Najlepsze maseczki do twarzy (nawilżające, oczyszczające i inne). Top 10 najlepszych masek do twarzy – ranking produktów z drogerii Olmed

Arykuł banner - Najlepsze maseczki do twarzy (nawilżające, oczyszczające i inne). Top 10 najlepszych masek do twarzy – ranking produktów z drogerii Olmed

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Ranking TOP 10 dobrych maseczek o działaniu nawilżającym naskórek, rozświetlającym, wygładzającym, przeciwzmarszczkowym - wybierz idealną dla siebie!

Maseczki do twarzy to jeden z tych produktów pielęgnacyjnych, który z jednej strony może być miłym dopełnieniem domowego SPA, a z drugiej - doskonałym sposobem na wprowadzenie do swojej rutyny nowych składników aktywnych. Oprócz tego maseczki sprawdzają się zwykle w sytuacjach awaryjnych - przy podrażnieniach skóry, po nadmiernej ekspozycji na słońce czy przed wielkimi wyjściami. Aby jednak aplikacja masek do twarzy miała sens, warto wiedzieć, jakie rodzaje produktów wybierać, które sprawdzą się przy konkretnym typie skóry i jak je aplikować, by odpowiedzieć na aktualne potrzeby cery. Poznaj najważniejsze - teoretyczne i praktyczne - informacje dotyczące stosowania maseczek do twarzy i sprawdź, jakie rodzaje i formuły będą idealne dla Ciebie. Wybieraj spośród wielu propozycji dostępnych w drogerii Olmed i zainspiruj się naszym rankingiem TOP 10 maseczek do twarzy o uniwersalnym zastosowaniu!

Najlepsze maseczki do twarzy – czym się charakteryzują? Jak stosować maseczki w codziennej pielęgnacji skóry?

Maseczki do twarzy to - wbrew pozorom - dość szeroki temat, uwzględniający zarówno aplikację tego typu produktów, ich rodzaje, działanie i właściwości, a także zawartość składników aktywnych, dopasowanych do konkretnych potrzeb skóry. Od razu warto zaznaczyć, że maski do twarzy nie są obowiązkowym punktem pielęgnacji, ale zdecydowanie wspierają dbanie o skórę - zwłaszcza tę z problemami - a także pozwalają osiągnąć rozświetlenie, nawilżenie i wygładzenie przed wielkimi wyjściami (właśnie dlatego warto mieć w domu choć jedną, ulubioną maseczkę, którą można zaaplikować w sytuacjach „awaryjnych”).

Czym charakteryzują się maseczki do twarzy i w jakim celu można je stosować? Oto nasze propozycje:

  • maseczki mogą być „przedłużeniem” codziennej pielęgnacji. W takiej sytuacji będą zazwyczaj zawierać składniki dopasowane do typu cery, wzmacniając działanie innych, stosowanych na co dzień kosmetyków;
  • maseczki mogą służyć także jako sposób aplikacji silnej substancji aktywnej, na którą skóra nie ma jeszcze wyrobionej tolerancji. Przykłady takich składników to retinol i retinal, niacynamid, złuszczające kwasy czy witamina C;
  • maseczki są świetnym zabiegiem kondycjonującym skórę, dlatego sprawdzą się przed wielkimi wyjściami. W zależności od potrzeb wygładzą cerę, zminimalizują zaczerwienienia, pomogą zmniejszyć widoczność suchych skórek i sprawią, że makijaż będzie utrzymywał się zdecydowanie lepiej;
  • nawilżające, kojące i odbudowujące maseczki mogą być plastrem na podrażnienia - w tym na oparzenia słoneczne, zaczerwienienia wywołane innymi kosmetykami czy suchość po przebywaniu na mrozie i wietrze.

Saszetka z jednorazową maseczką do twarzy to także świetny dodatek do wakacyjnej kosmetyczki. Wysokie temperatury, ekspozycja na słońce, zmiana twardości wody w nowym miejscu oraz działanie wody słonej - to wszystko może sprawić, że kondycja cery pogorszy się w trakcie wymarzonego urlopu. Jako zabieg ratunkowy warto wówczas wykorzystać przywiezioną ze sobą maseczkę!

Maseczka nawilżająca, oczyszczająca czy rozświetlająca? Jaką maskę wybrać do cery trądzikowej, tłustej, suchej, wrażliwej, mieszanej lub dojrzałej?

Jeśli chcesz wpleść maseczki do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, aplikując je 2 czy 3 razy w tygodniu, warto dobrać je do własnego typu cery. Co istotne, maski stosowane tak często, nie powinny zawierać silnych składników aktywnych, uwrażliwiających skórę i złuszczających ją (wśród nich wyróżnić można między innymi retinol czy kwasy). Jakie właściwości powinny więc mieć maski do codziennej, zwykłej pielęgnacji?

  • Do cery trądzikowej i tłustej warto - wbrew pozorom - stosować maseczki nawilżające, które pomogą zredukować nasilenie mechanizmu obronnego skóry, prowadzącego do nadprodukcji sebum (przesuszona cera reaguje na swój stan wzmożonym wytwarzaniem sebum, co doprowadza do czopowania ujść gruczołów łojowych, a w efekcie - do powstawania wyprysków).
  • Posiadacze i posiadaczki skóry suchej i odwodnionej mogą częściej sięgać po maseczki okluzyjne - z masłami i olejami (nawet te w wydaniu całonocnym). Pielęgnacja uwzględniająca składniki wzmacniające barierę hydrolipidową oraz tworząca na skórze płaszcz ochronny zapobiegający utracie wody z naskórka z pewnością sprawdzi się w redukcji uczucia suchości, zminimalizuje efekt suchych skórek, podrażnień i szorstkości.
  • Cera poszarzała, zmęczona i matowa będzie wdzięczna za włączenie do pielęgnacji (także w formie maseczek) składników rozświetlających i rewitalizujących, które z jednej strony wspierają funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, a z drugiej - pomagają w unormowaniu procesów keratynizacji naskórka, odpowiadających za blask i zdrowy wygląd cery.
  • Cera z problemami naczyniowymi i reaktywnością będzie wdzięczna za regularne stosowanie maseczek ze składnikami łagodzącymi, redukującymi zaczerwienienie i bez potencjału drażniącego (wśród takich substancji można wyróżnić olejki eteryczne, sztuczne zapachy i barwniki, a także środki powierzchniowo czynne, pieniące się na skórze).

Wszystkie wymienione powyżej rodzaje maseczek są na tyle uniwersalne, że tak naprawdę od czasu do czasu sprawdzą się w pielęgnacji każdego typu cery. Jeśli wiemy już, jakie rodzaje masek można stosować na co dzień, to warto także dowiedzieć się, jakich substancji aktywnych poszukiwać w ich składach - o tym piszemy poniżej.

Kwas hialuronowy, ekstrakt z zielonej herbaty, witamina C, retinol czy niacynamid? Jakie składniki odżywcze i substancje aktywne powinna zawierać najlepsza maska do twarzy? 

Tak, jak zostało to już wspomniane powyżej - maseczki warto zdecydowanie dobierać do typu i potrzeb cery. Można robić to pod kątem dopasowania konkretnych składników aktywnych. I tak:

  • w przypadku cery suchej i odwodnionej (ale także tłustej - potrzebującej regulacji sebum), najlepiej sprawdzi się miks substancji nawilżających oraz natłuszczających (emolientowych). W pierwszej kategorii prym wiodą oczywiście kwas hialuronowy, ale również żel aloesowy, gliceryna, miód i jego pochodne czy trehaloza. Składniki okluzyjne, natłuszczające to z kolei naturalne masła i oleje - wśród nich najpopularniejsze masło Shea, masło kakaowe czy muru muru, a także olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów czy z ogórecznika (i oczywiście wiele więcej);
  • cera trądzikowa będzie wdzięczna za aplikację składników antybakteryjnych, ale także wyciszających i łagodzących stany zapalne oraz dbających o mikrobiom skóry (jej naturalną, pożądaną florę bakteryjną). Są to takie składniki, jak olejek z drzewa herbacianego, kolorowe glinki, cynk, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, inulina, węgiel aktywny, alantoina, woda lodowcowa czy woda termalna.
  • przy skórze szarej i zmęczonej, pozbawionej blasku, ale również takiej, na której zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, świetnie sprawdzą się maseczki z dodatkiem składników rozświetlających i wyrównujących koloryt skóry oraz antyoksydacyjnych (zwalczających wolne rodniki, przyczyniające się do inicjowania procesów starzenia). Do tego typu składników zaliczają się między innymi: niacynamid, witamina C, ekstrakt z zielonej herbaty czy z ziaren kawy, witamina E czy enzymy roślinne (najpopularniejsze są enzymy z papai i ananasa);
  • cera podrażniona, z suchymi skórkami, naruszoną barierą hydrolipidową, oprócz substancji nawilżających i natłuszczających (wymienionych już wcześniej) wymaga dostarczenia jej składników, dzięki którym płaszcz ochronny będzie odbudowywał się szybciej. Są to między innymi peptydy, ceramidy oraz kolagen i roślinne fermenty (pełniące ogromną rolę w regulacji mikrobioty na skórze).

Oprócz powyższych składników, w jednorazowych maseczkach możemy znaleźć także retinol, retinal czy różne rodzaje kwasów. Takie formuły powinny być jednak traktowane jako zabiegi jednorazowe, stosowane zgodnie z zaleceniami dermatologa lub kosmetologa. Substancje te mogą bowiem naruszyć barierę hydrolipidową, przyczynić się do powstania podrażnień, uwrażliwić skórę na promieniowanie UV i sprzyjać pojawieniu się przebarwień. Wymienione składniki aktywne z pewnością nie są przeznaczone do stosowania 2 czy 3 razy w tygodniu.

Rodzaje maseczek oczyszczających i nawilżających: maski w płachcie, peel-off i tradycyjne. Jak wygląda nałożenie maseczki w płachcie i czym różni się od aplikacji standardowej maseczki nawilżającej do twarzy z glinki?

Ostatnim aspektem, który warto rozważyć przy wyborze ulubionej maseczki do twarzy, jest jej rodzaj - determinujący jednocześnie sposób aplikacji kosmetyku. Najpopularniejsze odmiany na rynku to przede wszystkim:

  • klasyczne maseczki kremowe - uniwersalne, sprawdzające się niemal przy każdym typie skóry. Można aplikować je palcami, szpatułką lub pędzlem;
  • maseczki żelowe - o lekkiej konsystencji, idealnie dla cer tłustych, mieszanych i trądzikowych. Nakłada się je podobnie jak maseczki kremowe;
  • maseczki w płachcie - bardzo popularne i wygodne w używaniu (nie brudzą skóry, nie trzeba ich zmywać);
  • maseczki algowe peel-off - zastygające na twarzy i tworzące na niej elastyczną powłokę, pozwalającą na jeszcze lepsze działanie składników aktywnych z kosmetyków zaaplikowanych bezpośrednio na buzię. Łatwo odchodzą od skóry (zwykle w kilku kawałkach), nie brudząc jej;
  • maseczki glinkowe - gotowe i do rozrobienia z ulubionym kremem, ale również z jogurtem czy nawet z hydrolatem roślinnym lub tonikiem. Przy ich aplikacji należy pamiętać o nie dopuszczeniu do ich wyschnięcia (mogą wtedy ściągnąć skórę i ją podrażnić). Aby temu zapobiec, warto od czasu do czasu zwilżać twarz wodą termalną czy mgiełką.

Jeśli nakładasz maseczkę ciepłą wiosną czy upalnym latem, dla uzyskania efektu odświeżenia i orzeźwienia skóry, schłódź wcześniej kosmetyk w lodówce. Najprzyjemniejsze wrażenie daje aplikacja zimnej, żelowej formuły lub maski w płachcie. Koniecznie przetestuj ten sposób w trakcie gorącego lata!

Ranking maseczek do twarzy - TOP 10 masek nawilżających do twarzy w płachcie, glinkowych i o innych właściwościach, mających łagodzić podrażnienia, nawilżyć skórę lub ją rozświetlić

W internetowej drogerii Olmed znajdziecie wiele rodzajów maseczek do twarzy - od nawilżających i w płachcie, poprzez oczyszczające i glinkowe, aż po rozświetlające i rewitalizujące w kremie. Poniżej prezentujemy nasze TOP 10 maseczek do twarzy - ten ranking z pewnością pomoże ci podjąć właściwą decyzję o zakupie!

  1. Maska kojąca, nawilżająca, ujędrniająca SVR B3 Hydra Intensif w płachcie. To niezwykle uniwersalny kosmetyk, który odpowiada na wiele potrzeb skóry - w tym na potrzebę nawilżenia, ujędrnienia, rozświetlenia i dostarczenia jej substancji odżywczych. W swoim składzie ma przede wszystkim kwas hialuronowy, a także witaminę B3 (przyczyniającą się do wyrównania kolorytu oraz do uzyskania efektu glass skin). Doskonale sprawdzi się przed większymi wyjściami, a także do ukojenia podrażnionej cery.
  2. Ujędrniająca fito-kolagenowa maska algowo-żelowa od Bielendy z serii Professional. To optymalne połączenie wysokiej wydajności i jakości z ekonomicznym opakowaniem w przystępnej cenie. Produkt ma postać proszku, który należy wymieszać z wodą - według instrukcji. Kolagen, czynnik wzrostu i inne składniki ujędrniające liftingują skórę i sprawiają, że staje się ona bardziej napięta i gładka.
  3. Maska żelowa z liofilizowanymi malinami Apis Raspberry Glow. Stosowanie tej maseczki to czysta przyjemność. Produkt, w swojej niepozornej, lekkiej i żelowej konsystencji skrywa wiele składników odżywczych, wspierających uzyskanie blasku i jednolitego kolorytu cery. Wśród tych substancji można wymienić choćby tytułowe, liofilizowane maliny działające antyoksydacyjnie, kompleks Hydromanil - głęboko nawilżający, d-panthenol - łagodzący i kojący podrażnienia, czy ceramidy - wspomagające regenerację skóry.
  4. Maseczka kojąco-nawilżająca od Avene - to prawdziwy klasyk wśród masek do pielęgnacji skóry. Sprawdzi się przede wszystkim u posiadaczy i posiadaczek cery atopowej, skłonnej do podrażnień, reaktywnej, z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Produkt ma kremową konsystencję, przyjemnie otulającą cerę i zapobiegającą utracie wody z naskórka. Redukuje „suche skórki”, łagodzi zaczerwienienia, wygładza skórę, zmiękcza ją i - wedle producenta - niweluje oznaki zmęczenia.
  5. Maska oczyszczająco-rozjaśniająca Health Labs Glow On - czyli kolejny produkt o kremowej konsystencji. Zawiera bogactwo składników aktywnych: normalizującą azeloglicynę, kompleks minerałów wzmacniających skórę, witaminę E zwalczającą wolne rodniki (nie bez przyczyny nazywaną „witaminą młodości”) czy ektoinę - skutecznie łagodzącą podrażnienia. Maseczka oczyszcza pory i zwęża je, dodaje cerze blasku, wyrównuje koloryt skóry i pozostawia ją gładką oraz jedwabistą w dotyku.
  6. Zabieg ceramidowe SOS dla cery suchej i w potrzebie od polskiej marki Uzdrovisco. Cały zabieg uwzględnia dwa etapy: pierwszym jest aplikacja naparowego aktywatora przygotowującego z aminokwasami i promotorami przenikania (po to, by maska zadziałała intensywniej i głębiej), a drugim: aplikacja maski regenerującej z ceramidami i pantenolem. Produkt daje natychmiastowy efekt ukojenia i przywrócenia komfortu. Skóra po jego użyciu jest miękka i elastyczna.
  7. Witaminowy krem-maska na noc Hello Daktyl od marki Orientana. Sprawdzi się zarówno w aplikacji grubą warstwą, na kilka do kilkunastu minut, jak i warstwą nieco cieńszą - na całą noc. Zawiera ekstrakty z daktyla oraz z jagód goji, witaminę E i F, niacynamid, panthenol i masło mango. To miks składników odżywczych, zapewniających rewitalizację skóry, jej nawilżenie, napięcie i wygładzenie.
  8. Maseczka normalizująco-rewitalizująca Bielenda Skin Clinic z niacynamidem. To idealna propozycja dla osób zmagających się z problemem szarej skóry o nierównym kolorycie oraz z przebarwieniami. Oprócz seboregulującego i rozjaśniającego niacynamidu maseczka zawiera także alfa-arbutynę, której działanie jest skierowane przeciwko przebarwieniom oraz glukonolakton - składnik regenerujący i kojący podrażnienia na skórze.
  9. Maska w płachcie z serum nawilżającym od marki Nivea. Maska zawiera koktajl składników nawilżających i regenerujących, a w tym kwas hialuronowy, sok aloesowy, alantoinę, betainę oraz szereg naturalnych ekstraktów roślinnych i olejów (emolintów - które skutecznie zamykają nawilżenie w skórze). Jest to uniwersalny produkt, idealny do zabrania na upalne wakacje lub do aplikacji prosto z lodówki w gorące dni.
  10. Detoksykująca maska w płacie z węglem aktywnym i zieloną herbatą Himalaya. To produkt zdecydowanie dedykowany posiadaczom i posiadaczkom cer tłustych, trądzikowych, zanieczyszczonych czy z rozszerzonymi porami. Maseczka reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza przetłuszczanie się skóry, ściąga pory i doskonale nawilża - za sprawą dodatku gliceryny i kwasu hialuronowego. Jest dobrze nasączona, dzięki czemu nie wysycha na skórze zbyt szybko i nie daje uczucia ściągnięcia.

Niezależnie od tego, czy preferujesz maski które nawilżają skórę, przywracają jej blask, redukują nadmiar sebum lub wspierają regenerację bariery hydrolipidowej i łagodzenie podrażnień - każdą z nich znajdziesz na wirtualnych półkach internetowej drogerii Olmed!


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu