Wrastające włoski po depilacji i goleniu - przyczyny, zapobieganie i sposoby na wrastające włoski

Arykuł banner - Wrastające włoski po depilacji i goleniu - przyczyny, zapobieganie i sposoby na wrastające włoski

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Wrastające włoski - przyczyny, objawy, zapobieganie

Wrastające włoski po depilacji i goleniu - na nogach, pod pachami, w okolicach bikini, a nawet na twarzy - to nie tylko problem natury estetycznej, ale również naprawdę frustrujący objaw. Jest on dokuczliwy zwłaszcza z uwagi na cel, jaki chcemy osiągnąć poprzez usuwanie niechcianego owłosienia - a więc maksymalną gładkość skóry. Niestety, wrastające włoski psują ten efekt, a dodatkowo prowadzą do powstawania stanów zapalnych, bolesnych podrażnień, zaczerwienienia skóry i innych dolegliwości, co często niweluje satysfakcję z pielęgnacji ciała oraz twarzy. Oprócz tego samo zjawisko w postaci wrastających włosków po goleniu może przyczyniać się do dalszych konsekwencji dermatologicznych - w tym do infekcji bakteryjnych skóry lub zapalenia mieszków włosowych. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem, by nie doszło do stanu zapalnego? Czym można zniwelować wrastające włoski po depilacji - bez ich wyrywania, a także zapobiegać występowaniu tego zjawiska w przyszłości? Poznaj najważniejsze, najlepsze i najbardziej skuteczne, domowe sposoby na wrastające włoski i ciesz się gładką skórą - bez podrażnień, bólu i zaczerwienień!

Wrastające włoski na nogach, twarzy czy pod pachami - jak rozpoznać wrośnięty włos?

Osoby, którym po goleniu czy depilacji wrastają włoski, dobrze wiedzą, jak rozpoznać to zjawisko. Pod powierzchnią skóry widoczny jest wówczas włosek w postaci małej kreseczki lub kropki - oznacza to, że jego końcówka nie przebiła się przez skórę podczas odrastania i zamiast rosnąć w górę - skierowała się w dół - w głąb skóry. Objawy wrastających włosków to także zaczerwienienie w miejscu wrośnięcia, podrażnienie, a niekiedy nawet swędzenie czy bolesność oraz tkliwość. Jeżeli mieszek włosowy, z którego wyrasta dany włosek zostanie zainfekowany bakteriami lub pod skórą zgromadzą się resztki komórek zrogowaciałego naskórka wraz z łojem (produkowanym przez gruczoły łojowe sąsiadujące z mieszkani włosowymi), to wówczas na skórze widoczny jest również bolesny guzek zwieńczony białym punkcikiem (jednak nie zawsze jest to ropa) - przypominającym wyprysk gotowy do „wyciśnięcia”. 

Najbardziej uciążliwe objawy pojawia się zwykle w tych miejscach, w których włoski są bardzo grube (dotyczy to zazwyczaj męskiego zarost lub włosów pod pachami). Ryzyko wrastania, silnego stanu zapalnego i innych problemów skórnych jest większe także tam, gdzie skóra cały czas poddawana jest otarciom (na przykład w pachwinach lub na nogach - jeśli nosimy obcisłe spodnie). Warto tutaj zaznaczyć, że problem wrastających włosków dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn - niezależnie od tego, czy pozbywają się niechcianych włosków kremem, maszynką, woskiem lub depilatorem elektrycznym. 

Dlaczego włosy wrastają w skórę? Przyczyny problemu wrastających włosków

Wrastające włoski po goleniu lub depilacji pojawiają się - tak, jak zostało to wspomniane powyżej - na skutek zmiany kierunku wzrostu włosa. To zjawisko ma jednak różnorakie przyczyny, wśród których można wskazać m.in. na:

  • zbyt grubą warstwę skóry (w tym również martwego naskórka) - przez którą włosek nie może się przebić na powierzchnię;
  • zbyt tępo zakończone końcówki włosków (co jest spowodowane zwykle goleniem się maszynką ze starymi ostrzami, które - zamiast gładkiego ucięcia włosków - szarpią je i urywają, pozostawiając nieregularne końcówki), nie mogące przebić skóry;
  • zbyt słabe i cienkie włoski (nie dające rady przebić skóry) lub wręcz odwrotnie - zbyt grube włoski w obszarach z cienką, delikatną skórą, która jest podatna na wrastanie (ta sytuacja zwykle dotyczy zarostu na twarzy oraz pach).

Na szczęście istnieją sposoby na wrastające włoski, dzięki którym można zarówno zniwelować to zjawisko, jak i mu zapobiegać - sprawdź, co zrobić, by ten problem nie nawracał! Jeśli zmagasz się z innymi podrażnieniami związanymi z goleniem i depilacją, to zapraszamy Cię do lektury jednego z naszych poprzednich tekstów - Podrażnienia po depilacji i goleniu - jak im przeciwdziałać?, w którym podpowiadamy, jak radzić sobie z efektem „truskawkowych nóg” czy też z rankami, otarciami i zaczerwienieniami.

Sposoby na wrastające włoski - jak usunąć wrośnięty włos i złagodzić podrażnienia?

Jeśli doszło już do do wrośnięcia włosków w skórę (niezależnie od tego, czy depilacja odbywała się kremem, woskiem lub depilatorem), należy zadziałać rozważnie i łagodnie - pod żadnym pozorem nie można jednak próbować wydostawać włosków na powierzchnię z wykorzystaniem ostrych przedmiotów - igieł, nożyczek czy cążków do paznokci. Takie działanie może nie tylko spowodować wytworzenie się i pogłębienie rany, ale również zainfekowanie jej bakteriami i innymi drobnoustrojami, prowadząc do poważnego zakażenia i stanu zapalnego.

Co więc zrobić w sytuacji, w której mamy do czynienia z wrastającym włoskiem - któremu towarzyszy stan zapalny? Jak usunąć wrastające włoski?

  • Na początku warto wykonać peeling mechaniczny - niezależnie od tego, czy włosek wrasta pod pachą, na twarzy czy w okolicach bikini, złuszczenie nadmiaru martwego naskórka zwykle okazuje się wystarczające do „uwolnienia” włoska;
  • jeśli peeling nie pomaga, wówczas można zastosować złuszczanie chemiczne - do tego celu warto wykorzystać punktowe preparaty kwasowe (zawierające silny kwas salicylowy, łagodniejszy - migdałowy czy inne kwasy) lub antybakteryjne (więcej o nich pisaliśmy w tekście Sposoby na pryszcze - jak pozbyć się pryszcza szybko i skutecznie?, do którego lektury serdecznie zachęcamy). Pamiętajmy, by nie łączyć peelingu chemicznego z wykonywaniem peelingu mechanicznego;
  • czasem potrzebny jest… czas. Regularne złuszczanie martwego naskórka, a także pielęgnacja ciała i twarzy bogata w składniki zmiękczające skórę, regenerujące i nawilżające oraz natłuszczające (gliceryna, ceramidy, alantoina, mocznik, aloes, roślinne oleje i masła) sprawią, że skóra stanie się bardziej miękka, a wówczas włosek będzie miał „łatwiejszą drogę do ewakuacji”.

W przypadku pojawienia się w miejscu wrastającego włoska krostki z białym czubkiem warto uzbroić się punktowy preparat antybakteryjny, ponieważ taki objaw świadczy nierzadko o zainfekowaniu ujścia mieszka włosowego bakteriami. Są to zwykle preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego czy z cynkiem - będą one także przyspieszać gojenie zmiany.

Wrastające włoski po depilacji - jak zapobiegać wrastaniu włosów?

Zapobieganie zjawisku wrastających włosków na nogach, w okolicy bikini czy na twarzy obejmuje przede wszystkim działania polegające na niwelowaniu przyczyn wrastania (opisanych już powyżej). Jak w praktyce zapobiegać powstawaniu wrastających włosków? Oto kilka najważniejszych porad:

  • regularne złuszczanie naskórka za pomocą peelingów do ciała oraz do twarzy. Alternatywą będą tu oczywiście takie zabiegi, jak szczotkowanie ciała lub też złuszczanie naskórka za pomocą ostrej gąbki czy specjalnej rękawicy do masażu. Niezależnie od metody, złuszczanie skóry twarzy oraz ciała powinno wykonywać się regularnie - najlepiej nie rzadziej niż raz w tygodniu, a także podczas pielęgnacji skóry tuż po goleniu włosów, w celu usunięcia warstwy zrogowaciałego naskórka (po depilacji warto jednak zrezygnować z peelingów solnych na rzecz tych cukrowych);
  • stosowanie podczas golenia i depilacji produktów mających zarówno zmiękczyć włoski, jak i zapewnić odpowiedni poślizg - co pomoże ucinać włoski równo i bez szarpania. Ten sam argument dotyczy także stosowania ostrych, nowych maszynek do golenia. Zapewni to prawidłowy wzrost włosa oraz brak podrażnień skóry po goleniu;
  • golenie włosków w stronę kierunku rośnięcia włosa - a nie „pod włos”. Wiele osób popełnia ten błąd chcąc oszczędzić czas, jednak technika golenia niechcianego owłosienia „z włosem” nie powoduje zadzierania pojedynczych włosków, a tym samym - zmiany ich ułożenia w mieszku, co może prowadzić do zmiany kierunku wzrostu włosków;
  • regularne natłuszczanie i nawilżanie skóry ciała i twarzy za pomocą balsamów, olejków czy maseł, w celu zadbania o miękkość skóry, a tym samym - o jej podatność na przebijanie się włosków;
  • w razie potrzeby - zmianę sposobu usuwania owłosienia. Jeśli wymienione powyżej metody nie działają, a Ty nadal borykasz się z podrażnieniami oraz wrastającymi włoskami, to warto poszukać pomocy w gabinecie kosmetologa lub zmienić golenie maszynką czy wosk na depilację - klasyczną czy laserową.

Pamiętaj, że najczęściej wrastające włoski lub inne podrażnienia po goleniu można skutecznie łagodzić i niwelować, by nie męczyć się z ich objawami. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i źle znosi wszelkie metody usuwania niechcianego owłosienia, skontaktuj się z dermatologiem lub kosmetologiem - tacy specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem i wskażą skuteczne opcje usuwania włosków, a w razie potrzeby zaordynują konkretne preparaty - w przypadku, gdy skóra będzie wymagać leczenia.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