Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Krostki na ramionach, plecach, pośladkach czy udach mogą być objawem różnych dermatoz (chorób i zmian skórnych) - od rogowacenia mieszkowego, poprzez trądzik, aż po alergię kontaktową. Różnicowanie tych schorzeń polega przede wszystkim na rozróżnieniu charakteru krostek, a także na obserwacji czynników powodujących ich pojawienie się oraz objawów towarzyszących. Najczęściej mamy jednak do czynienia z rogowaceniem, które nie jest groźną dermatozą, ale dla wielu osób stanowi duży problem estetyczny - zwłaszcza, że objawy nieleczonego rogowacenia mieszkowego mogą pogłębiać się w czasie. W jaki więc sposób rozpoznać przyczynę powstawania krostek na ramionach? Jaką pielęgnację stosować, by zniwelować problem i kiedy udać się do lekarza? W jaki sposób zapobiegać nawrotom rogowacenia? Poznaj najważniejsze informacje o charakterze krostek na ciele i sprawdź, które z objawów dotyczą Twojej skóry!
Tak, jak zostało to już wspomniane, krostki występujące na ramionach i innych częściach ciała mogą mieć różną etiologię. Wśród przyczyn tego zjawiska wyróżniamy między innymi:
Najczęściej pojawiającą się przyczyną krostek na ramionach jest pierwszy z wymienionych czynników - a więc rogowacenie mieszkowe. Do tej pory niestety nie określono jednoznacznie jego genezy, natomiast podejrzewa się, że na wystąpienie rogowacenia okołomieszkowego mogą wpływać czynniki genetyczne, a także niedobór witaminy A. Oprócz tego intensywność „wysypu” krostek zwiększa nieodpowiednia pielęgnacja oraz silne wysuszenie skóry (w tym długotrwała ekspozycja na prominiowanie UV bez zabezpieczenia produktem z SPF).
Rogowacenie mieszkowe u dzieci bywa mylone z potówkami - aby zróżnicować tę diagnozę, warto udać się do pediatry. Główna różnica polega na tym, że zazwyczaj potówki mogą wystąpić już u niemowląt, natomiast rogowaciejące grudki i krostki pojawiają się raczej u kilku- i nastolatków (choć oczywiście nie dzieje się tak w 100% przypadków).
Objawy zapalenia mieszkowego są dość charakterystyczne - wielu lekarzy i pacjentów określa tę dolegliwość mianem „wiecznej gęsiej skórki”, ponieważ nadmierne rogowacenie mieszkowe daje właśnie takie odczucia dotykowe. Jak powstają same krostki? Pojawiają się na skutek wytworzenia się czopu rogowego (składającego się z komórek martwego naskórka), zlokalizowanego w obrębie mieszka włosowego. Z uwagi na budowę tych zmian, określa się je jako krostki hiperkeratotyczne (ich bezpośrednią przyczyną - w odróżnieniu od prawidłowej skóry - jest nadmierne rogowacenie naskórka). Pojawiają się pojedynczo, są rozsiane, a jednocześnie skóra na obszarze ich występowania może być zaczerwieniona (natomiast pacjenci zwykle nie odczuwają swędzenia).
Często skóra objęta rogowaceniem mieszkowym jest sucha, szorstka, podatna na podrażnienia czy uszkodzenia mechaniczne. Po krostkach mogą pozostawać przebarwienia, jeśli pacjent lub pacjentka będą je zdrapywać. Dodatkowo samym krostkom - z uwagi na ich lokalizację przy ujściu mieszka włosowego - może towarzyszyć zjawisko wrastania włosków. Co ważne - najczęściej symptomy rogowacenia pojawiają się na ramionach, natomiast u niektórych osób obserwuje się je także na bokach twarzy i żuchwie, na pośladkach i udach.
Leczenie rogowacenia mieszkowego to leczenie objawowe - polegające na usunięciu samych grudek i krostek, ale również mające na celu nieco poprawić przebieg procesów keratynizacji naskórka u pacjentów i zbliżyć je do procesów fizjologicznych. Najlepiej, by leczenie było rozpoczynane i kontynuowane pod okiem dermatologa. Uwzględnia ono podawanie:
Oczywiście oprócz wymienionych powyżej metod leczenia rogowacenia okołomieszkowego pacjent musi także stosować się do zaleceń profilaktycznych, zapobiegających nawrotom dolegliwości.
Całkowite wyleczenie rogowacenia okołomieszkowego nie jest możliwe, jednak odpowiednia, codzienna, sumienna pielęgnacja oraz zachowanie właściwych zasad dbania o skórę sprawią, że krostki będą pojawiać się rzadziej i na pewno ich liczba zmniejszy się. To, o czym warto pamiętać przy rogowaceniu mieszkowym to:
W przypadku, w którym domowa pielęgnacja oraz trzymanie się zaleceń wskazanych w przebiegu rogowacenia okołomieszkowego nie przynoszą rezultatu, warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan zaawansowania dolegliwości i wskaże inne możliwości terapii - w tym za pomocą preparatów dostępnych na receptę, do stosowania doustnego i miejscowego.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny