Łojotokowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Arykuł banner - Łojotokowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Wciąż niewiele się o niej mówi, chociaż jest to dość powszechna dolegliwość. Na łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) cierpi wg statystyk ok. 3% populacji, co czyni ją jedną z częściej występujących chorób skóry. Jej objawy mogą wystąpić praktycznie w każdym wieku. 

Chorzy na ŁZS muszą mierzyć się z dokuczliwym świądem, pieczeniem i bólem, a także nieestetycznie wyglądającymi zmianami skórnymi. Ponieważ objawy mogą utrzymywać się przewlekle, wpływają negatywnie na samopoczucie, a nawet utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą znacznie obniżać jakość życia.

Niestety, problem często bywa bagatelizowany – nawet przez lekarzy, przez co chorzy nie otrzymują odpowiedniej pomocy. W tym artykule wskażemy dostępne sposoby, dzięki którym można lepiej sobie radzić z przykrymi objawami i poprawić komfort życia. Podkreślimy zwłaszcza znaczenie pielęgnacji i podpowiemy, po jakie kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry warto sięgnąć.

Spis treści
    1. Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?
    2. Skutki nieleczonego ŁZS
    3. Pierwszy krok ku zdrowiu – konsultacja ze specjalistą
    4. Jak mogą pomóc dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry Seborh
    5. Łagodzenie objawów ŁZS dietą i stylem życia
    6. ŁZS a samopoczucie psychiczne. Jak sobie pomóc, gdy choroba rzutuje negatywnie na jakość życia?
    7. Dlaczego kompleksowe podejście do leczenia ŁZS ma tak duże znaczenie?
    8. 5 wskazówek odnośnie pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem
    9. Podsumowanie

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?

Objawy łojotokowego zapalenia skóry najczęściej lokalizują się na owłosionej skórze głowy. Mogą pojawić się również w obrębie innych okolic łojotokowych: na twarzy, małżowinach usznych, klatce piersiowej i między łopatkami.

Charakterystyczny jest uporczywy świąd skóry, który zmusza często do drapania, co tylko pogarsza objawy. Skóra jest objęta stanem zapalnym, wrażliwa na dotyk i zaczerwieniona, mogą występować na niej wyraźne ogniska zapalne. Silnie się łuszczy, przypominając trochę łupież, jednak zwykle łuszczenie w ŁZS jest bardziej nasilone, a płatki osypującego się naskórka większe. Obserwuje się liczne żółte lub białe łuski lub strupy. Są tłuste, lepkie i mogą przylegać do skóry głowy i włosów, a także się nawarstwiać, będąc kłopotliwe do usunięcia. Na skutek nadprodukcji sebum włosy szybko tracą świeżość i stają się przetłuszczone. 


Objawy łojotokowe zapalenia skóry / źródło: seborh.pl

Skutki nieleczonego ŁZS

Nie podejmując leczenia, chory naraża się na cały szereg negatywnych konsekwencji. Dokuczliwe objawy będą coraz silniejsze i pojawią się kolejne trudności. Drapanie swędzącej skóry głowy może wywołać podrażnienia i infekcje. Uszkodzona skóra stanowi bowiem wrota do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. O rozwinięciu się infekcji może świadczyć między innymi nieprzyjemny zapach skóry.

Co więcej, nieleczone ŁZS może doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów. Przewlekły stan zapalny i drapanie powodują osłabienie cebulek włosowych, przez co włosy zaczynają się przerzedzać. 

Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie. Z powodu odczuwanego dyskomfortu i nieestetycznych zmian chorzy mają obniżony nastrój oraz tracą pewność siebie. 


Pierwszy krok ku zdrowiu – konsultacja ze specjalistą lekarzem dermatologiem

Pierwszy krokiem do poczucia w końcu ulgi jest konsultacja z dermatologiem lub trychologiem, w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy.

Odradzałbym diagnozowanie się na własną rękę, gdyż łojotokowe zapalenie skóry można pomylić z innymi chorobami, np. łuszczycą. Lekarz dysponuje odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi oraz wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu może postawić wiarygodne rozpoznanie. A to przecież klucz do właściwego leczenia! Warto nie odkładać wizyty u lekarza lub trychologa na później, ponieważ im bardziej zaawansowane są objawy, tym trudniej je opanować i dłużej trwa leczenie -  mówi dr Igor Michajłowski, dermatolog z Clinica Dermatologica.

Dr Igor Michajłowski – specjalista dermatolog /źródło: clinicadermatologica.pl


Dlatego jest tak ważne, aby jak najszybciej podjąć leczenie? Dzięki wczesnej interwencji efekty leczenia mogą być znacznie lepsze. Można uniknąć trudniejszych w leczeniu powikłań oraz konieczności stosowania silniejszych środków. Dlatego już przy zauważeniu pierwszych symptomów ŁZS warto udać się do lekarza.


Jak mogą pomóc dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry Seborh

Kolejnym krokiem, zaraz po wizycie u specjalisty i po podjęciu leczenia, jest odpowiednie zadbanie o higienę i pielęgnację skóry. Może to naprawdę wiele zmienić, jeśli wybierzemy dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry a nie zwykłe kosmetyki drogeryjne.

Jednym z takich pomocnych rozwiązań może być zestaw dermokosmetyków Seborh. Jest on wynikiem badań i został zaprojektowany z myślą o osobach zmagających się z ŁZS. Zawiera trzy specjalnie dobrane produkty na łojotokowe zapalenie skóry głowy: szampon, emulsję i płyn, które wspierają łagodzenie stanu zapalnego, swędzenia i łuszczenia oraz innych objawów ŁZS. 



Zestaw Dermokosmetyków SEBORH do skóry z łojotokowym zapaleniem)

Składniki aktywne, które zamknięto w kosmetykach Seborh znalazły się w nich nieprzypadkowo: wyselekcjonowano je pod kątem przydatności w walce z ŁZS. Dołożono starań, by były to składniki nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla skóry wrażliwej.

W szamponie Seborh zawarto: 

  • pirokton olaminy i siarczek selenu, które są skutecznymi składnikami przeciwgrzybiczymi, działającymi na przyczynę ŁZS – grzyby Malassezia. Dzięki eliminowaniu tych grzybów, przywracają prawidłową mikroflorę skóry i likwidują łuszczenie oraz zaczerwienienia,
  • biolin - wspiera rozwój pożytecznych drobnoustrojów, co zmniejsza ryzyko nawrotów ŁZS,
  • ichtiol - wykazuje działanie przeciwzapalne i przyśpiesza gojenie zmian skórnych,
  • glinkę białą - absorbuje nadmiar łoju i delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka,
  • mleczko pszczele - normalizuje pracę gruczołów łojowych, nawilża i wzmacnia cebulki włosów, 
  • betainę - intensywnie nawilża i chroni skórę przed podrażnieniami,
  • alantoinę - to pochodna mocznika, wiąże wilgoć w skórze i łagodzi swędzenie,
  • pantenol - wycisza stany zapalne, nawilża i przywraca komfort, redukując świąd i pieczenie, 
  • witaminę E - działa antyoksydacyjnie oraz odbudowuje i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Emulsja Seborh zawiera:

  • pirokton olaminy, który dba o utrzymanie równowagi mikroflory naskórka przez hamowanie rozwoju grzybów Malassezia,
  • mocznik - poprawia nawilżenie i łagodzi świąd skóry,
  • NMF (naturalny czynnik nawilżający) – zatrzymuje wilgoć w skórze, chroniąc ją przed wysuszeniem,
  • siarka – redukuje stan zapalny, łuszczenie i łojotok. Poza tym działa antybakteryjnie. Wpływa też korzystnie na cebulki włosów,
  • olej konopny – dobrze się wchłania, nie obciążając skóry tłustym filmem. Pomaga regulować wydzielanie sebum, nawilża, regeneruje, łagodzi stany zapalne. Stymuluje porost włosów,
  • olej z czarnuszki – polecany w pielęgnacji skóry łojotokowej, normalizuje produkcję sebum i wspomaga gojenie stanów zapalnych. Działa także przeciwgrzybiczo,
  • kwas mlekowy – pomaga w złuszczaniu martwego naskórka, nawilża, redukuje podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Pobudza odnowę komórek skóry.
W płynie Seborh można znaleźć:

  • kwas glikolowy – działa złuszczająco i odblokowuje zatkane pory skóry oraz mieszki włosowe,
  • kwas jabłkowy – łagodnie złuszcza i zmiękcza zrogowaciały naskórek. Hamuje rozwój bakterii i grzybów na skórze,
  • glukonolakton – delikatnie złuszcza martwy naskórek, nawilża suchą skórę, łagodzi podrażnienia,
  • arginina – głęboko nawilża skórę i wzmacnia jej barierę lipidową. Rozszerza naczynia krwionośne, zapewniając lepszy dopływ substancji odżywczych do mieszków włosowych, dzięki czemu pobudza porost włosów,
  • alantoina – składnik kojący i nawilżający, zmiękcza warstwę rogową naskórka,
  • pantenol – łagodzi podrażnienia, uczucie świądu i pieczenia, a także wspomaga regenerację skóry,
  • ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – poprawia ukrwienie skóry, dotlenia ją i nawilża, działa przeciwgrzybiczo,
  • ekstrakt z miłorzębu – neutralizuje wolne rodniki i usprawnia mikrokrążenie, 
  • ekstrakt z arniki – działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Wspiera prawidłowe mikrokrążenie,
  • ekstrakt z nagietka – przyśpiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia, nawilża,
  • ekstrakt z rozmarynu – łagodzi stany zapalne i zmniejsza łuszczenie naskórka. Stymuluje mikrokrążenie, przyśpieszając porost włosów.

Opinie użytkowników:

Szampon bardzo skuteczny, oczyszczona skóra głowy, łupież zniknął po kilku myciach

Ta emulsja seborh na łojotokowe zapalenie skóry to jest odkrycie tego roku. Na prawdę spadł mi ten produkt z nieba. Ciężko było mi cokolwiek zrobić z ŁZS a tutaj efekty są po około miesiącu stosowania... Im dłużej tym lepiej. Sama emulsja bardzo wydajna, używam zamiennie z płynem. Zakochałam się. 

Mniejsze świąd, mniejsze zaczerwienienie, nie mam już takich guzków bolących na skalpie. Sam płyn wodnisty, wchłania się na momencie. Pachnie przyjemnie i co najważniejsze - DZIAŁA! 


Jak stosować zestaw Seborh, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Oto krótki przewodnik!

  1. Pielęgnację zaczynamy od złuszczenia martwego naskórka. Na noc aplikujemy płyn Seborh, który ułatwi odrywanie się tłustych łusek i nawilży oraz ukoi skórę.
  2. Rano zmywamy pozostałości szamponem Seborh. Myjemy głowę dwukrotnie i za drugim razem zostawiamy szampon na 5 minut, po czym dokładnie spłukujemy.
  3. Kolejnego dnia wieczorem aplikujemy na skórę głowy emulsję Seborh. Przywróci ona równowagę skórze głowy, pomoże jej się zregenerować oraz unormuje wydzielanie sebum. Emulsję zostawiamy na całą noc.
  4. Rano oczyszczamy skórę głowy szamponem Seborh zgodnie z punktem 2.

Powyższe kroki należy regularnie powtarzać, nawet po uzyskaniu poprawy stanu skóry. Jest to kompletna pielęgnacja skóry głowy z ŁZS – nie potrzebujesz niczego więcej, aby o nią zadbać! Ta prosta rutyna złuszczanie – oczyszczanie – nawilżanie wystarczy, by złagodzić dokuczliwe objawy i zobaczyć poprawę kondycji skóry. Kosmetyki dzięki swojej postaci (płyn, emulsja i szampon) są łatwe aplikacji i rozprowadzenie ich po owłosionej skórze głowy nie stanowi żadnego problemu. 

Zobacz też filmik o stosowaniu dermokosmetyków Seborh:



Łagodzenie objawów ŁZS dietą i stylem życia

Okazuje się, że w walce z objawami łojotokowego zapalenia skóry może być pomocne dokonanie pewnych zmian w diecie i stylu życia. Dzięki wzbogaceniu diety w określone składniki odżywcze, a także trzymaniu się zasad zdrowego stylu życia, można zauważyć zmniejszenie się objawów ŁZS.

Jaka dieta na łojotokowe zapalenie skóry?

W diecie warto się skupić na dostarczaniu składników, które mają zdolność do łagodzenia stanów zapalnych i normalizowania produkcji sebum. Będą to zwłaszcza produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, jak tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia. Kwasy tłuszczowe omega-3 ograniczają stany zapalne oraz zwalczają łojotok. Usprawniają też gojenie się skóry i nawilżają. Mogą redukować zaczerwienienia i łagodzić swędzenie. Będą zatem bardzo pomocne w kontrolowaniu objawów ŁZS. 

Szczególnie ważnym pierwiastkiem dla zdrowia skóry jest cynk. Gdy go brakuje, skóra może się łuszczyć i nadmiernie przetłuszczać, a jej możliwości regeneracyjne maleją. Najbogatsze w cynk są owoce morza, mięso, pestki dyni, żółty ser, jaja kurze, orzechy i warzywa strączkowe (soczewica, fasola).

Warto zwrócić uwagę także na produkty zawierające antyoksydanty – witaminy A, C, E oraz pierwiastek selen. Antyoksydanty są ważne, ponieważ chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki oraz wyciszają stany zapalne. Znajdziesz je w owocach, warzywach i nasionach.

Dużą rolę w łagodzeniu schorzeń skóry odgrywają też probiotyki. Przede wszystkim dlatego, że normalizują mikroflorę jelit i poprawiają ich zdrowie, co przekłada się na także na lepszą kondycję skóry. Probiotyki wspierają pracę układu odpornościowego i przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych. Występują w fermentowanych produktach spożywczych, np. w jogurcie, kefirze, kiszonej kapuście i kimchi.

Jednak zawarcie w swojej diecie tych zdrowych produktów to nie wszystko. Trzeba też wyeliminować nawyki żywieniowe, które nam szkodzą. Wysokoprzetworzone produkty obfitujące w cukier i tłuszcze trans nasilają stany zapalne, dlatego warto znacznie ograniczyć ich spożywanie lub całkowicie wykluczyć z diety. 

Wreszcie, nie zapominajmy o piciu wystarczającej ilości wody, aby nawilżać skórę od wewnątrz i wypłukiwać toksyny. Ma to niebagatelne znaczenie dla zdrowia skóry. Odwodniona skóra jest sucha, swędząca, zaczerwieniona. Może przez to wzmóc produkcję sebum.

Trochę o stylu życia

Prowadzenie zdrowego stylu życia to kolejny cel, jaki warto sobie wyznaczyć, aby lepiej radzić sobie z objawami łojotokowego zapalenia skóry. Przede wszystkim ważne jest to, aby nauczyć się zarządzania stresem, bowiem ten negatywnie odbija się na naszej skórze i nasila objawy ŁZS. Aby zredukować stres, trzeba zachowywać w życiu balans i oprócz pracy, znajdować też czas na relaks i wypoczynek. Ponadto warto sięgać po różne pomocne techniki: relaksację, medytację, głębokie oddychanie czy poświęcanie czasu na swoje hobby.

Jedną ze skuteczniejszych metod na obniżenie poziomu stresu może być regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dodatkowo, dzięki ćwiczeniom usprawniamy system krążenia i pozbywamy się toksyn, a to przekłada się na poprawę stanu skóry głowy.

Należy również zadbać o wystarczającą ilość snu. To właśnie podczas snu nasza skóra najlepiej się regeneruje. Gdy ciągle nie dosypiamy, skutki mogą być katastrofalne nie tylko dla skóry, ale i dla naszego zdrowia. Zdecydowanie gorzej radzimy sobie także ze stresem.



ŁZS a samopoczucie psychiczne. Jak sobie pomóc, gdy choroba rzutuje negatywnie na jakość życia?

Bez wątpienia łojotokowe zapalenie skóry stanowi obciążenie w codziennym funkcjonowaniu i może psuć dobre samopoczucie. Chorzy nie tylko doświadczają dyskomfortu – swędzenie wywołuje rozdrażnienie, frustrację i rozkojarzenie, ale  odczuwają też wstyd z powodu widocznych objawów choroby. 

Pomimo wielu starań i dbania o higienę, włosy osób z ŁZS mogą wyglądać na przetłuszczone i pokryte łupieżem. To może wpływać na obniżenie poczucia własnej atrakcyjności u chorych i zmniejszać ich pewność siebie. Pacjenci mogą się obawiać, jak inni zareagują na ich wygląd lub wręcz spotkać się z niemiłymi komentarzami. W celu uniknięcia przykrości, niektórzy zaczynają się wycofywać z relacji społecznych i izolować. Mogą bez ustanku martwić się wyglądem swojej skóry i przy nasileniu objawów odczuwać coraz większy niepokój i stres, a nawet popadać w stany depresyjne.

Co można zrobić, aby nie wpaść w to błędne koło stresu i złych emocji? Warto poszukać wsparcia i otaczać się życzliwymi ludźmi, którzy nie będą postrzegali nas przez pryzmat naszego wyglądu. Można też dołączyć do grup wsparcia, aby poznać osoby przeżywające takie same trudności i wzajemnie się wspierać oraz wymieniać doświadczeniami. 

Ponadto warto skorzystać z pomocy profesjonalistów – zarówno tych od zdrowia skóry, jak i psychiki. Regularne wizyty u dermatologa pozwolą kontrolować przebieg choroby i wdrożyć szybko leczenie w razie nasilenia objawów. To z pewnością zmniejszy dyskomfort związany z chorobą i pozwoli szybciej odzyskać zdrowy wygląd. Z kolei dzięki pomocy psychologa lub terapeuty możemy zmniejszyć cierpienie natury emocjonalnej i nabrać dystansu do problemów oraz nauczyć się je rozwiązywać. 

Aby zyskać większe poczucie kontroli nad chorobą, warto samodzielnie edukować się na jej temat. Gdy poszerzymy wiedzę na temat przyczyn schorzenia i pomocnych działań, zrozumiemy, że nie jesteśmy całkowicie bezradni. Możemy aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia, przez ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Możemy też opracować własną rutynę pielęgnacyjną, którą dostosujemy do swoich potrzeb i upodobań.

Zadbajmy także o dobre samopoczucie. Jak najczęściej róbmy to, co lubimy i co przynosi nam radość. Stosujmy też pozytywne afirmacje i różne techniki na obniżenie stresu. Dzięki temu z pewnością poczujemy się lepiej. 


Dlaczego kompleksowe podejście do leczenia ŁZS ma tak duże znaczenie?

Kompleksowe podejście do leczenia łojotokowego zapalenia skóry jest bardzo istotne, ponieważ wiele różnych czynników przyczynia się do nasilania objawów. Można tu wymienić czynniki takie, jak stres, zła dieta, osłabiona odporność organizmu, nałogi, nieprawidłowa higiena, stosowanie drażniących kosmetyków czy zanieczyszczenia środowiska. Dlatego tak ważne jest, by działać na wielu różnych polach. Podstawą jest oczywiście stosowanie preparatów i leków zaleconych przez lekarza, ale nie można pomijać znaczenia odpowiedniej pielęgnacji i diety, a także unikania stresu i dbania o ogólny stan zdrowia. Te pozornie mniej znaczące elementy mogą ostatecznie wpłynąć na powodzenie leczenia.


5 wskazówek odnośnie pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem

Oto 5 wskazówek, jak dbać o skórę głowy z ŁZS:
  • Regularnie myj głowę i rób to delikatnie. W tym celu sięgaj po łagodne, niezawierające alkoholu szampony, które nie wysuszają ani nie podrażniają skóry. Dzięki regularnemu oczyszczaniu zmniejszysz ryzyko pogorszenia kondycji skóry oraz wypadania włosów, ponieważ na skórze nie będą się gromadziły martwe komórki naskórka, nadmiar łoju i inne zanieczyszczenia.
  • Wyposaż się w specjalistyczne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry. Wybieraj produkty dedykowane, opracowane specjalnie z myślą o potrzebach osób borykających się z tym schorzeniem. W takich kosmetykach znajdziesz pomocne składniki, które wesprą walkę z łuszczeniem, świądem i łojotokiem, a także wyciszą stany zapalne. Przykładowo: pirokton olaminy, kwas glikolowy, mocznik.
  • Unikaj kosmetyków ze składnikami niszczącymi barierę hydrolipidową skóry i wywołującymi podrażnienia. Nie narażaj swojej wrażliwej skóry na kontakt z takimi składnikami, jak alkohol, mocne detergenty czy perfumy. Mogą one nadmiernie odtłuścić oraz podrażnić Twoją skórę i w efekcie, pogorszyć objawy ŁZS.
  • Pamiętaj o nawilżaniu skóry. Nawet skóra łojotokowa potrzebuje nawilżania – jej przetłuszczanie może być wręcz wywołane wtórnie w odpowiedzi na wysuszenie. Uważaj jednak, aby jej nie obciążyć, bo spowoduje to zablokowanie porów i mieszków włosowych. Stawiaj na lekkie i beztłuszczowe składniki nawilżające, które wzmocnią barierę ochronną skóry, np. mocznik, NMF, argininę, glukonolakton.
  • O swoją skórę zadbaj również od wewnątrz. Stosuj dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega -3 i antyoksydanty – jedz tłuste ryby, orzechy włoskie, warzywa i owoce. Dzięki nim Twoja skóra będzie nawilżona i mniej narażona na stany zapalne oraz ataki wolnych rodników. Pozytywny wpływ na jej kondycję będzie miało także obniżenie poziomu stresu w życiu, co można osiągnąć np. przez regularne ćwiczenia, relaksację lub poświęcanie czasu na swoje hobby.

Podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry jest prawdziwym wyzwaniem dla osób, które się z nim zmagają. Niestety jest to choroba przewlekła i nawet jak uda się opanować jej objawy, to nie ma żadnej gwarancji, że problem nigdy nie wróci. Dlatego warto znać strategie pozwalające sobie radzić z tą dolegliwością i minimalizować jej negatywne skutki. W artykule zawarliśmy całą garść praktycznych porad, które warto wcielić w życie. Można to robić małymi krokami, zaczynając od wizyty u dermatologa i zaopatrzenia się w dobre kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry na verdelove.pl

Polecamy proste rozwiązania, jak zestaw Seborh, dzięki któremu nie musisz poświęcać dużo czasu na pielęgnację. Nakładasz na noc płyn lub emulsję, a one działają, gdy śpisz. Rano myjesz włosy szamponem – i to wszystko. Zacznij już teraz, aby cieszyć się lepszym wyglądem i samopoczuciem. Kup zestaw Seborh i uwolnij się od objawów łojotokowego zapalenia skóry!

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
Hit dnia!