Trehaloza - co to takiego? Dlaczego warto włączyć kosmetyki z trehalozą do swojej pielęgnacji?

Arykuł banner - Trehaloza - co to takiego? Dlaczego warto włączyć kosmetyki z trehalozą do swojej pielęgnacji?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Trehaloza - właściwości, zastosowanie i jej rola w pielęgnacji skóry

Trehaloza to rodzaj cukru, który na przestrzeni kilku ostatnich lat zyskał niezwykłą popularność - zarówno wśród producentów formuł kosmetycznych, jak i samych użytkowników oraz użytkowniczek produktów pielęgnacyjnych. I nic w tym dziwnego - to naturalna, niepozorna substancja o niezwykle spektakularnym działaniu nawilżającym skórę. Jako główny składnik sprawdza się w różnych typach kosmetyków - od kremów i serum, aż po toniki, emulsje, mleczka, a nawet propozycje do ciała - odżywcze masła i regenerujące balsamy. Trehaloza może być łączona również z innymi substancjami - w tym z retinolem i retinalem, złuszczającymi kwasami, witaminą C, niacynamidem, ceramidami, peptydami i innymi składnikami aktywnymi, dzięki czemu zapobiega uszkodzeniom skóry i jej wysuszeniu (zwłaszcza w kontekście preparatów silnie złuszczających). W jaki sposób na skórę wpływają preparaty z trehalozą? Czy sprawdzą się w pielęgnacji każdego typu cery - tłustej, suchej, z pierwszymi oznakami starzenia? Jakie serum z trehalozą lub krem wzbogacony o omawianą substancję sprawdzi się na naszej skórze? Poznaj najważniejsze informacje o trehalozie - jej działaniu, właściwościach i efektach stosowania!

Czym jest trehaloza i kto powinien się nią zainteresować?

Trehaloza to organiczny związek chemiczny, a zarazem dwucukier (disacharyd) - czyli substancja, która zbudowana jest z dwóch cząsteczek glukozy. Naturalnie występuje ona w organizmach żywych - w tym w roślinach, owadach, drożdżach, bakteriach. Na użytek kosmetologii - i nie tylko - naśladuje cukry naturalne i pozyskiwana jest na skalę przemysłową ze skrobi, co czyni z niej w pełni roślinny i naturalny surowiec kosmetyczny. W składzie INCI znajdziemy tę substancję pod nazwą trehalose.

Ciekawostką jest fakt, że trehaloza znajduje się w niektórych roślinach pustynnych - pełni przede wszystkim funkcję zatrzymującą wodę, co pozwala przetrwać tym roślinom w ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Trehaloza w kosmetykach - z uwagi na swoje właściwości oraz działanie na poziomie komórkowym, o którym piszemy w kolejnych akapitach - powinna znaleźć się w pielęgnacji osób borykających się z takimi problemami, jak:

  • suchość skóry oraz jej odwodnienie, objawiające się ściągnięciem cery, jej swędzeniem i podrażnieniem, a także występowaniem suchych skórek;
  • pierwsze zmarszczki - zwłaszcza te mimiczne, w okolicach ust, oczu oraz na czole;
  • podrażnienie skóry wynikające z reakcji alergicznej czy też będące następstwem kontaktu z silnym detergentem, ale również czynnikami zewnętrznymi - wiatrem, mrozem, intensywnym promieniowaniem słonecznym;
  • naruszenie bariery hydrolipidowej - w wyniku stosowania agresywnie działających produktów złuszczających, takich jak kwasy czy retinol. Trehaloza w bezpieczny sposób przywraca właściwy poziom nawilżenia, niezbędny przy pielęgnacji cery z wykorzystaniem tak silnych substancji.

Oczywiście opisane wyżej właściwości, zapewniające odpowiedni poziom nawilżenia cery to nie wszystko - kosmetyki z trehalozą mogą być także stosowane w ramach prewencji wymienionych problemów skórnych oraz w przypadku cery tłustej i trądzikowej z zanieczyszczeniami, która - podobnie jak cera sucha - również wymaga odpowiedniego nawilżenia i wzmocnienia bariery hydrolipidowej (co pośrednio wpływa na regulację poziomu wydzielanego sebum oraz potu). Sprawdzi się także w pielęgnacji skóry wrażliwej (jest substancją niezaliczaną do alergenów).

Warto tutaj dodać, że z uwagi na specyfikę omawianej substancji, jest ona wykorzystywana także w produkcji leków w okulistyce (w tym kropli do oczu, odtwarzających film łzowy - przykładowo, w zespole suchego oka), a także jako słodki dodatek do żywności (trehaloza znajduje się zwykle w dżemach, musach, konfiturach, a także lodach i innych produktach spożywczych).

Trehaloza - właściwości i zastosowanie. Jak działają kosmetyki z jej zawartością?

Na jakie obszary w pielęgnacji wpływa trehaloza? Działanie tej substancji opiera się przede wszystkim na wiązaniu wody w naskórku. To niezwykle ważne, zwłaszcza w obliczu zanikania kwasu hialuronowego wraz z wiekiem (który występuje w skórze naturalnie i pełni tę funkcję najlepiej). Ponadto trehaloza naśladuje cukry znajdujące się w NMF (Natural Moisturizing Factor), czyli w naturalnym czynniku nawilżającym, obecnym w skórze. To mieszanina substancji wiążących wodę i zapobiegających jej szybkiemu odparowywaniu - trehaloza chroni więc skórę przed takim efektem.

Oprócz wykazywania powyższych właściwości, trehaloza w kosmetykach odpowiada m.in za:

  • wsparcie regeneracji oraz funkcjonowania bariery hydrolipidowej, składającej się z cząsteczek lipidów oraz wody - chroniącej skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych;
  • zwalczanie wolnych rodników, przyczyniających się do inicjowania procesów starzenia się skóry. Trehaloza chroni skórę przed wolnymi rodnikami i wykazuje działanie antyoksydacyjne, co zabezpiecza cerę przed wpływem stresu oksydacyjnego (wywoływanego - przykładowo - przez dietę, kontakt ze smogiem - dość częsty w naszych warunkach klimatycznych -  czy ekspozycję na promieniowanie UV) oraz uszkodzeniami komórek;
  • nawilżenie skóry trądzikowej i tłustej. Trehaloza nie jest składnikiem komedogennym ani aknegennym (przyczyniającym się do „zapchania” porów lub nasilenia objawów trądziku), dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana przez osoby zmagające się z tego typu problemami skórnymi;
  • wzmocnienie działania innych składników pielęgnacyjnych zawartych w kosmetykach - witamin, minerałów oraz substancji nawilżających (takich jak gliceryna, aloes czy kwas hialuronowy).
  • zatrzymywanie wody - trehaloza posiada zdolność do jej wiązania (cecha ta określana jest mianem higroskopijności), co sprawia, że może dezodoryzować nadmiar wody (dlatego jest chętnie wykorzystywana w antyperspirantach i dezodorantach, które zapewniają skórze suchość oraz komfort na długi czas).

Oprócz tego kosmetyki z trehalozą łagodzą wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz zaczerwienienia, a także znoszą uczucie ściągnięcia skóry, szczypania i swędzenia. Są polecane jako uzupełnienie kuracji kwasami lub retinolem, w celu znoszenia efektów ubocznych w postaci nadmiernego złuszczania naskórka oraz wyciszenia cery i regeneracji bariery hydrolipidowej. Trehaloza zapobiega odwodnieniu - dzięki właściwościom silnie nawilżającym - dlatego zwiększa bezpieczeństwo zabiegów złuszczających o wysokiej intensywności.

Ten niepozorny, zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy cukier, wykazuje więc właściwości przeciwutleniające, pomaga nawadniać skórę, działa przeciwzmarszczkowo, nawilża cerę, zapobiega starzeniu i doskonale łączy się z innymi składnikami o działaniu wspierającym wiązanie cząsteczek wody w naskórku. Te naturalne właściwości wyjątkowego składnika pozwalają utrzymać doskonałą kondycję cery oraz budujących ją komórek (w tym fibroblastów) przez długi czas.

Kremy i serum z trehalozą - polecane produkty

Tak, jak zostało to wspomniane, trehaloza w kosmetykach występuje pod różnymi postaciami - znajdziemy ją w serum, kremach, balsamach do ciała i masłach, ale również w produktach do włosów. Na jakie kosmetyki z trehalozą warto zwrócić uwagę? Wśród znanych, lubianych i polecanych produktów można z pewnością wyróżnić:

  • słynne serum z 10% trehalozą, 5% peptydem i kwasem hialuronowym od Basiclab Esteticus. Formuła ta ukierunkowana jest na działanie silnie nawilżające oraz przeciwstarzeniowe (za sprawą dodatku peptydów). Oprócz tego produkt zawiera łagodzący i seboregulujący niacynamid, kompleks cukrów (odpowiedzialny za dodatkową dawkę nawilżenia) oraz skwalan i masło shea - wspierające regenerację bariery hydrolipidowej;
  • wieczorny krem przeciwzmarszczkowy Czarny Tulipan i trehaloza od marki Uzdrovisco. Użytkownicy i użytkowniczki cenią go nie tylko za intensywne działanie anti-aging, ale również za intrygujący, elegancki i zmysłowy zapach. Krem Uzdrovisco, oprócz omawianej trehalozy, zawiera także standaryzowane ekstrakty z czarnego tulipana o efektywnym działaniu antyoksydacyjnym, a także olej kokosowy - dla zatrzymania nawilżenia w naskórku;
  • serum multifunkcyjne z 10% trehalozą od marki Nacomi, z serii Next Level. To wyjątkowy produkt o skoncentrowanej formule, która wspiera maksymalne nawilżenie skóry. Oprócz trehalozy znajdziemy w nim zarówno inne składniki nawilżające (w tym kwas hialuronowy) oraz substancje emolientowe (naturalne masła i oleje). Taki skład synergicznie wspiera działanie bariery hydrolipidowej i wpływa na poprawę kondycji skóry pod kątem nawilżenia, ujędrnienia i uelastycznienia newralgicznych obszarów;
  • ultranawilżające serum do twarzy od marki Bielenda - wzbogacone trehalozą oraz betainą. Jak sama nazwa wskazuje - produkt maksymalnie nawilża skórę, a dzięki zawartości betainy łagodzi również wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia i niweluje uczucie ściągnięcia. Warto włączyć je do pielęgnacji regeneracyjnej w przypadku kuracji z retinolem lub kwasami kosmetycznymi.

Przykładem wykorzystania trehalozy w kosmetykach do ciała może być naturalny balsam do ciała z kwasem hialuronowym, siemieniem lnianym, bawełną i trehalozą od marki Ewy Chodakowskiej - BeBIO. To uniwersalna formuła, która powinna sprawdzić się przy każdym typie skóry. Zawartość trehalozy łączy się tu zarówno ze składnikami nawilżającymi, jak i natłuszczającymi, co wspiera zwiększenie elastyczności ciała, wpływa na gładkość skóry oraz poprawę jej ogólnej kondycji.

Źródła:

  1. B. Wolska-Mitaszko, Trehaloza - substancja przedziwna. Właściwości, występowanie, zastosowania [w:] Biotechnologia 2/2001
  2. M. Burek, S. Waśkiewicz, I. Wandzik, K. Kamińska, Trehaloza - właściwości, biosynteza, zastosowanie [w:] Chemik 8/2015

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu