Przyczyny przebarwień na twarzy
Jakie są przyczyny przebarwień na twarzy? Podobnie, jak wiele problemów skórnych przebarwienia mogą mieć wiele różnych źródeł pochodzenia. Należy pamiętać, że przebarwienia powstają na skutek zaburzeń komórek pigmentowych – melanocytów. Komórki te odpowiadają za produkcję melaniny, która z kolei ma wpływ na koloryt naszej skóry, włosów i tęczówek.
Czerwone plamy na twarzy mogą być znakiem choroby zapalnej skóry, ale równie dobrze mogą być spowodowane reakcją alergiczną po aplikacji kosmetyków. Długotrwałe utrzymywanie się rumienia na cerze może być jednak spowodowane, na przykład problemami z ciśnieniem. Dlatego zmiany pigmentacyjne skóry należy zwalczać poprzez odpowiednią pielęgnację wyłącznie w oparciu o zalecenia dermatologa
Przebarwienia posłoneczne
Najczęstszymi przyczynami powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja słoneczna. Nieestetyczne brązowe
przebarwienia na twarzy oraz piegi powstają od szkodliwego działania słońca. Białe plamy na skórze to również uboczny efekt regularnych wizyt w solarium. Przyczyną występowania białych plamek mogą być zakażenia skórne, czego nie należy ignorować. Plamy pigmentacyjne spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym wynikają z niewystarczającej aplikacji kremów ochronnych UV. O ochronie przeciwsłonecznej trzeba pamiętać przez cały rok – nie tylko latem. Kremy z filtrem ultrafioletowym należy stosować również w okresie jesienno-zimowym. Nie wystarczy jednak jednorazowa aplikacja kremu w ciągu dnia. Aby zapewnić bezpieczeństwo naszej skórze należy aplikować kremy przeciwsłoneczne kilkukrotnie w ciągu dnia.
Przebarwienia potrądzikowe
Zaburzenia melaniny skóry w połączeniu z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych mogą wywoływać przebarwienia na twarzy po trądziku. Najczęściej występują przebarwienia na brodzie, na policzkach, na czole, a więc w tych obszarach, które najbardziej narażone są na pojawianie się wyprysków. Blizny po trądziku to problem towarzyszy osobom, u których nie został odpowiednio wyleczony. Aby we właściwy sposób odróżnić przebarwienia na twarzy od plam lub blizn po krostach należy skonsultować zmiany skórne z lekarzem specjalistą.
Przebarwienia hormonalne
Bardzo poważnymi czynnikami powodującymi powstawanie przebarwień to zmiany hormonalne. Przebarwienia hormonalne powstają w wyniku zachodzących w organizmie zmian hormonalnych – zwiększonej produkcji progesteronu i estrogenu. W połączeniu z ekspozycją na promieniowanie UV dochodzi do nadmiernej produkcji melaniny – barwnika, który uwidacznia się w postaci plamek na skórze. Podłożem zmian pigmentacyjnych mogą być między innymi:
- antykoncepcja doustna
- menopauza
- terapie hormonalne
- zaburzenia menstruacyjne
- ciąża
- problemy z wątrobą
- problemy z tarczycą
Przebarwienia na twarzy – jak się ich pozbyć?
W zależności od przyczyny powstawania przebarwień przebieg leczenia zmian skórnych wygląda inaczej, natomiast w każdym przypadku niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Pomoc lekarza specjalisty to jedyna droga do zdrowego wyglądu skóry. Maskowanie niedoskonałości jest krótkotrwałym rozwiązaniem, które może spotęgować stan zapalny skóry i przyczynić się do postępowania choroby. Na rynku dostępne są leki i suplementy diety w tabletkach lub kapsułkach, wspomagające rozjaśnianie plam i przebarwień, których przyjmowanie powinno być przyjmowane wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.
W jaki sposób można jeszcze usunąć przebarwienia na twarzy? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów likwidujących plamy pigmentacyjne to zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Odnajdują one swoje zastosowanie w szczególności w przypadku plam hormonalnych. Wśród zabiegów na przebarwienia skóry twarzy wyróżnia się najczęściej laserowe usuwanie plam. Laseroterapia poprzez wiązki światła oddziałuje na poziom melaniny w skórze i pomaga w wyrównaniu kolorytu cery. Kolejnym mało inwazyjnym zabiegiem na plamy pigmentacyjne to mezoterapia igłowa. Zabieg polega na dostarczaniu w wewnętrzne warstwy skóry substancji rozjaśniających w odpowiednich dawkach. Dobór odpowiedniej terapii powinien być uzależniony od źródła powstania przebarwień.
Co stosować na przebarwienia do twarzy?
Wybór kosmetyków powinien opierać się na odpowiednio dobranych substancji czynnych. Dermokosmetyki – kremy, serum, peelingi kwasowe na przebarwienia – stanowią jedynie dopełnienie kompleksowej pielęgnacji, składającej się z całego procesu leczenia. Niemniej jednak, w walce z plamkami na twarzy powinno sięgać się po składniki o działaniu rozjaśniającym, wybielającym lub przeciwzapalnym.
Jakie substancje aktywne sprawdzą się w pielęgnacji przebarwionej skóry twarzy?
- Witamina C – najpopularniejsza substancja, zalecana w walce z nierównym kolorytem skóry i plami o różnym źródle pochodzenia. Produkty z kwasem L-askorbinowym wspomagają redukcję przebarwień i pomagają regulować nierówny koloryt skóry, spowodowany nadmierną produkcją melaniny.
- Niacynamid – również pomaga w redukcji przebarwień – szczególnie jest polecany do plam pigmentacyjnych powstałych po trądziku. Zawdzięcza to swoim właściwościom przeciwzapalnym, a także normalizującym, przez co dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych skóry.
- Kwas azelainowy – dobroczynny składnik o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, który sprawdza się w terapii przebarwionej skóry, a także łagodzeniu stanów zapalnych.
- Retinol – najaktywniejsza forma witaminy A – rozjaśnia przebarwienia. Warto pamiętać, że kurację należy rozpocząć od preparatów z małym stężeniem retinolu. Zastosowanie retinolu w pielęgnacji cery z przebarwieniami powinno się ograniczyć jedynie do okresu jesienno-zimowego.
- Bakuchiol – stanowi remedium dla skóry twarzy, na której występują plamy po słońcu. Oddziałuje na skórę poprzez miejscowe ograniczanie produkcji melaniny, dzięki czemu rozjaśnia nieestetyczne zabarwienia skóry.
Chcąc jak najdłużej utrzymać zdrowy i młody wygląd nie można ignorować sygnałów, które wysyła do nas skóra twarzy w postaci różnego typu plam. Kompleksowa diagnoza przebarwień jest kluczem do zastosowania odpowiedniej formy zwalczania plam pigmentacyjnych, co nie zawsze jest możliwe wyłącznie poprzez zastosowanie dermokosmetyków. Dlatego domowe sposoby zwalczania przebarwień mogą okazać się niewystarczające. Warto również pamiętać, że plamy na twarzy mogą być również wynikiem zachowania nieodpowiedniej diety i niewystarczającej ilości snu.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.