Podrażnienia po depilacji i goleniu - jak im przeciwdziałać?

Arykuł banner - Podrażnienia po depilacji i goleniu - jak im przeciwdziałać?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Najlepsze sposoby na podrażnienia po depilacji i goleniu

Podrażnienia po goleniu i depilacji to dość częste i niepożądane zjawisko po zabiegach usuwania niechcianego owłosienia - zwłaszcza u kobiet, których skóra jest cienka i delikatna, a dodatkowo - w wielu przypadkach - podatna na uszkodzenia mechaniczne. Wśród najczęściej występujących podrażnień można wyróżnić takie niedogodności, jak wrastające włoski, czerwone plamki (określane potocznie jako „truskawkowe nogi”) oraz ranki, otarcia czy zacięcia. Nieprawidłowy sposób golenia lub nieodpowiednio dobrana metoda depilacji mogą również skutkować osłabieniem bariery hydrolipidowej - warstwy chroniącej skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych czy wspomnianymi już podrażnieniami oraz przed odparowywaniem wody z naskórka. Na szczęście istnieją sposoby na podrażnienia po depilacji i goleniu, które szybko przynoszą ulgę w takich dolegliwościach, jak swędzenie lub pieczenie oraz skutecznie niwelują zaczerwienienia. Sprawdź, jaką metodę depilacji wybrać dla siebie, czym smarować skórę by złagodzić podrażnienia i w jaki sposób redukować negatywne skutki usuwania niechcianych włosków!

Podrażnienia po depilacji i goleniu - co zrobić, by im zapobiegać i cieszyć się gładką skórą na długo?

Sposobów na podrażnienia po goleniu jest wiele, jednak z pewnością warto wiedzieć, jak zapobiegać takim objawom w przyszłości - by uniknąć wrastających włosków oraz efektu „truskawkowych nóg”. Co robić i jak depilować wrażliwą skórę? Poznaj kilka skutecznych wskazówek, by uniknąć podrażnień po goleniu lub depilacji:

  • dbaj o regularne wymienianie maszynek do golenia lub ich ostrzy - jeśli używasz urządzenia wielorazowego. Użycie starej maszynki przyczyni się do powstawania podrażnień naskórka, niedokładnego usuwania włosków oraz ich szarpania, a także - w przypadku występowania na skórze ranek i przerwania ciągłości naskórka - do nadkażeń bakteryjnych;
  • pamiętaj o regularnym złuszczaniu poprzez szczotkowanie ciała lub stosowanie kosmetyków peelingujących. Martwy naskórek obecny w nadmiernej ilości i grubości sprawia, że włoski wrastają, a dodatkowo może on zapychać pory i gromadzić się w mieszkach włosowych, co prowadzi nierzadko do ich zapalenia i pojawienia się charakterystycznych krostek;
  • wykorzystuj łagodzącą moc chłodu i zimna! Żelowe kompresy, kostki lodu, nakładki chłodzące w depilatorach - to wszystko sprawia, że naczynia krwionośne obkurczają się, co niweluje zarówno zaczerwienienie, jak i szczypanie i swędzenie;
  • stosuj się do instrukcji producenta zamieszczonych na preparatach do depilacji. Chodzi tu zwłaszcza o plastry z woskiem lub o kremy do depilacji. Nie pozostawiaj ich na skórze dłużej, niż czas zawarty w instrukcji i dokładnie zmywaj pozostałości kosmetyków, by nie doprowadzić do niepotrzebnych podrażnień z uwagi na agresywną i silną formułę produktów;
  • przy goleniu się tradycyjną maszynką nie pomijaj nawilżenia skóry przed zabiegiem! Stosowanie pianki, żelu lub innego preparatu jest niezwykle ważne nie tylko z uwagi na ochronę bariery hydrolipidowej przed uszkodzeniem, ale także w celu zmiękczania włosków przed ich usunięciem. Golenie ciała na sucho powinno odejść w zapomnienie! Skóra po depilacji z użyciem wspomnianych produktów jest gładsza i bardziej miękka w dotyku (dotyczy to zarówno depilacji bikini, jak i usuwania owłosienia zwykłą maszynką jednorazową czy depilacji woskiem i innymi metodami).

