Typy cery - jak je rozpoznawać i pielęgnować?

Arykuł banner - Typy cery - jak je rozpoznawać i pielęgnować?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Typy cery oraz jej podtypy - charakterystyka i pielęgnacja

Czy dopasowywanie poszczególnych formuł kosmetycznych do konkretnych typów cery ma sens? Zdecydowanie tak - dzięki takiemu działaniu dostarczamy skórze wszystkiego tego, czego potrzebuje, by wyglądać promiennie. Inne wymagania prezentuje bowiem cera tłusta, inne - sucha, a jeszcze inne - mieszana czy normalna. Wiele osób ma jednak problem z dokładnym określeniem własnego typu skóry oraz jej… podtypu, a co za tym idzie - stosuje produkty nie do końca odpowiadające potrzebom cery, wciąż borykając się z tym samym problemem - suchością, zmianami trądzikowymi, przebarwieniami, zmarszczkami oraz innymi „defektami” skórnymi. W jaki więc sposób rozpoznać rodzaj cery? Które oznaki świadczą o jej suchości, a które - o nadmiernej produkcji sebum? Jakie substancje sprawdzą się w pielęgnacji cery tłustej, a jakie - w dbaniu o skórę normalną oraz mieszaną? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące tego, jak rozpoznać i pielęgnować różne typy cery!

Podstawowe rodzaje cery – charakterystyka. Jak rozpoznać, jaki mamy typ skóry?

Tłusta, mieszana czy sucha? Trądzikowa, odwodniona czy może… wrażliwa? Jak rozpoznać typ cery, by dobrać odpowiednie kosmetyki i całą pielęgnację? Na samym początku warto wiedzieć, że w kosmetologii wyróżnia się jedynie 4 poszczególne typy cery, a więc - cerę normalną, suchą, cerę tłustą i mieszaną. Każda z nich może być również określona jako cera odwodniona, naczynkowa, wrażliwa, trądzikowa czy dojrzała - to z kolei podtypy cery. W praktyce oznacza to, że można mieć - przykładowo - cerę tłustą, a jednocześnie odwodnioną (gdy przez wiele tygodni była poddawana działaniu wysuszających czynników lub kosmetyków z wysuszającymi formułami), skórę suchą i dojrzałą lub skórę mieszaną - trądzikową. Typy cery zazwyczaj są więc zestawiane z ich podtypami, a sam typ może zmieniać się wraz z wiekiem - najczęściej po osiągnięciu wieku andro- lub menopauzy skóra - pod wpływem zmniejszenia nasilenia produkcji sebum - staje się sucha (a w podtypie: dojrzała).

Charakterystyka i pielęgnacja cery suchej

Czym charakteryzuje się skóra sucha? Jej głównym „objawem” jest oczywiście uczucie suchości - zwłaszcza po umyciu twarzy, ponieważ woda szybko odparowuje z naskórka ze względu na brak lub uszkodzenie bariery hydrolipidowej. Powodem tych odczuć i wysuszenia jest zbyt mała produkcja sebum - czyli cząsteczek tłuszczowych, które - wraz z cząsteczkami wody - są składnikami budulcowymi wspomnianej już bariery hydrolipidowej. Osoba, która odczuwa suchość skóry, od razu po umyciu twarzy czuje nieodpartą potrzebę nałożenia kremu lub serum. Dodatkowo cera sucha ma zazwyczaj zwężone, niemalże niewidoczne pory, a jednocześnie bardzo szybko wchłania wszystkie nałożone na nią formuły kosmetyków.

Codzienna pielęgnacja suchej skóry powinna więc przede wszystkim uwzględniać dostarczanie jej tych składników, których produkcja jest ograniczona - a więc substancji tłuszczowych (lipidowych). W kosmetykach znajdują się one pod postacią roślinnych olejów i maseł, zawarte w kosmetykach naturalnych i konwencjonalnych, przy czym z powodzeniem można również aplikować na skórę czyste masła i oleje - niekoniecznie w formułach z innymi składnikami. Należy pamiętać jedynie o kolejności nakładania poszczególnych preparatów. Aby zatrzymać nawilżenie w skórze, warto zacząć od produktu nawilżającego (z kwasem hialuronowym, aloesem, gliceryną), a dopiero później aplikować produkt olejowy - w ten sposób zabezpieczamy cerę przed odparowywaniem wody.

Charakterystyka i pielęgnacja skóry normalnej

Cera normalna to synonim cery niemalże bezproblemowej. Oczywiście jest ona podatna na klasyczne podrażnienia, wywoływane przez mróz, alergeny i inne czynniki zewnętrzne - jednak przez większość czasu nie wykazuje żadnych negatywnych objawów, takich jak ściągnięcie, zaczerwienienie czy suchość. Po jej umyciu, posiadacze i posiadaczki cery mieszanej odczuwają względny komfort - a nie natychmiastową potrzebę aplikacji nawilżającej formuły. Skóra normalna nie wyświeca się w ciągu dnia, a pory są niewidoczne lub widoczne jedynie z bardzo bliskiej odległości. Z reguły nie występują na niej wypryski, a jeśli już zostanie zanieczyszczona - pryszcze pojawiają się pojedynczo. Niestety, cerę normalną obserwuje się zazwyczaj u dzieci oraz u nastolatków do 11-13 roku życia - jest bardzo niewiele osób mogących pochwalić się omawianym rodzajem skóry w wieku dorosłym.

Jak pielęgnować cerę normalną? W taki sposób, aby jak najdłużej utrzymała swój bezproblemowy charakter. Warto zbalansować w swojej pielęgnacji zarówno preparaty nawilżające (humektanty), jak i natłuszczające (emolienty), a także - od czasu do czasu - pobudzać ją do regeneracji delikatnym peelingiem (przykładowo - peelingiem enzymatycznym). Cera normalna nie jest trudna w pielęgnacji, jednak należy dbać o nią regularnie i sumiennie, by nie zaburzyć jej naturalnej równowagi.

Charakterystyka i pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana to ten typ cery, co do którego pojawia się najwięcej mitów. Jednym z nich jest ten o charakterystyce cery mieszanej - wbrew pozorom nie jest ona jednocześnie tłusta i sucha na całej powierzchni. Cera mieszana to stan, w którym na części twarzy obserwuje się obszary suche, a na innych - tłuste. Zazwyczaj podział ten jest wyraźny i opera się na tak zwanej „strefie T”. W praktyce więc boki twarzy - policzki, skronie, żuchwa - pozostają suche, a cechy cery tłustej przybiera środek twarzy - czoło, nos i broda. W tym miejscu następuje nadprodukcja sebum wraz z jej konsekwencjami - przetłuszczaniem się i świeceniem, a na bokach twarzy osoba ze skórą mieszaną czuje suchość oraz ściągnięcie. Cera mieszana ma tendencję do rozszerzonych porów, powstawania zaskórników i wągrów, ale jedynie w obrębie nosa, brody i czoła.

Pielęgnacja cery mieszanej powinna uwzględniać połączenie kosmetyków do cery suchej oraz tłustej. Oczywiście w codziennej rutynie nie da się osobno myć, nawilżać i natłuszczać poszczególnych partii twarzy, jednak tutaj z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju formuły aplikowane na określony czas i na wybrane miejsca - maseczki (tradycyjne i w płachcie), glinki do rozrabiania z wodą lub hydrolatem, serum i esencje oraz produkty do zastosowania punktowego. Warto więc poświęcić trochę czasu na domowe SPA i w konkretne dni aplikować na skórę w „strefie T" kosmetyki mające ograniczać wydzielanie sebum, a na boki twarzy - produkty nawilżające i natłuszczające. Na co dzień z kolei można stosować formuły nawilżające - mat na nosie, czole i brodzie uzyskiwać zaś przy pomocy pudru lub innych kosmetyków kolorowych.

Charakterystyka i pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta jest bardzo charakterystyczna - przede wszystkim wydziela zbyt duże ilości sebum, co powoduje jej świecenie i błyszczenie. Makijaż na skórze tłustej nie utrzymuje się najlepiej - spływa i ściera się pod wpływem pocierania. Jak rozpoznać swój typ cery, jeśli podejrzewamy, że jest ona tłusta? To, co pozwala "zdiagnozować" cerę tłustą, to jej reakcja po umyciu cery lub po całej nocy - przesuwając dłonią po całej powierzchni twarzy można wówczas wyczuć poślizg, widoczne jest też błyszczenie. Dodatkowo osoby z cerą tłustą obserwują u siebie rozszerzone pory, zanieczyszczone ujścia gruczołów łojowych (wągry), tendencję do pojawiania się wyprysków oraz zaskórników.

W przypadku cery tłustej pielęgnacja polega przede wszystkim na stosowaniu składników ograniczających wydzielanie sebum. Wśród nich można wyróżnić między innymi bakuchiol, niacynamid, a także kwasy - regulujące pracę gruczołów łojowych i delikatnie złuszczające martwy naskórek (który może gromadzić się na cerze, stając się dodatkową przyczyną zanieczyszczenia porów).

Podtypy cery - trądzikowa, naczynkowa, dojrzała i inne

Oprócz wymienionych powyżej, podstawowych typów cery wyróżnia się oczywiście podtypy - zazwyczaj charakteryzujące konkretne problemy skórne. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • skórę odwodnioną, która bardzo często jest mylona ze skórą suchą. Podstawowa różnica jest taka, że skórze suchej brakuje cząsteczek lipidowych - a więc natłuszczenia, natomiast skórze odwodnionej - cząsteczek wody, czyli nawilżenia. Skórę odwodnioną mogą mieć zarówno osoby posiadające cerę suchą (wówczas należy zadbać o zabezpieczenie przed odparowywaniem wody z naskórka) oraz cerę tłustą (co dla wielu osób wydaje się być paradoksem, jednak do takiej sytuacji prowadzi nadmierne wysuszanie i złuszczanie naskórka). Głównym celem w przypadku posiadaczy skóry odwodnionej będzie podniesienie poziomu nawilżenia - poprzez używanie serum i kremów nawilżających, picie dużej ilości wody i pielęgnację dostosowaną do potrzeb skóry;
  • skórę wrażliwą (ten podtyp cery również można zaobserwować we wszystkich typach nadrzędnych). Jest ona podatna na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak mróz, wiatr, zmiany temperatury, promieniowanie UV, niektóre składniki kosmetyczne oraz składniki diety. Cera wrażliwa po ekspozycji na konkretny czynnik może reagować podrażnieniem, zaczerwieniem, suchością, pieczeniem oraz innymi, dokuczliwymi objawami - przy tym podtypie skóry należy zadbać o zminimalizowanie działania czynników środowiskowych, powodujących wymienione wyżej symptomy;
  • skórę trądzikową, która - jak sama nazwa wskazuje - charakteryzuje się obecnością zmian trądzikowych - wyprysków, wągrów czy zaskórników w różnych stadiach rozwoju. Zazwyczaj jej objawy pojawiają się podczas okresu dojrzewania - takiej skóry raczej nie mają dorośli, choć oczywiście nie oznacza to, że nie mogą oni zachorować na trądzik. Ze skórą trądzikową należy zgłosić się do dermatologa, który zaordynuje odpowiednią pielęgnację i - w razie potrzeby - leczenie;
  • skórę naczyniową, określaną niekiedy mianem skóry naczynkowej. To ten podtyp cery, który można rozpoznać po obecności na twarzy małych, czerwonych naczynek (czyli teleangiektazji), a także czerwieniem się w w różnych momentach - dużego stresu, zdenerwowania lub ekspozycji na niekorzystnie działające czynniki zewnętrzne. W przypadku skóry naczyniowej warto stosować składniki wzmacniające naczynka (prym wiedzie tu oczywiście witamina C), ale również delikatne formuły oczyszczające (by nie podrażniać skóry w sposób mechaniczny);
  • skórę dojrzałą, którą zazwyczaj obserwuje się jako podtyp cery suchej. Charakteryzuje się ona występowaniem drobnych zmarszczek, utratą elastyczności, wiotkością oraz opadaniem powiek czy całego owalu twarzy - objawy te są powiązane ze starzeniem się organizmu, zmianami w układzie hormonalnym oraz innymi czynnikami, charakterystycznymi dla upływających lat. Cerę dojrzałą należy pielęgnować w sposób kompleksowy, dostarczając jej zarówno składników nawilżających, jak i natłuszczających - w połączeniu z bogatymi formułami regenerującymi, zawierającymi retinol, delikatne kwasy, bakuchiol, ceramidy czy peptydy.

Jeśli wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne typy cery, ale nadal nie masz pojęcia, w jaki sposób dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji dla siebie, zgłoś się do kosmetologa lub dermatologa, który - na podstawie dokładnego wywiadu i ewentualnego badania przedmiotowego, pomoże prawidłowo rozpoznać podstawowe typy skóry i przekaże wskazówki co do kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - FACEBOOM Seboom Matująco-normalizująca maseczka do twarzy, 50 g
FACEBOOM Seboom Matująco-normalizująca maseczka do twarzy, 50 g
16.82 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - UZDROVISCO Wypełniający zmarszczki wieczorny krem fito-dozujący - kurkuma, 50ml
UZDROVISCO Wypełniający zmarszczki wieczorny krem fito-dozujący - kurkuma, 50ml
59.00 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Satynowy krem od Bielenda - teraz tylko 47,99zł!