Skóra sucha - jak ją pielęgnować?

Arykuł banner - Skóra sucha - jak ją pielęgnować?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Skóra sucha - charakterystyka

Skóra sucha charakteryzuje się nierówną powierzchnią, która wynika z nagromadzenia się na powierzchni naskórka większej ilości komórek warstwy zrogowaciałej. Przy dużej suchości, zmarszczki mogą tworzyć się już w młodym wieku. Występuje uczucie ściągnięcia, a nawet świąd. Skóra czasami pęka i pojawiają się białawe łuski z martwego naskórka. W wyniku nierówności skóry jest ona matowa, pozbawiona blasku. U większości osób ze skórą suchą, naskórek jest bardzo cienki i na skutek prześwitywania przez niego naczyń krwionośnych, cera ma różowy podton.

Skóra sucha – rodzaje i przyczyny

Skóra sucha może mieć kilka rodzajów, w zależności od przyczyny suchości. Czynniki, które ją powodują, możemy podzielić na endogenne (wewnątrzpochodne) oraz egzogenne (zewnątrz pochodne). Do czynników wewnątrzpochodnych zaliczamy wrodzoną dysfunkcję naskórkowej bariery ochronnej, zaburzenia wydzielania łoju oraz dysfunkcję naskórka związaną z wiekiem. Czynniki zewnątrz pochodne, uszkadzające barierę ochronną skóry, to przede wszystkim niekorzystne czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie UV, suche powietrze, mróz oraz czynniki chemiczne takie jak środki myjące i detergenty. Czasami, suchość skóry może być związana ze złym stanem ogólnym – kiedy organizm jest odwodniony i wyniszczony. Szczególnym rodzajem skóry suchej jest skóra sucha wrażliwa, często występująca u osób z atopowym zapaleniem skóry i alergiami.

Co zaostrza suchość skóry?

Skóra sucha jest bardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych. Jest tak ponieważ jej naturalna bariera ochronna nie funkcjonuje prawidłowo. Suchość skóry będzie nasilać przede wszystkim promieniowanie UV, które uszkadza lipidy naskórkowej bariery ochronnej i niekorzystnie wpływa na procesy różnicowania się komórek. Stosowanie kremów z filtrem UV jest zalecane nie tylko dla osób ze skórą suchą, ale dla wszystkich, którzy chcą opóźnić procesy starzenia się skóry i uniknąć przebarwień. W warunkach, gdzie panuje niska wilgotność powietrza, nasilają się procesy parowania wody z naskórka, co dodatkowo przyczynia się do zaostrzania suchości skóry. Niezmiernie istotna jest również odpowiednia pielęgnacja – unikanie agresywnych, mocnych detergentów, mydła i innych kosmetyków zawierających dużo chemicznych, spieniających składników, które uszkadzają lipidową warstwę ochronną.

Cera sucha - kosmetyki do pielęgnacji

Przy skórze suchej, powinno się szczególną uwagę zwracać na składy kosmetyków, środki myjące, a nawet wodę, której używamy. Skórę powinno myć się letnią, niegorącą wodą, bez użycia ostrych gąbek i myjek. U osób ze skórą wrażliwą, związki chloru i wapnia mogą podrażniać skórę, głównie w okolicach twarzy i szyi. Rozwiązaniem może być używanie wody po przefiltrowaniu lub zakupienie specjalnych głowic prysznicowych i/lub nakładek filtrujących na kran z filtrem z włókna węglowego. Do mycia ciała zaleca się używać preparatów z emolientami, które będą natłuszczać skórę. Do mycia skóry okolicy twarzy, dobrze sprawdzi się metoda podwójnego oczyszczania. Pierwszym krokiem jest nałożenie specjalnego olejku, który rozpuści makijaż i inne zanieczyszczenia z powierzchni skóry, a następnie zastosowanie delikatnego żelu myjącego. Do usuwania mocnego makijażu, dodatkowo można wspomóc się mleczkiem lub płynem micelarnym. Po oczyszczeniu zaleca się zastosować hydrolat i serum nawilżające, a następnie odpowiedni krem do twarzy. Czasami, dobrym rozwiązaniem na noc jest dodatkowe nałożenie na krem serum olejowego, które będzie wspierać odbudowę bariery lipidowej naskórka. Od jednego do dwóch razy w tygodniu powinno się wykonać peeling enzymatyczny, który usunie martwy naskórek oraz będzie stymulował do działania fibroblasty – komórki, które biorą udział w syntezie kolagenu i elastyny w skórze właściwej.

Skóra sucha - składniki aktywne w kosmetykach

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry suchej powinny zawierać składniki o działaniu nawilżającym, ochronnym i poprawiającym odnowę bariery ochronnej naskórka. Składniki hydrofilne, czyli wiążące wodę mogą działać na jego powierzchni (np. kwas hialuronowy, kolagen, chitozan, sorbitol, kwas piroglutaminowy) lub wnikać w głąb i działać w naskórku (np. glikol propylenowy, glicerol, aminokwasy, mleczan sodu, mocznik, pantenol). Należy również zwrócić uwagę, aby produkt zawierał składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka: ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe.

 

Cera sucha wymaga  nawilżenia, utrzymania funkcji bariery naskórkowej oraz ochrony przeciwsłonecznej. Dobierając kosmetyki do skóry suchej z odpowiednimi składnikami, możemy zmniejszyć jej suchość, poprawić elastyczność i ograniczyć powstawanie zmarszczek.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Produkt dnia