A poza tym… nawilżaj i natłuszczaj skórę po każdym zabiegu depilacji czy golenia za pomocą oliwki, balsamów i innych produktów kosmetycznych - warto nałożyć je zawsze bezpośrednio po goleniu. Przyczyni się to do zminimalizowania podrażnień, zapobiegania wysuszeniu skóry oraz do zwiększenia jej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj, że krostki i inne defekty - także w miejscach intymnych - można spróbować zniwelować poprzez zmianę metody usuwania zbędnego owłosienia. Niekiedy najlepszym wyborem będzie poddanie się depilacji laserowej (światłem IPL lub innym, dobrej jakości sprzętem) w gabinecie medycyny estetycznej, co da nie tylko długotrwały efekt gładkości wybranych partii ciała, ale również pomoże pozbyć się wszystkich "efektów ubocznych" tradycyjnego golenia. Wykonanie zabiegu zdecydowanie warto powierzyć wówczas profesjonalistom, którzy zadbają nie tylko o nasz komfort, ale także o zachowanie dobrej kondycji depilowanych miejsc i wybór odpowiedniej metody.

Truskawkowe nogi - jak zniwelować podrażnienia na skórze?

„Truskawkowe nogi” to ten typ podrażnienia, który przybiera postać drobnych, czerwonych kropek umiejscowionych wokół mieszków włosowych. Jego przyczyny mogą być różne, choć w dużej mierze na pojawienie się efektu truskawkowych nóg wpływa poziom wrażliwości skóry. Jeśli jest ona reaktywna (czyli w łatwy sposób reaguje na czynniki zewnętrze, działanie substancji lub działanie mechaniczne), wówczas pojawienie się czerwonych, swędzących i piekących kropek jest bardziej prawdopodobne. Oprócz tego do występowania symptomu truskawkowych nóg przyczynia się także stosowanie maszynek o stępionych ostrzach, a także brak poślizgu w trakcie golenia lub używanie depilatorów bez dodatków łagodzących (takich jak zimne nakładki lub nakładki z żelami łagodzącymi podrażnienia).

Aby zapobiec pojawianiu się swędzących, czerwonych kropek na nogach, pod pachami czy w okolicach bikini, warto przed depilacją wykonać peeling (by usunąć martwy naskórek zapychający niekiedy pory lub mieszki włosowe), a dodatkowo zastosować do golenia piankę, żel lub inny produkt o właściwościach nawilżających. Jeśli jednak objaw truskawkowych nóg już się pojawi, zdecydowanie należy zastosować kosmetyk z zawartością składników łagodzących, takich jak pantenol, aloes czy alantoina. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie schłodzenie skóry przy pomocy żelowych kompresów lub kostek lodu zawiniętych w tkaninę, ponieważ takie działanie wspomaga obkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym - ukojenie zaczerwienienia i złagodzenie swędzenia oraz odczucia szczypania w miejscu uszkodzenia naskórka.

Wrastające włoski po goleniu - postaw na zabiegi złuszczające

Wrastające włoski po depilacji czy goleniu to również częsty problem, pojawiający się zazwyczaj w obrębie skóry kolan, ale także pod pachami czy w okolicach bikini. Wrastające włoski po goleniu najczęściej dotyczą tych osób, które stosują jednorazowe maszynki - a więc metodę polegającą na mechanicznym przycinaniu samych włosków, a nie całkowitym ich usunięciu wraz z cebulkami (rzadziej dotyczy to zabiegu depilacji woskiem, podczas którego usuwa się włoski z cebulkami, co zapewnia długotrwały efekt bez ich wrastania). Sam problem wrastania następuje w wyniku „utknięcia” pojedynczego włosa po depilacji pod skórą i niemożności przedostania się jego końcówki na powierzchnię - następuje wówczas zmiana kierunku wzrostu i włosek rośnie „do wewnątrz”, a więc wrasta po prostu w skórę.

