Najlepsze lekkie kremy nawilżające na lato - który wybrać dla siebie?
Wiosna, lato, a nawet wczesna jesień to pory, kiedy nasza skóra najczęściej przestaje dobrze tolerować ciężkie, olejowe formuły pielęgnacyjne. Wynika to przede wszystkim ze styczności z wyższymi temperaturami, ze wzmożonego pocenia się i - co za tym idzie - ze zwiększonej produkcji sebum. Brak dopasowania konsystencji i działania kosmetyków nie tylko do aktualnych potrzeb skóry, ale również do warunków zewnętrznych może skutkować z jednej strony „wysypem” niedoskonałości i obniżoną trwałością makijażu, a z drugiej - nadmiernym wysuszeniem i innymi, negatywnymi następstwami. Jak więc znaleźć złoty środek w letniej pielęgnacji twarzy? Co nakładać podczas wysokich temperatur, by skóra była nawilżona, a jednocześnie nie wyświecała się w ciągu dnia i dobrze utrzymywały się na niej kosmetyki kolorowe? Odpowiedzią na te bolączki będzie lekki krem nawilżający, który obecnie znajduje się w ofercie wielu różnych producentów. Sprawdź, dlaczego warto go mieć na swojej łazienkowej półce i na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru takiego produktu - niezależnie od typu cery!
Lekki krem nawilżający do twarzy - czym się charakteryzuje? Wsparcie bariery hydrolipidowej i nie tylko!
Lekki krem nawilżający - jak sama nazwa wskazuje - powinien charakteryzować się przede wszystkim lekką konsystencją. Gwarantuje to baza produktu, którą jest woda (przy wyborze konkretnego kosmetyku można zauważyć to, czytając skład - na pierwszym miejscu powinna znajdować się właśnie woda). Oprócz tego taki krem zawiera w sobie składniki nawilżające, które same z siebie wchłaniają się niezwykle szybko. Wskazany jest także dodatek lekkich emolientów (zazwyczaj pod postacią naturalnych olejów, o których piszemy poniżej).
Jakie zadania spełnia lekki krem nawilżający? Ma przede wszystkim:
- nawadniać skórę i zapobiegać utracie wilgoci (czyli odparowywaniu wody) - nawet przy wysokich temperaturach;
- przywracać uczucie komfortu i niwelować ściągnięcie skóry twarzy czy jej pieczenie;
- łagodzić podrażnienia, redukować zaczerwienienia;
- wspierać funkcjonowanie i ewentualną odbudowę bariery hydrolipidowej;
- wspierać prewencję procesów starzenia - tworzenia się zmarszczek, opadania owalu twarzy, utratę jędrności skóry;
- szybko się wchłaniać i nie pozostawiać po sobie tłustej, lepkiej warstwy;
- w razie potrzeby pełnić rolę kremu uniwersalnego - do twarzy, pod oczy, a nawet na dłonie i stopy (co jest szczególnie przydatne podczas wakacyjnych wyjazdów);
- pełnić rolę pielęgnacyjnej bazy pod makijaż, wspierającej długotrwałe utrzymywanie się kosmetyków kolorowych.
Dobry krem nawilżający o lekkiej konsystencji może także przynosić ulgę skórze po ekspozycji na słońce lub o poranku. Warto wzmocnić jego właściwości i włożyć go do lodówki, by po nocnym odpoczynku pobudził nas do działania i przyczynił się do redukcji obrzęków i zastojów limfatycznych (można z powodzeniem wykonać na nim krótki masaż twarzy).
Nawilżający krem do twarzy do pielęgnacji każdego typu cery - dlaczego warto mieć w łazience krem o lekkiej konsystencji?
