Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Esencja do twarzy to jeden z tych kosmetyków, który z pozoru może wydawać się niepotrzebnym dodatkiem, niewartym zapraszania go do rutyny pielęgnacyjnej i przeznaczania na niego dodatkowego budżetu. To formuła opcjonalna, która dodatkowo nie sprawdzi się oczywiście u każdego, choć u wielu osób może przynieść naprawdę wymierne korzyści! Trend na dobór esencji do konkretnego typu cery oraz - ogólnie - trend na jej stosowanie przywędrował do nas z Korei, gdzie to właśnie esencje są jednymi z najważniejszych kosmetyków, pozwalających uzyskać Koreankom słynny efekt glass skin. Czym są esencje i czego można spodziewać się po ich konsystencjach? W którym kroku pielęgnacyjnym powinno się je wprowadzić? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze i czy esencja sprawdzi się w dbaniu o każdy rodzaj skóry? Poznaj najważniejsze informacje o esencjach do twarzy i sprawdź nasze propozycje z tej kategorii kosmetyków!
Esencja do twarzy jest kosmetykiem, który łączy dwa następujące po sobie etapy pielęgnacji - oczyszczanie (i ewentualną tonizację) z pielęgnacją właściwą - czyli aplikacją serum, ampułki lub kremu. Głównym zadaniem esencji jest przygotowanie skóry na dalsze kroki pielęgnacyjne, a także wzmocnienie efektu nawilżenia i odżywienia cery. Co istotne, obecnie esencje mają coraz bardziej wyspecjalizowane składy - w praktyce oznacza to, że mogą nie tylko nawilżać, ale również delikatnie złuszczać martwy naskórek, działać przeciwstarzeniowo czy wyciszająco na podrażnienia, zaczerwienienia i na poszerzone naczynka.
Esencja od toników i ampułek (czyli wodnistych produktów, które również przywędrowały do nas z Korei) różni się zwykle konsystencją (jest nieco bardziej treściwa od toniku, ale jednocześnie mniej gęsta od ampułki). Jak można się domyślić, esencja będzie także lżejsza od serum i kremu do twarzy, aplikowanego na samym końcu rutyny pielęgnacyjnej. Dodatkowo esencja ma być nieinwazyjna i nie może wywoływać podrażnień - dlatego zwykle zawiera dość niskie stężenia składników aktywnych lub takie substancje, które sprawdzają się w pielęgnacji niemal każdego rodzaju cery.
Czy esencja może wyrównywać pH skóry? Jak najbardziej - choć do tego celu warto stosować toniki, hydrolaty lub wody termalne, które są przeznaczone głównie do spełniania tego zadania. Jeśli nie mamy pewności, czy wybrana przez nas esencja na pewno spełnia to kryterium, to warto wówczas sięgnąć po kosmetyk określany mianem toniku-esencji (czyli po prostu formuły 2w1).
Tak, jak zostało to już wspomniane, trend na włączanie esencji do codziennej rutyny pielęgnacyjnej jest trendem zaczerpniętym z koreańskiej pielęgnacji twarzy, w ramach której znajdziemy kilka konkretnych typów tej właśnie formuły. Najpopularniejsze z nich to:
Oczywiście wymienione powyżej przykłady koreańskich esencji do twarzy to nie wszystko! Dużą popularność zyskują także esencje do twarzy z filtratem ze sfermentowanych drożdży (łagodzące i wyciszające reaktywną skórę),esencje oparte na centelli - czyli wąkrocie azjatyckiej, która pomaga nawilżyć skórę, przywraca odpowiednie pH i łagodzi stany zapalne, a także esencje z hydrolatami (na przykład z neroli, z jaśminu, z zielonej i czarnej herbaty czy mięty z aloesem) i esencje do twarzy z wyciągiem ze składników fermentowanych (kombucha i inne). W Polsce coraz częściej producenci komponują ponadto esencje z witaminą C - idealne dla cer naczynkowych.
Esencje do twarzy mogą występować w różnych formułach. Te inspirowane kosmetykami koreańskimi mają zwykle wodnistą postać, przypominającą tonik. Wylewa się wówczas odrobinę produktu na dłonie i rozciera w nich, a następnie formułę należy delikatnie wklepać opuszkami palców, by poprawić absorpcję, a jednocześnie by nieco pobudzić mikrokrążenie. Przy esencjach w żelu postępujemy podobnie, natomiast produkty w mgiełkach zdecydowanie ułatwiają sprawę - wystarczy z odległości około 20 centymetrów spryskać twarz, a później wklepać formułę w skórę.
Zgodnie z zasadami koreańskiej pielęgnacji, esencję powinno nakładać się po toniku, a przed ampułką lub serum. W praktyce jednak można powiedzieć, że najlepszą metodą jest aplikacja kosmetyków w kolejności od najlżejszej, do najcięższej konsystencji. Warto także dodać, że stosowanie esencji idealnie wpisuje się w założenia jednego z nowszych trendów pielęgnacyjnych określanego jako skin flooding.
W internetowej drogerii Olmed znajdziecie wiele różnych esencji do twarzy, spełniających odmienne potrzeby skóry. Postanowiliśmy wyróżnić jednak 6 produktów, które najlepiej stosować na początek przygody z tą właśnie formułą:
Esencje, włączone do rytuału pielęgnacji skóry twarzy, dodają całej rutynie "powera" i wzmacniają efekty dbałości o cerę. Niezależnie od tego, czy wybierzesz esencję do twarzy z kwasem hialuronowym i niacynamidem, energetyzującą esencję odmładzającą ze śluzem ślimaka czy może skoncentrowaną esencję złuszczającą, z pewnością będziesz czerpać przyjemność z codziennej pielęgnacji i obserwować, jak skóra lepiej wchłania składniki aktywne, które aplikujesz na nią w dalszych etapach!
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.