Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Wrastający paznokieć to jedna z najczęstszych dolegliwości podologicznych - dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych czy seniorów. Pojawia się pod wpływem różnych czynników i okoliczności - od zaburzenia naturalnego wzrostu paznokcia, aż po noszenie nieodpowiedniego obuwia. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia wrastających paznokci, dzięki którym ból oraz ucisk szybko ustępują, a płytka paznokciowa może dalej wzrastać bez przeszkód w prawidłowy sposób. Warto przy tym oczywiście wiedzieć, co robić, by zapobiegać omawianemu zjawisku oraz gdzie udać się po pomoc, jeśli wrastający paznokieć stanowi nawracający problem. Jak rozpoznać tę dolegliwość i które cechy odróżniają ją od innych deformacji i chorób stóp? Kiedy można zastosować domowe sposoby na wrastające paznokcie, a w jakich okolicznościach niezwłocznie zgłosić się do specjalisty? Czy można wyleczyć wrastający paznokieć bez deformacji i powikłań - tak, by nie wycinać płytki w nadmiarze? Poznaj najważniejsze informacje o wrastających paznokciach u stóp i sprawdź, jak unikać ich deformacji i wrastania w przyszłości!
Wrastający paznokieć to dolegliwość, która szacunkowo dotyka około 25-30% populacji w różnych okresach życia. U wielu osób problem przeradza się niestety w stan przewlekły. Dzieje się tak wtedy, gdy mimo podejmowanych interwencji medycznych lub podologicznych, kłopoty z wrastającym paznokciem wciąż wracają. Dolegliwość objawia się przede wszystkim dużym bólem (czasem nawet uniemożliwiającym chodzenie lub chwytanie (jeśli paznokieć wrasta na palcu u dłoni). Warto tutaj dodać, że wrastanie najczęściej dotyczy dużego palca u stopy - czyli palucha.
Czym jednak dokładnie jest zjawisko wrastania paznokci? To stan, w którym płytka - zamiast dochodzić do wału paznokciowego, utrzymując prawidłowy kształt paznokcia - wrasta w wał, nierzadko również zakrzywiając się(mowa wówczas o paznokciach rurkowatych, które przybierają charakterystyczny, lejkowaty kształt - z brzegami „zawiniętymi” w dół i z coraz większą wypukłością w centralnej części paznokcia). Warto tutaj dodać, że zjawisko wrastający paznokci zdecydowanie zwiększa ryzyko zakażenia się bakteriami lub drożdżakami - jednocześnie zwiększając ryzyko powstania grzybicy lub innej choroby związanej z kontaktem z patogenami.
Objawy problemu z wrastającym paznokciem są bardzo charakterystyczne i - w przypadku braku interwencji lekarza lub podologa - mogą pogłębiać się w miarę upływu czasu. Wśród nich wyróżnia się:
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, wrastające paznokcie wyglądają dość charakterystycznie - zwłaszcza, jeśli obejrzymy je od strony wolnego brzegu. Widać wówczas wyraźnie, jak boczny brzeg paznokcia „wchodzi” - czyli wrasta - w wał paznokciowy, a sama płytka staje się coraz bardziej zaokrąglona. Należy tutaj dodać, że zwłaszcza u osób starszych wrastanie paznokci może prowadzić do zakrzywienia wzrostu płytki i jej wrastania w opuszki palców (dzieje się tak oczywiście w skrajnych przypadkach - na przykład u seniorów, którzy nie są w stanie samodzielnie obcinać swoich paznokci i nie mają w tej czynności pomocy).
Przyczyny wrastania paznokci - a zwłaszcza paznokci u stóp - są bardzo złożone. Nierzadko muszą wystąpić dwa lub więcej czynników jednocześnie, by płytka zmieniła kierunek swojego wzrostu i zaczęła wbijać się w wał paznokciowy. Wśród tych przyczyn wyróżniamy m.in:
Oczywiście oprócz wymienionych powyżej przyczyn wrastania paznokci, zaliczają się do nich także choroby ogólnoustrojowe, manifestujące się zaburzeniami krążenia czy nieprawidłowym gojeniem się ran. Wśród tych chorób można wyróżnić m.in. cukrzycę, dnę moczanową, zaburzenia krążenia, nadciśnienie i inne schorzenia oraz przypadłości. W ich przebiegu należy szczególnie dbać o zapobieganie omawianemu zjawisku, ponieważ niewinny, wrośnięty paznokieć może skończyć się nie tylko bólem, ale również koniecznością chirurgicznej korekcji płytki, trudnością w gojeniu się rany, a co za tym idzie - długą rekonwalescencją.
Wrastające paznokcie u dziecka, a nawet u noworodka i niemowlęcia, pojawiają się dość często - wynika to z faktu, że skóra w tym okresie życia wciąż jest bardzo delikatna i miękka, a płytka paznokcia dopiero nabiera odpowiedniej twardości i elastyczności oraz kształtu. Oprócz tego u niektórych noworodków obserwuje się także zmianę kierunku wzrostu paznokcia na jednym lub większej liczbie palców (dotyczy to zarówno paznokci u dłoni, jak i stóp).
W przypadku zaobserwowania wrastających paznokci u dziecka należy udać się do pediatry, który wskaże odpowiednie rozwiązanie problemu - możliwe, że rodzice będą mogli samodzielnie przyciąć płytkę w taki sposób, by więcej nie wrastała w skórę, natomiast specjalista w razie potrzeby skieruje malucha do gabinetu podologicznego. Niemniej, rodzice powinni pamiętać o regularnym skracaniu paznokci dzieci, dbaniu o ich czystość, a w miarę upływu czasu - o naukę właściwych nawyków higienicznych w kontekście dbania o dłonie i stopy.
Omawiając domowe sposoby na wrastający paznokieć od razu należy zaznaczyć, że w większości przypadków i tak konieczna będzie wizyta u specjalisty - wynika to z faktu, że nie powinniśmy samodzielnie wycinać wrastającego fragmentu płytki paznokciowej, z uwagi na ryzyko zakażenia miejscowego, zbyt głębokiego wycięcia i zranienia się. Oprócz tego w domu nie mamy sterylnych i bardzo ostrych narzędzi, a także materiałów do zabezpieczania ewentualnej rany - właśnie dlatego z wrastającym paznokciem należy udać się do podologa.
W praktyce oznacza to, że domowe sposoby na wrastające paznokcie mają służyć głównie złagodzeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu normalnego funkcjonowania (czyli po prostu chodzenia) w czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty. Do takich domowych metod możemy zaliczyć między innymi:
Obecnie leczenie wrastających paznokci odbywa się przede wszystkim w gabinetach podologicznych - a podolodzy to osoby, które specjalizują się w terapii chorób, nieprawidłowości i zmian powstających w obrębie stóp. Jeśli chodzi o wrastające paznokcie, to na samym początku podolog musi dokonać szczegółowej diagnostyki. Składają się na nią wywiad z pacjentem, badanie przedmiotowe, a jeśli zajdzie taka potrzeba - zlecenie badań mikrobiologicznych (aby wykluczyć ewentualną infekcję).
Dobór metody leczenia wrastających paznokci zależy przede wszystkim od oceny zaawansowania dolegliwości i określenia stadium, w której się znajduje. Służą temu dwie najpopularniejsze klasyfikacje - klasyfikacja według Scholza oraz klasyfikacja według Mozena. I tak:
Oczywiście leczenie zachowawcze lub zabiegi na wrastające paznokcie mogą być wspomagane także przez leczenie farmakologiczne - miejscowe (mające na celu przyspieszenie gojenia miejsca wrastania, zmiękczenie płytki paznokcia, zapobieżenie wystąpieniu zakażenia) lub - rzadziej - ogólnoustrojowe (przeciwbólowe lub leczenie antybiotykami - jeśli doszło do gwałtownego rozwoju infekcji bakteryjnej).
Aby zapobiec ponownemu wrastaniu paznokci, należy stosować się do kilku prostych zasad, które zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia tego problemu w przyszłości. Chodzi tu przede wszystkim o:
Ogólnie profilaktyka wrastających paznokci uwzględnia po prostu redukcję czynników, które przyczyniają się do występowania tego zjawiska. Warto być uważnym na każdy niepokojący objaw pojawiający się w obrębie stóp, by w razie potrzeby móc szybko zareagować i nie dopuścić do postępu uszkodzenia, powstania rany i ziarninowania.
Źródła:
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.