Rozstępy – jak pozbyć się rozstępów, jakie kosmetyki na rozstępy?

Arykuł banner - Rozstępy – jak pozbyć się rozstępów, jakie kosmetyki na rozstępy?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Charakterystyka rozstępów

Czym są rozstępy? Rozstępy (ang. stretch marks) są przebiegającymi równolegle, wrzecionowatymi pasmami pocienionej skóry. Tworzą się stopniowo. Na początku są wypukłe, a następnie ulegają spłaszczeniu. Obserwuje się w nich uszkodzenie włókien sprężystych i kolagenowych. Dochodzi do ścieńczenia skóry właściwej i naskórka. Wyglądem przypominają bliznę. W obrazie klinicznym wyróżnia się rozstępy czerwone i białe. Te czerwone, związane są z reakcją zapalną oraz rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W kolejnej fazie, przekształcają się w białe, zanikowe linie. Ich pojawieniu się z reguły nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe. Może wystąpić delikatny świąd i pieczenie. Stanowią częsty problem estetyczny. Bardzo często występują u osób otyłych oraz w okresie ciąży.
 

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy najczęściej występują w wyniku szybkiego wzrostu, nabrania masy mięśniowej lub przyrostu masy ciała. Są usytuowane prostopadle do kierunku największego napięcia skóry. Z reguły pojawiają się po obu stronach ciała, w okolicach z dużą ilością tkanki tłuszczowej: pośladkach, udach, brzuchu, piersiach. Przebieg rozstępów jest różny i związany z okolicą występowania:

 • Uda – ułożenie skośne
 • Brzuch – koliste wokół pępka
 • Piersi – okrężne wokół brodawki sutkowej
 • Plecy – horyzontalne (poprzeczne)

Częściej pojawiają się u kobiet, z uwagi na cieńszą skórę z mniejszą odpornością na rozciąganie, niż u mężczyzn. Bardziej podatne są osoby z jasnym fototypem skóry. Wśród przyczyn powstawania rozstępów można wymienić:

 • Czynniki biochemiczne
 • Uwarunkowania genetyczne
 • Czynniki mechaniczne
Najczęstszą przyczyną są czynniki mechaniczne, czyli rozciągnięcie skóry spowodowane rozbudową tkanki tłuszczowej lub mięśniowej. Stanowią bardzo częsty problem u kobiet w ciąży. Wśród przyczyn biochemicznych wymienić można zwiększone stężenie niektórych hormonów (estrogeny, kortyzol, hormony steroidowe), upośledzenie metabolizmu macierzy międzykomórkowej skóry właściwej oraz zwiększoną ekspresję receptorów hormonalnych w okolicach podatnych na rozciąganie skóry. Zaburzenia te prowadzą do zmian strukturalnych i funkcjonalnych fibroblastów, które produkują mniej kolagenu. Rozstępy, które powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych są na ogół liczniejsze i mogą występować w nietypowych lokalizacjach, nawet na twarzy. U niektórych osób, powstawanie rozstępów ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi – zmienioną ekspresją genów kodujących fibronektynę, kolagen i elastynę, a także nieprawidłowy rozwój skóry, skutkujący jej zmniejszoną wytrzymałością. 
Rozstępy mogą być także skutkiem stanów chorobowych – otyłości, anoreksji, choroby Cushinga, nadczynności nadnerczy, zespołu Marfana, a także długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów, zarówno miejscowo jak i doustnie.
 

Etapy powstawania rozstępów

Rozstępy posiadają wiele cech wspólnych z blizną. Mają początkowo czerwone zabarwienie, wygładzoną powierzchnię, są zmianą zanikową. Świeże rozstępy w fazie zapalnej mają czerwony lub czerwono-niebieski kolor. Utrzymują się w niej około 6 miesięcy. Jest to najlepszy czas na rozpoczęcie zabiegów, mających na celu zmniejszenie ich widoczności. Na tym etapie, w wyniku aktywacji makrofagów i degranulacji mastocytów uwalniane są elastazy – enzymy rozkładające elastynę. W późniejszym etapie dochodzi do pocienienia naskórka i zmian w elementach włóknistych o charakterze podobnym do blizny. W fazie zanikowej dochodzi do zwężania, spłaszczenia i pojaśnienia rozstępów. Na tym etapie nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej. Skóra nie zostanie już w pełni zregenerowana. 
 

Zapobieganie powstawania rozstępom. Domowe sposoby na rozstępy.

Podstawowym elementem profilaktyki rozstępów jest unikanie gwałtownych wahań masy ciała oraz aktywność fizyczna. W diecie nie powinno zabraknąć witamin i mikroelementów korzystnie wpływających na skórę: witamina C, A, E, z grupy B, krzem, cynk. Dobrze sprawdzi się regularne wykonywanie masażu (poprawienie ukrwienia skóry). Podczas kąpieli, warto wykonywać naprzemiennie zimny i ciepły prysznic. Zdrowy i zrównoważony styl życia warto uzupełnić preparatami pielęgnacyjnymi. Substancje przeciwdziałające powstawaniu rozstępów w kosmetykach działają wielokierunkowo. Zwiększają liczbę fibroblastów, stymulują syntezę kolagenu, melaniny oraz składników macierzy międzykomórkowej. Pobudzają procesy regeneracji naskórka, gojenia i poprawiają krążenie. Wykazują aktywność przeciwzapalną, antyoksydacyjną, nawilżającą i natłuszczającą. Warto, by krem na rozstępy posiadał w składzie niektóre z poniższych składników:

 • Masło kakaowe, masło shea
 • Olej z dzikiej róży, z wiesiołka i inne oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe
 • Krzemionka organiczna
 • Witamina A, E, bakuchiol, retinol
 • Wyciąg z pereł
 • Pirogronian sodu
 • Aloes
 • Wyciąg ze skrzypu, przywrotnika, wąkrotki azjatyckiej
 • Kwas glikolowy, mlekowy
 

Jak usunąć rozstępy w gabinecie kosmetologicznym?

Zabiegi, jakie możemy wykonać w gabinecie kosmetologicznym, by zmniejszyć widoczność rozstępów to :
Laser frakcyjny ablacyjny. Wiązka lasera przenika w głąb naskórka, powodując w niej kontrolowane uszkodzenia. Następuje wówczas całkowita przebudowa skóry oraz jej poprawna regeneracja. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, w tym dla osób z już dojrzałymi rozstępami w fazie zanikowej.
Laser frakcyjny nieablacyjny jest alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na długi okres rekonwalescencji, wykonując zabieg z wykorzystaniem lasera ablacyjnego. Powoduje mikrouszkodzenia w skórze właściwej, powodując obkurczenie włókien kolagenowych i stymulację powstawania nowych.
Laser frakcyjny CO2 jest zabiegiem wykonywanym przez lekarza. Działanie to jest silniejsze niż w przypadku typowego lasera ablacyjnego, nie tylko na powierzchni naskórka, ale również w głębokich warstwach skóry.
Peelingi chemiczne z kwasem trichlorooctowym w stężeniu 20-35% lub glikolowym w stężeniu 70%.
Mezoterapia mikroigłowa z użyciem np. dermapena w wyniku tworzenia mikrouszkodzeń na skórze, stymuluje uwolnienie czynników wzrostu oraz aktywację fibroblastów, prowadząc do polepszenia elastyczności skóry i wyrównania jej kolorytu. Podczas zabiegu stosowane są różne ampułki ze składnikami aktywnymi, w celu większej skuteczności.
Radiofrekwencja mikroigłowa polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry mikroigłami oraz ogrzewaniu za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Stosowana jest w medycynie do leczenia blizn, rozstępów, usuwania zmarszczek oraz poprawy jędrności skóry.
Najlepsze rezultaty osiągane są przy terapii świeżych rozstępów, które mają nie więcej niż 6 miesięcy. Efekt zależy od rozległości zmian, ich rozwoju oraz potencjału regeneracyjnego skóry. Pierwsze efekty będą widoczne po upływie około 90 dni. Jest to czas potrzebny do przebudowy kolagenu.
 
Rozstępy w ciąży, te spowodowane szybkim przyrostem masy ciała czy chorobami tkanki łącznej to zmiany skórne, które wielu kobietom spędzają sen z powiek. Na szczęście, współczesna kosmetologia dysponuje wieloma technikami do walki z rozstępami, dzięki którym stają się one mniej widoczne. Usuwanie rozstępów najskuteczniej wykonać można przy pomocy zabiegów takich jak laseroterapia, peelingi chemiczne czy mezoterapia mikroigłowa. Powinien je dobrać lekarz lub kosmetolog, oceniając ogólną kondycję skóry, obszary pojawienia się rozstępów oraz ich wielkość. Zabiegi powinno się uzupełnić masażem stymulującym krążenie krwi oraz regularnym stosowaniem kremów ze składnikami odżywczymi takimi jak np. witamina E, a także nawilżającymi i natłuszczającymi.
 Przypisy
1. 1. Kołodziejczak A. Kosmetologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.
2. Wollina, Uwe, and Alberto Goldman. "Management of stretch marks (with a focus on striae rubrae)." Journal of cutaneous and aesthetic surgery 10.3 (2017): 124.
3. Wehner, Mackenzie, et al. "Interventions for established stretch marks." The Cochrane Database of Systematic Reviews 2017.9 (2017).

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - LIERAC PHYTOLASTIL Żel zapobiegający rozstępom, 200ml
LIERAC PHYTOLASTIL Żel zapobiegający rozstępom, 200ml
109.18 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - SYLVECO Nawilżający balsam na rozstępy - 300ml
SYLVECO Nawilżający balsam na rozstępy - 300ml
34.60 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

> Witamina C + D za 4,99 zł <