Skóra pod oczami jak i skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i cienka, dlatego jest bardzo wrażliwa na wszystkie czynniki zewnętrzne, stosowane kosmetyki. Bardzo często cienie jak i
worki pod oczami to przypadłość genetyczna. Brązowe czy też fioletowe zasinienie najczęściej jednak wynikają z niezdrowego stylu życia, przemęczenia, braku snu. Oprócz cieni pod oczami pojawiają się bardzo często tzw.
worki. Problem wraz z wiekiem może się nasilać jeszcze bardziej. Zasinienie pod oczami występuje u wielu osób, niezależnie od płci. Czy zabarwienie skóry pod oczami powinno budzić niepokój i
o jakich chorobach mogą świadczyć - dowiesz się z artykułu.
Cienie pod oczami – przyczyny
Sińce to problem wielu osób, przyczyny mogą być prozaiczne, jak i bardziej złożone. Przyczyn cieni pod oczami może być wiele. Najczęstsze powody to:
- zmęczenie, brak snu, długie wpatrywanie się w monitor,
- niezdrowy styl życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,
- odwodnienie, niedożywienie i osłabienie organizmu, dieta uboga w składniki odżywcze,
- uwarunkowania genetyczne - niektóre osoby mają po prostu taki wygląd skóry,
- wiek - wraz z upływającymi latami następuje utrata kolagenu w skórze, skóra staję się wiotka i cienka - sińce stają się bardziej widoczne,
- choroby - alergiczne, zapalenie spojówek, osłabienie organizmu na skutek terapii przeciwnowotworowych.
Co oznaczają konkretne zabarwienia?
Fioletowe zabarwienie -
fioletowe cienie pod oczami to zazwyczaj efekt zmęczenia, odwodnienia czy też nadużywania alkoholu. Mogą być skutkiem nagromadzenia, zastoju limfy wokół oczu.
Żółte cienie pod oczami - pojawiają się w wyniku stresu, takie zabarwienie może być też genetyczne.
Brązowe cienie pod oczami - najczęściej pojawiają się po nieprzespanej nocy, są to prześwitujące naczynka. Mogą też świadczyć o chorobach.
Czy sińce mogą być objawem choroby?
Cienie pod oczami mogą być
objawem chorób, jednak bardziej jest to skutek, związany z wyniszczeniem organizmu przez chorobę.
Jeśli cienie czy przebarwienia pod oczami pojawiły się nagle i utrzymują się przez jakiś czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem, zleci on
badania krwi i ewentualnie wykluczy poważne choroby. Cienie pod oczami najczęściej wynikają z przemęczenia, jednak w przypadku niepokojących objawów należy
udać się do lekarza.
Jak zlikwidować cienie pod oczami?
Sposobów na pozbycie się cieni pod oczami jest bardzo wiele. Cienie pod oczami mogą mieć różne podłoża, są powszechnym problemem, ale bardzo często wystarczy odpowiedni tryb życia oraz pielęgnacja, by je zniwelować. Począwszy od kosmetyków, odpowiednich masaży po zabiegi u specjalisty a także domowe sposoby. Sińce pod oczami często są chwilowym defektem skóry.
Kremy na cienie pod oczami
Na rynku dostępny jest szeroki wybór kosmetyków w różnych formach, które pomagają walczyć z cieniami i workami w okolicy oczu. Wygląd skóry pod oczami jest bardzo ważny, także dla samopoczucia.
Odpowiednie kremy mogą zdziałać bardzo wiele!
Przegląd kosmetyków na cienie pod oczami:
- BIOLIQ PRO Intensywne serum pod oczy, 15ml - serum może być stosowane codziennie. Ma również działanie kremu rozjaśniającego oraz ujędrniającego. Ciekawym rozwiązaniem jest aplikator - chłodzący z kuleczkami, idealnie nadaje się do masażu delikatnej skóry wokół oczu.
- Orientana Naturalny krem pod oczy ze ŚLUZEM ŚLIMAKA, 15ml - dzięki zawartości śluzu ślimaka, ma działanie odmładzające i wygładzające. Działa także drenująco oraz przeciwobrzękowo. Nie pozostawia tłustej warstwy i szybko się wchłania.
- Pharmaceris N OPTI-CAPILARIL Intensywny krem redukujący cienie i worki pod oczami SPF15, 15 ml - oprócz redukcji cieni pod oczami warto zadbać też o ochronę przeciwsłoneczną. Krem posiada filtr SPF15, który chroni skórę przed promieniowaniem UVA/UVB. Seria Pharmaceris N odpowiednia jest dla cery naczynkowej oraz wrażliwej.
- APIS Serum pod oczy liftingujące i redukujące cienie z kompleksem Eye'fective, 10ml - producent podaje, że serum działa liftingująco i zmniejsza problem opadającej powieki. Aplikator zawiera kulkę, dzięki której można wykonać masaż, który zmniejszy widoczność naczyń krwionośnych.
- ESTHEDERM Excellage Krem po oczy, 15 ml - krem z luksusowej linii kosmetyków, polecany zwłaszcza do cery dojrzałej. Przywraca jędrność skóry i pomaga w walce ze zmarszczkami.
- SESDERMA C-VIT Płatki pod oczy, 5x4 ml - uzupełnieniem pielęgnacji przeciw podkrążonym oczom mogą być także płatki. Zawierają witaminę C, redukują oznaki zmęczenia.
Inne sposoby na cienie pod oczami - domowe sposoby na cienie
Masaż - warto cieniom zapobiegać wcześniej, wykonując odpowiednie masaże wokół oczu oraz pod oczami. Dzięki temu, skóra będzie bardziej jędrna. Zastój limfy w tej okolicy nie będzie problemem. Taki masaż poprawi krążenie i pozwoli pozbyć się opuchlizny.
Roller - to świetny gadżet pomocny w utrzymywaniu prawidłowej kondycji skóry. W tej kategorii pomocny może być także
kamień Gua Sha.
Opaski chłodzące - żelowe opaski przynoszą dużą ulgę, pomagają likwidować obrzęki.
Jeśli nie mamy do dyspozycji takich gadżetów, sińce można zniwelować także domowymi sposobami.
Kostki lodu - zastosowanie masażu z kostkami lodu, należy jednak zachować ostrożność, przy cieńszej skórze to bardzo istotne. Masaż nie powinien trwać zbyt długo i nie należy trzymać ich w jednym miejscu.
Zimna łyżeczka - za jej pomocą także można pomóc sobie w momencie pojawienia się cieni pod oczami.
Można również zdecydować się na usuwanie cieni pod oczami za pomocą specjalnych zabiegów u profesjonalisty.
Cienie pod oczami świadczą zazwyczaj o kiepskiej jakości snu i przemęczeniu. Jeśli jednak coś budzi niepokój powinno skłonić do wizyty u lekarza.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.