Peeling do skóry głowy (peeling trychologiczny). Jak wykonywać peeling skóry głowy i czym różnią się enzymatyczny, mechaniczny czy trychologiczny peeling do skóry głowy?

Arykuł banner - Peeling do skóry głowy (peeling trychologiczny). Jak wykonywać peeling skóry głowy i czym różnią się enzymatyczny, mechaniczny czy trychologiczny peeling do skóry głowy?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Peeling do skóry głowy: działanie, właściwości, efekty

Peeling do skóry głowy to jeden z tych kosmetyków, który dopiero od niedawna zyskuje coraz większą popularność oraz miejsce w ofercie marek kosmetycznych produkujących formuły do pielęgnacji włosów. Zadaniem takiego produktu jest dogłębne oczyszczenie skóry głowy, jej nawilżenie, a także złuszczenie nadmiaru martwego naskórka. Dzięki regularnemu peelingowaniu skalpu można osiągnąć ograniczenie przetłuszczania się włosów, odbicie ich od nasady, a nawet zredukowanie problemu swędzenia skóry głowy. W jaki sposób wykonywać takie peelingi? Czy lepiej będzie zdecydować się na formułę domową, czy może na tę dostępną na drogeryjnej półce? Jakie efekty daje peeling głowy i dlaczego warto praktykować ten zabieg?

Peeling skóry głowy - dlaczego powinien być częścią pielęgnacji skóry głowy?

W ostatnich latach, w kontekście pielęgnacji włosów, coraz częściej mówi się również o pielęgnacji skóry głowy. I nic w tym dziwnego - to właśnie od jej dobrej kondycji zależy tempo wzrostu włosów oraz jakość kosmyków, a także, poniekąd, również wygląd fryzury i sposób jej układania. Problemów, jakie mogą wynikać z zaburzonego funkcjonowania skóry głowy oraz umiejscowionych na niej mieszków włosowych i ujść gruczołów łojowych jest wiele. Wśród nich wyróżnić można chociażby swędzenie i tworzenie się krost oraz strupów, nadmierne wydzielanie sebum i przetłuszczanie się włosów lub wręcz odwrotnie - nadmierną suchość skalpu i jego łuszczenie się. Oprócz tego skalp narażony jest na rozwój chorób dermatologicznych - może zostać dotknięty przez łupież, infekcję grzybiczą czy atopowe zapalenie skóry (AZS).

Wszystkie wymienione powyżej czynniki sprawiają, że odpowiednia pielęgnacja skóry głowy powinna być tak naprawdę podstawą dbania o włosy. Z jednej strony do rutyny warto włączyć wcierki, o których więcej przeczytasz w tekście Wcierki do włosów - czym są? Nasz ranking wcierek do włosów, a z drugiej - właśnie peeling, nie tylko oczyszczający skórę głowy, ale również przygotowujący ją na przyjęcie składników aktywnych z kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Kiedy stosować peeling do skóry głowy? Co ile powinno się oczyszczać i złuszczać skórę głowy?

Tak, jak zostało to już wspomniane powyżej - peeling do skóry głowy należy stosować przede wszystkim regularnie. Odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami będą z kolei uzależnione od tego, jaka jest specyfika naszej skóry głowy, jakie produkty do odświeżania i stylizacji stosujemy na co dzień, a także od tego, jakie ilości sebum produkowane są przez gruczoły łojowe obecne na naszej skórze głowy.

Jeśli więc na co dzień na skórze głowy gromadzi się wiele zanieczyszczeń (wynikających przykładowo z pracy bądź uprawiania sportu na świeżym powietrzu), potu, sebum (włosy nadmiernie się przetłuszczają), a dodatkowo na co dzień stosujemy suchy szampon, żele i pasty utrwalające oraz inne kosmetyki do stylizacji, wówczas peeling z powodzeniem można wykonywać raz w tygodniu. Taka częstotliwość sprawdzi się również u osób z łojotokiem, ponieważ regularne złuszczanie skóry głowy pomaga ograniczyć przetłuszczanie się włosów.

Osoby, których nie dotyczą powyższe czynniki, mogą wykonywać peeling skóry głowy raz na dwa lub trzy tygodnie. Trzeba koniecznie obserwować reakcje skóry i jeśli pojawia się suchość, krostki, łupież lub inne dolegliwości, należy dodatkowo zmniejszyć częstotliwość złuszczania.

Osoby z dermatozami w obrębie skóry głowy - w tym z aktywną i zaostrzoną postacią AZS, intensywnym łupieżem czy też z grzybicą powinny skonsultować stosowanie peelingów do skóry głowy ze swoim lekarzem prowadzącym.

Trychologiczny peeling do skóry głowy - sprawdź, jak używać peelingu trychologicznego krok po kroku

Stosując peeling trychologiczny (nazwa ta jest zaczerpnięta od słowa „trychologia”, oznaczającego dziedzinę nauki zajmującą się zdrowiem oraz chorobami skóry głowy i włosów) zakupiony w aptece czy drogerii, należy zawsze trzymać się instrukcji zamieszczonej przez producenta na opakowaniu. Znajdują się tam wskazówki dotyczące aplikacji produktu na skórę głowy, jego wmasowywania (lub nie), a także czasu pozostawania na skórze i zmywania. Niemniej, zazwyczaj peeling do skóry głowy stosuję się wedle następujących instrukcji:

 • przed aplikacją produktu na skórę głowy warto rozczesać włosy, by nie uległy splątaniu podczas nakładania peelingu;
 • zazwyczaj peelingi trychologiczne zamknięte są w opakowaniach z wygodnym „dziubkiem”, ułatwiającym aplikację produktu bezpośrednio na skórę głowy. Jeśli opakowanie nie jest tak skonstruowane, można przenieść formułę do strzykawki bez igły - w ten sposób rozprowadzimy preparat precyzyjnie. Aby to zrobić, tworzymy po kolei przedziałki i na odsłoniętą skórę aplikujemy kosmetyk;
 • kiedy głowa jest już pokryta formułą, rozmasowujemy ją palcami po całym skalpie - dokładnie, w taki sposób, by kosmetyk dostał się wszędzie - także w obrębie skóry na skroniach, za uszami czy przy karku;
 • pozostawiamy peeling na skórze na czas, który określił na opakowaniu producent (zwykle jest to kilka lub kilkanaście minut) lub spłukujemy od razu (jeśli na pudełku czy tubce znajduje się takie zalecenie);
 • po upływie określonego czasu dokładnie zmywamy produkt ze skóry głowy i przechodzimy do standardowych, dalszych kroków pielęgnacyjnych.

Warto pamiętać o tym, że odczucia takie jak intensywne pieczenie skóry, palenie czy ból od razu powinny skłonić nas do zmycia produktu i zaprzestania jego stosowania. Podobnie rzecz ma się w przypadku takich objawów, jak powstawanie łupieżu, łuszczenie się skóry czy tworzenie się ran lub wyprysków. Wszystkie te następstwa mogą świadczyć o rozwoju alergii na formułę preparatu lub na jeden z jej składników.

Domowy peeling głowy - czy warto go stosować? Jak samodzielnie zrobić naturalny peeling do włosów i skóry głowy?

Jeśli nie macie w domu drogeryjnego peelingu do skóry głowy, ale chcecie wypróbować taki zabieg, możecie posłużyć się peelingiem DIY - możliwym do wykonania w domowym zaciszu, ze składników znajdujących się zwykle w łazience lub w kuchni.

Aby stworzyć domowy peeling do skóry głowy, możesz połączyć:

 • ulubiony szampon ze zmieloną kawą (wówczas będzie to klasyczny peeling mechaniczny);
 • szampon z gruboziarnistym cukrem (taki peeling będzie miał właściwości nawilżające oraz odbijające włosy od nasady);
 • glinkę (białą, zieloną, niebieską) z odrobiną wody, do uzyskania konsystencji pasty.

Oczywiście wymienione powyżej przepisy na zrobienie domowego peelingu do skóry głowy można uzupełniać o kolejne składniki - olejki eteryczne, hydrolaty, ziarna siemienia lnianego, naturalne oleje i masła.

Peeling enzymatyczny do skóry głowy, oczyszczający peeling ziarnisty czy peeling kwasowy? Jaki rodzaj peelingu do skóry głowy wybrać i jaki warto stosować u siebie?

Osoby, które nie chcą wykonywać peelingu samodzielnie, mogą skorzystać z niezwykle szerokiej już oferty peelingów do skóry głowy dostępnych na aptecznych i drogeryjnych półkach. Wśród nich wyróżnia się kilka rodzajów formuł, a w tym:

 • mechaniczne peelingi do skóry głowy - zawierające drobinki soli, cukru, zmielone ziarna kawy lub inne elementy złuszczające naskórek poprzez mechaniczne pocieranie podczas masażu skalpu;
 • peelingi kwasowe do skóry głowy - które, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w swoim składzie kwasy. Najczęściej są to kwasy AHA, które delikatnie złuszczają naskórek bez konieczności wykonywania masażu;
 • peelingi enzymatyczne do skóry głowy - to zdecydowanie najłagodniejsze formuły, nadające się dla osób z wrażliwą i reaktywną skórą. Zawierają one roślinne enzymy (na przykład papainę, bromelinę) które delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka.

Każdorazowo na opakowaniu konkretnego produktu powinny znajdować się informacje dotyczące jego przeznaczenia - a więc typu skóry głowy, któremu dana formuła jest dedykowana. Przygodę ze złuszczaniem skóry głowy zawsze warto zaczynać od kosmetyku o jak najdelikatniejszych właściwościach, by nie wywołać podrażnień czy niepożądanych reakcji. W miarę upływu czasu można sięgać po mocniejsze w działaniu formuły lub po kosmetyki o innych konsystencjach i działaniu.

Oczyszczający peeling do skóry głowy - efekty stosowania (zmniejszenie przetłuszczania, łagodzenie łojotoku i inne)

Jakie są efekty regularnego stosowania peelingów do skóry głowy? Wśród nich można wymienić m.in:

 • przedłużenie świeżości włosów, a co za tym idzie - wydłużenie okresów pomiędzy myciem głowy;
 • zmniejszenie wydzielania sebum, co również przyczynia się do przedłużenia świeżości włosów;
 • wygładzenie skóry głowy, pozbycie się okazjonalnie występujących wyprysków i grudek;
 • odbicie włosów od nasady, zwiększenie objętości fryzury;
 • pozbycie się łuszczącej się skóry głowy, zmniejszenie tendencji do powstawania łupieżu;
 • dogłębne oczyszczenie ujść gruczołów łojowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka ich zaczopowania przez zalegające sebum, brud i resztki kosmetyków do stylizacji;
 • pobudzenie krążenia na obszarze skóry głowy, pobudzenie cebulek włosów do „pracy”, a tym samym zmniejszenie intensywności wypadania włosów i/lub przyspieszenie ich wzrostu.

Regularnie wykonywany peeling skóry głowy sprawia również, że składniki znajdujące się w kosmetykach aplikowanych na skalp (wcierki, ampułki) mogą wchłonąć się lepiej i zadziałać bardziej efektywnie.

Peeling trychologiczny do skóry głowy - najlepsze peelingi trychologiczne w drogerii Olmed (Farmona Radical, Tołpa Hair w formie szamponu i inne, polecane kosmetyki)

Wśród wielu peelingów trychologicznych, przeznaczonych do dogłębnego oczyszczania skóry głowy, warto z pewnością polecić:

 • Farmona Radical peeling trychologiczny, który zawiera w swoim składzie zarówno kwasy AHA, jak i papainę (enzym z owoców papai), a oprócz tego mieszankę składników nawilżających i odżywczych - prowitaminę B5, mocznik, argininę czy ekstrakt ze skrzypu. To jeden z bestsellerowych kosmetyków do skóry głowy, który polecany jest przez włosomaniaczki nie tylko za skuteczne działanie, ale również z uwagi na świetny stosunek jakości do ceny;
 • Amaderm Tricho Peeling trychologiczny oczyszczająco-złuszczający. Producent deklaruje, że formuła ta może być stosowana zarówno w obrębie skóry głowy, ale również na skórze w okolicach brwi. Kosmetyk zawiera kwas bursztynowy i mlekowy, a oprócz tego kompleks kwasów AHA i składniki nawilżająco-łagodzące;
 • BeBio Ewa Chodakowska Longevity Gęstość i wzmocnienie - naturalny peeling stymulujący wzrost włosów. To całkowicie naturalny kosmetyk, którego formuła złuszczająca opiera się na papainie oraz kwasach AHA. Oprócz tego produkt za sprawą dodatku aloesu, argininy, resweratrolu i innych składników aktywnych koi skórę głowy, wpływa pozytywnie na pracę cebulek i tym samym wspiera porost włosów oraz ma odżywić kosmyki od nasady;
 • Sebaradin Hair&Scalp Care - profesjonalny peeling do skóry głowy to znów produkt zawierający złuszczające kwasy AHA, a oprócz tego wzbogacony o ekstrakt z nasion marakui. Zapewnia dogłębne oczyszczenie skóry, łagodzenie podrażnień i jej nawilżenie, a także odbicie włosów od nasady.

Oprócz produktów wymienionych powyżej, warto zwrócić także uwagę na zupełnie wyjątkową formułę oczyszczającego szamponu do włosów od marki Tołpa Dermo Hair Enzyme. Ma on postać klasycznego szamponu, ale zawiera dodatek łagodnie złuszczających enzymów. Może być doskonałą alternatywą dla peelingów dla osób z wyjątkowo wrażliwą i reaktywną skórą głowy!


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Satynowy krem od Bielenda - teraz tylko 47,99zł!