Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Witaminy to składniki aktywne, które już od wielu lat obecne są w formułach do pielęgnacji ciała i twarzy. Wśród nich wyróżnić można chociażby uelastyczniającą oraz ujędrniającą witaminę E, działającą przeciwstarzeniowo witaminę A (i jej pochodne), a także witaminę C - rozjaśniającą przebarwienia i uznawaną za silny antyksydant. Do tego grona, w 2024 roku, dołącza również witamina B12. O jej cennych właściwościach zdrowotnych mówiło się do tej pory zwykle w kontekście wpływu na zdrowie oraz pozyskiwania jej wraz z dietą. Obecnie jednak coraz częściej producenci kosmetyków wykorzystują działanie tej substancji w składach produktów pielęgnacyjnych.
Odpowiedni poziom witaminy B12 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Substancja ta bowiem bierze udział w wielu fizjologicznych procesach i spełnia różne funkcje. Wśród nich wyróżnić można chociażby wsparcie ogólnych mechanizmów wzrostu poszczególnych struktur organizmu, wpływ na prawidłowe działanie układu krwiotwórczego czy układu nerwowego. Oprócz tego witamina B12 bierze udział w procesie proliferacji (podziału) i regeneracji komórek - w tym komórek skóry, dlatego jej odpowiedni poziom w organizmie korzystnie wpływa na strukturę cery, jej elastyczność, odporność na uszkodzenia oraz na inne aspekty jej dobrej kondycji.
Na wystąpienie niedoboru witaminy B12 narażone są najbardziej osoby na diecie wegańskiej (z uwagi na to, że najbogatsze źródła omawianej substancji to właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego), a także pacjenci cierpiący na choroby przebiegające z zaburzeniami wchłaniania (przykładowo - na chorobę Leśniowskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka i inne). Oprócz tego niedobory witaminy B12 obserwuje się często u osób niedożywionych i z zaburzeniami odżywiania, pacjentów uzależnionych od alkoholu oraz u seniorów.
Objawy, które powinny skłonić daną osobę do wykonania badania poziomu witaminy B12 w organizmie to między innymi:
Wszystkie wymienione powyżej objawy, utrzymujące się pomimo poprawy sposobu żywienia, powinny być skonsultowane z lekarzem. Badanie poziomu witaminy B12 należy rozważyć także u osób z grup najbardziej narażonych na jej niedobór (wspomniani wcześniej weganie, seniorzy, osoby z zaburzeniami wchłaniania).
Oczywiście neurologiczne, psychiatryczne, skórne czy trawienne objawy niedoboru witaminy B12 związane są przede wszystkim z niewystarczającym dostarczaniem jej do organizmu z pożywienia. Aby więc zniwelować skutki takiego stanu rzeczy, należy wdrożyć konkretne zmiany w postępowaniu dietetycznym i/lub wprowadzić suplementację(kontrolowaną przez lekarza). Niemniej, w przypadku chęci złagodzenia symptomów skórnych, można sięgnąć po kosmetyki zawierające kobalaminę (to inna nazwa witaminy B12).
Obecnie (czyli w połowie 2024 roku) trwa prawdziwy boom na kosmetyki z witaminą B12. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają one nie tylko konkretnym właściwościom (o których poniżej), ale również barwie kremów czy serum, jaką tym produktom nadaje kobalamina. Są one bowiem… różowe - to ich znak rozpoznawczy.
Jaki wpływ na skórę mają kosmetyki z witaminą B12 i u kogo sprawdzę się najlepiej?
Warto tutaj dodać, że dla osiągnięcia jak najlepszego efektu pielęgnacyjnego, producenci kosmetyków z witaminą B12 łączą ją w swoich formułach z innymi składnikami aktywnymi: takimi jak niacynamid (pochodna witaminy B3), witamina B5, witamina C, witamina E, naturalne oleje i masła, roślinne wyciągi, kwas hialuronowy, bakuchiol i inne.
W internetowej drogerii Olmed dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków z witaminą B12. Jeśli chcesz wprowadzić tę substancję aktywną do własnej rutyny pielęgnacyjnej, to możesz zacząć od wypróbowania takich propozycji, jak:
Podsumowując: jeśli chcesz poprawić ogólny wygląd skóry, odżywić cerę, maksymalnie wesprzeć jej procesy regeneracyjne i zapobiegać pojawianiu się zmarszczek, wówczas z pewnością warto postawić na krem lub serum z witaminą B12. Przy regularnym stosowaniu, dzień po dniu będziesz widzieć, jak skóra staje się gładka, bardziej jędrna, mniej reaktywna i ujednolicona.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny