Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Trądzik grzybiczy (fungal acne) jest odmianą trądziku, który - jak sama nazwa wskazuje - powodowany jest przez grzyby - a konkretnie z rodzaju Malassezia (należące do drożdżaków). W porównaniu do trądziku pospolitego czy różowatego występuje on rzadziej, natomiast zdecydowanie warto wiedzieć, jak odróżnić go od innych dermatoz (chorób skóry), ponieważ dla jego leczenia istotne jest wdrożenie preparatów ukierunkowanych na zmniejszenie liczebności grzybów Malassezia na skórze. Jakie są objawy trądziku grzybiczego? Czym różni się on od innych rodzajów trądziku? W jaki sposób się go diagnozuje i jakich kosmetyków używać w codziennej pielęgnacji, by nie pogorszyć stanu cery? Poznaj najważniejsze informacje o zmianach skórnych wywołanych przerostem grzybów Malassezia i sprawdź, jak wygląda ich leczenie w praktyce.
Tak, jak zostało to już wspomniane, trądzik grzybiczy jest rodzajem dermatozy, która rozwija się na skutek nadmiernej kolonizacji skóry przez grzyby z gatunku Malassezia. To, że ten drobnoustrój jest obecny na naszej twarzy i ciele, nie oznacza jednak, że jest to sytuacja patologiczna. Grzyby z rodzaju Malassezia są bowiem naturalnym elementem flory mikrobiologicznej skóry (która z kolei jest niezbędna do utrzymania pH na odpowiednim poziomie, a także do spełniania funkcji ochronnych cery). Problem pojawia się jednak wtedy, gdy grzyby namnażają się nadmiernie i - zamiast odpowiadać za swoją podstawową rolę - przyczyniają się do tworzenia zaskórników, zaburzenia mikroflory skóry i innych objawów, które opisujemy w dalszej części tekstu.
Istnieją pewne czynniki, które niestety sprzyjają nadmiarowemu namnażaniu się grzybów Malassezia na skórze, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia trądziku grzybiczego. Wśród nich można wyróżnić:
Oprócz powyższych czynników, rozwojowi trądziku grzybiczego (zwłaszcza na ciele - w tym na dekolcie i plecach) może sprzyjać noszenie ubrań z nieprzepuszczających powietrza, syntetycznych materiałów, takich jak poliester czy akryl (co wzmaga pocenie, tworząca skórze wilgotne i ciepłe środowisko).
Trądzik grzybiczy przybiera najczęściej postać charakterystycznych grudek, które sprawiają, że skóra w dotyku jest nierówna (witać to zwykle przy specyficznym oświetleniu). Grudki są zaczerwienione i pojawiają się w skupiskach, często obecnych w miejscach, w których obserwuje się największą aktywność gruczołów łojowych (nos, środek czoła, okolice brody), choć u niektórych osób można zauważyć go także po bokach twarzy. Dodatkowo trądzik grzybiczy może zająć górną część pleców, obszary pod piersiami, pachwiny - czyli wszystkie te miejsca, w których jest ciepło i często również wilgotno.
Co istotne, trądzik grzybiczy może powodować swędzenie, przy czym raczej nie sprawia bólu. Miejsca w których grudki i krostki uległy już wygojeniu, mają tendencję do łuszczenia się.
Ponieważ zmiany skórne pojawiające się przy trądziku grzybiczym mogą być mylone z innymi dermatozami, warto wiedzieć, jak je od siebie odróżnić. I tak:
Warto tu także dodać, że trądzik grzybiczy jest inną dermatozą, niż grzybica skóry. Przede wszystkim za rozwój obu tych schorzeń odpowiadają inne rodzaje grzybów, a ponadto grzybicą skóry można się zarazić - a w przypadku trądziku grzybiczego nie jest to możliwe (z uwagi na jego podłoże mające źródło w obecności naturalnie występujących na skórze grzybów).
Domowe sposoby na trądzik grzybiczy powinny przede wszystkim uwzględniać odpowiednią pielęgnację, obejmującą:
Jeśli chodzi o maści czy kremy do cery trądzikowej, zawierające substancje przeciwgrzybicze dostępne bez recepty, to zdecydowanie nie warto stosować ich samodzielnie, z uwagi na ryzyko zaburzenia mikrobiomu skóry (więcej o tym piszemy w ostatnim akapicie tekstu). Niemniej, kosmetyki, które z pewnością nie zaszkodzą skórze, a jednocześnie będą wspierać jej powrót do równowagi, to między innymi:
Przy podejrzeniu rozwoju trądziku grzybiczego, zdecydowanie warto udać się do lekarza (dermatologa) i/lub do kosmetologa. U obu tych specjalistów diagnostyka trądziku grzybiczego może przebiegać inaczej. Dermatolog najczęściej zleca wykonanie wymazu ze zmian pojawiających się na skórze, natomiast kosmetolog ogląda cerę w specjalnej lampie Wooda, dzięki której można uwydatnić większe skupiska grzybów z rodzaju Malassezia. Oczywiście obie te metody diagnostyczne mogą się uzupełniać.
Leczenie zdiagnozowanego trądziku grzybiczego polega na aplikacji na skórę zmienioną chorobowo kremów i maści zawierających substancje przeciwgrzybicze (przykładowo - ketokonazol lub inne). Niektóre nich są dostępne bez recepty, inne - z przepisu lekarza, natomiast z pewnością nie należy dobierać ich i używać samodzielnie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że nieodpowiednio przeprowadzona kuracja może doprowadzić do zniszczenia mikrobioty skóry - a jak zostało to już wspomniane, omawiany gatunek grzybów stanowi naturalny element tejże mikrobioty.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny