Olejowanie włosów – na czym polega? Jak zrobić je samemu w domu?

Arykuł banner - Olejowanie włosów – na czym polega? Jak zrobić je samemu w domu?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Dla jakich włosów jest ten zabieg?

Zasadniczo olejowanie jest wskazane do każdego rodzaju włosów. Jest to zabieg nieinwazyjny i nie może nikomu zaszkodzić. Jednak najbardziej potrzebują go włosy suche, zniszczone zabiegami, farbowane.

Zabieg olejowania świetnie sprawdzi się u osób mających problem z rozdwojonymi końcówkami. One są największą zmorą dziewczyn, które zapuszczają włosy. Oczywiście najlepiej te najbardziej zniszczone – ściąć. Jednak olejowanie, systematyczne, potrafi włosy dociążyć i nada im zdrowego wyglądu. Dzięki temu włosy nie będą się ponownie rozdwajać.

Włosy zniszczone potrzebują szczególnej pielęgnacji. Nakładanie oleju to podstawa o ich dbanie. Zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia, miękkość.

Włosy suche z natury są podane na zniszczenia i puszenie się. Systematyczne olejowanie może temu zapobiec.

Farbowanie włosów często sprawia, że stają się sypkie, matowe i szorstkie. Nie o takich włosach marzy większość kobiet. Zdecydowanie priorytetem są włosy w odpowiednio dobranym kolorze, ale także zdrowe, lśniące i mocne.

Większość kobiet na co dzień poddaje włosy wielkiej próbie. Używając suszarki, lokówki czy prostownicy włosy wystawione są na działanie wysokiej temperatury.

Olejowanie to zabieg również dla osób, które mają zdrowe włosy, ale chcą podtrzymać ich stan. Dzięki temu włosy będą błyszczały i lepiej się prezentowały.

Olejowanie można wykonywać u kobiet, mężczyzn, także u dzieci.

Olejowanie włosów - efekty

Ten zabieg przede wszystkim pomaga regenerować zniszczone włosy. Regularne nakładanie oleju może nawet zmienić porowatość włosa na tę bardziej pożądaną, czyli niższą. Włosy mniej porowate, to włosy zdrowsze, nawilżone, lepiej się układające.

Dzięki wnikaniu oleju w głąb włosa stopniowo zaczną nabierać blasku. Zadbane włosy wyglądają znakomicie, kiedy odbijają światło i sprawiają wrażenie gładkiej tafli.

Olejowanie potrafi także wydobyć skręt włosa lub naturalne falowanie. Dzieje się tak, ponieważ ten rytuał przywraca włosom dobrą kondycję. Włosy zniszczone i suche są mało podatne na kręcenie i falowanie, za to skłonne do odkształceń.

Sposoby olejowania

Olejować włosy można na różne sposoby. Metod jest kilka, jedne są bardziej skomplikowane i bardziej czasochłonne, inne można wykonać szybko. Jedna zasada łączy wszystkie metody – olejek aplikujemy na włosy, najlepiej na wysokości od ucha w dół. Oleju nie powinno się nakładać na skórę głowy, chyba że jest on do tego przeznaczony. Ilość oleju zależy od rodzaju włosów i efektu, jakiego chcemy uzyskać. Zazwyczaj nie trzeba nakładać bardzo dużej ilości, by uzyskać pożądany efekt. Większe znaczenie ma tutaj systematyczność.

Najbardziej popularnym sposobem jest nałożenie wybranego oleju na suche włosy, przed myciem na kilkanaście, bądź kilkadziesiąt minut. Następnie należy spłukać olej i umyć włosy.

Olej możemy aplikować także na mokre włosy. Takie olejowanie jest bardziej skuteczne, dzięki temu olej jest lepiej wchłaniany i jego działanie silniejsze.

W ostatnim czasie popularne staje się olejowanie włosów na podkład. Podkładem może być, np. żel aloesowy, lniany lub hydrolaty. Dzięki temu olej lepiej wnika we włosy i bardziej je nawilża i zapobiega elektryzowaniu.

Kolejnym sposobem może być połączenie wody i oleju w misce. Proporcje zależą od osobistych preferencji. Do tak przygotowanej mieszanki należy zamoczyć włosy, odcisnąć nadmiar i pozostawić na kilkadziesiąt minut.

Zazwyczaj wystarczy nakładać olej na godzinę lub dwie przed myciem włosów. Jeśli włosy potrzebują większego nawilżenia można zastosować olejowanie włosów na całą noc.

Kiedy doskwiera brak czasu, można nałożyć olej na krócej, np. wystarczy na pół godziny. Kluczem jest regularność.

Olejki dosyć trudno zmyć. Dla pewności warto umyć włosy dwa razy. Dobrym sposobem jest także emulgowanie oleju maską. Na olej trzeba nałożyć wybraną maskę, spłukać i umyć szamponem.

Najczęściej olej nakłada się przed myciem, ale można go też aplikować na umyte włosy. Niewielką ilość wetrzeć w końcówki, zapobiega to ich puszeniu się i zabezpiecza jak serum.

Aby wzmocnić działanie maski lub odżywki do włosów można dodać do nich olej. Wystarczy kilka kropli i wymieszać razem z łyżką maski.

Inną „odmianą” olejowania jest kremowanie włosów. Zamiast olejku na włosy należy nałożyć tłusty krem. Kremowanie jest bardziej treściwe i poprzez swoją formę krem trudniej jest zmyć.

Do olejowania można także używać lanoliny. Lanolina doskonale nawilży włosy. By łatwiej się aplikowała, można ją rozprowadzić w dłoniach i dopiero lekko rozgrzaną ciepłem dłoni zaaplikować na włosy. Ten kosmetyk można używać przed myciem włosów lub na umyte włosy w bardzo małej ilości wcierając w końcówki.

Porowatość włosów

Rodzajów olejków jest bardzo dużo. Wybór można oprzeć na porowatości włosów.

Rodzaje porowatości:

wysoka – pod mikroskopem można dostrzec, że łuska włosa jest rozchylona, poszarpana, niedomknięta. Włosy wysokoporowate zazwyczaj są matowe, mają skłonność do puszenia się i rozdwajania. Są szorstkie i zniszczone.

średnia – przy tej porowatość łuski włosa również są rozchylone. Włosy mogą mieć tendencję do puszenia się.

niska – łuski ciasno przylegają do włosa, są gładkie. Włosy niskoporowate są zdrowe, gładkie i błyszczące.

W sieci jest wiele testów i quizów pomocnych w ocenie porowatości włosów. Popularny jest test ze szklanką wody, ale najlepiej porównać wyniki z innymi testami. Jak wykonać? Jest to bardzo szybki sposób oceny. Do szklanki należy wlać czystą wodę i umieścić w niej włos. Im bardziej będzie wchłaniał wodę, tym wyższa jest jego porowatość. Zatem włos niskoporowaty będzie unosił się na powierzchni, a wysoko opadnie na dno szklanki.

Przegląd produktów do olejowania włosów

Do włosów zdrowych, niskoporowatych polecane są olejki kokosowy, lniany, słonecznikowy. Dla średnioporowatych: jojoba, olej z pestek dyni, rycynowy. Natomiast włosy wysokoporowate polubią oleje z pestek dyni, arganowy, z pestek winogron czy oliwę z oliwek. Są to tylko propozycje i przykłady. Każde włosy są inne i nie oznacza to, że np. olej kokosowy nie sprawdzi się na włosach wysokoporowatych.

Na rynku wybór olei jest ogromny, nie muszą to być oleje przeznaczone typowo do włosów. Przygodę z olejowanie warto rozpocząć od olei, które są dostępne we własnej kuchni. Może to być oliwa z oliwek, olej sezamowy czy z pestek winogron.

W drogerii Olmed dostępne są oleje różnych marek.

MOKOSH olej z pestek malin

Ten olejek także nadaje się do stosowania również na twarz i ciało. Producent informuje, by olejek używać nie tylko na końcówki, ale także na skórę głowy. Olej z pestek malin odżywia i nawilża włosy.

ORGANIQUE olej kokosowy 

 

Organiczny olej kokosowy Organique tłoczony jest zimno. By stosować olej kokosowy, należy go wcześniej upłynnić poprzez rozgrzanie w dłoniach lub kąpiel wodną. Produkt posiada certyfikat Eco-cert.

NACOMI olejek arganowy

Produkt posiada pipetę dla łatwiejszej aplikacji. Olej jest produktem naturalnym. Pochodzi z ekologicznych terenów Maroka.

Jak utrzymać efekt olejowania?

Olejowanie powinno być systematyczne i jeśli ma przynieść pożądane efekty być wprowadzone jako rytuał pielęgnacyjny.

Dla włosów zniszczonych, suchych ten zabieg zalecany jest kilka razy w tygodniu. Kiedy włosy są zdrowe lub dla podtrzymania efektu wystarczy olejowa je raz w tygodniu. Zdrowe włosy nie potrzebują aż tak dużego nawilżenia, zbyt częste olejowanie mogłoby je obciążyć i spowodować przetłuszczanie.

Samo olejowanie stosowane regularnie może dać niesamowite rezultaty. Jednak by efekt się utrzymał warto wspomóc włosy jeszcze innymi sposobami.

Na noc wskazane jest, by włosy były delikatnie upięte. Można też wymienić poszewkę poduszki na jedwabną. Dzięki temu włosy nie niszczą się i nie powstają na nich zagniecenia.

 

Podsumowując, olejowanie jest bardzo prostym, ale dającym spektakularne efekty zabiegiem. Nie można wykonać go źle. Jedynym problemem może być dobranie nieodpowiedniego olejku. Po kilku próbach zapewne uda się trafić na taki, dzięki któremu włosy nabiorą blasku i miękkości. A oleje, które nie nadaję się do naszych włosów można wykorzystać na przykład do nawilżania ciała.

 

 

 

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - MOKOSH Olej arganowy, 100ml
MOKOSH Olej arganowy, 100ml
65.00 zł

Produkt niedostępny

Wysyłka 0 zł
Miniaturka artykułu - MOKOSH Olej z pestek malin, 100ml
MOKOSH Olej z pestek malin, 100ml
69.00 zł

Produkt niedostępny

Wysyłka 0 zł
Miniaturka artykułu - MOHANI Olej awokado, 100ml
MOHANI Olej awokado, 100ml
20.20 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - ETJA Olejek rozmarynowy - 10 ml
ETJA Olejek rozmarynowy - 10 ml
12.29 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂
Miniaturka artykułu - MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
Olmedowa promocja
MIYA myMAGICscrub Ekspresowy peeling do ciała, 200g
22.99 zł 32.99 zł
Najniższa cena z 30 dni: 32.99 zł
Ostatnie sztuki