Kosmetyki na trądzik różowaty - poznaj łagodzące emulsje i esencje, sprawdź kojące serum i wybieraj spośród najlepszych kremów na trądzik różowaty

Arykuł banner - Kosmetyki na trądzik różowaty - poznaj łagodzące emulsje i esencje, sprawdź kojące serum i wybieraj spośród najlepszych kremów na trądzik różowaty

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Kremy nawilżające do cery z trądzikiem różowatym, serum, toniki i inne - jakie kosmetyki zredukują zaczerwienienia i widoczność naczynek?

Trądzik różowaty (z łaciny - acne rosacea lub rosacea) jest jedną z chorób skóry, która charakteryzuje się występowaniem zaczerwienienia w środkowej części twarzy, pojawianiem się teleangiektazji („pajączków”), a także innymi, dokuczliwymi objawami, takimi jak świąd, szczypanie czy uczucie ucieplenia skóry. Trądzik różowaty zazwyczaj diagnozuje się u pacjentów po 30 roku życia, natomiast dermatoza ta przebiega z okresami zaostrzeń (nasilenia symptomów) oraz remisji (wycofania się objawów), dlatego z jednej strony może być bagatelizowana przez cierpiące na nią osoby, a z drugiej - nie do końca uchwytna podczas wizyt u specjalistów. Jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego? Czy domowa pielęgnacja z uwzględnieniem właściwie dobranych dermokosmetyków może wpłynąć na poprawę stanu skóry? Jakie produkty i substancje czynne będą najskuteczniejsze w walce z zaczerwienieniami? Poznaj najważniejsze informacje o przebiegu schorzenia i sprawdź, jak łagodzić zmiany skórne związane z trądzikiem różowatym!

Trądzik różowaty - czym jest i jak się objawia? Wygląd skóry z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry o wieloczynnikowej etiologii. Na wystąpienie tej dermatozy wpływają czynniki genetyczne, zaburzenia autoimmunologiczne, kontakt z czynnikami drażniącymi, wzmożony stres, a także zaburzenia hormonalne, naczyniowe i zaburzenia jelitowe (w tym przerost Helicobacter pylori - H. pylori). Co istotne, u każdego pacjenta czynniki prowokujące zaostrzenie przebiegu schorzenia mogą być inne, natomiast wśród nich wyróżnia się między innymi niedoborową dietę bogatą w produkty wysoko przetworzone, mechaniczne drażnienie skóry, ekspozycję na promieniowanie UV bez zabezpieczenia oraz na zmienne temperatury, spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Trądzik różowaty pozostaje chorobą charakterystyczną dla kobiet, diagnozowaną już w dorosłym życiu (rzadko zdarza się występowanie tego rodzaju trądziku u dzieci czy nastolatków). Rozwój dermatozy może być rozciągnięty na wiele lat. Na początku trądzik różowaty objawia się występowaniem rumienia (zwykle w środkowej części twarzy), który po jakimś czasie zanika i pod wpływem negatywnie działających czynników pojawia się znowu. W miarę upływu lat rumień pozostaje na twarzy coraz dłużej, a w końcu przyjmuje formę przetrwałą (nie znika ze skóry). Towarzyszą mu nierówności na skórze, stany zapalne, teleangiektazje (potocznie określane mianem pajączków lub „pękniętych” naczynek - choć tak naprawdę są to naczynka poszerzone, prześwitujące przez skórę). Oprócz tego, w obrębie rumienia obecne są niekiedy zmiany grudkowe i krostkowe (przypominające wypryski). W zaawansowanej fazie choroby pojawia się rinophyma - czyli zmiany przerostowe, umiejscowione zwykle na nosie i dotykające głównie mężczyzn (rzadko pojawiające się u kobiet). Zmiany te wiążą się z pogrubieniem tkanki, zmianą jej struktury i uwypukleniem miejsc, w których się znajdują.

Pacjenci z zaawansowanym trądzikiem różowatym skarżą się niekiedy na ból w obrębie zmian, swędzenie i szczypanie skóry oraz jej uwrażliwienie na czynniki zewnętrzne i dotyk. Nierzadko tej dermatozie towarzyszy również łojotok (zaczerwieniona cera charakterystycznie się błyszczy).

Kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym - co powinny zawierać?

Tak, jak zostało to już wspomniane, trądzik różowaty jest dermatozą - a więc chorobą skóry. W związku z tym, jego leczenie powinno odbywać się pod opieką dermatologa. Należy tu więc zaznaczyć, że odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa jest zazwyczaj wsparciem terapii uwzględniającej leczenie farmakologiczne (doustne i miejscowe) oraz zabiegowe (z wykorzystaniem lasera lub chirurgicznych metod usuwania zmian rozrostowych). Bez właściwej pielęgnacji pozostałe elementy terapii mogą jednak nie dawać maksymalnych możliwych efektów - dlatego warto wiedzieć, jakie kosmetyki stosować i jakie substancje aktywne stosować, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty i doprowadzić do osiągnięcia lub wydłużenia okresu remisji.

W pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym sprawdzą się składniki:

  • wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, takie jak wyciąg z kasztanowca, witamina C (która dodatkowo działa rozjaśniająco i antyoksydacyjnie), a także hesperydyna;
  • łagodzące, wyciszające skórę, zmniejszające jej reaktywność - takie jak wąkrota azjatycka, pantenol, ceramidy czy inulina (dbająca także o mikrobiom skóry);
  • antybakteryjne - zapobiegające rozwojowi zmian zapalnych (w tym wyciąg z drzewa herbacianego, propolis, srebro koloidalne i inne;
  • delikatnie złuszczające, przywracające równowagę w procesie keratynizacji naskórka - w tym kwas azelainowy (rozjaśniający także przebarwienia) czy glukonolakton;
  • chroniące przed słońcem - czyli filtry chemiczne i fizyczne;
  • nawilżające i natłuszczające, które - w połączeniu - wzmacniają barierę hydrolipidową. Wśród nich można wyróżnić aloes, kwas hialuronowy, mocznik, a także naturalne masła i oleje.

Oprócz powyższych substancji, kosmetyki do stosowania na dzień mogą zawierać także zielone pigmenty, które pomagają zakamuflować zaczerwienienia i zminimalizować ich intensywność (o tym aspekcie piszemy poniżej, w kontekście makijażu cery z trądzikiem różowatym).

Żel do mycia, pianka czy emulsja? Czym myć skórę twarzy, by redukować zaczerwienienia?

W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym dużą trudność może sprawiać jej… oczyszczanie. Z pozoru jest to prozaiczna czynność, która nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania, jednak przy skórze reaktywnej, mającej tendencję do zaczerwienień, warto uważać na drażnienie mechaniczne. W związku z tym przy demakijażu i myciu tego typu skóry warto zrezygnować z różnego rodzaju akcesoriów - w tym gąbeczek, szczotek (klasycznych i sonicznych), wacików czy puszków. Pocieranie twarzy takimi akcesoriami jest bowiem drażnieniem mechanicznym, w wyniku którego cera jeszcze bardziej się czerwieni. Czego więc używać do pierwszego etapu pielęgnacji?

Dla osób z cerą naczynkową najlepszym wyborem w kwestii demakijażu będą olejki oraz masła. Tego typu produkty, po nałożeniu na skórę i krótkim masażu, doskonale rozpuszczają zarówno makijaż, jak i przyczyniają się do upłynnienia sebum i do niwelowania innych zanieczyszczeń. Robią to delikatnie i bez podrażnień, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej.

Po demakijażu przychodzi czas na mycie twarzy z wykorzystaniem produktu na bazie wody. Może to być żel, pianka czy emulsja, przy czym samo oczyszczanie musi być wykonywane dłońmi (a nie wspomnianymi wcześniej szczoteczkami czy innymi akcesoriami). Wśród produktów do mycia twarzy, stworzonych z myślą o cerze naczynkowej czy z trądzikiem różowatym, można chociażby wyróżnić łagodzącą piankę do mycia twarzy MEDITY+, zawierającą między innymi łagodzące składniki, takie jak wąkrota azjatycka, pantenol czy ekstrakt z aloesu, a także kremowy żel micelarny do mycia twarzy Ziaja Med, który doskonale oczyszcza skórę, a jednocześnie nie powoduje uczucia szczypania, suchości czy ściągnięcia.

Kosmetyki na trądzik różowaty przywracające prawidłowe pH - toniki i esencje

W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym istotne jest ukojenie (dla zmniejszenia reaktywności cery) oraz nawilżenie (którego poziom wpływa pośrednio na uregulowanie produkcji sebum). Dodatkowym atutem dla skóry czerwieniejącej się będzie wyrównywanie poziomu jej pH, mającego z kolei znaczenie dla utrzymania prawidłowego mikrobiomu. W tym celu doskonale sprawdzą się wszystkiego rodzaju toniki oraz esencje z dodatkiem skutecznych składników aktywnych. Wśród tego typu produktów warto wyróżnić:

Oczywiście toniki również warto aplikować bez wacika lub innych akcesoriów - wystarczy delikatne wklepanie porcji kosmetyku w skórę twarzy i szyi.

Serum do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym - wybierz dermokosmetyk z witaminą C i składnikami wzmacniającymi naczynka

Serum to kosmetyk do zadań specjalnych - nakłada się go po toniku lub esencji, a jeszcze przed aplikacją kremu, by wzmocnić działanie pozostałych preparatów użytych w pielęgnacji lub dodać konkretny składnik aktywny do codziennej rutyny. Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, cera z trądzikiem różowatym „polubi się” z substancjami łagodzącymi, wzmacniającymi naczynka i redukującymi zaczerwienienia. Każdy z tych składników znajdziecie w:

  • regenerującem serum do twarzy MEDITY+ na trądzik różowaty, które ma lekką i szybko wchłanialną konsystencję (idealną do nałożenia pod krem lub pod produkt z SPF). Zawiera hesperydynę, beta-glukan, kwas hialuronowy, wąkrotę azjatycką, pantenol i inne składniki tworzące koktajl łagodzący zaczerwienienia, wzmacniający naczynka i redukujący rumień;
  • koncentrat na utrwalone zaczerwienienia Avene Antirugeurs Fort, sprawdzający się w redukcji rumienia w postępie trądziku różowatego. Koncentrat również zda egzamin w pielęgnacji porannej i wieczornej. Swoje działanie zawdzięcza zawartości siarczanu dekstranu, ekstraktu z ruszczyka oraz wodzie termalnej Avene;
  • koncentrat dla cery z rozszerzonymi naczynkami Apis Cuperose-Stop Concentrate, z dodatkiem rozświetlającej witaminy C oraz ekstraktu z cytryny, wzmacniającego ekstraktu z miłorzębu japońskiego, antybakteryjnego ekstraktu z grejpfruta, nawilżającego ekstraktu z alg morskich oraz przeciwdziałającego odparowywaniu wody z naskórka oleju makadamia.

Najlepszy krem na trądzik różowaty - ranking produktów. Jakie krem do cery z trądzikiem różowatym wybrać? Nie zapominaj o kremie do twarzy z SPF!

Wśród kremów dedykowanych osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym można wyróżnić wiele formuł: na dzień, na noc, pod makijaż, rozświetlających, tonujących, łagodzących podrażnienia i innych. Jak wybrać ten idealny dla siebie? Poniżej przedstawiamy Wam ranking naszych TOP propozycji do cery naczynkowej i z zaczerwienieniami. Zanim jednak przejdziemy do zestawienia, należy wspomnieć o obowiązkowym elemencie kosmetyczki każdej osoby cierpiącej na trądzik różowaty. Jest to oczywiście krem z SPF - najlepiej z SPF50, który chroni skórę przed promieniowaniem UV najdłużej. Zimą (lub w przypadku sumiennej reaplikacji produktu w ciągu dnia) można pokusić się o krem z SPF30 (na przykład taki jak krem na dzień SPF30 od marki La Roche Posay z serii Rosaliac AR). Wśród najlepszych kremów na trądzik różowaty, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji, można naszym zdaniem wyróżnić:

  1. Krem naprawczy na noc MEDITY+ Trądzik Różowaty. Jest to produkt ze składem ściśle odpowiadającym na problemy z zaczerwienieniami, zaburzonym funkcjonowaniem bariery hydrolipidowej czy z widocznością naczynek. Zawiera w swoim składzie hesperydynę, ekstrakt z lukrecji, wąkrotę azjatycką, beta-glukan z owsa czy pantenol. Wszystkie te substancje koją skórę, przeciwdziałają rumieniowi, a także wspierają nocną regenerację.
  2. Łagodzący krem na noc od marki Iwostin z serii Rosacin. To formuła, która - jak deklaruje producent - wzmacnia „dermo-odporność” skóry na czynniki wywołujące zaczerwienienia. Skład oparty jest o witaminę C, inulinę, wyciąg z algi złotej, oligosacharydy, lipidy czy prebiotyk. Tworzy na skórze otulającą warstwę, przywracającą komfort i miękkość.
  3. Multikojący krem do twarzy na dzień z SPF30 od Pharmaceris R Lipo-Rosalgin. Formuła szybko się wchłania i ma lekką konsystencję, która nadaje się pod makijaż. Zawiera antybakteryjny piroktolan olaminy, a także składnik redukujący zaczerwienienia - InnoTetrapeptideTM. Oprócz tego w kremie znajdziemy alantoinę, pantenol, wosk z oliwek, argininę czy glicerynę.
  4. Krem przeciw zaczerwienieniom Rosaliac AR La Roche Posay z serii Toleriane. Jest idealny pod makijaż nie tylko z uwagi na lekkość formuły, ale również ze względu na dodatek zielonego pigmentu, korygującego zaczerwienienia. Skład produktu został opracowany w taki sposób, by łagodził podrażnienia, nawilżał skórę i regenerował ją, a także zmniejszał wrażenie „rozpalenia” cery i przywracał jej komfort.
  5. Krem na trądzik różowaty grudkowo-krostkowy od marki Isispharma z serii Metroruboril. To produkt bazujący na kwasie azelainowym (bezpiecznym do stosowania także latem, nie wykazującym potencjału drażniącego). Kwas azelainowy znany jest ze swoich właściwości ujednolicających koloryt cery i rozjaśniających przebarwienia, a także z redukcji zmian trądzikowych i działania przeciwbakteryjnego. Dodatek kompleksu kojącego sprawia, że krem jest doskonale tolerowany nawet przez bardzo wrażliwe cery.

Makijaż korygujący naczynka - jakie kremy BB, podkłady i korektory sprawdzą się przy cerze trądzikowej z zaczerwienieniami?

Przy opisywaniu substancji czynnych służących poprawie stanu cery trądzikowej wspomnieliśmy również o zielonym pigmencie. Jego użyteczność wynika z zasad neutralizacji kolorów barwami przeciwstawnymi. Dla koloru czerwonego, przeciwstawnym będzie właśnie zielony i to on, zaaplikowany na zaczerwienienia sprawi, że rozszerzone naczynka czy czerwonoróżowy obszar będą mniej rzucać się w oczy. Producenci dodają więc do kremów BB, CC czy podkładów zielony pigment i dedykują takie formuły właśnie osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym. Wśród tego typu polecanych produktów dostępnych w drogerii Olmed warto zwrócić uwagę na:

Odpowiedni krem, dobrze dobrany makijaż, przeciwsłoneczny filtr SPF i inne kosmetyki, wykazujące działanie łagodzące, wzmacniające barierę hydrolipidową osłabionej skóry, redukujące uczucie pieczenia, nadreaktywność cery czy widoczność pękających naczynek krwionośnych w dużym stopniu pozwolą wesprzeć walkę z problemem trądziku różowatego. Sprawdź nasze propozycje produktów wyciszających stany zapalne, uelastyczniających skórę, gwarantujących odpowiednie nawilżenie skórze naczynkowej, wrażliwej i trądzikowej - a wszystko to dzięki zawartości skutecznych składników aktywnych, dedykowanych skórze z trądzikiem różowatym!

Źródła:

  1. Dr med. L. Marek, Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby? [w:] Medycyna Praktyczna, 20.10.2023
  2. Dr med. J. Maciejewska, Jak wyleczyć trądzik różowaty? [w:] Medycyna Praktyczna, 23.10.2023
  3. Lek. K. Migacz-Gruszka, prof. dr hab. n. med. A. Wojas-Pelc, Aktualne zalecenia dotyczące pacjentów z trądzikiem różowatym [w:] Dermatologia po Dyplomie 05/2020
  4. Lek. med. P. Traczewski, Dermatologia - trądzik różowaty i ryzyko chorób autoimmunologicznych [w:] Medical Tribune 04/2016
  5. P. Brzeziński, Leczenie miejscowe w trądziku różowatym [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 4

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
Prezent na dzień ojca!