Witamina B12 w kosmetykach - dlaczego warto stosować ją w pielęgnacji skóry? Działanie witaminy B12 na skórę

Arykuł banner - Witamina B12 w kosmetykach - dlaczego warto stosować ją w pielęgnacji skóry? Działanie witaminy B12 na skórę

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Jak witamina B12 wpływa na skórę? Skutki niedoboru witaminy B12, właściwości witaminy B12, zastosowanie i działanie kosmetyków z witaminą B12

Witaminy to składniki aktywne, które już od wielu lat obecne są w formułach do pielęgnacji ciała i twarzy. Wśród nich wyróżnić można chociażby uelastyczniającą oraz ujędrniającą witaminę E, działającą przeciwstarzeniowo witaminę A (i jej pochodne), a także witaminę C - rozjaśniającą przebarwienia i uznawaną za silny antyksydant. Do tego grona, w 2024 roku, dołącza również witamina B12. O jej cennych właściwościach zdrowotnych mówiło się do tej pory zwykle w kontekście wpływu na zdrowie oraz pozyskiwania jej wraz z dietą. Obecnie jednak coraz częściej producenci kosmetyków wykorzystują działanie tej substancji w składach produktów pielęgnacyjnych.

Jak działa witamina B12 na skórę? Jakie znaczenie ma kobalamina w regeneracji cery?

Odpowiedni poziom witaminy B12 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Substancja ta bowiem bierze udział w wielu fizjologicznych procesach i spełnia różne funkcje. Wśród nich wyróżnić można chociażby wsparcie ogólnych mechanizmów wzrostu poszczególnych struktur organizmu, wpływ na prawidłowe działanie układu krwiotwórczego czy układu nerwowego. Oprócz tego witamina B12 bierze udział w procesie proliferacji (podziału) i regeneracji komórek - w tym komórek skóry, dlatego jej odpowiedni poziom w organizmie korzystnie wpływa na strukturę cery, jej elastyczność, odporność na uszkodzenia oraz na inne aspekty jej dobrej kondycji.

Kiedy zbadać poziom witaminy B12? Sprawdź skutki niedoboru witamin z grupy B w diecie

Na wystąpienie niedoboru witaminy B12 narażone są najbardziej osoby na diecie wegańskiej (z uwagi na to, że najbogatsze źródła omawianej substancji to właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego), a także pacjenci cierpiący na choroby przebiegające z zaburzeniami wchłaniania (przykładowo - na chorobę Leśniowskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka i inne). Oprócz tego niedobory witaminy B12 obserwuje się często u osób niedożywionych i z zaburzeniami odżywiania, pacjentów uzależnionych od alkoholu oraz u seniorów.

Objawy, które powinny skłonić daną osobę do wykonania badania poziomu witaminy B12 w organizmie to między innymi:

  • objawy psychiatryczne (w tym między innymi poczucie rozdrażnienia, chwiejność nastroju i płaczliwość, obniżenie nastroju - aż do rozpoznania depresji, otępienie i osłabienie funkcji poznawczych - zapamiętywania, kojarzenia, zdolności do skupienia się i innych);
  • objawy ze strony układu nerwowego (symptomy neurologiczne - w tym drętwienie i niedowład kończyn, niezborność ruchów, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenie wzorca chodu oraz równowagi, osłabienie słuchu i rzadziej - wzroku, zaburzenia czucia powierzchniowego i inne);
  • objawy ze strony układu pokarmowego (utrata masy ciała, utrata apetytu, biegunki i/lub zaparcia oraz nudności, patologiczne zmiany pojawiające się na błonie śluzowej wyściełającej poszczególne struktury układu pokarmowego - w tym także jamę ustną);
  • objawy skórne - w tym bladość skóry lub jej zażółcenie, zwiększenie tendencji do powstawania przebarwień skórnych, spowolnienie procesu gojenia się zmian zapalnych i uszkodzeń mechanicznych, nadmierna suchość skóry, utrata jej elastyczności.

Wszystkie wymienione powyżej objawy, utrzymujące się pomimo poprawy sposobu żywienia, powinny być skonsultowane z lekarzem. Badanie poziomu witaminy B12 należy rozważyć także u osób z grup najbardziej narażonych na jej niedobór (wspomniani wcześniej weganie, seniorzy, osoby z zaburzeniami wchłaniania).

Zastosowanie witaminy B12 w kosmetykach - czy sprawdzą się w atopowym zapaleniu skóry lub w trądziku?

Oczywiście neurologiczne, psychiatryczne, skórne czy trawienne objawy niedoboru witaminy B12 związane są przede wszystkim z niewystarczającym dostarczaniem jej do organizmu z pożywienia. Aby więc zniwelować skutki takiego stanu rzeczy, należy wdrożyć konkretne zmiany w postępowaniu dietetycznym i/lub wprowadzić suplementację(kontrolowaną przez lekarza). Niemniej, w przypadku chęci złagodzenia symptomów skórnych, można sięgnąć po kosmetyki zawierające kobalaminę (to inna nazwa witaminy B12).

Obecnie (czyli w połowie 2024 roku) trwa prawdziwy boom na kosmetyki z witaminą B12. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają one nie tylko konkretnym właściwościom (o których poniżej), ale również barwie kremów czy serum, jaką tym produktom nadaje kobalamina. Są one bowiem… różowe - to ich znak rozpoznawczy.

Jaki wpływ na skórę mają kosmetyki z witaminą B12 i u kogo sprawdzę się najlepiej?

  • Sera i kremy z witaminą B12 poleca się przede wszystkim posiadaczom i posiadaczkom skóry suchej i odwodnionej, a także wrażliwej. W połączeniu z innymi składnikami, zdolnymi do wiązania wody w naskórku, omawiana witamina pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i zdecydowanie łagodzi podrażnienia.
  • Witamina B12 w kosmetykach pełni także funkcję regenerującą. Oznacza to, że wspomaga procesy odnowy skóry, co jednocześnie sprawdzi się w pielęgnacji wielu różnych rodzajów cery: od dojrzałej, poprzez tłustą, trądzikową i mieszaną, aż po naczynkową, z trądzikiem różowatym czy reaktywną.
  • Witamina B12, z uwagi na wspomniane właściwości regeneracyjne, doskonale uzupełni pielęgnację skóry osób cierpiących na AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczycę i inne dermatozy, przebiegające z nadmiernym łuszczeniem się naskórka, podrażnieniem cery i jej uwrażliwieniem na czynniki zewnętrzne.
  • W zależności od różnego rodzaju dodatków pielęgnacyjnych, kosmetyki z witaminą B12 mogą także pełnić funkcję rozświetlającą, ochronną, poprawiającą strukturę cery, a także przywracającą jędrność i jednolity koloryt skóry.

Warto tutaj dodać, że dla osiągnięcia jak najlepszego efektu pielęgnacyjnego, producenci kosmetyków z witaminą B12 łączą ją w swoich formułach z innymi składnikami aktywnymi: takimi jak niacynamid (pochodna witaminy B3), witamina B5, witamina C, witamina E, naturalne oleje i masła, roślinne wyciągi, kwas hialuronowy, bakuchiol i inne.

W jakich kosmetykach występuje witamina B12? Poznaj nasze propozycje

W internetowej drogerii Olmed dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków z witaminą B12. Jeśli chcesz wprowadzić tę substancję aktywną do własnej rutyny pielęgnacyjnej, to możesz zacząć od wypróbowania takich propozycji, jak:

  • Serum Vitamin B12 0,1% od marki Nacomi z serii Next Level. To jedna z najpopularniejszych formuł zawierających omawiany składnik. Produkt ma łagodzić wszelkiego rodzaju podrażnienia i zaczerwienienia, a oprócz tego znosić uczucie ściągnięcia i redukować pieczenie (które pojawia się często jako objaw cery reaktywnej). Serum zawiera dodatkowo szereg innych, wspierających regenerację, nawilżenie i odnowę skóry składników. Wśród nich wyróżnić można chociażby pantenol i alantoinę, glicerynę, trehalozę i betainę, a także ekstrakt z wąkroty azjatyckiej;
  • Serum stymulująco-odmładzające z peptydami sygnałowymi, witaminą B12 oraz trehalozą od marki Bielenda Skin Clinic Professional. To idealna propozycja dla osób, które z jednej strony chciałyby pobudzić skórę do regeneracji, a z drugiej - potrzebują działania anti-aging w łagodnym wydaniu. Peptydy sygnałowe to bowiem jeden z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych, trehaloza to substancja silnie nawilżająca skórę, a o mocy witaminy B12 pisaliśmy już powyżej;
  • Krem z witaminą B12 intensywnie regenerujący Idee Derm. To z kolei propozycja o nieco bardziej treściwej konsystencji, idealnie wpisująca się w pielęgnację cer suchych i dojrzałych, wymagających aplikacji kosmetyków okluzyjnych, jak najlepiej chroniących skórę przed utratą wody. Krem, oprócz witaminy B12, jest bogaty w pantenol i alantoinę, a dodatkowo zawiera olej canola, wspierający funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry.

Podsumowując: jeśli chcesz poprawić ogólny wygląd skóry, odżywić cerę, maksymalnie wesprzeć jej procesy regeneracyjne i zapobiegać pojawianiu się zmarszczek, wówczas z pewnością warto postawić na krem lub serum z witaminą B12. Przy regularnym stosowaniu, dzień po dniu będziesz widzieć, jak skóra staje się gładka, bardziej jędrna, mniej reaktywna i ujednolicona.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
Hit dnia!