Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ludzka skóra jest największym organem obecnym w ciele człowieka. Pełni różne funkcje - od ochronnej (zabezpiecza nas przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych czy przed urazami mechanicznymi tkanek położonych głębiej), aż po funkcję wydzielniczą (w jej strukturze znajduje się wiele ujść gruczołów łojowych i potowych). A co zabezpiecza samą skórę? Ta „tarcza” to bariera hydrolipidowa, składająca się z cząsteczek wody oraz tłuszczów, chroniąca skórę na ciele i twarzy przed nadmierną utratą wody, a także przed szeregiem zanieczyszczeń, patogenów i innych czynników, sprzyjających pogorszeniu jej stanu. Właśnie dlatego zachowanie warstwy hydrolipidowej skóry w dobrej kondycji jest tak istotne - oznacza to nie tylko dbanie o urodę, ale również o zdrowie - w kontekście dermatologicznym. Niestety, warstwa hydrolipidowa może czasem ulegać naruszeniu bądź zniszczeniu - wówczas należy jak najszybciej wdrożyć pielęgnację mającą na celu jej odbudowę. W jaki sposób rozpoznać zniszczony płaszcz hydrolipidowy? Jakie objawy można zaobserwować, gdy omawiana warstwa nie spełnia swoich zadań? Jak odbudować naturalną barierę ochronną za pomocą pielęgnacji skóry i ogólnodostępnych formuł kosmetycznych? Sprawdź najważniejsze informacje o tym temacie i dowiedz się, dlaczego szczelna bariera hydrolipidowa jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania Waszej skóry!
Tak, jak zostało to wspomniane, bariera hydrolipidowa składa się z cząsteczek wody oraz cząsteczek tłuszczu (w jej skład wchodzą m.in. lipidy, czyli wolne kwasy tłuszczowe) oraz ceramidów. Płaszcz lipidowy bywa także określany naturalnym czynnikiem nawilżającym (NMF - Natural Moisturizing Factor). Wyczuwamy go na skórze pod postacią emulsyjnej powłoczki, pojawiającej się na twarzy po nocy, a także po umyciu cery. Cząsteczki wody są w tej sytuacji wytwarzane przez gruczoły potowe, natomiast cząsteczki tłuszczowe - przez gruczoły łojowe. Można więc skrótowo powiedzieć, że płaszcz hydrolipidowy to mieszanina potu i łoju, w odpowiednich dla ochrony skóry proporcjach.
W niektórych sytuacjach i przy niektórych typach skóry możemy zaobserwować nadmierną produkcję łoju (mowa wówczas o łojotoku) lub potu (wtedy określamy to jako nadpotliwość). Nadmiarowość tych substancji nie zdarza się jednak bez przyczyny - najczęściej skóra w odruchu obronnym (przed wysuszeniem i intensywnym złuszczaniem) produkuje pot i sebum, by uzupełnić niedobory wywołane stosowaniem silnych detergentów, kwasów czy innych substancji drażniących. Dla zachowania równowagi w produkcji substancji niezbędnych do utworzenia szczelnej bariery hydrolipidowej należy więc stosować łagodną pielęgnację, która nie przyczynia się do intensywnego wysuszenia i złuszczania martwych komórek naskórka.
Jeśli wiemy już, co to jest bariera hydrolipidowa i z jakich elementów się składa, warto również wiedzieć, jakie funkcje spełnia i jakie znaczenia ma dla zdrowia oraz wyglądu skóry.
Wśród funkcji bariery hydrolipidowej można wyróżnić m.in.:
To oczywiście nie wszystko - praca bariery hydrolipidowej polega także na „trzymaniu w ryzach” produkcji potu i sebum, co z kolei przekłada się na zniwelowanie problemu ze świeceniem się skóry czy zapychaniem porów i powstawaniem wyprysków. Ponadto płaszcz hydrolipidowy i jego cząsteczki biorą także udział w transporcie składników kosmetycznych do głębszych warstw skóry.
W jaki sposób najczęściej dochodzi do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej? Jej zniszczenie może nastąpić na skutek wpływu jednego lub wielu czynników, wśród których zdecydowanie wyróżnia się takie aspekty, jak:
Uszkodzonej i naruszonej bariery ochronnej skóry raczej nie da się pomylić z żadną inną dolegliwością. Tego typu sytuacja wywołuje konkretne objawy i symptomy, dość dokuczliwe dla osoby zmagającej się z tym problemem. Jak więc rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową? Oto kilka wskazówek:
Osoba, która zauważyła u siebie powyższe oznaki naruszenia bariery hydrolipidowej, zdecydowanie powinna udać się do dermatologa lub kosmetologa, by zweryfikować swoje przypuszczenia i jak najszybciej podjąć działania mające na celu odbudowę bariery hydrolipidowej. Jak powinno to wyglądać w praktyce?
Jak szybko odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową swojej skóry? Może to być naprawdę żmudny proces, wymagający systematyczności oraz uważnej obserwacji rekacji skóry na proponowane jej zabiegi oraz na poszczególne składniki pielęgnacyjne. Niemniej, istnieje kilka najważniejszych zasad regeneracji skóry krok po kroku, którymi należy kierować się w procesie odbudowy płaszcza hydrolipidowego:
Oczywiście oprócz zastosowania powyższych wskazówek pielęgnacyjnych, warto także zwrócić uwagę na łagodne traktowanie skóry (zwłaszcza, jeśli chodzi o skórę twarzy). Mowa tu przede wszystkim o braku jej pocierania (czy to ręcznikami, czy fragmentami ubrań lub dłońmi), a także o dodatkowym zabezpieczaniu jej przed wpływem czynników zewnętrznych. Wychodząc na mróz bezwzględnie należy zaaplikować na odsłonięte części ciała Cold Cream z faktorem SPF, a zażywając kąpieli słonecznych - posmarować twarz i ciało kremem z jak najwyższym filtrem. Warto także sprawdzić składy stosowanych do tej pory kosmetyków i na pewien czas zrezygnować z formuł zawierających mocne detergenty (w tym SLES i SLS), konserwanty, substancje konsystencjotwórcze i zagęstniki oraz barwniki i sztuczne zapachy - każdy z tych składników może bowiem przyczyniać się do uszkodzeń bariery hydrolipidowej, co osłabia działanie regenerującej pielęgnacji.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.