Jak zapobiegać omawianemu zjawisku po goleniu miejsc intymnych, nóg lub pach? Najskuteczniejszym sposobem jest wykonywanie regularnych peelingów całego ciała, a zwłaszcza po zabiegu golenia (wówczas należy jednak unikać peelingów z dodatkiem soli, która powoduje dodatkowe podrażnienia, swędzenie i pieczenie). Martwy naskórek zostanie usunięty, a włoski będą miały „lepsze” warunki do odrastania - ryzyko zmiany kierunku wzrostu zostanie zminimalizowane. Oprócz tego należy pamiętać o depilacji maszynką ze świeżymi ostrzami, ponieważ starsze ostrza nie przycinają włosków dokładnie i mogą szarpać ich końcówki, powodując, że te stają się nieregularne i ostre, co także sprzyja wzrastaniu i innym podrażnieniom skóry po depilacji.

Co jednak w sytuacji, w której problem wrastających włosów już się pojawił i chcemy pozbyć się go jak najszybciej? Na pewno nie warto uwalniać ich samodzielnie - za pomocą szpilki czy pęsety - ponieważ możemy doprowadzić do powstania ranki i nadkażenia bakteryjnego zaognionego miejsca. Należy uzbroić się w cierpliwość - najlepsze sposoby to regularnie peelingowanie ciała, by ułatwić wydostanie się wrośniętego włosa na powierzchnię. W trudniejszych przypadkach można zastosować preparaty punktowe z kwasami, które szybciej doprowadzają do łuszczenia się naskórka i uwolnienia włosa (pamiętajmy jednak, by nie nakładać takich formuł na podrażnioną skórę).

Zaczerwieniona skóra, ranki, otarcia - jak niwelować podrażnienia po depilacji depilatorem, maszynką, woskiem?

Różne metody depilacji i golenia wpływają także na pojawienie się klasycznych podrażnień, takich jak zaczerwienienie, swędzenie oraz szczypanie lub pieczenie. Wszystkie te objawy świadczą najczęściej o zaburzeniach funkcjonowania bariery hydrolipidowej - tak, jak zostało to już wspomniane, golenie przyczynia się często do jej naruszenia. Co zrobić, by ją zregenerować i pozbyć się podrażnień po depilacji woskiem, kremem, depilacji depilatorem czy laserem oraz utrzymać efekt gładkiej skóry na długo?

  • Przede wszystkim nawilżaj skórę „od środka” - odpowiednia, codzienna podaż wody, wynosząca około 1,5-2 litrów na dobę, pozwoli na regenerację i syntezę składników odpowiedzialnych za odbudowę i prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
  • Zadbaj o wdrożenie do pielęgnacji ciała preparatów ze składnikami nawilżającymi, takimi jak kwas hialuronowy, aloes, gliceryna. Dzięki nim wzmocnisz „wodną” część bariery hydrolipidowej.
  • Pamiętaj o okluzji! Woda zgromadzona w naskórku może odparowywać, dlatego po aplikacji produktów nawilżających nakładaj krem, olejek lub czysty olej kosmetyczny - dzięki temu uzupełnisz składniki bariery hydrolipidowej i jednocześnie ograniczysz transdermalną ucieczkę wody z naskórka.

Wszystkie wymienione powyżej sposoby na podrażnienia po depilacji i goleniu wpłyną nie tylko na wzmocnienie bariery hydrolipidowej, ale również na zwiększenie elastyczności skóry, co z kolei pomoże zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym (takim jak zacięcia czy otarcia naskórka) oraz uzyskać aksamitnie gładką skórę!


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - BIELENDA Vanity Milky Krem do depilacji z mleczkiem kokosowym, 100ml
BIELENDA Vanity Milky Krem do depilacji z mleczkiem kokosowym, 100ml
15.51 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - BEAUTY FORMULAS Plastry do depilacji mini, 36szt.
Olmedowa promocja
BEAUTY FORMULAS Plastry do depilacji mini, 36szt.
10.05 zł 10.81 zł
Najniższa cena z 30 dni: 10.05 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - Optima Natura Emulsja ochronna do skóry wrażliwej, 75ml
Optima Natura Emulsja ochronna do skóry wrażliwej, 75ml
34.31 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*