Laminacja brwi i rzęs (lifting rzęs) - na czym polega zabieg? Jak laminować brwi w domu?

Arykuł banner - Laminacja brwi i rzęs (lifting rzęs) - na czym polega zabieg? Jak laminować brwi w domu?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Laminacja brwi i rzęs - przebieg zabiegu, przeciwwskazania, efekty laminacji brwi

Laminowanie brwi jest zabiegiem, dzięki któremu można uzyskać perfekcyjne ułożenie włosków składających się na oprawę oczu. Dodatkową zaletą laminacji jest fakt, że konkretne ułożenie brwi i rzęs utrzymuje się nawet do kilku tygodni, w trakcie których nie musimy martwić się o podkręcanie włosków zalotką czy ich wyczesywanie żelem do stylizacji czy do tymczasowej koloryzacji brwi. Laminacja będzie więc doskonałym wyborem dla osób pragnących zminimalizować czas poświęcany na poranny makijaż, a także tych, które samodzielnie nie mogą poradzić sobie z perfekcyjnym ułożeniem włosków i ich właściwym zaczesaniem. Jeśli więc Twoje brwi i rzęsy są „niesforne” - łatwo się wyginają, rosną w różnych kierunkach, nie utrzymują nadanego im kształtu przez cały dzień - to zabieg laminacji może być stworzony właśnie dla Ciebie! Na czym on polega i ile trwa? Jak długo utrzymuje się efekt laminacji brwi i rzęs? Czy można zastosować tę metodę w domowym zaciszu i jakie są przeciwwskazania do laminacji? Poznaj najważniejsze informacje o tym sposobie na piękną oprawę oczu i sprawdź, czy warto ją przetestować!

Laminacja brwi i rzęs - na czym polega zabieg laminacji brwi?

Laminacja brwi oraz rzęs jest zabiegiem polegającym na ukształtowaniu włosków w taki sposób, by przyjęły pożądaną pozycję i utrzymywały się w niej przez kilka tygodni. Do tego celu stosuje się konkretne preparaty do laminacji - jeden z nich zawiera kwas tioglikolowy, niszczący mostki dwusiarczkowe we włosach i osłabiający ich strukturę (rozchylający łuski włosów), by uczynić je bardziej podatne na układanie w konkretnym kształcie i kierunku. Drugi preparat zaś - aplikowany już po ułożeniu brwi i rzęs - utrwala osiągnięty skręt lub ułożenie i regeneruje włoski (większość formuł zawiera keratynę i inne, odbudowujące substancje). Oczywiście w zależności od salonu i trybu pracy osoby wykonującej zabieg, do tych kroków można dołożyć jeszcze farbowanie henną, "botoks" brwi czy dodatkową porcję preparatów odżywczych i nawilżających włoski, wzmacniające efekt zabiegu

Warto tutaj dodać, że laminacja rzęs bywa także nazywana liftingiem rzęs - z uwagi na osiągany efekt uniesienia włosków i ich podkręcenia. Czasem nazwę tę stosuje się także w kontekście brwi, ponieważ zazwyczaj włoski także zostają lekko uniesione, nadając twarzy wysmuklony wygląd.

Jak przebiega zabieg laminacji brwi i rzęs? Poszczególne jego etapy obejmują:

 • dokładny demakijaż i oczyszczenie włosków z kurzu, brudu, resztek kosmetyków pielęgnacyjnych (osoba wykonująca laminację oczyszcza włoski nawet wtedy, gdy klientka nie miała na sobie makijażu - każdy włosek musi być idealnie czysty przed aplikacją właściwych produktów). Oczyszczanie wykonuje się za pomocą specjalnego preparatu, a oprócz tego dokładnie wyczesuje się włoski;
 • przyklejenie specjalnego, silikonowego wałka do powieki, na którym będą układane rzęsy oraz przyklejenie włosków do jego powierzchni (jeśli zabieg obejmuje lifting rzęs);
 • naniesienie na włoski preparatu z zawartością wspomnianego już kwasu tioglikolowego - w celu ich zmiękczenia i zwiększenia podatności na układanie (dotyczy to zarówno brwi, jak i rzęs). Preparat ten musi pozostawać na włoskach od kilku do kilkunastu minut (w zależności od grubości włosków i ich podatności na tego typu zabiegi - czas ustala oczywiście specjalista);
 • zmycie poprzedniego preparatu i nałożenie drugiej formuły, regenerującej włoski i utrwalającej ich położenie. Po określonym czasie (znów - od kilku do kilkunastu minut), preparat zostaje zmyty.

Po wymienionych powyżej krokach może nastąpić aplikacja innych produktów regenerujących i nabłyszczających. W niektórych przypadkach - jeśli klientka oczekuje przyciemnienia włosków - pomiędzy poszczególnymi etapami nakłada się na brwi i rzęsy hennę przeznaczoną do farbowania włosków na twarzy. Sam zabieg trwa ok. pół godziny do 45 minut.

Makijaż permanentny a laminacja - różnice w efektach i wykonaniu zabiegu

Różnice pomiędzy laminacją brwi a makijażem permanentnym tego obszaru są naprawdę znaczące - przede wszystkim zabiegi te skierowane są do zupełnie różnych grup osób, oczekujących różnych efektów. I tak:

 • laminacja brwi pozwala ułożyć posiadane włoski w pożądany przez nas kształt i utrzymać je w tym kształcie przez kilka tygodni. Podczas jej wykonywania można przyciemnić ich kolor, jednak efekt nadal będzie tymczasowy - w miarę upływu czasu i wzrastania włosków, rezultaty są coraz mniej widoczne, a zabieg trzeba powtarzać co kilka tygodni. Zabieg laminowania sprawdzi się u posiadaczy i posiadaczek krzaczastych brwi, a także u osób, których rzęsy rosną w dół i nie chcą utrzymywać pożądanego kształtu nawet po podkręceniu ich zalotką;
 • makijaż permanentny brwi to z kolei opcja dla osób chcących skorygować wygląd tego obszaru nawet na kilka lat (utrzymywanie makijażu permanentnego zależy od wielu czynników - w tym od doświadczenia specjalisty, używanej przez niego metody czy też od dbałości o makijaż przez klienta lub klientkę). Sam zabieg wykonywany jest maszynką podobną do tych, które stosuje się podczas tatuowania. Barwnik wprowadzany jest pod skórę w obrębie włosków i tam, gdzie chcemy optycznie je zagęścić. Sprawdzi się przede wszystkim u osób chcących skorygować kształt brwi, uzupełnić ubytki (na przykład wywołane chorobami lub obecnością blizn).

Jeśli chcesz wykonać zabieg na brwi, ale nie wiesz, na jaką opcję się zdecydować, warto skonsultować swój przypadek ze specjalistą - kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej - który pomoże dobrać właściwą metodę do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Jak długo utrzymuje się efekt laminacji? Pielęgnacja brwi po zabiegu

Tak zaprawdę czas utrzymywania się efektów laminacji brwi i rzęs zależy od indywidualnego dla każdego człowieka tempa wzrostu włosków. Szacuje się, że u większości osób efekt zaczyna słabnąć i być znacznie mniej widoczny po około 6 tygodniach od wykonania zabiegu - dla odzyskania rezultatów należy oczywiście powtórzyć całą procedurę.

Oczywiście na maksymalne wydłużenie efektów wpływa także pielęgnacja włosków po zabiegu. Aby rezultat okazał się trwały i włoski zachowały odpowiedni kształt przez wiele tygodni, należy trzymać się konkretnych zasad:

 • po zabiegu trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty - wśród nich wyróżnia się m.in. zakaz moczenia brwi i rzęs do 48 godzin po zabiegu. Oprócz tego niewskazane jest stosowanie agresywnych produktów do mycia twarzy i demakijażu (w tym zawierających alkohol, silne substancje zapachowe, mocne konserwanty);
 • po zabiegu warto powstrzymać się od spania na brzuchu i od wszystkich czynności, które mogłyby odkształcić włoski (noszenie okularów lub czapek przyciskających brwi, nakładanie kompresów czy masek do spania na oczy);
 • przycinanie włosków na własną rękę czy też regulacja brwi pęsetą, nitką czy innymi metodami (może to bowiem zaburzyć uzyskany układ włosków - brwi będą wyglądać nierówno, a rzęsy mogą zacząć rosnąć w nieodpowiednim kierunku).

Ile kosztuje laminacja brwi? Cena zabiegu

Cena laminacji brwi czy też liftingu rzęs uzależniona jest od wielu czynników - w tym od lokalizacji salonu, pracujących w nim specjalistów i stylistek z branży beauty, stosowanych preparatów, doświadczenia kosmetologów, dodatkowych procedur (aplikacja henny pudrowej lub płynnej, koloryzacja, zabiegi regeneracyjne stosowane, by odżywić i ułatwić późniejszą stylizację brwi). Niemniej, rozpiętość cenowa kosztów laminacji brwi i rzęs to od około 80 do nawet 200 złotych.

Laminacja rzęs i brwi - przeciwwskazania

Mimo, iż ogólnie laminacja rzęs i brwi są ogólnie bezpiecznymi zabiegami, to środki stosowane do ich wykonania są dość agresywne i wymagają wprawy oraz odpowiedniego przygotowania. Również z tego względu wyróżnia się kilka przeciwwskazań do laminacji i chodzi tu przede wszystkim o:

 • ciążę i okres karmienia piersią (w tych stanach kobieta jest zazwyczaj bardziej wrażliwa na różnego rodzaju środki chemiczne - jej skóra może reagować odczynem alergicznym, wypryskami, opuchnięciem - dlatego nie poleca się wykonywania laminacji właśnie w tym czasie);
 • nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników preparatów stosowanych do laminacji;
 • choroby oczu (takie jak jaskra, zaćma, zapalenie spojówek, jęczmień, infekcje);
 • stan podczas chemioterapii i innego, intensywnego leczenia (w tym radioterapia);
 • trichotillomanię (zaburzenie psychiczne objawiające się wyrywaniem włosów na ciele);
 • uszkodzenia mechaniczne skóry wokół oczu (otwarte wypryski, zranienia, czas po operacjach).

Przed każdym zabiegiem laminacji kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej powinien przeprowadzić konsultację wraz z wywiadem dotyczącym przeciwwskazań, które mogą wykluczyć możliwość wykonania procedury.

Jak laminować brwi w domu?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów oraz zestawów do samodzielnej laminacji brwi oraz rzęs w domowym zaciszu. Na początku warto zaznaczyć, że o ile samodzielne laminowanie włosków brwi formułami z kwasem tioglikolowym jest stosunkowo bezpieczne (przy uważnej aplikacji istnieje małe prawdopodobieństwo dostania się preparatu do oka z okolicy brwi), to zdecydowanie nie polecamy samodzielnej laminacji rzęs. Włoski te umiejscowione są niemalże bezpośrednio przy błonach śluzowych, opary z danego preparatu mogą podrażnić oko, a dostanie się takiej formuły do gałki ocznej czy worka spojówkowego może skończyć się naprawdę źle - nie tylko podrażnieniem, ale również poważniejszymi problemami.

Wśród polecanych zestawów do samodzielnej laminacji brwi (a nie rzęs) wyróżnić można zestaw od marki Venita - Trendy Brows. Zawiera wszystkie niezbędne elementy - zarówno formuły kosmetyczne, jak i narzędzia (szczoteczki) do aplikacji. Laminacja z wykorzystaniem tego zestawu odbywa się podobnie jak ta w salonie - należy oczywiście dokładnie stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu (zwłaszcza, jeśli chodzi o czas trzymania poszczególnych substancji na włoskach). Oprócz tego zachęcamy także do samodzielnego przetestowania różnych produktów do utrwalania brwi - być może okaże się, że dana formuła spełnia konkretne oczekiwania co do mocy i trwałości ułożenia włosków!


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Satynowy krem od Bielenda - teraz tylko 47,99zł!