Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Arykuł banner - Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Dlaczego oczyszczanie twarzy jest ważne?

Bariera lipidowa to warstwa ochronna skóry, odpowiadająca za procesy wchłaniania i przenikania substancji czynnych w głąb skóry. Niestety jest przy tym niezwykle wrażliwa na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i konserwantów, znajdujących się w kosmetykach. Zanieczyszczona skóra twarzy stanowi tarczę, na której zatrzymuje się dobrodziejstwo składników, co w efekcie zmniejsza skuteczność działania kremów i serum. Nawet najbardziej wyszukane i skuteczne substancje aktywne w kremach nie przyniosą oczekiwanych efektów, gdy warstwy naskórka pokryte są pozostałościami kosmetyków, tłuszczem i nagromadzonym brudem. Aplikowanie produktów pielęgnacyjnych na nieodpowiednio przygotowaną twarz w efekcie może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych i wyprysków. Należy, więc szczególnie zadbać o usunięcie wszelkich wosków, pudrów, pigmentów, konserwantów i brudu, żeby naskórek był gotowy na wchłanianie składników aktywnych i poprawę kondycji skóry przez zabiegi pielęgnacyjne. Ważne, aby oczyszczanie skóry opierało się na indywidualnym rozpoznaniu potrzeb skóry, które w następnym kroku pomoże dostosować odpowiednie produkty adekwatne do wymagań skóry twarzy.

Zadbaj o swój codzienny rytuał oczyszczania cery i sprawdź pozbyć się niedoskonałości cery!

Oczyszczanie twarzy krok po kroku – przeczytaj poniżej nasze porady, krok po kroku oczyścisz dzięki nim twarz.

Krok 1 – Demakijaż oczu i ust

Szminki, mascary do rzęs, eyelinery, kredki do brwi oraz cienie do powiek to produkty zawierające intensywne pigmenty. Woda micelarna i płyn dwufazowy skutecznie usuną resztki makijażu. Micele zawarte w kosmetykach do demakijażu pochłaniają zanieczyszczenia niczym magnes, a więc doskonale sprawdzą się przy rozpuszczaniu kosmetyków do makijażu oka i ust o wysokim nasyceniu pigmentów. Z kolei, osobom o wrażliwej skórze wokół oczu poleca się stosowanie mleczek do demakijażu, które dzięki kremowej konsystencji pozostawiają efekt nawilżenia. Z kolei, tłusta warstwa płynu dwufazowego dokładnie pochłonie nawet wodooporny makijaż, natomiast wodna warstwa, często połączona z micelami usuwa pozostałości kosmetyków i działa na skórę odświeżająco. Pamiętajmy również o odpowiedniej aplikacji kosmetyków. Produkt do demakijażu należy nałożyć na wacik kosmetyczny, a następnie nałożyć na powiekę lub usta na około 20 sekund, tak aby makijaż mógł się rozpuścić. Czynność tę należy powtarzać do momentu, kiedy wacik będzie czysty. Pozwoli to uniknąć niechcianego wypadania rzęs oraz uszkodzenia skóry wokół oczu, która jest niezwykle delikatna. Aby upewnić się, że między rzęsami lub we brwiach nie pozostały resztki produktów koloryzujących można zdecydować się na chusteczki do demakijażu. Usuną one niewielkie, lecz trudno dostępne pozostałości mascary, które nie zostały rozpuszczone przez inne produkty, nie zaleca się jednak ich wyłącznego stosowania podczas demakijażu oczu.

To, czego powinno się zdecydowanie wystrzegać podczas demakijażu to połączenie demakijażu oczu, ust i całej twarzy.

Krok 2 – Demakijaż twarzy

Podczas demakijażu twarzy większość z nas korzysta ze wspomnianych już płynów micelarnych, warto jednak w tym etapie zadbać o wybór łagodniejszych produktów, które nie naruszą naturalnej warstwy hydrolipidowej naszej skóry. Zyskującą na popularności alternatywą stają się koncentraty oraz olejki do demakijażu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Warto zdecydować się na produkty emulgujące – takie, które w połączeniu z wodą zamieniają się w kremową, łatwą do spłukania konsystencję. Oleista formuła nałożona na suchą twarz idealnie łączy się z makijażem, dzięki czemu kosmetyk chłonie zdecydowanie więcej zabrudzeń z powierzchni twarzy, a przy tym nie zatka porów, co zdarza się podczas stosowania płynów do demakijażu. Olejki i koncentraty emulgujące skutecznie oczyszczają cerę z najtrwalszego makijażu, równocześnie pozostawiając skórę optymalnie odżywioną i nawilżoną. Praktycznym rozwiązaniem są żele micelarne, które sprawdzają się w usuwaniu makijażu i nadprodukcji sebum, normalizując pH skóry. Gęsta formuła produktów sprawia, że skutecznie absorbują pigmenty i kryjące podkłady. Ponadto, kosmetyki do demakijażu twarzy z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach – witaminą A, D, E oraz K – pozwolą na skuteczną walkę z zanieczyszczeniami środowiska oraz pochłoną niepożądaną nadprodukcję sebum.

Pamiętaj, aby osuszać twarz jednorazowym ręcznikiem, dzięki temu unikniesz namnażania się niechcianych bakterii na skórze twarzy, które niestety często osadzają się na materiałowych, często wilgotnych ręcznikach.

Krok 3 – Oczyszczanie skóry twarzy

Etap oczyszczania często jest błędnie utożsamiany z demakijażem. Oczyszczanie, czyli mycie twarzy ma na celu utrzymanie cery w dobrej kondycji. Jakie produkty wybrać i jak oczyszczać skórę twarzy? Oczyszczanie skóry twarzy ma za zadanie wzmocnić barierę lipidową skóry, dotlenić naskórek oraz usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które zostały nagromadzone w ciągu dnia. Codzienną rutynę warto więc uzupełnić o pianki oraz żele oczyszczające. W tym kroku warto wybrać produkty wzmacniające warstwę ochronną skóry i absorbujące zanieczyszczenia miejskie, filtry słoneczne oraz toksyny, w czym pomocny jest węgiel aktywny. Marki kosmetyczne coraz częściej oferują specjalne serie dedykowane dla osób podatnych na miejskie zanieczyszczenia. Produkty anti-pollution bogate są w substancje czynne, zabezpieczające skórę przed działaniem smogu i promieniowania UV. Oczyszczanie twarzy można połączyć z masażem z użyciem szczoteczki sonicznej lub rękawicy peeligującej, co dodatkowo zwiększy efekt wygładzenia skóry i zniweluje zaskórniki. Stosowanie tych gadżetów należy jednak uzależnić od kondycji skóry i unikać ich stosowania w przypadku pojawienia się wyprysków na twarzy, aby uniknąć niepotrzebnych podrażnień i pogłębienia stanów zapalnych.

Pamiętaj, aby oczyszczać twarz nie tylko po demakijażu. Podczas snu dochodzi do produkcji sebum, a na cerze osadzają się kurze znajdujące się w pościeli, które należy usunąć z powierzchni twarzy tuż po przebudzeniu przed nałożeniem produktów pielęgnacyjnych oraz makijażu. Nałożenie kremu na nieodświeżoną stwarza środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii.

Krok 4 – Złuszczanie skóry

Masaż skóry twarzy za pomocą peelingu to obowiązkowy element podczas pielęgnacyjnego rytuału. Peelingi odblokowują pory, usuwają martwy naskórek, który gromadzi się na naszej skórze i stanowi przyczynę powstawania trądziku, gromadzenia bakterii, zaskórników. Jak wybrać odpowiedni produkt? Peelingi mechaniczne, czyli scruby, dzięki drobnoziarnistej i gruboziarnistej formule w postaci pestek owoców, soli morskiej lub cukru stanowią świetną bazę do wykonania masażu, pobudzającego mikrokrążenie skóry, który poprawia koloryt cery. Decydując się na mechaniczne złuszczanie naskórka warto sięgnąć po produkty na bazie olejów, pozwoli to uniknąć mikrouszkodzeń i podrażnień skóry. Dla osób o cerze wrażliwej lub naczynkowej poleca się stosowanie wykonywanie delikatnych peelingów enzymatycznych, których formuła pozbawiona jest złuszczających drobinek. Bazę dla peelingów enzymatycznych stanowią kwasy owocowe, enzymy i ekstrakty roślinne, które absorbują i rozpuszczają martwe komórki naskórka. Z kolei, peelingi chemiczno - kwasowe powinno się stosować w okresie jesienno-zimowym podczas zmniejszonej ekspozycji na promienie słoneczne. Obecność kwasów o różnym stężeniu pomaga w walce z przebarwieniami oraz zaskórnikami, przez co jest on zalecany dla najbardziej wymagającej cery. Peelingi chemiczne, dzięki kwasom AHA – kwas mlekowy i glikolowy, BHA - salicylowy i PHA – kwas laktobionowy, docierają do głębszych warstw naskórka, przez co przynoszą stosunkowo bardziej zauważalne efekty w porównaniu z pozostałymi kosmetykami złuszczającymi. Złuszczona cera stwarza idealne warunki do pielęgnacji twarzy i wchłaniania substancji aktywnych.

Zabiegi powinno się wykonywać maksymalnie 2 razy w ciągu tygodnia, ponieważ zbyt częste złuszczanie naskórka peelingiem może podrażniać skórę.

Krok 5 – Tonizacja skóry twarzy

Tonizacja wieńczy rytuał oczyszczania skóry twarzy. Jej celem jest przywrócenie skórze naturalnego odczynu pH, który stanowi ochronę przed namnażaniem się bakterii, sprzyjających powstawaniu wyprysków. Wśród produktów do tonizacji twarzy znajdziemy toniki, hydrolaty oraz wody termalne i mineralne. Podczas doboru odpowiedniego dla siebie produktu do swoich potrzeb bezwzględnie należy zwrócić uwagę na występowanie alkoholu w składzie. Kosmetyki do tonizacji z alkoholem działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przez co sprawdzą się w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej ze skłonnością do powstawania trądziku. Dla cery wrażliwej, suchej lub naczynkowej powinno wybrać się łagodniejsze formuły, które odświeżą i przygotują skórę do aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Podczas doboru produktów do tonizacji twarzy należy zwracać uwagę na odczyn pH. Zdecydowanie należy unikać preparatów o silnie zasadowych odczynach, ponieważ uszkadzają one wierzchnią warstwę naskórka i w efekcie przyczyniają się do osłabiania bariery ochronnej naskórka.

Dokładnie oczyszczona skóra przygotowana jest do etapu pielęgnacji, podczas którego aplikujemy maski, serum oraz kremy. Skórę twarzy należy oczyszczać dwa razy dziennie. Rano, gdy pojawia się na niej pot, sebum, wyprodukowany przez organizm podczas snu oraz wieczorem, aby usunąć brud makijażu, pyłu i kurze pochodzące z klimatyzacji. Pamiętaj, że odpowiednio oczyszczona skóra twarzy wolniej ulega procesom starzenia się, ponieważ zanieczyszczenia osiadające na cerze zawierają wolne rodniki, które działają destruktywnie na komórki odpowiedzialne za produkcję kolageny i elastyny.

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - SESDERMA Sensyses Cleanser Ovalis płyn do demakijażu, 200 ml
SESDERMA Sensyses Cleanser Ovalis płyn do demakijażu, 200 ml
50.00 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - DERMEDIC HYDRAIN 3 HIALURO Płyn micelarny, 200 ml
DERMEDIC HYDRAIN 3 HIALURO Płyn micelarny, 200 ml
14.95 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - BIODERMA SENSIBIO H2O skin respect płyn micelarny, 500 ml
BIODERMA SENSIBIO H2O skin respect płyn micelarny, 500 ml
49.67 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Produkt dnia
Miniaturka artykułu - OILATUM BABY Emulsja do kąpieli - 500 ml
Okazja dnia
OILATUM BABY Emulsja do kąpieli - 500 ml
22.49 zł 29.90 zł
Najniższa cena z 30 dni: 29.90 zł