Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Dermapen to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, służący rewitalizacji, ujędrnieniu i uelastycznieniu skóry twarzy lub ciała. Polecany jest osobom zmagającym się z wiotkością, opadaniem owalu twarzy, pierwszymi oznakami starzenia, ale również z bliznami czy rozstępami na ciele. Sama nazwa „Dermapen” określa urządzenie, którym mezoterapia mikroigłowa jest wykonywana oraz technologię, w której przeprowadza się zabieg. Na czym dokładnie polega cała procedura? Czy Dermapen wymaga długiego okresu rekonwalescencji? Jakie efekty można dzięki niemu uzyskać i czy istnieją konkretne przeciwwskazania do poddania się zabiegowi? Poznaj najważniejsze informacje o Dermapenie i sprawdź, czy i kiedy warto skorzystać z tej procedury!
Dermapen to zarówno nazwa zabiegu, jak i technologii wykorzystywanej do jego wykonania. Procedura przebiega na zasadzie mezoterapii mikroigłowej, polegającej na płytkim nakłuwaniu skóry cienkimi igiełkami, umieszczonymi w specjalnie zaprojektowanej do tego celu głowicy. Same igiełki poruszają się bardzo szybko, a dzięki ich skoncentrowaniu w jednym miejscu, Dermapen można wykonywać z niezwykłą precyzją - dokładnie w tym miejscu, które tego potrzebuje.
Dzięki pracy pulsujących igieł, skóra zostaje podrażniona w sposób kontrolowany i delikatny. Zadaniem takiego podrażnienia jest pobudzenie jej do intensywnych, naturalnych procesów produkcji kolagenu i elastyny - substancji, które odpowiadają za jędrność i elastyczność cery, a których ilość spada wraz z wiekiem. Gęstość i elastyczność skóry oraz jej jakość poprawiają się więc niejako „w odpowiedzi” na pobudzanie i stymulację igłami. Co istotne - w trakcie zabiegu możliwe jest jednoczesne podanie preparatów kosmetycznych, zawierających substancje intensyfikujące efekty całej procedury (choć nie jest to obligatoryjny element Dermapenu).
Wiele osób przed poddaniem się zabiegowi zastanawia się, czym mezoterapia mikroigłowa (charakterystyczna dla Dermapenu) różni się od mezoterapii igłowej. Przede wszystkim igły używane do drugiego z wymienionych zabiegów są nieco grubsze (choć oczywiście nadal bardzo cienkie) i zagłębiają się w skórze bardziej, niż przy mezoterapii mikroigłowej (nawet na głębokość 3-4 milimetrów). Z kolei przy Dermapenie igiełki robią płytsze nakłucia - od 2,5 do 3 milimetrów. Dodatkowo w mezoterapii igłowej zawsze podaje się do skóry właściwej preparaty kosmetyczne, a przy Dermapenie nie zawsze ma to miejsce.
Dermapen jest tak naprawdę niezwykle uniwersalnym zabiegiem, który sprawdzi się u wielu osób, skarżących się na różne problemy skórne. Procedura polecana jest zarówno panom jak i paniom zmagającym się na co dzień z:
Oprócz powyższych wskazań, Dermapen można również stosować u osób chcących działać przeciwstarzeniowo - czyli zapobiegać powstawaniu zmarszczek i utracie jędrności skóry. Lekarz medycyny estetycznej każdorazowo dobiera zarówno liczbę zabiegów, jak i odstęp czasowy pomiędzy nimi do potrzeb i wymagań pacjenta, natomiast Dermapen wykonuje się w odstępach od 4 do 8 tygodni w serii od 2 do nawet 8 zabiegów (częściej procedurę przeprowadza się u osób, u których nie była ona wcześniej wykonywana, a rzadziej - u pacjentów wymagających jedynie podtrzymania uzyskanych już wcześniej efektów).
Jakich efektów można spodziewać się po zabiegu? Przede wszystkim poprawie ulega jakość skóry, rozumiana jako jej pogrubienie oraz ujędrnienie. Koloryt cery zostaje ujednolicony, a przebarwienia - rozjaśnione. Spłyceniu ulegają nierówności oraz drobne zmarszczki. Następuje zmniejszenie widoczności rozstępów oraz blizn, pobudzana jest regeneracja skóry w obszarach zabiegowych. Pory są zwężone, a produkcja sebum - uregulowana.
Od razu po zabiegu Dermapen skóra jest dość mocno podrażniona. Mikronakłucia mogą krwawić, a twarz lub inne miejsce poddane działaniu głowicy stają się obrzęknięte i tkliwe. Po kilku godzinach sytuacja uspokaja się, natomiast do pełnego wygojenia cery potrzeba od 5 do 7 dni. Po zabiegu nie można przez kilka dni aplikować makijażu.
Po kilu dniach od wykonania Dermapenu skóra zaczyna się złuszczać, by odsłonić „nową” warstwę - bardziej napiętą, rozświetloną i pozbawioną nierówności oraz przebarwień. W tym okresie warto postawić na odżywczą, regenerującą i nawilżającą pielęgnację, natomiast pod żadnym pozorem nie należy używać kosmetyków złuszczających - z kwasami, retinolem czy ogólnie - peelingów mechanicznych lub chemicznych. Dodatkowo osoba korzystająca z zabiegu mezoterapii mikroigłowej nie powinna eksponować skóry na słońce, zanieczyszczone powietrze czy na chlorowaną wodę lub parę (na przykład na basenach lub w saunach). Oprócz tego w pierwszym tygodniu po Dermapenie nie zaleca się aktywności fizycznej z uwagi na możliwość zanieczyszczenia świeżych nakłuć potem i brudem ze środowiska zewnętrznego czy z siłowni.
Każdy gabinet ma nieco inne procedury wykorzystywania urządzenia Dermapen, a oprócz tego - podaje swoim pacjentkom nieco inne zalecenia. Najważniejsze jednak, by wypełniać je bez żadnych odstępstw, a w przypadku pojawienia się niepożądanych efektów zabiegu - takich jak opuchlizna, ciągłe podkrwawianie z nakłuć, ból czy zbyt powolne gojenie - zgłosić się na konsultacje.
Zarówno w przypadku Dermapenu, jak i innych procedur z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej, wyróżnia się pewne przeciwwskazania, po stwierdzeniu których nie powinno się poddawać zabiegowi. Wśród nich można wyszczególnić:
Oczywiście przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu będzie również uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu, jaki ma być podany podczas nakłuwania skóry. W przypadku stwierdzenia alergii wykonuje się Dermapen bez dodatku składników aktywnych.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny