Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Podstawowym elementem służącym do klasyfikacji cery jako skóry tłustej jest nadmierna praca gruczołów łojowych na twarzy, klatce piersiowej i w centralnej części pleców. Najczęściej występuje u nastolatków i młodych dorosłych. Praca gruczołów łojowych stopniowo wzrasta od 8-. do 13. roku życia, a następnie ulega zahamowaniu – u kobiet w wieku 40-45 lat, u mężczyzn w wieku 50-60 lat. Ocenia się, że jedynie 5% kobiet w wieku 40+ przejawia cechy tego rodzaju skóry. Najważniejszą rolę w regulowaniu pracy gruczołów łojowych odgrywają różne hormony, w głównej mierze hormony płciowe – androgeny i estrogeny. Kiedy wzmożona praca gruczołów łojowych dotyczy tylko tak zwanej „strefy T” czyli czoła, okolic nosa i brody, mówimy o cerze mieszanej. Największą zmorą osób posiadających skórę tłustą jest predyspozycja do rozwoju trądziku, w którym dodatkowo obserwuje się występowanie lokalnych stanów zapalnych, nadmierny rozwój mikroorganizmów patogennych (najczęściej Propionibacterium acnes) oraz zaburzenia keratynizacji. Cera tłusta z reguły cechuje się szarawym kolorytem, pogrubieniem naskórka, nadmiernym wydzielaniem sebum oraz występowaniem przebarwień, z reguły potrądzikowych. Typowym objawem jest także występowanie zaskórników, zarówno otwartych (widoczne jako czarne punkty) oraz zamkniętych – w postaci grudek podskórnych.
Mimo ogromnej dostępności kosmetyków na rynku, nie zawsze udaje się w pełni uregulować pracę gruczołów łojowych. W zależności od rodzaju skóry (tłusta czy trądzikowa), może być konieczne zastosowanie leków na receptę dobranych przez dermatologa. Największym wyzwaniem jest cera trądzikowa, w której pielęgnacja odgrywa rolę pomocniczą. Preparaty pielęgnacyjne przeznaczone do skóry tłustej powinny zawierać składniki hamujące wydzielanie sebum, ograniczające rozwój mikroorganizmów oraz procesy utleniania lipidów sebum, łagodzące podrażnienia, udrażniające ujścia gruczołów łojowych oraz działające matująco.
Kluczową rolę w pielęgnacji odgrywają preparaty oczyszczające i peelingujące. Do mycia skóry nie należy stosować mydła, ponieważ jego wysokie pH przyczynia się do alkalizacji powierzchni skóry, co stwarza dobre środowisko do namnażania drobnoustrojów chorobotwórczych. Zaleca się stosować specjalne żele przeznaczone do cery tłustej, które często w swoim składzie zawierają składniki łagodzące i przeciwbakteryjne. Należy pamiętać, aby nie myć twarzy nadmiernie często (np. co kilka godzin), ponieważ spowoduje to zaburzenie funkcjonowania bariery naskórkowej i zmniejszenie nawilżenia skóry. Po oczyszczeniu skóry, można przemyć twarz tonikiem przywracającym jej naturalne pH. Dwa razy w tygodniu poleca się wykonać peeling enzymatyczny lub delikatny peeling mechaniczny, który złuszczy martwy naskórek i udrożni ujścia mieszków włosowych, ograniczając tworzenie się zaskórników. Stosowane kremy powinny być o lekkiej konsystencji, bez substancji komodogennych (blokujących pory).
Składniki korzystnie wpływające na stan skóry suchej mogą pogarszać stan cery tłustej. Chodzi tu głównie o substancje komodogenne. Często takie właściwości przejawiają składniki zaliczane do emolientów suchych i tłustych. W kosmetykach do skóry tłustej nie powinny się znaleźć następujące substancje:
Substancje antyseptyczne będą hamowały rozwój bakterii na powierzchni skóry. Zalicza się do nich olejek z drzewa herbacianego, tymianek, rumianek, rozmaryn, olejek z pomarańczy, ekstrakt z kory wierzby białej, kwas azeleinowy i kompleksy metali z aminokwasami. Stosowanymi składnikami są również: szałwia, nagietek, cynamon, kwas oleanowy i ursolowy.
Substancje sebostatyczne hamują aktywność gruczołów łojowych. Aktywność taka została potwierdzona w przypadku kwasu azaleinowego, retinoidów, witaminy B6 (pirydoksyna) oraz związków cynku. Czasami stosuje się także ekstrakt z drożdży oraz z ziaren lnu.
Substancje łagodzące i przeciwzapalne zawsze powinny znaleźć miejsce w produktach przeznaczonych do skóry tłustej. Nie tylko będą wyciszać proces zapalny w przypadku pojawienia się wyprysków, ale także zapobiegać podrażnieniom skóry przez związki bakteriostatyczne. Szukajmy w kosmetykach składników takich jak aloes, zielona herbata, żeń-szeń, wyciąg z lukrecji, rumianek, krwawnik, alantoina, pantenol, wyciąg z nagietka.
Składniki matujące są popularne w kremach na dzień, ponieważ ograniczając świecenie się skóry. Najszerzej stosowaną grupą związków są glinki. Warto używać również maseczki do twarzy z glinką. Ich regularne stosowanie może pomóc w normalizacji skóry.
Składniki keratolityczne wykorzystywane są głównie podczas profesjonalnych zabiegów złuszczających. Zapobiegają one powstawaniu zmian trądzikowych poprzez udrożnienie ujścia mieszków włosowych oraz normalizację procesów keratynizacji naskórka. Zazwyczaj używa się mieszanek kwasu glikolowego, azelainowego i salicylowego.
Pielęgnacja skóry tłustej to przede wszystkim poprawne oczyszczanie, stosowanie peelingów i dokładne czytanie składów kosmetyków, unikając substancji o działaniu komodogennym. Warto stosować produkty zawierające składniki o działaniu antyseptycznym ograniczającym wydzielanie sebum oraz łagodzącym i przeciwzapalnym, aby utrzymywać skórę w jak najlepszej kondycji. W razie wystąpienia trądziku, należy udać się do dermatologa, aby nie dopuścić do jego dalszego rozwoju i rozprzestrzenienia.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny