Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Naturalne oleje do twarzy to jeden z tych elementów pielęgnacji, który kojarzy się przede wszystkim z odpowiedzią na potrzeby cery suchej, odwodnionej, dojrzałej. Po części skojarzenie to jest słuszne - oleje aplikowane na skórę twarzy przyczyniają się do zatrzymania nawilżenia w skórze oraz do wsparcia funkcjonowania bariery hydrolipidowej, co jednocześnie zapobiega transdermalnej utracie wody z naskórka. Czy jednak oleje mogą być stosowane także w rutynie pielęgnacyjnej przy skórze tłustej, trądzikowej lub mieszanej? Jak najbardziej - trzeba jedynie wiedzieć, po jaki olej sięgnąć, by wspomóc wyciszanie zmian trądzikowych, ograniczyć łojotok, a oprócz tego nawilżyć skórę. Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych olejów do twarzy - niewiele osób jednak wie, że wśród nich wyróżniamy oleje schnące, półschnące i nieschnące, które odpowiadają na potrzeby różnych typów cery. Które z nich wybrać dla siebie? Poznaj właściwości poszczególnych propozycji i postaw na pielęgnację olejową!
Zanim zdecydujemy, jaki olej do twarzy wybrać, na samym początku warto dowiedzieć się, dlaczego będzie on cennym elementem naszej rutyny pielęgnacyjnej i jakie funkcje może pełnić w trakcie jej wykonywania. Oto kilka najważniejszych zalet olejów oraz korzyści, jakie można uzyskać z ich stosowania:
Wszystkie wymienione powyżej zalety naturalnych olejów do twarzy sprawiają, że są to kosmetyki wielofunkcyjne, a także… ekonomiczne i ekologiczne! Czyste oleje zazwyczaj zamknięte są w przyjaznych dla środowiska szklanych butelkach, a w przypadku braku efektów na skórze twarzy, można stosować je także do pielęgnacji ciała oraz włosów - żadna kropla produktu się więc nie zmarnuje! Dodatkowo surowce te mają stosunkowo niskie ceny, co czyni je przystępną formułą niemalże dla każdej osoby.
Tak, jak zostało to wspomniane, naturalne oleje do twarzy są emolientami - aby więc osiągnąć maksimum efektów i korzyści z ich stosowania, należy wiedzieć, jak prawidłowo ich używać. By spełniły swoją funkcję zabezpieczającą przed utratą wody z naskórka, trzeba aplikować je na produkt nawilżający. Kolejność rutyny musi być więc następująca:
Co się stanie, jeśli nie „domkniemy” pielęgnacji z udziałem substancji mocno nawilżających odpowiednim olejem? Wówczas cząsteczki wody związane w naskórku dzięki działaniu kwasu hialuronowego czy też aloesu będą mogły swobodnie odparować - a to z kolei przyczynia się do jeszcze większego przesuszenia skóry.
Dodatkową wskazówką może być nakładanie oleju na wilgotną skórę - czy to po serum, czy spryskanej hydrolatem - lub mieszanie oleju z kremem w zagłębieniu dłoni i dopiero aplikowanie produktu na twarz. Dzięki takiemu działaniu tworzy się emulsja - nadal cechująca się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym omega-3 i omega-6), cennych dla naszej skóry i - w zależności od użytych produktów - wykazująca działanie przeciwzapalne, zmniejszająca widoczność zmarszczek, zapobiegająca powstawaniu zaskórników - ale jednocześnie wchłaniająca się dużo szybciej, niż w przypadku aplikacji oleju bezpośrednio na skórę.
Oprócz wymienionej powyżej kolejności kroków pielęgnacyjnych, warto także zastosować czysty olej do demakijażu - w tym celu nalewamy odrobinę produktu na dłonie, rozmasowujemy i delikatnie masujemy twarz, rozpuszczając formuły kosmetyków kolorowych. Oleje to jedne z najskuteczniejszych substancji rozpuszczających nawet wodoodporny makijaż, dlatego tak naprawdę zawsze warto mieć choć jedną taką formułę w swojej łazienkowej szafce.
Kolejne zastosowanie naturalnych olejów w pielęgnacji twarzy o którym wspominaliśmy już powyżej, to wykorzystanie ich do masażu twarzy. Produkty olejowe dają fantastyczny poślizg (niezależnie, czy masaż wykonujemy dłońmi, czy konkretnym narzędziem - na przykład płytką gua-sha lub rollerem), co zapobiega „ciągnięciu” skóry oraz powstawaniu podrażnień. Więcej informacji o tym, jak masować skórę by uzyskać efekt anti-aging znajduje się w jednym z naszych poprzednich tekst: Facemodeling - na czym polega, jak działa na skórę i gdzie można go wykonać?, do którego lektury serdecznie zachęcamy!
Zanim przedstawimy wyróżnioną powyżej klasyfikację, dzielącą oleje na schnące, półschnące oraz nieschnące, warto zaznaczyć od razu ważną rzecz. Decydując się na zakup naturalnego oleju, będącego czystym surowcem kosmetycznym, należy sięgać po produkty określane jako „olej” - a nie „olejek”. Wynika to z faktu, że olejkami producenci nazywają zwykle produkty mieszane, w których znajdziemy albo mieszankę różnych olejów, albo połączenie olejów z innymi substancjami - w tym z emulgatorami, konserwantami, barwnikami czy zapachami (a nie tylko z innymi substancjami aktywnymi). Oczywiście nie demonizujemy tu olejków, jednak zaznaczamy, że „olej” i „olejek” są formułami o różnej specyfice i - co za tym idzie - właściwościach. Warto także stawiać na oleje tłoczone na zimno oraz oryginalne produkty, zapakowane w szczelne buteleczki (a nie przelewane z większych butli i dystrybuowane w zastępczych opakowaniach).
Oczywiście wiele olejów sprawdzi się w pielęgnacji wszystkich typów skóry, jednak dopasowanie do wymagań cery jest tu kluczowe. Jeśli wiemy już, jakiego produktu poszukiwać na wirtualnych półkach, należy także zwrócić uwagę na typ tego produktu. Wśród nich wyróżniamy:
Powyższy podział jest niezwykle praktyczny - dzięki niemu wybór właściwego preparatu i dopasowanie go do typu cery jest znacznie łatwiejsze (jeśli wciąż nie możesz rozpoznać swojego typu skóry, polecamy lekturę artykułu Typy cery - jak je rozpoznawać i pielęgnować?, w którym prezentujemy informacje niezbędne do identyfikacji własnego rodzaju skóry).
Oleje do cery suchej trądzikowej oraz oleje do cery tłustej powinny zaliczać się do kategorii olejów schnących, by zminimalizować ryzyko „zapchania” porów oraz wystąpienia reakcji w postaci „wysypu” pryszczy i zaskórników. Dodatkowo posiadacze i posiadaczki tego typu skór, dzięki zastosowaniu olejów schnących, nadal będą czuć się komfortowo, ponieważ takie produkty nie dają wrażenia lepkości i kleistości. Najlepsze, schnące oleje do cery tłustej oraz oleje do cery trądzikowej to:
Niektóre źródła podają również, że oleje dla cery trądzikowej i tłustej to także olej z dzikiej róży, olej z pestek truskawek, olej z pestek malin czy olej z pestek arbuza. Oprócz tego polecany jest również olej tamanu oraz olejek eteryczny z drzewa herbacianego, które ograniczają produkcję sebum i chronią skórę przed bakteriami (przy czym te dwa półprodukty należy stosować punktowo - a nie na całą twarz).
Olejów do cery normalnej i mieszanej najlepiej szukać pośród olejów półschnących - które odpowiedzą zarówno na potrzebę pośredniego nawilżenia i natłuszczenia skóry, a oprócz tego nie obciążą jej zbyt mocno. Oleje do cery mieszanej oraz oleje do cery normalnej to przede wszystkim:
Oprócz powyższych, propozycje przywoływane w kontekście cery mieszanej i normalnej to także: olej andiroba, olej z nasion czarnej porzeczki oraz olej z aronii.
Olej do cery suchej oraz olej do cery dojrzałej musi nie tylko zapewniać długotrwałe zatrzymanie wody w naskórku, ale oprócz tego sprawiać, że cera stanie się bardziej elastyczna, ujędrniona, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie wolnych rodników (które przyczyniają się do postępowania procesów starzenia). Oleje do cery suchej oraz oleje do cery dojrzałej powinny być bogate w witaminę E (wykazującą wpływ antyoksydacyjny), jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (kwasy Omega z grupy NNKT - niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz inne witaminy (w tym przeciwstarzeniową witaminę C, opóźniającą powstawanie zmarszczek i zdolną rozjaśniać przebarwienia - co sprawdzi się także przy cerze naczynkowej). Doskonałe oleje do cery suchej oraz oleje do cery dojrzałej to:
Wiele osób z cerą suchą oraz dojrzałą chwali sobie także stosowanie takich olejów, jak olej z nasion baobabu, olej z opuncji, olej rycynowy (w umiarkowanych ilościach - jest dość trudno zmywalny), a także oliwę z oliwek.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.