Nawilżający krem do twarzy o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji powinna mieć w swoich łazienkowych „zapasach” każda osoba, która:
- ceni sobie minimalizm pielęgnacyjny - nie lubi nakładania wielu warstw i formuł;
- ma problem z wyświęcaniem się cery w ciągu dnia, spływaniem makijażu, jego niską trwałością;
- obserwuje zaburzenia w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej, objawiające się obecnością suchych skórek, ściągnięcia i pieczenia cery lub na odwrót - nadmierną produkcją sebum i „zapychaniem” porów;
- ma wrażenie, że krem z filtrem nie jest wystarczający do właściwego, codziennego nawilżenia cery;
- boryka się z problemem suchości i podrażnień pojawiających się na skutek warunków zewnętrznych - intensywnego promieniowania słonecznego, wiatru, kontaktu ze słoną wodą czy z piaskiem;
- szuka produktu mocniej otulającego skórę niż serum, ale nie obciążającego jej w takim stopniu, jak kremy o bogatej konsystencji;
- poszukuje odpowiedniej bazy pod makijaż, niebędącej preparatami z silikonami czy błyszczącym wykończeniem;
- chce wrócić do pielęgnacji w stylu „basic” - po podrażnieniu cery, po intensywnym opalaniu lub po incydencie „zapchania” skóry przez inne kosmetyki.
Tak naprawdę lekki krem nawilżający to niezwykle uniwersalna formuła, która powinna znaleźć się zarówno w damskiej, jak i męskiej kosmetyczce - bez względu na wiek czy typ cery. Nawilżenia potrzebują bowiem zarówno posiadacze i posiadaczki skóry suchej, dojrzałej czy skóry odwodnionej, ale również - cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Bez właściwego funkcjonowania bariery hydrolipidowej, odpowiedniego poziomu nawilżenia cery i jej ukojenia nie da się bowiem całkowicie zlikwidować innych problemów dermatologicznych. Można po prostu powiedzieć, że nawilżenie to podstawa w pielęgnacji - także latem, na wakacjach - i nie można o niej zapominać!
Co powinien zawierać uniwersalny krem do cery suchej, cery tłustej, trądzikowej, cery mieszanej czy cery dojrzałej? Aloes, olej z pestek winogron i inne, nawilżające składniki
Lekki, uniwersalny krem nawilżający, który chcemy nakładać jako jedyny kosmetyk pielęgnacyjny w porannej lub wieczornej rutynie, powinien zawierać dwa rodzaje składników - emolienty oraz humektanty. Emolienty to oleje i substancje oleiste, tworzące na twarzy okluzję, zapobiegającą utracie wody z naskórka. Humektanty to natomiast „nawilżacze” - pomagające wiązać cząsteczki wody w naskórku, dzięki czemu skóra pozostaje nawodniona, sprężysta, promienna i miła w dotyku. Jakich substancji tego typu poszukiwać w kosmetykach nawilżających?
- Jeśli chodzi o humektanty, to możemy wybierać spośród substancji cukrowych (miód, trehaloza, sorbitol i inne), a oprócz tego działanie nawilżające będzie wykazywał kwas hialuronowy, sok lub wyciąg z aloesu oraz gliceryna. Inne składniki nawilżające to alantoina (która również łagodzi podrażnienia), tokoferol (witamina E), mocznik oraz ceramidy.
- Co z emolientami? W lekkich kremach nawilżających warto poszukiwać naturalnych olejów, które mają tak zwane „suche” wykończenie (o rodzajach olejów i ich doborze do konkretnego typu cery pisaliśmy już w tekście Olej do twarzy - kiedy warto stosować naturalne olejki do twarzy i jak wybrać odpowiedni dla siebie?, do którego lektury serdecznie zachęcamy). Wśród olejów schnących wyróżniamy m.in. olej z pestek winogron (tak zwany olej winogronowy), olej z dzikiej róży, olej lniany, konopny, olej z czarnuszki czy lekki olej jojoba.
Dlaczego lekkie kosmetyki nawilżające powinny łączyć w sobie oba wymienione powyżej rodzaje substancji? Przede wszystkim pozwala to na ograniczenie nakładania formuł - jeśli chcemy bowiem „zamknąć” nawilżenie wewnątrz skóry i zabezpieczyć ją przed odparowywaniem wody, należy nałożyć warstwę produktu humektantowego, a później - emolientowego. Jeśli jednak jedna formuła ma oba te składniki, wówczas jedna warstwa uniwersalnego kosmetyku będzie jak najbardziej odpowiednia!
Naturalny krem do twarzy, który pomoże nawilżyć skórę - nasz ranking TOP 5 intensywnie nawilżających kremów o lekkiej formule lub o żelowej konsystencji do pielęgnacji każdego rodzaju skóry
Jaki krem nawilżający na lato wybrać dla siebie? Oto nasze TOP 5 lekkich kremów nawilżających, przynoszących ukojenie i zapewniających właściwą dawkę nawodnienia każdemu rodzajowy cery:
- Lekki krem owocowy od marki Cztery Szpaki. Ta wyjątkowa formuła sprawdzi się zarówno w pielęgnacji porannej, jak i wieczornej. Szybko się wchłania i już po kilku chwilach od nałożenia nie pozostawia po sobie żadnego śladu - oprócz intensywnego nawilżenia! Lekki krem owocowy zawiera w swoim składzie lekkie oleje roślinne, a oprócz tego witaminę E, ekstrakt z truskawki i ekstrakt z jabłka. Te owocowe składniki dodają cerze blasku i dzięki działaniu antyoksydacyjnemu - zapobiegają negatywnemu wpływowi wolnych rodników.
- Krem Glow On nawilżający od marki HealthLabs - o zadziwiająco bogatym składzie zamkniętym w ultralekkiej konsystencji! Krem silnie nawilża za sprawą zawartości kwasu hialuronowego i ektoiny. Wykazuje także działanie anti-aging, za które odpowiada glutation, kompleks peptydowy i luteolina. Idealnie sprawdzi się pod makijaż, gwarantując - jak sama nazwa wskazuje - naturalne i świetliste wykończenie w stylu glow dzięki ekstraktowi ze śliwki kakadu zawierającym witaminę C i wodzie imbirowej.
- Lekki krem Aqualia Thermal od Vichy to prawdziwy bestseller w kategorii lekkich kremów nawilżających na wiosnę i lato. To delikatna, niemalże żelowa formuła o niebieskim odcieniu, która po aplikacji jej na twarz działa niczym chłodzący, łagodzący, nawadniający i przywracający komfort kompres! Sprawdzi się na wakacjach, po opalaniu, rano i wieczorem - także pod cięższe kremy. Kosmetyk zawiera kwas hialuronowy, glicerynę i inne składniki zapobiegające transdermalnej ucieczce wody z naskórka i pomagające regenerować skórę;
- Bezolejowy krem nawadniający na niedoskonałości od marki Uzdrovisco to nowość na rynku kosmetycznym, którą zdążyło pokochać już wielu użytkowników i użytkowniczek! Oprócz doskonałej wchłanialności i niezwykle przyjemnego zapachu umilającego stosowanie, omawiany produkt charakteryzuje się także świetną tolerancją w przypadku cer tłustych, mieszanych i trądzikowych. Dzięki dodatkowi betainy i niacynamidu łagodzi obecne na skórze zmiany trądzikowe i zapobiega powstawaniu nowych wyprysków, a oprócz tego reguluje pracę gruczołów łojowych. Nie obciąża skóry i nie zapycha porów, nadaje się także pod makijaż.
- Nawilżający żel-booster z peptydami z serii MySKINBooster od marki Miya. To naturalny żel o galaretkowatej, niemalże wodnej konsystencji, który przypadnie do gustu każdemu typowi cery. Co ciekawe, producent deklaruje, że można stosować go na różne sposoby - nie tylko jako produkt pielęgnacyjny, ale również w formie bazy pod makijaż czy - po nałożeniu grubszej warstwy - jako maseczkę wygładzająco-ujędrniającą (takie działanie zapewnia dodatek peptydów, wody różanej, ekstraktu z kwiatów peonii czy ekstraktu z nasion bawełny).
PRO TIP: wymienione powyżej propozycje sprawdzą się doskonale do każdego typu cery w okresie letnim, natomiast późną jesienią czy zimą posiadacze i posiadaczki cer tłustych mogą stosować je z powodzeniem jako serum lub pierwszy krok w pielęgnacji, nakładając na nie bogatsze, cięższe i bardziej odżywcze formuły.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.