Co to jest peeling twarzy?
Peeling to
złuszczanie komórek naskórka. Martwy naskórek za pomocą odpowiednio dobranej metody jest usuwany, złuszczany. Dzięki temu następuje odnowa i
wygładzenie skóry. Peelingi nie są przeznaczone do codziennej pielęgnacji. W zależności od metody, uwrażliwienia skóry powinno się jest stosować 1-2 razy w tygodniu.
Rodzaje peelingów
Peeling mechaniczny - najbardziej popularny i łatwo dostępny. Polega na użyciu kosmetyków z drobinkami, które podczas masażu ścierają martwy naskórek. Nie jest odpowiedni dla cer wrażliwych i trądzikowych. Podczas tarcia można uszkodzić i jeszcze bardziej podrażnić skórę, a w przypadku pryszczy, poprzez pocieranie - roznosić je na dalsze obszary. Może powstać stan zapalny.
Peeling chemiczny - jego działanie oparte jest na stosowaniu kwasów złuszczających. Stosuje się go do eliminacji problemów z przebarwieniami, bliznami lub nawet zmarszczkami.
Peeling enzymatyczny - oparty na działaniu enzymów. Polecany jest szczególnie dla cery wrażliwej oraz naczynkowej.
Peeling gommage - innowacyjny, ale zyskujący popularność. "Gommage" oznacza gumkowanie, wymazywanie - naskórka. Jest to połączenie peelingów: mechanicznego oraz enzymatycznego. Zawiera delikatne drobinki ścierające oraz enzymy.
Dla kogo peeling enzymatyczny?
Ten rodzaj peelingu ma szerokie zastosowanie, ale najbardziej polecany jest dla
cery wrażliwej i naczynkowej, trądzikowej. Nadaje się także dla skóry
tłustej i mieszanej. Odpowiednio dobrane enzymy w peelingu mogą też sprawdzić się przy cerze suchej. Taki peeling nie jest dedykowany tylko i wyłącznie dla skóry twarzy. Peelingi enzymatyczne z powodzeniem sprawdzą się na całym ciele, są też m.in specjalne
peelingi enzymatyczne do skóry głowy.
Peeling enzymatyczny – jak działa?
Peeling za pomocą odpowiednio dobranych enzymów (np. papaja) skutecznie rozpuszcza martwe komórki naskórka. Enzymy przyspieszają proces odnowy skóry poprzez delikatne złuszczanie. Taki peeling działa powierzchniowo, nie wnika w głębsze partie skóry i nie powoduje podrażnień. Peelingi enzymatyczne oprócz właściwości złuszczających dają efekt gładkiej i miękkiej cery.
Dobry peeling enzymatyczny nie powinien powodować podrażnień.
Jak stosować peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny
zaleca się wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Jego wykonanie jest bardzo proste i nie wymaga pocierania.
1. Oczyszczanie skóry z pozostałości makijażu (zastosowanie płynu micelarnego, mleczka czy olejku do demakijażu, umycie żelem lub pianka itp.)
2.
Wykonać peeling - nałożyć niewielką ilość produktu na czystą skórę (omijając okolicę oczu i ust). W zależności od zaleceń producenta, może to być na, np.
10-15 minut. Zmywać należy delikatnie, nie powodować tarcia. 3. Zmyć letnią wodą. Można ewentualnie usunąć resztki wilgotnym wacikiem.
Uwaga!Przed przystąpieniem do nałożenia peelingu warto zrobić próbę uczuleniową, np. za uchem. Dzięki temu dopasujemy odpowiednie składniki dla swojej skóry bez widocznych podrażnień.
Aby zapobiegać przebarwieniom warto wdrożyć stosowanie preparatów ochronnych z filtrem SPF.
Jakich enzymów szukać w peelingach?
Keratolina - sprawdzi się dla zrogowaciałej skóry.
Papaina - skutecznie złuszcza warstwy naskórka, pomaga w walce z przebarwieniami.
Ficyna - ma silne działanie złuszczające, sprawdzi się w przypadku zrogowaceń, pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń.
Bromelaina - pozyskiwana z ekstraktu z ananasa - taki peeling delikatnie złuszcza i wygładza skórę.
Efekty peelingu enzymatycznego
- oczyszcza skórę z zaskórników, usuwa martwy naskórek
- poprawia koloryt skóry
- niskie ryzyko podrażnień
- skóra staje się miękka i gładka
- pomaga redukować nadmiar sebum
Peeling enzymatyczny czy mechaniczny?
Największą zaletą enzymatycznego peelingu do twarzy jest to, że nadaje się
praktycznie do każdego typu cery.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do wykonywania peelingu enzymatycznego są ostre stany zapalne oraz reakcja alergiczna. Najlepiej wykonać próbę uczuleniową danego preparatu na niewielkim
fragmencie skóry.
Ranking peelingów enzymatycznych - top 5 z drogerii Olmed
▶ 1. TOŁPA DERMO FACE SEBIO Peeling 3 enzymy (papaina, bromelaina, keratynaza), 40 mlNajbardziej popularny wśród peelingów enzymatycznych. Jak sama jego nazwa wskazuje, działanie opiera się na trzech enzymach. Peeling złuszcza martwy naskórek, po dłuższym stosowaniu zapewniając efekty gładkiej i promiennej cery. Stosunek ceny do jakości jest tutaj idealny, stał się hitem wśród testujących wizażanek. Zwłaszcza, że często dostępny jest w promocjach. Produkt nakładany jest jak maska. Skutkiem ubocznym może być, początkowo lekkie pieczenie skóry, ale bez podrażnienia, ani zaczerwienienia. Producent zapewnia efekt oczyszczonej skóry, porów i
zmniejszenia ilości zaskórników.▶ 2. SYLVECO Enzymatyczny peeling do twarzy, 75mlRównież popularny
peeling enzymatyczny z papainą oraz bromelainą. Peeling enzymatyczny z prostym składem. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, ale najbardziej dla nadwrażliwej i naczynkowej. Według producenta to "Preparat złuszczający działający w oparciu o proces proteolizy martwych komórek naskórka". Pozwala skórę delikatnie złuszczyć, ale nie powodując uszkodzenia. Dodatkowo kosmetyk jest wegański.
▶ 3. MIYA myBEAUTYpeeling Naturalny peeling enzymatyczny, 60mlPeeling zawiera naturalne składniki, bez zbędnych obciążających cerę dodatków. Dzięki temu może być stosowany przez
kobiety w ciąży oraz karmiące. Składniki zawarte w preparacie odpowiednie są dla wrażliwej skóry. Oprócz złuszczania naskórka oczyszczają pory oraz regulują wydzielanie sebum. Peeling może być stosowany na 2 sposoby, do oczyszczania głębokiego (pozostawienie na kilka minut) oraz do oczyszczania ekspresowego.
▶ 4. BIOLAVEN Peeling enzymatyczny do twarzy, 45mlTo kolejny lubiany preparat od
Sylveco. Producent poleca go dla osób z
cerą naczynkową, wrażliwą oraz trądzikową. Dzięki wysokiej zawartości enzymów złuszczanie jest bardzo skuteczne, a jednocześnie w delikatny sposób.
▶ 5. ORGANIQUE Peeling enzymatyczny z ziołami Basic Cleaner, 100 mlPreparat z nieco wyżej półki cenowej, za to świetnie działający. Formuła na bazie na bazie enzymów owocowych z
papai oraz ananasa. Odpowiedni dla każdego typu cery. Jego działanie to przede wszystkim: złuszczanie,
oczyszczanie porów z nadmiaru sebum, a także nadanie efektu świeżej i promiennej cery.
Tańsze peelingi enzymatyczne
Pielęgnacja nie musi być droga, a
tanie nie oznacza złe! Być może nie potrzebujesz od razu produktów z górnej półki, a te ceny mogą zachęcać Cię do skutecznego i łagodnego
oczyszczania twarzy. Oto propozycje tańszych peelingów enzymatycznych (wszystkie kupisz za około 10zł):
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.