Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Podrażnienia po goleniu i depilacji to dość częste i niepożądane zjawisko po zabiegach usuwania niechcianego owłosienia - zwłaszcza u kobiet, których skóra jest cienka i delikatna, a dodatkowo - w wielu przypadkach - podatna na uszkodzenia mechaniczne. Wśród najczęściej występujących podrażnień można wyróżnić takie niedogodności, jak wrastające włoski, czerwone plamki (określane potocznie jako „truskawkowe nogi”) oraz ranki, otarcia czy zacięcia. Nieprawidłowy sposób golenia lub nieodpowiednio dobrana metoda depilacji mogą również skutkować osłabieniem bariery hydrolipidowej - warstwy chroniącej skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych czy wspomnianymi już podrażnieniami oraz przed odparowywaniem wody z naskórka. Na szczęście istnieją sposoby na podrażnienia po depilacji i goleniu, które szybko przynoszą ulgę w takich dolegliwościach, jak swędzenie lub pieczenie oraz skutecznie niwelują zaczerwienienia. Sprawdź, jaką metodę depilacji wybrać dla siebie, czym smarować skórę by złagodzić podrażnienia i w jaki sposób redukować negatywne skutki usuwania niechcianych włosków!
Sposobów na podrażnienia po goleniu jest wiele, jednak z pewnością warto wiedzieć, jak zapobiegać takim objawom w przyszłości - by uniknąć wrastających włosków oraz efektu „truskawkowych nóg”. Co robić i jak depilować wrażliwą skórę? Poznaj kilka skutecznych wskazówek, by uniknąć podrażnień po goleniu lub depilacji:
A poza tym… nawilżaj i natłuszczaj skórę po każdym zabiegu depilacji czy golenia za pomocą oliwki, balsamów i innych produktów kosmetycznych - warto nałożyć je zawsze bezpośrednio po goleniu. Przyczyni się to do zminimalizowania podrażnień, zapobiegania wysuszeniu skóry oraz do zwiększenia jej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj, że krostki i inne defekty - także w miejscach intymnych - można spróbować zniwelować poprzez zmianę metody usuwania zbędnego owłosienia. Niekiedy najlepszym wyborem będzie poddanie się depilacji laserowej (światłem IPL lub innym, dobrej jakości sprzętem) w gabinecie medycyny estetycznej, co da nie tylko długotrwały efekt gładkości wybranych partii ciała, ale również pomoże pozbyć się wszystkich "efektów ubocznych" tradycyjnego golenia. Wykonanie zabiegu zdecydowanie warto powierzyć wówczas profesjonalistom, którzy zadbają nie tylko o nasz komfort, ale także o zachowanie dobrej kondycji depilowanych miejsc i wybór odpowiedniej metody.
„Truskawkowe nogi” to ten typ podrażnienia, który przybiera postać drobnych, czerwonych kropek umiejscowionych wokół mieszków włosowych. Jego przyczyny mogą być różne, choć w dużej mierze na pojawienie się efektu truskawkowych nóg wpływa poziom wrażliwości skóry. Jeśli jest ona reaktywna (czyli w łatwy sposób reaguje na czynniki zewnętrze, działanie substancji lub działanie mechaniczne), wówczas pojawienie się czerwonych, swędzących i piekących kropek jest bardziej prawdopodobne. Oprócz tego do występowania symptomu truskawkowych nóg przyczynia się także stosowanie maszynek o stępionych ostrzach, a także brak poślizgu w trakcie golenia lub używanie depilatorów bez dodatków łagodzących (takich jak zimne nakładki lub nakładki z żelami łagodzącymi podrażnienia).
Aby zapobiec pojawianiu się swędzących, czerwonych kropek na nogach, pod pachami czy w okolicach bikini, warto przed depilacją wykonać peeling (by usunąć martwy naskórek zapychający niekiedy pory lub mieszki włosowe), a dodatkowo zastosować do golenia piankę, żel lub inny produkt o właściwościach nawilżających. Jeśli jednak objaw truskawkowych nóg już się pojawi, zdecydowanie należy zastosować kosmetyk z zawartością składników łagodzących, takich jak pantenol, aloes czy alantoina. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie schłodzenie skóry przy pomocy żelowych kompresów lub kostek lodu zawiniętych w tkaninę, ponieważ takie działanie wspomaga obkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym - ukojenie zaczerwienienia i złagodzenie swędzenia oraz odczucia szczypania w miejscu uszkodzenia naskórka.
Wrastające włoski po depilacji czy goleniu to również częsty problem, pojawiający się zazwyczaj w obrębie skóry kolan, ale także pod pachami czy w okolicach bikini. Wrastające włoski po goleniu najczęściej dotyczą tych osób, które stosują jednorazowe maszynki - a więc metodę polegającą na mechanicznym przycinaniu samych włosków, a nie całkowitym ich usunięciu wraz z cebulkami (rzadziej dotyczy to zabiegu depilacji woskiem, podczas którego usuwa się włoski z cebulkami, co zapewnia długotrwały efekt bez ich wrastania). Sam problem wrastania następuje w wyniku „utknięcia” pojedynczego włosa po depilacji pod skórą i niemożności przedostania się jego końcówki na powierzchnię - następuje wówczas zmiana kierunku wzrostu i włosek rośnie „do wewnątrz”, a więc wrasta po prostu w skórę.
Jak zapobiegać omawianemu zjawisku po goleniu miejsc intymnych, nóg lub pach? Najskuteczniejszym sposobem jest wykonywanie regularnych peelingów całego ciała, a zwłaszcza po zabiegu golenia (wówczas należy jednak unikać peelingów z dodatkiem soli, która powoduje dodatkowe podrażnienia, swędzenie i pieczenie). Martwy naskórek zostanie usunięty, a włoski będą miały „lepsze” warunki do odrastania - ryzyko zmiany kierunku wzrostu zostanie zminimalizowane. Oprócz tego należy pamiętać o depilacji maszynką ze świeżymi ostrzami, ponieważ starsze ostrza nie przycinają włosków dokładnie i mogą szarpać ich końcówki, powodując, że te stają się nieregularne i ostre, co także sprzyja wzrastaniu i innym podrażnieniom skóry po depilacji.
Co jednak w sytuacji, w której problem wrastających włosów już się pojawił i chcemy pozbyć się go jak najszybciej? Na pewno nie warto uwalniać ich samodzielnie - za pomocą szpilki czy pęsety - ponieważ możemy doprowadzić do powstania ranki i nadkażenia bakteryjnego zaognionego miejsca. Należy uzbroić się w cierpliwość - najlepsze sposoby to regularnie peelingowanie ciała, by ułatwić wydostanie się wrośniętego włosa na powierzchnię. W trudniejszych przypadkach można zastosować preparaty punktowe z kwasami, które szybciej doprowadzają do łuszczenia się naskórka i uwolnienia włosa (pamiętajmy jednak, by nie nakładać takich formuł na podrażnioną skórę).
Różne metody depilacji i golenia wpływają także na pojawienie się klasycznych podrażnień, takich jak zaczerwienienie, swędzenie oraz szczypanie lub pieczenie. Wszystkie te objawy świadczą najczęściej o zaburzeniach funkcjonowania bariery hydrolipidowej - tak, jak zostało to już wspomniane, golenie przyczynia się często do jej naruszenia. Co zrobić, by ją zregenerować i pozbyć się podrażnień po depilacji woskiem, kremem, depilacji depilatorem czy laserem oraz utrzymać efekt gładkiej skóry na długo?
Wszystkie wymienione powyżej sposoby na podrażnienia po depilacji i goleniu wpłyną nie tylko na wzmocnienie bariery hydrolipidowej, ale również na zwiększenie elastyczności skóry, co z kolei pomoże zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym (takim jak zacięcia czy otarcia naskórka) oraz uzyskać aksamitnie gładką skórę!
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.