Czym jest cold cream?
Cold cream to specjalny rodzaj kremu o gęstej, tłustej konsystencji. Jest emulsją typu woda w oleju (w/o). Takie kremy o prostym składzie stosowane były od wieków jako środek na podrażnienia, otarcia, zadrapania. Jego wynalezienie przypisuje się Galenowi, wybitnemu lekarzowi Starożytnego Rzymu. We Francji cold cream nadal nazywany jest woskiem Galena. Nazwa cold cream pochodzi z uczucia, jakie powodowały na skórze podczas nakładania. Dawniej, gdy formuły kosmetyków były jeszcze niestabilne, miały tendencję do wychodzenia z fazy i dawały wrażenie zimna podczas nakładania na skórę. Skład produktu jest bardzo krótki. Dawniej zawierał on jedynie 3 składniki: wosk pszczeli, oliwę z oliwek i wodę różaną. Dzisiaj cold cream występuje w wersji unowocześnionej. Czasami dodawany jest jako baza pod produkty innego rodzaju, wzbogacając ich formułę.
Cold cream chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych
Cold cream jest kremem odżywczym, chroniącym przed działaniem czynników zewnętrznych. Odbudowuje naturalny płaszcz hydrolipidowy, zapobiega utracie wody ze skóry, natłuszcza i chroni przed podrażnieniami i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy mróz. Szczególnie polecane są dla osób z cerą wrażliwą, naczynkową, suchą i atopową, a także dla pracujących w zimnie oraz pasjonatów sportów zimowych. Cold cream ze względu na bardzo prosty skład i odżywczą formułę znajdują zastosowanie do delikatnej skóry dzieci i niemowląt, a także alergików. Kremy typu cold cream :
- zapobiegają wysuszeniu skóry
- natłuszczają
- zmiękczają skórę
- zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień
- działają łagodząco
- dają uczucie komfortu
- chronią przed wiatrem i mrozem
- odbudowują naturalny płaszcz hydrolipidowy
Cold cream jako ochronny krem do twarzy i ciała
Skóra twarzy w okresie jesienno-zimowym jest szczególnie narażona na wysuszenie. W pomieszczeniach jest niska wilgotność jako efekt ogrzewania. Łatwiej o podrażnienia, zaczerwienienie i przesuszenie. Kiedy za oknem jest mroźno i wietrznie, skóra potrzebuje dodatkowej bariery ochronnej. Zwykły krem może się okazać zbyt lekki. W takich sytuacjach warto sięgnąć po cold cream lub krem z jego dodatkiem, z bogatą formułą. Pożądane w składzie są substancje łagodzące np. panthenol, allantoina, jak również natłuszczające i regenerujące – ceramidy, witamina E, witamina A, masło shea, oleje roślinne.
Krem odżywczy z cold cream – skład
Tradycyjna formuła oparta była na trzech składnikach: wosku pszczelim, wodzie różanej oraz oliwie z oliwek (lub oleju migdałowym). Obecnie w wielu preparatach, naturalne składniki zastąpione zostały ich trwalszymi odpowiednikami np. parafiną lub utrwalone konserwantami. Nadal można jednak znaleźć kremy tworzone według oryginalnej receptury, często dodatkowo wzbogacone w składniki korzystnie wpływające na skórę np. masło shea, witaminę E, olej migdałowy, aloes, panthenol.
Preparaty typu cold cream najczęściej sprzedawane są jako krem do twarzy, jednak występują w sklepach w wielu formach: skoncentrowany krem do rąk, pomadka do ust, balsam do ust, masełko do ciała i twarzy. Bardzo często cold cream stanowi dodatek wzbogacający skład niektórych kosmetyków: kremów do rąk, ciała, stóp, twarzy, preparatów do ust. W składzie kosmetyki te mogą mieć:
wodę termalną, wodę różaną, biały wosk pszczeli, masło z nasion kakaowca, masło shea, olej parafinowy, witaminę E, witaminę A, alantoinę, panthenol, ekstrakt z rumianku, z nagietka, a także oleje roślinne – ze słodkich migdałów, z nasion słonecznika, z awokado, lniany, kokosowy.
Cold cream w pytaniach i odpowiedziach
- Czy cold cream można stosować u dzieci? Tak, jest to kosmetyk o bardzo prostym składzie, który nadaje się do delikatnej skóry dziecka, nawet alergika.
- Czy cold cream można nakładać tylko na twarz? Nie, krem typu cold cream można używać na całe ciało, również np. na spierzchnięte usta, suche skórki przy paznokciach, pięty, dłonie.
- Kiedy stosować cold cream? Kosmetyk ten świetnie sprawdza się, gdy wychodzimy na mróz i wiatr, jak również jako kilkudniowa kuracja dla przesuszonej, napiętej skóry.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.