Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Czy znacie trend skin cycling? Od kilku tygodni zdobywa on serca wielu fanek budowania i testowania rutyny pielęgnacyjnej twarzy, zwłaszcza tych obecnych na platformie TikTok. Teraz jednak na pierwszy plan wybija się inna moda, również bazująca na cykliczności - a mianowicie hair cycling. To schemat pielęgnacyjny zapewniający włosom wszystko to, czego potrzebują - nawet w trudnych warunkach atmosferycznych czy „po przejściach” z nieudanym farbowaniem lub z ich uszkodzeniem przy pomocy narzędzi do stylizacji na gorąco. Tak naprawdę metoda hair cycling sprawdzi się u każdej osoby, która chciałaby stworzyć prostą rutynę, dobrze wpływającą na stan kosmyków. Niezależnie więc od tego, czy Twoje włosy są proste czy kręcone, długie lub krótsze, przetłuszczające się bądź suche - hair cycling jest propozycją wartą przetestowania!
Hair cycling to schemat pielęgnacji włosów uwzględniający 3 ważne kroki. Pierwszym z nich jest regeneracja kosmyków, drugim - ich nawilżenie, a trzecim - odżywienie. Każdy z etapów towarzyszy kolejnemu myciu, więc pełen cykl czerpiący ze wspomnianej metody sumuje się tak naprawdę do 3 myć głowy (i może być rozłożony, w zależności od potrzeb, od 3 do nawet 5 dni czy tygodnia - nie musisz więc zmieniać swoich nawyków co do częstotliwości mycia włosów specjalnie dla przetestowania hair cycling).
Hair cycling jest schematem odpowiadającym na wszystkie potrzeby skóry głowy i włosów. Dzięki niemu dokonasz „resetu” swojej pielęgnacji i sprawisz, że kosmyki odżyją, a skóra głowy ureguluje swoją pracę. W dłuższej perspektywie będziesz mogła cieszyć się maksymalnymi efektami - z minimalnym wysiłkiem! Niewątpliwą zaletą tej metody pielęgnacji są jasne zasady - nie trzeba w ramach jednego zabiegu mycia włosów dobierać szamponów, odżywek czy masek o różnych właściwościach, ponieważ wszystko to jest już góry zaplanowane!
Tak naprawdę pielęgnację w stylu hair cycling może stosować każda osoba - niezależnie od tego, czy jej włosy są farbowane lub mają naturalny kolor, czy są falowane, proste bądź kręcone. Schemat został skomponowany w taki sposób, by odpowiadał wszystkim typom kosmyków, narażonym na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak smog, wiatr i mróz, ostre słońce i słona woda, stosowanie zabiegów chemicznych (rozjaśnianie, farbowanie kosmyków, trwała ondulacja i inne), a także gorących narzędzi do stylizacji (prostownica, lokówka).
Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą przyczynić się do pogorszenia stanu nawet „najzdrowszych” włosów - na co dzień sypkich, lśniących i odżywionych. Hair cycling zapewnia natomiast - nawet pomimo narażenia kosmyków na ewentualne zniszczenia - regularną pielęgnację, dostarczającą skórze głowy i łodydze włosa wszystkich składników niezbędnych do utrzymania ich w dobrej kondycji.
Koncepcja hair cycling bazuje na spopularyzowanej ostatnio modzie na codzienną pielęgnację skóry - skin cycling. Ten najnowszy trend z kolei uwzględnia eksfoliację (złuszczanie naskórka), działania naprawcze i przeciwzmarszczkowe (osiągane dzięki zastosowaniu retinoidów) oraz nawilżanie (w celu wsparcia nawodnienia skóry, jej odżywienia i regeneracji). Podobieństwa pomiędzy opisywanymi trendami opierają się przede wszystkim na uproszczeniu zasad pielęgnacji, ułatwieniu wykonywania poszczególnych kroków i usystematyzowaniu wiedzy na temat potrzeb skóry. Co istotne - w obu przypadkach, dzięki gotowemu planowi, można zaoszczędzić sporo czasu z uwagi na brak konieczności zastanawiania się nad kompozycją kosmetyków i zawartych w nich składników aktywnych.
Oczywiście praktykowanie metod hair cycling czy skin cycling nie wyklucza doraźnego stosowania ulubionych kosmetyków - na przykład przy odnotowaniu potrzeby mocniejszego nawilżenia cery czy dogłębnego peelingu skóry głowy. Warto pamiętać o tym, że schematy pielęgnacyjne nie powinny być sztywnymi ramami, a jedynie przydatną strategią, która w sytuacjach awaryjnych może ulec zmianie bądź modyfikacji.
Jak wygląda hair cycling w praktyce? Poniżej omawiamy poszczególne kroki planu, dzięki którym dbanie o włosy stanie się łatwiejsze, a same kosmyki odzyskają blask, miękkość, elastyczność i zachwycający wygląd!
Nasze włosy oraz skóra głowy są narażone na uszkodzenia różnego pochodzenia przez cały czas. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, metale ciężkie obecne w kosmetykach i otaczającym nas powietrzu (zwłaszcza zimą), a także szarpanie, układanie fryzur, stosowanie produktów silnie utrwalających czy stylizacji na gorąco - to wszystko i wiele innych okoliczności wpływa negatywnie na łodygę włosa i na skalp. Aby temu zaradzić, rozpoczynamy akcję hair cycling od intensywnej regeneracji.
Do pierwszego kroku niezbędny będzie nam peeling do skóry głowy (chemiczny lub mechaniczny) bądź mocno oczyszczający szampon, a do wykończenia pielęgnacji - regenerująca maska, ze składnikami takimi jak ceramidy lub proteiny, pomagające wygładzić włos i domknąć jego łuski, co jednocześnie minimalizuje ryzyko łamania się poszczególnych kosmyków i dalszych uszkodzeń.
Nasze propozycje kosmetyków do przeprowadzenia pierwszego kroku rutyny hair cycling to:
Przy kolejnym myciu głowy - a więc w drugim kroku rutyny hair cycling - istotne jest nawilżenie skóry głowy oraz włosów. Warto tutaj podkreślić, że nawilżenie jest czymś, czego potrzebują każde włosy - zarówno te przetłuszczające się, jak i suche, matowe lub normalne. Dostarczenie odpowiedniej dawki humektantów (czyli właśnie składników nawilżających) sprawia, że kosmyki są w lepszej kondycji, mniej się puszą i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego wydają się bardziej sypkie i przyjemne w dotyku.
W kroku drugim warto posiłkować się lekkim, nieobciążającym, ale również nawilżającym szamponem, a do tego odżywką czy maską bogatą w humektanty. Na zakończenie pielęgnacji można nałożyć na kosmyki preparat bez spłukiwania - oczywiście nawilżający.
Nasze propozycje produktów do wykonania drugiego kroku hair cycling to:
Ostatni krok hair cycling to odżywienie - praktykujemy go oczywiście przy kolejnym myciu skóry głowy i włosów. Odżywienie to nic innego, jak dostarczenie włosom składników odbudowujących i zamykających nawilżenie we włosie. Chodzi tu głownie o produkty emolientowe, zawierające naturalne masła oraz oleje, zabezpieczające łodygę włosa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed odparowywaniem cząsteczek wody z ich powierzchni. Produkty odżywcze dają zwykle efekt „tafli” i sprawiają, że kosmyki są bardziej elastyczne.
Przy odżywianiu włosów możemy zastosować znów dość łagodny szampon, a oprócz tego - wcierki, maski i odżywki ze składnikami wymienionymi powyżej. Przyda się także serum zabezpieczające do końcówek, które doskonale chroni je przed rozdwajaniem, szarpaniem i plątaniem się (można nim wykańczać także poprzednie kroki pielęgnacyjne).
Polecane przez nas kosmetyki odżywcze, idealne do trzeciego kroku hair cycling to:
Jeśli nie wiesz, jak odnaleźć się w świecie włosomaniaczek, a porady dotyczące pielęgnacji włosów sprawiają, że czujesz zagubienie i nie masz pojęcia, na jaki wariant dbania o kosmyki się zdecydować, to schemat hair cycling jest dla Ciebie. Przetestuj go i sprawdź, jak pozytywnie może on wpłynąć na kondycję włosów oraz na codzienny wygląd Twojej fryzury!
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.