W okresie zimowym warto więc stosować kosmetyki zapobiegające odparowywaniu wody- emolienty, o działaniu ochronnym, z filtrem przeciwsłonecznym. Zima to również odpowiedni czas na złuszczające zabiegi kosmetyczne, które z powodzeniem można wykonywać ze względu na mniejszą ilość docierającego promieniowania słonecznego.
Pielęgnacja skóry i ochrona skóry twarzy w zimie
Niekorzystne czynniki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na stan naszej skóry. Niewłaściwa pielęgnacja, choroby skórne, wiek, stosowanie agresywnych zabiegów kosmetycznych… Wszystkie te czynniki mogą sprzyjać utracie wody, starzeniu i pogorszeniu naszego osobistego wyglądu.
Dobry kosmetyk, mowa tu o
kremie nawilżająco-ochronnym na zimę, powinien zatrzymywać wodę w skórze i posiadać bogatszą formułę niż krem stosowany w ciepłe i upalne dni roku. Dobrze, by w swoim składzie zawierał takie substancje jak:
- ceramidy,
- kwasy tłuszczowe,
- kwas hialuronowy
Działanie łagodzące może dodatkowo zapewnić alantoina i aloes, a antyoksydanty (koenzym Q10, witamina E) pomogą w walce z wolnymi rodnikami, chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym. Przy wyborze
kremu na zimę istotne jest również zapobieganie fotostarzeniu na skutek działania promieni UV.
Filtry przeciwsłoneczne na zimę powinny być stosowane przez cały rok, w okresie zimowym mogą być to słabsze wartości, np. SPF20.
Jaki krem do twarzy stosować w zimę?
Dobór kremu powinien opierać się głównie na dopasowaniu do typu cery. Cera sucha, wrażliwa, naczynkowa, tłusta/mieszana potrzebuje kosmetyków o innych właściwościach i działaniu skierowanym na konkretne potrzeby skóry twarzy. A mianowicie:
- cera sucha/ bardzo sucha- wymaga kremu o bogatej konsystencji, natłuszczającego, chroniącego skórę przed utratą wody; sprawdzi się tutaj krem: Avene Cold Cream, Dermosan, Bioderma Atoderm Nutritive, Pharmaceris A Lipo-Sensilium, SVR Cicavit+, Ziaja Liście zielonej oliwki. Kremy te zapewnią suchej skórze odżywienie, regenerację, złagodzenie podrażnień.
- cera naczynkowa- potrzebuje kremu wzmacniającego naczynia krwionośne, łagodzącego podrażnienia, natłuszczającego. Doskonale sprawdzą się takie kremy jak: Flos Lek Winter Care, Pharmaceris N, Iwostin Capillin, Bioderma Sensibio. Kremy te zmniejszają rumień, wyrównują koloryt twarzy, zmiękczają i wygładzają naskórek.
- cera tłusta/ mieszana- skłonna do nadmiernej produkcji sebum, potrzebuje lekkich kremów, regulujących działanie porów i nie zapychający ich. Przykładami takich kremów są: Organique Dermo Expert, Pharmaceris T Sebostatic, Cetaphil Pro Oil
Stosowanie kremów z filtrem przez cały rok wspiera zachowanie młodego i świeżego wyglądu. Zimą można stosować filtry o mniejszych wartościach: SPF15 czy SPF20. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny stosować większe filtry: SPF 30 czy SPF50.
Oczyszczanie skóry zimą warto przeprowadzać z użyciem kosmetyków w formie mleczka. Jeśli okres zimowy nie powoduje zmian skórnych na twarzy, warto kontynuować dotychczasowe zabiegi pielęgnacyjne i oczyszczające naszej skóry. Okres zimowy to również odpowiedni czas na różnego rodzaju zimowe
zabiegi złuszczające: peelingi, mikrodermabrazje i mezoterapie. Pomagają w widoczny sposób na zmarszczki, przebarwienia i odnowę wieku skóry.
-61af661574b56.jpg)
Pielęgnacja i ochrona: ciała, ust, dłoni i stóp zimą
Ochrona skóry ciała zimą powinna bazować na stosowaniu kosmetyków opartych na olejowej bazie tj.: masła, peelingi, balsamy.
Złuszczanie skóry zimą warto przeprowadzać olejowymi peelingami, które jednocześnie złuszczą i natłuszczą skórę ciała. Peelingi gruboziarniste należy zimą zastąpić scrubami z dodatkiem olejów, które nie podrażnią i nie wysuszą skóry, zabezpieczając warstwę hydrolipidową przed uszkodzeniem. Przykładami kosmetyków do ciała do stosowania zimą są: Clochee, Babuszka Agafia, Bosphaera.
Pielęgnacja ust zimą to regularne stosowanie balsamu, pomadki i peelingu. Spierzchnięte, wysuszone i popękane usta potrzebują zimą regeneracji, nawilżenia i odżywienia. Warto chronić je pomadkami z filtrem UV, na bazie olejowej, bez substancji podrażniających. Aby przywrócić im gładkość i miękkość należy stosować peelingi cukrowe z olejami. Przykładami kosmetyków chroniących usta zimą są: Allerco, Avene Cicalfate, Blistex.
Pielęgnacja dłoni zimą skierowana jest na stosowanie kremów i masek, które zabezpieczają skórę i peelingów, które usuwają martwy naskórek i wygładzają. Zimą borykamy się z takimi problemami dłoni jak: suchość, pękanie, podrażnienie.
Krem do dłoni powinien regenerować, chronić i odżywiać naskórek, a jego konsystencja powinna być tłusta lub półtłusta. Należy stosować go po każdym umyciu rąk i przy ewentualnych podrażnieniach.
Kilka razy w miesiącu warto wykonać peeling dłoni i nałożyć maskę, by odżywić, rozjaśnić i wygładzić dłonie. Produktami odpowiednimi do stosowania są kremy do rąk: A-DERMA, Avene Cold Cream, Bosphaera; maski: Organique, Ziaja Kozie Mleko; peelingi do rąk: Nacomi, Soraya, Vianek.
Pielęgnacja stóp w zimę, tak jak w przypadku dłoni, opiera się na stosowaniu kremów, masek i peelingów. Warto wymienić tu takie marki kosmetyków do stóp jak: Bielenda, Babuszka Agafia, Bosphaera, Farmona, Gehwol.
Pielęgnacja skóry twarzy i ciała powinna różnić się rodzajem wybieranych kosmetyków względem miesięcy letnich. Formuła tych preparatów musi być dostosowana do typu cery, rodzaju skóry, wieku i ewentualnych problemów skórnych. Najważniejsze, aby
kosmetyki na zimę chroniły nasz płaszcz lipidowy przed utratą wody, regenerowały, niwelowały zaczerwienienia i podrażnienia wywołane warunkami atmosferycznymi oraz działały przeciwsłonecznie.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.