Konturowanie twarzy - krok po kroku

Arykuł banner - Konturowanie twarzy - krok po kroku

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym właściwie jest konturowanie twarzy?

Konturowanie to nic innego niż nadawanie twarzy oczekiwanych kształtów, zgodnie z jej geometrią. Modelowanie przy użyciu produktów do konturowania wykonuje się to po to, aby uzyskać imitację efektu cienia na twarzy. Konturowanie polega na trójwymiarowym, subtelnym modelowaniu twarzy dodając delikatne zarysy, imitujące efekt światłocienia. Konturowanie twarzy wykonujemy używając kosmetyków do konturowania, wśród których można wymienić: bronzery, rozświetlacze, korektory, róże. Sięgając po bronzery „chowamy” i wyszczuplamy części twarzy, dodatkowo definiując jej rysy. Natomiast rozświetlacze i korektory w makijażu mają za zadanie uwypuklić te partie, które naturalnie odbijają się od światła, dzięki temu skóra zyskuje efekt trójwymiarowości.

Czy konturowanie twarzy jest dla wszystkich?

Przyjęło się, że gdy pierwsza partia twarzy – od czoła do brwi, druga – od brwi do czubka nosa, oraz trzecia – od czubka nosa do podbródka są równe, wtedy można mówić o idealnych proporcjach i symetrii twarzy. Zgodnie z kanonem, najszerszym punktem powinny być kości policzkowe, jednak ten obszar powinien być krótszy niż cała długość twarzy. Najczęściej posiadaczki bardziej okrągłej, pociągłej i kwadratowej twarzy decydują się na rozpoczęcie przygody z konturowaniem, chcąc uzyskać efekt owalnego kształtu, uznawanej za kanon. Konturowanie pozwala na swobodę kształtowania geometrii twarzy, dzięki czemu jest to rozwiązanie, po które może sięgać każda kobieta, pragnąca zatuszować mankamenty, eksponując inne atuty swojej twarzy.

Konturowanie twarzy rządzi się jednak kilkoma nienaruszalnymi zasadami, do których należy się stosować, by uniknąć niepożądanego i karykaturalnego efektu. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas konturowania twarzy i jakie są metody.

Jak dobrać odpowiedni odcień bronzera?

Złotą zasadą, pozwalającą uzyskać naturalny i nieprzesadzony efekt konturowania twarzy jest dobór odpowiednich produktów do tonu skóry czyli dobranie odpowiedniego bronzera. Posiadaczki ciepłego tonu skóry powinny wybierać kosmetyki o ciepłym odcieniu – złoto, brzoskwinie, barwy miedziane oraz brązy. Z kolei, chłodne odcienie – srebro, zimny róż oraz beże dedykowane są chłodnym typom urody. Co, jednak gdy trudno jest określić typ karnacji lub koloryt skóry? Z pomocą przychodzą, neutralne odcienie miodowe, beżu oraz jasnego, subtelnego brązu. Podczas konturowania twarzy należy jednak wybierać bronzery o ton ciemniejsze od naturalnego odcienia skóry. Bardziej wyrazisty kolor pozwoli nam uzyskać efekt cienia i nadać nowe rysy twarzy. Analogicznie, nakładając produkty, które mają za zadanie odbijać światło i optycznie powiększać twarz zaleca się dobór korektorów o jeden lub dwa tony jaśniejsze od koloru podkładu.

Jak konturować twarz?

Zgodnie z techniką konturowania twarzy poprzez aplikację bronzerów, różu oraz rozświetlaczy powinno dążyć się do uzyskania owalnego kształtu twarzy. Oznacza to, że w zależności od kształtu i proporcji twarzy należy skupić się na tych częściach, które w subiektywnej ocenie każdej z nas powinny być mniej widoczne oraz te, które chcemy podkreślić. W związku z tym, jasne tony nakładamy na partie, które chcemy optycznie powiększyć, z kolei brązy nakładamy na te części, które chcemy optycznie zmniejszyć i wysmuklić. Najczęściej konturuje się partie na czole, wzdłuż lub pod kością policzkową, wzdłuż linii żuchwy żuchwie, a także czoło.

Większość błędów podczas konturowania twarzy polega na nieodpowiednim – najczęściej zbyt ciemnym – doborze produktów do aplikacji. Celem konturowania jest jednak podkreślenie naturalnych cieni i punktów odbijających światło na twarzy, równocześnie wydobywając urok. Z kolei, zbyt jasny odcień może – szczególnie korektor aplikowany pod oczy może zwracać uwagę na oznaki zmęczenia skóry, takie jak przeniesienia w okolicach oczu.  To, czego powinno się unikać to konturowanie twarzy bez podkładu i utrwalenia pudrem. Brak odpowiedniego przygotowania skóry twarzy do blendowania kosmetyków może negatywnie wpłynąć na efekt rozprowadzania się bronzera, różu, rozświetlacza czy korektora.

Konturowanie kości jarzmowych - policzkowych

Zaakcentowanie kości policzkowej to absolutna podstawa podczas konturowania twarzy, większość kobiet niestety zaprzestaje dalsze modelowanie na tym etapie. Zgodnie z przyjętą zasadą, bronzer nie powinien zostać zaaplikowany na wysokości linii wyznaczającej środek ucha oraz kącik ust, czyli pod kością policzkową. Nie nakładamy jednak produktu na całość tego obszaru. Aby zarysować naturalny cień, kontur musi kończyć się na wysokości zewnętrznego kącika oka.   Kobiety wzmagające się z oznakami starzenia się cery powinny aplikować bronzer na wysokości kości jarzmowych. Dzięki temu skóra twarzy optycznie „podniesie” się ku górze i będzie wyglądała ona młodziej. Z kolei, posiadaczki pociągłej twarzy powinny pamiętać o tym, aby kości policzkowe nakreślać bardziej w orientacji poziomej, aby uniknąć iluzyjnego wydłużenia twarzy.

Kolejnym etapem konturowania kości jarzmowych jest aplikacja różu do policzków. Róż nałożyć powyżej bronzera, jednak nie powinien on przekraczać linii wyznaczającej środek źrenicy. Róż aplikujemy z góry ku dołowi, pod skosem. Taka technika aplikacji pozwoli uzyskać efekt naturalnego rumieńca. Aby ujednolicić przejście pomiędzy odcieniem bronzerem a różem często zaleca się wykonywanie stemplujących ruchów nieco zwilżoną gąbeczką do makijażu. Róż należy dobierać do gamy kolorystycznej szminki lub pomadki.

Ostatni krok rozświetlenie szczytów kości policzkowych, a więc tę partię twarzy, która w sposób naturalny odbija światło. Bardzo ważne jest, aby nakładać rozświetlacz na idealnie gładką skórę. Nałożenie tego typu produktów na nierówną strukturę skóry podkreśli jej niedoskonałości.

Konturowanie czoła

Chcąc  optycznie zmniejszyć efekt wysokiego czoła, należy nakładać bronzer wzdłuż linii włosów aż do skroni. Przyciemnienie najwyższych partii czoła sprawi, że wizualnie będzie ono pomniejszone. Konturowanie należy rozpocząć na linii włosów, ponieważ zwiększa to efekt naturalnej opalenizny. Z kolei, w przypadku, gdy dąży się do optycznego zwiększenia tej partii twarzy, należy nałożyć niewielką ilość bronzera powyżej skroni, a rozjaśnić obszar strefy T do linii włosów. Posiadaczki bardziej standardowych, owalnych typów twarzy powinny bardziej skupiać na na konturowaniu skroni. Aplikacja bronzerów w kształcie litery E – wzdłuż linii skroni, kości jarzmowych oraz żuchwy – pozwoli uzyskać równowagę w kolorycie cery i zwiększyć naturalny efekt.

Konturowanie nosa

Za pomocą konturowania można optycznie zmniejszyć i wyprostować nos. W tym celu należy zaaplikować produkt rozświetlajacy – rozświetlacz lub korektor, w punkcie, w którym chcemy wyznaczyć nowy czubek nosa. W ten sposób będzie wydawał się na nieco krótszy. Z kolei, chcąc wizualnie zmniejszyć zgarbienie nosa – wzdłuż jego linii nakładamy rozświetlacz lub korektor. Podobną metodę wykorzystuje się w przypadku chęci wyszczuplenia nosa, gdzie na jego boki aplikuje się bronzer, chcąc nadać mu nowe rysy poprzez „nałożenie” cienia.  

Konturowanie okolic oczu i oka

Odpowiednie konturowanie oczu sprawi, że make up będzie wyglądał niezwykle efektownie bez potrzeby wykonywania czasochłonnego makijażu oka. Wybór korektora o jeden ton jaśniejszy od odcieniu podkładu, pozwoli zmniejszyć widoczność cieni pod oczami. Aby uzyskać efekt zdrowej cery, korektor należy nakładać pod okiem do wysokości kości jarzmowej oraz pod wewnętrznym kącikiem oka wzdłuż linii nosa. Pozwala to uniknąć niechcianego efektu pandy. W przypadku modelowania twarzy okrągłej nie powinno się nakładać korektora poza zewnętrzną linię oka, ponieważ taki zabieg poszerza twarz.

Dążąc do uzyskania liftingu, warto przyciemnić partię, tuż nad załamaniem, kreśląc delikatny łuk. Produkt należy nakładać niewielkim pędzelkiem, nadając ruchy od zewnątrz do wewnątrz oka. Dodatkowo, chcąc powiększyć oko, stosuje się metodę rozjaśniania poprzez aplikację korektora lub rozświetlacza pod łukiem brwiowym. Aby uzyskać naturalny efekt, należy nakładać produkt rozjaśniający od zewnętrznej strony brwi do wysokości środka źrenicy. Sprawi, to, że okolice oczu będzie wydawała się bardziej napięta i podniesiona do góry.

Konturowanie ust

Efekt wypełnionych ust również można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich produktów oraz techniki operowania światłem. W tym celu bronzer nakłada się na środkową część dolnej wargi, co optycznie podniesie ją ku górze. Natomiast zastosowanie korektora lub rozświetlacza na łuk Kupidyna optycznie podniesie górną wargę. Dzięki temu usta zyskają pełniejszy kształt bez użycia kwasu hialuronowego.

Konturowanie żuchwy

Podczas konturowania twarzy dążymy do najbardziej pożądanego kanonu – owalnego kształtu. Modelowanie żuchwy przychodzi zatem z pomocą kobietom posiadającym twarz o okrągłym i kwadratowym kształcie. Dążąc do zwężenia dolnej części twarzy, należy aplikować produkty brązujące poniżej linii ucha ku żuchwie. Sprawi to, że twarz będzie wydawała się węższa, kamuflując przy tym bardziej uwydatnione kości o kwadratowym kształcie. W przypadku twarzy owalnej bronzery należy rozblendowywać poniżej linii żuchwy. W ten sposób, rysy twarzy zyskują bardziej wyrazisty akcent.

Konturowanie twarzy na mokro

Kremowe konturowanie twarzy to zdecydowanie bardziej czasochłonne zajęcie niż aplikacja produktów o suchej formule. Dlatego, często rezygnuje się z tego typu modelowania na co dzień. Niekiedy jednak warto zainwestować swój czas – szczególnie wtedy, gdy chcemy, aby nasza cera  prezentowała się perfekcyjnie. Atutem konturowania produktami na mokro minimalizuje ryzyko powstania plam, co często zdarza się podczas blendowania kosmetyków na sucho. Ponadto, ta technika konturowania jest odpowiednia dla posiadaczek każdego rodzaju cery.  

Jak konturować twarz na mokro?

Jakie są techniki konturowania twarzy na mokro? Technika konturowania twarzy na mokro to nic innego niż rysowanie na twarzy linii przy użyciu bronzerów oraz korektorów. Nakreślone kremowymi linie należy rozetrzeć na twarzy, tak by uzyskać efekt wtopienia się produktów, dlatego bardzo ważny jest sposób aplikacji. Do konturowania twarzy na mokro zaleca się stosowanie pędzli o zbitym i ściętym włosiu. Ułatwiają one rozpracowywanie się produktu na twarzy pokrytej podkładem. Wygodną aplikację zapewnią również gąbeczki i beauty blendery. Technika blendowania kosmetyków o mokrej formule wymaga kierowanie aplikatora do góry, aby wzmocnić kontur rysów twarzy. Zakończenie makijażu wykonanego za pomocą mokrych produktów jest bardzo ważne, ponieważ kremowe formuły wtapiają się w strukturę naszej cery, przez co często uwidaczniają pory i zmarszczki mimiczne w okolicach oczu. Ważne jest więc, aby po wykonaniu konturowania bezwzględnie pamiętać o utrwaleniu make-up’u pudrem. W przypadku posiadaczek cery tłustej jest to również kluczowy etap pudrowania twarzy.

Konturowanie twarzy na sucho

Na czym polega konturowanie twarzy na sucho? W przeciwieństwie do powyższej metody, technika modelowania twarzy kosmetykami o suchej – najczęściej kamiennej lub sypkiej formule, absorbuje stosunkowo niewiele czasu. Z tego powodu, wykorzystywana jest zwykle na co dzień. Na suchej skórze nie zawsze dobrze się aplikują bronzery, róże i rozświetlacze o suchej konsystencji. Dlatego posiadaczki tego typu cery powinny częściej sięgać po mokre produkty, które zdecydowanie zwiększą komfort podczas aplikacji i rozprowadzania kosmetyku. Dodatkowo dobór produktów o matowej formule nie będzie uwydatniał porów, co częściej ma miejsce podczas metody modelowania twarzy na mokro.

Jak konturować twarz na sucho?

Konturowanie twarzy produktami suchymi należy rozpocząć od utrwalenia makijażu matującym pudrem. Tak przygotowana cera zminimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych plam. Stosując produkty o suchej konsystencji, najwygodniej jest stosować pędzle o mniej zbitym, bardziej puchatym włosiu. Podobnie, jak w przypadku zastosowania mokrych produktów bardzo istotną rolę w uzyskaniu efektu końcowego ma technika aplikacji. Podczas modelowania produktów prasowanych, sypkich lub w kamieniu należy wykonywać zdecydowane ruchy od zewnętrznej do wewnętrznej strony. Często wskazywaną metodą jest również nakładanie produktów poprzez malowanie niewielkich kół pod obszarem kości jarzmowej, co również powoli idealnie rozetrzeć kosmetyki.

 

Najważniejszą kwestią podczas konturowania twarzy jest dążenie do uzyskania owalnego kształtu, minimalizując dysproporcje w symetrii. Operowanie światłocieniem, czyli produktami brązującymi i rozświetlającymi pozwala dowolnie wymodelować twarz. Dostępność palet do konturowania twarzy – na mokro i na sucho – w drogeriach pozwala stworzyć kompletny makijaż przy użyciu tylko jednego produktu. Dlatego decydując się na prowadzenie techniki konturowania twarzy, należy zdecydować się na tę, która będzie bardziej odpowiednia dla typu ceru. Aplikacja pudrowych formuł na wysuszoną cerę lub mokre formuły na cerze skłonnej do przetłuszczania się niekoniecznie przyniesie oczekiwany – naturalny i zdrowy – efekt. Kolejną, niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiednich kolorów produktów. Odcienie kosmetyków do konturowania muszą współgrać z tonami skóry, tak by zyskać, jak najbardziej naturalny look.

 

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - DERMACOL Contour Palette Paleta do konturowania twarzy 2, 12g
DERMACOL Contour Palette Paleta do konturowania twarzy 2, 12g
39.91 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - MAYBELLINE City Bronzer 150 Light Warm Puder brązujący - 8g
MAYBELLINE City Bronzer 150 Light Warm Puder brązujący - 8g
29.52 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - Komplet naturalnych pędzelków - 1 opak.
Komplet naturalnych pędzelków - 1 opak.
21.26 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - L'OREAL LE BLUSH Róż do policzków 95 Rose in love, 1 szt.
L'OREAL LE BLUSH Róż do policzków 95 Rose in love, 1 szt.
37.55 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu