Czym jest trądzik i jakie są jego przyczyny?
Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Ta choroba skóry to nie tylko zmartwienie młodych osób. Z trądzikiem borykają się także osoby dorosłe. Główne przyczyny jego powstawania to
zmiany hormonalne oraz nadmierna praca gruczołów łojowych, które wydzielają
nadmiar sebum (tzw. łój). Nadprodukcja sebum oraz zrogowaciały naskórek zapychają ujścia gruczołów, co z kolei powoduje powstanie
zaskórników (niezapalnych zmian trądzikowych). Pod wpływem rozwoju bakterii mogą one przekształcić się w
stany zapalne. Problemy skórne, takie jak
wągry,
wypryski, krosty, grudki czy blizny potrądzikowe mogą przysparzać wielu problemów w pielęgnacji tego rodzaju cery.
Do powstawania trądziku przyczyniają się także:
- długotrwały stres, który zaburza działanie systemu immunologicznego skóry (działanie wolnych rodników);
- niewłaściwa pielęgnacja skóry lub jej brak - m.in. przesuszenie skóry, brak demakijażu, samodzielne wyciskanie pryszczy, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków;
- nieodpowiednia dieta - np. wysoko przetworzona żywność, duża ilość cukru, nabiał, używki;
- czynniki genetyczne;
- wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia;
- nadmierne opalanie;
- zażywanie niektórych leków;
- niewystarczająca ilość snu.
Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy?
Aby walka z trądzikiem była skuteczna, kluczowym elementem jest rozpoznanie jego typu. To od tego będą zależały dalsze kroki w niwelowaniu zmian skórnych. Diagnostyka, holistyczne podejście do leczenia trądziku i świadoma pielęgnacja to sposób na osiągnięcie celu, jakim jest pozbycie się niechcianych niedoskonałości i poprawa wyglądu skóry.
- Trądzik pospolity - zwany jest także trądzikiem młodzieńczym, ze względu na najczęstsze występowanie w wieku nastoletnim. Pojawia się w okresie pokwitania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych (wyższy poziom androgenów) dochodzi do wzmożonej czynności gruczołów.
- Trądzik różowaty - przewlekła choroba skóry związana z zaburzeniem funkcjonowania układu naczyniowego w okolicach twarzy. Najczęściej występuje u kobiet.
- Trądzik ropowiczy - cięższa postać trądziku, który charakteryzuje się bolesnymi, czerwonymi, ropnymi zmianami na skórze, głównie na twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach.
- Trądzik skupiony - ciężka postać trądziku, która występuje najczęściej u mężczyzn. Oprócz zmian typowych dla trądziku pospolitego, charakteryzuje się ropnymi zmianami na skórze, które mogą się ze sobą zlewać, tworząc duże blizny.
- Trądzik bliznowaty - zmiany skórne przekształcają się w tzw. bliznowce, czyli twarde, przerośnięte blizny o nieregularnym kształcie. Najczęściej pojawia się na skórze głowy, szyi oraz potylicy.
- Trądzik wywołany - powstaje na skutek działania określonej substancji drażniącej (np. leki, chemia, zanieczyszczenia). Nazywany też trądzikiem zawodowym, ze względu na warunki panujące w miejscu pracy.
Do każdego z powyższych typów trądziku należy dobrać odpowiednią pielęgnację, a co za tym idzie także odpowiednie kremy i kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej. Zatem, jakie preparaty przeciwtrądzikowe używać? Zanim odpowiemy na to pytanie dowiedzmy się czym charakteryzuje się skóra trądzikowa.
Cera trądzikowa – czym się wyróżnia?
Cera trądzikowa jest określana mianem cery problematycznej. Ten rodzaj skóry wyróżnia się obecnością rozszerzonych porów i nieestetycznych zmian na skórze, które pozostawiają po sobie
przebarwienia i blizny. Wykwity skórne lokalizują się często w okolicy czoła, linii żuchwy i policzków. W wyniku nadmiernej produkcji sebum skóra przetłuszcza się i błyszczy, najczęściej w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), przez co często mylona jest z
cerą tłustą. Ważnym wyznacznikiem cery trądzikowej jest także tendencja do nadmiernego rogowacenia naskórka, co przyczynia się do powstawania niedoskonałości.
PAMIĘTAJ! |
Czasami, nawet najlepszy kosmetyk nie pomoże Ci w walce z trądzikiem. Zawsze podczas poważniejszych problemów ze skórą powinniśmy skierować się do specjalisty, który udzieli nam rady a także dobierze terapie do naszego problemu z trądzikiem. W pewnych przypadkach dopiero stosowanie leków na trądzik jest pomocne. W tym artykule opisujemy kosmetyki, które pomagają pielęgnować skórę skłonną do zmian trądzikowych |
Pielęgnacja skóry trądzikowej - jak o nią dbać? Jak przeciwdziałać wypryskom?
Niezależnie od rodzaju trądziku, z jakim masz do czynienia, bardzo ważna jest odpowiednia i delikatna pielęgnacja skóry. Priorytetem jest tu dokładne oczyszczanie skóry twarzy, intensywne nawilżanie oraz działanie antybakteryjne.
W pielęgnacji trądzikowej cery warto unikać alkoholu, sztucznych barwników czy substancji komedogennych (substancje komedogenne to takie substancje, które zapychają pory), takich jak lanolina, parafina, wazelina, silikony, SLS. Natomiast warto wybierać produkty przeznaczone do tego typu cery, które posiadają lekkie formuły, nie podrażniają i nie obciążają skóry.
Jakich składników warto dopatrywać się podczas wyboru kosmetyków na trądzik?
- Niacynamid (witamina B3)
- Cynk
- Kwasy (salicylowy, migdałowy. azelainowy, hialuronowy)
- Olejek z drzewa herbacianego
- Retinol
- Glinka
- Węgiel aktywny
- Alantoina i pantenol
- Ceramidy
- Ekstrakty z zielonej herbaty czy szałwii
- Algi
- Aloes
Oczyszczanie twarzy i demakijaż
Ten etap to podstawa w pielęgnacji trądzikowej skóry. Skóra trądzikowa wymaga dokładnego
oczyszczania twarzy z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, bakterii, martwych komórek, nadmiaru sebum, makijażu. Sprawdzą się tu łagodne kosmetyki przeciwtrądzikowe, o działaniu antybakteryjnym. Istotne jest, by pamiętać o tym kroku zarówno rano, jak i wieczorem!
Wieczorem warto przeprowadzić
oczyszczanie dwuetapowe - najpierw demakijaż przy użyciu płynu micelarnego, olejku lub mleczka, a następnie mycie twarzy za pomocą żelu, emulsji lub pianki, aby domyć pozostałości.
ZłuszczanieRegularne złuszczanie zmniejsza ryzyko powstawania wyprysków, usuwając martwy naskórek i zanieczyszczenia, a tym samym odblokowując ujścia gruczołów łojowych. Należy zwrócić uwagę na rodzaj peelingu - warto wybrać
peeling enzymatyczny lub na bazie kwasów, gdyż wykazują łagodniejsze działanie i nie podrażniają skóry. Ziarniste peelingi mechaniczne nie są wskazane, ponieważ mogą uszkadzać skórę i rozprzestrzeniać stany zapalne na twarzy.
TonizacjaTonizacja to ważny element pielęgnacji, który przywraca skórze naturalny poziom pH, wzmacnia mechanizmy obronne skóry i przygotowuje ją do dalszych etapów pielęgnacyjnych.
NawilżanieCzęsto popełnianym błędem w pielęgnowaniu skóry tłustej i trądzikowej jest jej nadmierne przesuszanie. Wpływa to na produkowanie jeszcze większej ilość sebum i powstawanie niedoskonałości. Skóra ze skłonnością to przetłuszczania się i trądziku również wymaga odpowiedniego nawilżenia i nawodnienia! Nawilżona skóra zachowuje właściwą barierę hydrolipidową, ogranicza wydzielanie łoju oraz wygląda świeżo i zdrowo.
Na dzień sięgnij po kremy nawilżające i matujące, które będą ograniczać błyszczenie się skóry. Na tym etapie nie zapomnij także o ochronie przeciwsłonecznej! Minimalizuje to ryzyko powstawania przebarwień i hamuje proces starzenia się skóry.
Ranking kosmetyków do pielęgnacji trądzikowej cery - jakie produkty wybrać?
Szukasz odpowiednich produktów oczyszczających, peelingów lub kremów do cery trądzikowej?
Sprawdź naszym zdaniem najlepsze kosmetyki na trądzik, jakie mamy obecnie w Drogerii Olmed.
Żel o hipoalergicznej i niekomedogennej formule oraz fizjologicznym pH. Skutecznie i delikatnie usuwa zanieczyszczenia oraz sebum, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną. Pochodna cynku wykazuje działanie przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne i ściągające oraz przyspiesza regenerację, a woda termalna łagodzi podrażnienia.
Lekka pianka do mycia twarzy z kompleksami cynku. Delikatnie, ale efektywnie usuwa zanieczyszczenia, jednocześnie działając przeciwzapalnie i łagodząco. Pomaga zredukować niedoskonałości i świecenie się skóry, bez jej wysuszania.
Delikatny preparat do demakijażu twarzy i oczu. Delikatnie myje, matuje skórę, pozostawia ją czystą i mniej błyszczącą. Dzięki delikatnej formule skóra jest ukojona i odświeżona. Produkt jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę i oczy.
Tonik działa przeciwbakteryjnie, skutecznie usuwając zanieczyszczenia i pozostałości makijażu. Tamarynda delikatnie złuszcza obumarły naskórek łagodząc zmiany trądzikowe. Wyciąg z łopianu i cynk PCA posiadają właściwości seboregulujące i zwężające pory.
Aktywne serum korygujące SUPER POWER MEZO SERUM eliminuje niedoskonałości, wygładza i ujędrnia skórę, dodaje jej blasku, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt, a także redukuje błyszczenie skóry. Zawiera takie składniki aktywne, jak kwas migdałowy, kwas laktobionowy i witamina B3.
Lekki krem o właściwościach nawilżających, regulujący wydzielanie sebum. Filtr SPF 30 zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Krem pomaga uzupełnić brakujące w skórze ceramidy, odbudowując barierę ochronną skóry.
Kompleksowy produkt, który pomaga pozbyć się niedoskonałości, zapobiec ich nawrotom i zmniejszyć ryzyko powstania przebarwień. W składzie kremu znajduje się niacynamid, który wykazuje działanie normalizujące, kojące i rozjaśniające.
I stopień złuszczania. Krem o wysokiej tolerancji, przeznaczony do codziennej pielęgnacji na noc. Kwas migdałowy delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka. Ekstrakt z cytryny działa rozjaśniająco i wygładzająco. Krem likwiduje istniejące niedoskonałości, ogranicza ich powstawanie oraz ujednolica koloryt skóry.
Usuwa zrogowaciały naskórek dzięki trzem aktywnym enzymom (papaina, bromelaina, keratolina), bez konieczności pocierania i bez dodatkowych podrażnień. Produkt znacznie zmniejsza ilość zaskórników, ogranicza wydzielanie sebum, redukuje niedoskonałości i wygładza skórę.
Mieszanka kwasów do eksfoliacji, czyli intensywnego złuszczania martwego naskórka. Produkt ten poprawia elastyczność i sprężystość skóry, działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, reguluje odnowę komórkową skóry, rozjaśnia przebarwienia, a także spłyca zmarszczki i płytkie zmiany potrądzikowe.

Tańsze preparaty – czyli jak dbać o skórę ze zmianami trądzikowymi, ale nie przepłacać!
Poniżej możesz poznać listę tańszych żeli i kremów pomocnych przy pielęgnacji skóry trądzikowej:
Żel myjący do skóry trądzikowej od marki Mixa to niedrogi, ale bardzo skuteczny kosmetyk o niedrażniącej formule. Sprawdzi się idealnie do skóry trądzikowej i wrażliwej. Oczyszcza twarz i redukuje nadmiar sebum, a także zmniejsza pory. Żel przynosi też miłe uczucie świeżości podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.
Ten lekki krem z serii Next Level od Nacomi sprawdzi się idealnie przy skórze trądzikowej i skłonnej do podrażnień. Kosmetyk warto włączyć do kuracji przeciwtrądzikowej, ponieważ zawiera takie składniki jak kwas glicyretynowy, bisabolol czy niacynamid. Krem redukuje zaczerwienienia, reguluje wydzielanie sebum i przyspiesza gojenie stanów zapalnych.
Serum z prebiotykami do skóry problematycznej. To serum idealne do pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku i niedoskonałości. Poza redukcją widocznych zmian trądzikowych, matuje skórę i poprawia jej kondycję. W skład serum wchodzi niacynamid, aminokwasy oraz witaminy B i C. Ponadto kosmetyk wzbogacony jest pre i probiotykami, które zadbają o mikrobiom skóry.
Tonik z serii Purritin delikatnie złuszcza naskórek i skutecznie oczyszcza twarz podczas codziennej pielęgnacji. Sprawdzi się zarówno przy cerze mieszanej, jak i tłustej i trądzikowej. Bezzapachowa formuła i właściwości antybakteryjne sprawiają, że rewelacyjnie przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji.
Serum punktowe Bioliq to wygodny produkt chętnie wybierany przez osoby o skórze trądzikowej, ponieważ ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian zapalnych. Działa też antybakteryjnie i kojąco na podrażnienia. Kwas oleanowy z liści drzewa oliwnego wpływa korzystnie na regulację pracy gruczołów łojowych.
Kilka słów na koniec o pielęgnacji skóry trądzikowej, czyli co jeszcze warto wiedzieć?
- W ciągu dnia staraj się nie dotykać twarzy - brudnymi dłońmi możemy przenosić na twarz zanieczyszczenia i bakterie, co może znacząco pogorszyć kondycję skóry.
- Nie wyciskaj samodzielnie ropnych zmian - może to powodować zaostrzenie się objawów i ich rozprzestrzenianie!
- Często zmieniaj ręczniki i pościel, gdyż gromadzą się na nich wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby i zanieczyszczenia. Do wycierania twarzy stosuj osobny ręcznik, niż do reszty ciała.
- Zwróć uwagę na dietę i aktywność fizyczną - te czynniki mają ogromny wpływ na stan naszej skóry! Pij dużą ilość wody.
- Nie należy zapominać o leczeniu farmakologicznym (jeżeli jest wskazane przez lekarza).
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.