. Zawiera takie składniki aktywne, jak: ichtiol, mocznik, olej z czarnuszki, olej lniany, masło shea. Pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, co zmniejsza ryzyko powstawania infekcji.

    • Intensywnie natłuszcza przesuszoną skórę
    • Łagodzi podrażnienia
    • Zmniejsza świąd naskórka
    • Redukuje pieczenie naskórka
    • Pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji
    • Zmniejsza ryzyko powstawania infekcji
Płyn do skóry głowy Psorisel
Płyn do skóry głowy Psorisel [Zamów teraz]
Skutecznie natłuszcza i wygładza skórę pozostawiając ją zregenerowaną. Zawartość kwasu salicylowego wspomaga proces złuszczania martwych komórek naskórka, co redukuje łuski i pomaga skórze lepiej oddychać. Ponadto zawiera: kwas mlekowy, olej konopny, olej rycynowy i bisabolol.

    • Skutecznie natłuszcza skórę
    • Wygładza skórę
    • Regeneruje skórę
    • Wspomaga proces złuszczania martwych komórek naskórka
    • Redukuje łuski

Jak stosować zestaw Psorisel, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Oto krótki przewodnik!

• Pielęgnacje zacznij od umycia głowy szamponem Psorisel: na zwilżone letnią wodą włosy i skórę głowy nanieś produkt, spień i pozostaw na 5 minut. Czynność powtórz.

• Wieczorem na zmianę stosuj płyn i emulsję Psorisel – nanieś na skórę głowy i pozostaw do wyschnięcia, rano umyj.

Instrukcja użycia zestawu Psorisel na łuszczycę skóry głowy Zestaw Psorisel to kompletna pielęgnacja skóry głowy z łuszczycą! Dermokosmetyki dzięki swojej postaci (szampon, emulsja, płyn) są łatwe aplikacji, a ich stosowanie jest przyjemne i przynosi szybkie rezultaty. 

Zobacz też filmik o stosowaniu dermokosmetyków Psorisel:



Potencjalne skutki psychologiczne łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy może mieć poważny wpływ na samopoczucie psychiczne osób, które się z nią zmagają. Widoczne objawy, takie jak zaczerwienienia, łuszczenie się skóry czy nadmierne przetłuszczanie włosów, często prowadzą do obniżenia samooceny i poczucia atrakcyjności. Jest to prosta droga do unikania kontaktów społecznych z obawy przed negatywnymi reakcjami otoczenia, co prowadzi do izolacji, samotności i zwiększonego stresu.

Chroniczny dyskomfort oraz niepewność co do przyszłych nawrotów choroby, mogą wywoływać dodatkowy lęk i frustrację, a nawet prowadzić do depresji. Dlatego tak ważne jest, aby osoby zmagające się z łuszczycą szukały wsparcia – zarówno u rodziny, u przyjaciół, jak i w grupach wsparcia, gdzie można dzielić się swoimi doświadczeniami oraz uzyskać zrozumienie. Konsultacja z psychologiem lub terapeutą może również pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi skutkami choroby.

Żeby zminimalizować stres, warto wprowadzić techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe czy medytacje, które pomagają wyciszyć umysłu i zredukować napięcie. Pielęgnacja skóry dostosowana do specyficznych potrzeb przy łuszczycy, regularne konsultacje z dermatologiem oraz utrzymywanie zdrowych nawyków mogą znacznie poprawić fizyczny i psychiczny stan chorego.

Podsumowanie

Łuszczyca skóry głowy to nie tylko problem estetyczny, ale również poważne wyzwanie zdrowotne dla osób, które się z nią zmagają. Choć choroba ma charakter przewlekły i może nawracać, istnieją skuteczne sposoby na łagodzenie jej objawów i poprawę komfortu życia. W tym artykule przedstawiliśmy praktyczne porady oraz rozwiązania, które mogą pomóc w codziennej pielęgnacji skóry z łuszczycą. Zacznij od wizyty u dermatologa i wybierz profesjonalne dermokosmetyki z przeznaczeniem do walki z łuszczycą. Zestaw możesz w łatwy sposób kupić przez stronę internetową verdelove.pl.

Preparaty Psorisel to proste, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie, które pozwala zminimalizować czas poświęcony na pielęgnację. Wystarczy nałożyć na noc emulsję lub płyn, a szampon Psorisel użyć podczas porannego mycia włosów – to wszystko. Zacznij swoją walkę z objawami łuszczycy już dziś, dzięki czemu przywrócisz swojej skórze głowy zdrowy wygląd. Kup zestaw Psorisel i poczuj różnicę!

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
▸Okazja dnia◂
Miniaturka artykułu - SENI LADY SLIM MINI Anatomiczne wkładki urologiczne, 10szt.
Olmedowa promocja
SENI LADY SLIM MINI Anatomiczne wkładki urologiczne, 10szt.
6.13 zł 6.80 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6.80 zł