Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Proces starzenia się skóry zostaje zapoczątkowany już od momentu osiągnięcia dojrzałości. Niektóre czynniki, takie jak promieniowanie UV oraz inne niekorzystne wpływy środowiskowe, mogą go przyspieszać. Ocenia się, że właściwa ochrona przez promieniowaniem słonecznym, stosując kremy z wysokim filtrem SPF, rozpoczęta już w dzieciństwie, pozwoliłaby na zmniejszenie objawów starzenia skóry nawet o 80%. W trakcie procesów starzenia, dochodzi do zaburzeń komórkowych i metabolicznych w obrębie tkanek i narządów, w tym także skóry. Do najważniejszych zaliczamy zaburzenia czynności bariery naskórkowej, obniżoną ochronę mechaniczną skóry, zmniejszenie produkcji witaminy D w skórze, zaburzenia produkcji potu i łoju, a także zmiany w ukrwieniu skóry. Szczególne łatwe do zaobserwowania są zaburzenia w funkcjonowaniu naskórka i bariery naskórkowej, prowadzące do nadmiernego wysychania i złuszczania się naskórka. Dochodzi także do ścieńczenia jego warstwy. Wraz z wiekiem, włókna kolagenowe oraz włosowate naczynia krwionośne w skórze stopniowo zanikają, powodując, że skóra jest odwodniona, traci swoją elastyczność i jest mało odporna na czynniki mechaniczne.
Starzenie się skóry może być zewnątrzpochodne, czyli związane z wpływem czynników środowiskowych, lub wewnątrzpochodne. Starzenie zewnątrzpochodne związane jest przede wszystkim z negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych, ale także z promieniowaniem jonizującym, rentgenowskim, niehigienicznym trybem życia, nieodpowiednim sposobem odżywiania, niewłaściwą pielęgnacją skóry, stresującym stylem życia, chorobami przewlekłymi oraz różnymi zanieczyszczeniami środowiska np. dymem papierosowym. Objawia się ono najczęściej suchością i szorstkością skóry, zaburzeniami pigmentacji (przebarwienia, odbarwienia), zmniejszeniem elastyczności oraz pojawieniem się zmarszczek głębokich. Szczególnie zaznaczone jest to u osób palących papierosy i inne wyroby tytoniowe. Z kolei starzenie wewnątrzpochodne związane jest z uwarunkowaniami genetycznymi, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, odkładaniem się w organizmie toksyn, szkodliwym działaniem wolnych rodników, zaburzeniami metabolicznymi, osłabieniem układu odpornościowego oraz niedoborami witaminowymi.
Aby określić przybliżony czas, kiedy skórę oceniamy jako dojrzałą, zazwyczaj podaje się wiek 45-55 lat, jednak pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się już po 30 roku życia. Cera dojrzała może mieć różne rodzaje. U większości osób ma cechy skóry suchej, jednak u niektórych jest cerą mieszaną. Skóra dojrzała czasami przejawia dodatkowe cechy np. skóry wrażliwej lub naczynkowej. Zależy to od zmian hormonalnych w organizmie oraz od wrodzonych predyspozycji. Zalecane składniki aktywne nie zależą od podtypu skóry dojrzałej, różnica będzie w konsystencji, zawartości substancji tłuszczowych lub ściągających w kremach. Pierwszym krokiem w pielęgnacji powinno być odpowiednie oczyszczenie skóry twarzy oraz usunięcie makijażu olejkiem, mleczkiem lub płynem micelarnym. Podczas zmywania makijażu należy być delikatnym, nie pocierać mocno, a zamiast tego przytrzymać dłużej nasączony wacik, aby dać produktowi czas na rozpuszczenie makijażu. Następnie, używamy delikatnego żelu myjącego. Po oczyszczeniu skóry, zaleca się stosować tonik lub hydrolat nawilżający, a następnie serum nawilżające, wzbogacone w składniki aktywne. Po wchłonięciu się serum nakładamy krem do twarzy, dobrany do podtypu skóry. Jeden do dwóch razy w tygodniu powinno się zastosować peeling enzymatyczny, który usuwa warstwę martwych komórek naskórka oraz stymuluje do działania fibroblasty – komórki, które odpowiadają m.in. za syntezę kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Warto także stosować maseczki w kremie lub w płachcie, które dodatkowo będą poprawiały nawilżenie i elastyczność skóry.
Skóra dojrzała jest najczęściej skórą suchą. Kosmetyki powinny mieć przede wszystkim składniki o działaniu nawilżającym, wiążące wodę na powierzchni naskórka np. kwas hialuronowy, kolagen, sorbitol, jak również składniki wnikające i działające w naskórku – glicerol, glikol propylenowy, mocznik, pantenol, mleczan sodu. Równie istotna jest zawartość składników okluzyjnych, modyfikujących barierę ochronną naskórka takich jak kwasy tłuszczowe, cholesterol, ceramidy. Warto zwrócić uwagę, aby kosmetyki miały dodatki składników działających przeciwstarzeniowo np. witamina E, C, B3, pochodne witaminy A, flawonoidy i przeciwutleniające ekstrakty z roślin.
Pochodne witaminy A, które możemy znaleźć czytając skład produktu to np. retinol, palmitynian retinylu, octan retinylu, retinal. Regulują one procesy odnowy komórek naskórka, m.in. poprzez złuszczanie warstwy rogowej, a także hamują transport melaniny do komórek naskórka, stymulują syntezę kolagenu i powstawanie naczyń krwionośnych. Klinicznie, możemy się spodziewać takich efektów jak wygładzenie naskórka, poprawa elastyczności skóry, spłycenie drobnych zmarszczek i rozjaśnienie przebarwień.
Witamina C jest szeroko stosowana w kosmetyce, ze względu na wiele korzystnych właściwości takich jak ochrona przed stresem oksydacyjnym, hamowanie wytwarzania nieprawidłowej elastyny pod wpływem działania promieni UV, wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, działanie przeciwzapalne, redukcja drobnych zmarszczek i rozjaśnianie przebarwień. Do działania przeciwzmarszczkowego, w kosmetyku stężenie tej witaminy powinno wynosić 5-10%. Witamina C może w kosmetykach występować w różnych formach chemicznych. Z racji na jej nietrwałą formę, często „zamknięta” jest w liposomach lub nanosomach. Może również występować w formie palmitynianu askorbylu, fosforanu askorbylo-magnezowego lub tetraizopalmitynianu askorbylu.
Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w tłuszczach, który chroni błony komórkowe przed utlenieniem oraz zmniejsza nasilenie objawów fotostarzenia takie jak przebarwienia czy zmarszczki.
Witamina B3 (niacynamid) podobnie jak tokoferole, zmniejsza objawy fotostarzenia, redukuje przebarwienia, podrażnienia, zwęża średnice porów skóry i wygładza cerę.
Peptydy stymulują syntezę białek skóry, poprawiają procesy gojenia i syntezę kolagenu.
Genisteina, daidzeina czyli izoflawonoidy pochodzące z soi należą do grupy fitoestrogenów i są szczególnie polecane dla kobiet po menopauzie, wykazują działanie antyutleniające i poprawiają gęstości skóry.
Antyoksydanty powinny znaleźć się w każdym kosmetyku do skóry dojrzałej. Poza witaminami A, C, E, B3, właściwości przeciwutleniające posiada także kwas alfa-liponowy, koenzym Q10 oraz ekstrakty z roślin – zielonej herbaty, miłorzębu, skrzypu, winorośli, soi, ostropestu.
Podsumowując, w pielęgnacji skóry dojrzałej najważniejsze jest:
1. Stosowanie produktów zawierających składniki o działaniu antyoksydacyjnym
2. Ochrona przeciwsłoneczna
3. Podwójne oczyszczanie skóry, zaczynając od olejku.
4. Utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry
5. Regularne stosowanie peelingów enzymatycznych i maseczek o działaniu nawilżającym i natłuszczającym
Pielęgnacja skóry dojrzałej to przede wszystkim dążenie do przywrócenia jej nawilżenia, utrzymania funkcji bariery naskórkowej oraz ochrona przeciwsłoneczna. Dobierając kosmetyki z odpowiednimi składnikami, możemy spowolnić proces starzenia się skóry i poprawić jej wygląd.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.