Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Odpowiednia pielęgnacja włosów zimą może być prawdziwym wyzwaniem - nie tylko z uwagi na ekspozycję kosmyków na negatywny wpływ czynników zewnętrznych (takich jak mróz, śnieg, deszcz, a także suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach), ale również ze względu na konieczność noszenia czapek, elektryzowanie się włosów zimą czy też przycinanie ich ekspresami (zamkami) kurtek i innych okryć wierzchnich (a więc narażenie na uszkodzenia mechaniczne). Oprócz tego, w wyniku częstego noszenia nakryć głowy, skóra może zacząć się mocniej przetłuszczać, reagować podrażnieniem, a nawet - wystąpieniem łupieżu. Jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami i jak w praktyce powinna wyglądać odpowiednia, zimowa pielęgnacja włosów? Poznaj rozwiązania i sposoby na najczęstsze kłopoty z dbaniem o fryzurę w najchłodniejszych miesiącach w roku!
W okresie zimowym na kondycję włosów, jak i funkcjonowanie skóry głowy ma wpływ wiele czynników. Wśród nich wyróżniamy między innymi częste i gwałtowne zmiany temperatur (podczas wchodzenia i wychodzenie do i z ciepłych pomieszczeń na zewnątrz - gdzie panuje zdecydowanie niższa temperatura), a także zmiany wilgotności (suche powietrze wewnątrz domów i mieszkań i wilgotne - na przykład podczas deszczu - na zewnątrz). Wszystkie te okoliczności sprawiają, że włosy mogą się puszyć, matowieć i nabierać niepożądanego skrętu, stając się tym samym bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Skóra głowy natomiast reaguje nadmiernym wydzielaniem sebum i potu - także przy noszeniu czapek, kapeluszy i innych nakryć głowy (zwłaszcza, jeśli są one wykonane ze sztucznych materiałów).
Oprócz powyższych czynników, pielęgnacja włosów zimą i dbanie o ich kondycję powinno uwzględniać także zwiększone ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Dlaczego? Elektryzowanie się kosmyków, ich ciągłe pocieranie o materiały kurtek (i wspomniane przycinanie zamkami oraz ekspresami), a także zdejmowanie i zakładanie czapek to idealne warunki do łamania pojedynczych włosów, rozchylania łusek włosów oraz do rozdwajania się końcówek. Aby temu zapobiegać, warto wdrożyć kilka sprawdzonych metod na zimową pielęgnację włosów.
Suche włosy zimą to problem wielu osób - na taki stan rzeczy wpływają czynniki wymienione powyżej (suche powietrze w pomieszczeniach, zmiany temperatur i inne), a także konieczność częstego suszenia kosmyków gorącym nawiewem suszarki, układanie fryzury z użyciem prostownicy lub lokówki oraz nieodpowiednia pielęgnacja - niedostosowana do pory roku i panujących warunków. W jaki sposób zwiększyć nawilżenie włosów zimą? Oto kilka najważniejszych wskazówek:
Elektryzowanie się włosów zimą, „strzelanie” kosmyków oraz niska podatność fryzury na układanie wynika głównie z wysuszenia włosa oraz z jego kontaktu ze sztucznymi materiałami kurtek, czapek i szalików. Elektryzowanie się włosów to nie tylko problem estetyczny, utrudniający osiągnięcie pożądanego kształtu fryzury. Niestety, włos z ładunkami elektrycznymi (a dodatkowo wysuszony i eksponowany na kontakt z materiałami oraz zamkami i ekspresami) jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i rozdwajanie końcówek. Jak temu zapobiegać?
Zimą włosy szybciej się przetłuszczają - to reakcja skóry głowy na działanie czynników występujących właśnie w tym okresie. Mowa tu przede wszystkim o noszeniu czapek i innych nakryć głowy ze sztucznych, nieoddychających materiałów (co przyczynia się do wzmożonego pocenia), brak właściwego oczyszczania, nagłe zmiany temperatury powietrza (na które skóra głowy reagować może nadprodukcją sebum). W jaki sposób ukoić i odżywić skórę głowy zimą? Podpowiadamy:
Wszystkie wymienione powyżej metody zimowej pielęgnacji włosów zdecydowanie wpływają na ich ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a więc przed łamaniem włosów oraz ich rozdwajaniem. Podsumowując - najważniejsze elementy to zapewnienie włosom odpowiedniej dawki nawilżenia, zamkniętego pod warstwą formuł emolientowych, ograniczenie suszenia włosów i ich układania z wykorzystaniem gorącego powietrza oraz gorących narzędzi (prostownica, lokówka), a także sumienne zabezpieczanie końcówek odpowiednimi produktami (serum, olejkami). Dobrym wyborem będzie także związywanie włosów na noc - w warkocz lub luźny koczek - by nie doprowadzać do uszkodzeń. W tym okresie warto także zadbać o skórę głowy, by nie dopuścić do jej nadmiernego przetłuszczania oraz zwiększonego pocenia. Oczywiście należy również uważać na uszkodzenia mechaniczne wywołane pocieraniem o ubrania, gwałtownym czesaniem i szarpaniem kosmyków czy zacinaniem ich w zamkach oraz ekspresach kurtek, bluz i swetrów.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny