Peelingi do twarzy - enzymatyczne, kwasowe, mechaniczne i gommage. Które wybrać dla siebie?

Arykuł banner - Peelingi do twarzy - enzymatyczne, kwasowe, mechaniczne i gommage. Które wybrać dla siebie?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Peeling do twarzy - jak działa i którą wersję wybrać dla siebie?

Peeling to jeden z tych kosmetyków, który często bywa pomijany podczas pielęgnacji twarzy lub - wręcz odwrotnie - jest nadużywany podczas dbania o skórę. Formuła ma służyć złuszczaniu cery, a co za tym idzie - wsparciu jej regeneracji, wygładzeniu i poprawie wyglądu, a także dogłębnemu oczyszczaniu porów i zapobieganiu tworzenia się wyprysków, podskórnych gul i zaskórników. Swoje minusy ma zarówno całkowity brak zabiegów złuszczających w obrębie twarzy, jak i ich nadmiar, skutkujący często podrażnieniami lub reakcją obronną cery w postaci zwiększenia ilości wydzielanego sebum. Wybór peelingu do twarzy, a także sposób jego stosowania powinien więc być starannie przemyślany. Warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak częstotliwość wykonywania zabiegów, potrzeby określonego typu cery, a także… rodzaj peelingu - bo tych dostępnych jest naprawdę wiele. Jak wybrać peeling do cery suchej lub dojrzałej? Które propozycje sprawdza się przy skórze tłustej i mieszanej? Jaki rodzaj peelingu jest najlepszy w oczyszczaniu twarzy? Poznaj najważniejsze informacje o złuszczaniu skóry, a także o typach produktów peelingujących i wybierz wariant odpowiadający potrzebom Twojej cery!

Złuszczanie skóry twarzy - dlaczego warto je wykonywać?

Regularne i dostosowane do typu oraz potrzeb cery złuszczanie w pielęgnacji twarzy przynosi naprawdę wiele korzyści. Dlaczego do twarzy stosuje się peelingi o różnych właściwościach? Czy warto stosować peelingi, by poprawić wygląd skóry?

  • Przede wszystkim warto wiedzieć, że zarówno skóra na ciele, jak i na twarzy, sama ulega procesom złuszczania - nie oznacza to jednak, że nie można jej w tym „pomóc”. Przy cerach suchych i dojrzałych złuszczanie to może skutkować widocznością tak zwanych „suchych skórek” - a więc płatków naskórka widocznych z bliska lub przeszkadzających w wykonaniu makijażu. Z kolei przy cerach tłustych łuszczący się naskórek, tworzący mieszaninę z potem i sebum, może zalegać na powierzchni skóry, blokować pory i prowadzić do powstawania niedoskonałości. Niezależnie od typu skóry, peelingi będą więc odblokowywać pory i usuwać martwe komórki naskórka.
  • Regularne złuszczanie skóry - z wykorzystaniem różnych formuł peelingów - stymuluje cerę do procesów naprawczych. Skóra, chcąc jak najszybciej wytworzyć nowe komórki naskórka, produkuje więcej naturalnych substancji odżywczych i przeciwstarzeniowych, przez co staje się bardziej jędrna, pogrubiona, gładsza i wyraźnie zdrowsza.
  • Peeling twarzy (w zależności od jego rodzaju) sprawia dodatkowo, że koloryt skóry zostaje ujednolicony - bledną przebarwienia i inne zmiany pigmentacyjne, powstałe wyniku działania promieniowania słonecznego czy też po etapie aktywnego trądziku. Oczywiście efekt ten nie jest natychmiastowo spektakularny, jednak regularne stosowanie właściwych peelingów do twarzy z pewnością ułatwia jego osiągnięcie.
  • Wygładzona skóra bezpośrednio po zastosowaniu peelingu czerpie największe korzyści z dalszych kroków pielęgnacyjnych - czyli z nakładania serum, kremów lub esencji. Z tego właśnie względu warto po zabiegu złuszczającym zastosować maskę dobraną do potrzeb cery, by jeszcze bardziej spotęgować efekty jej zastosowania.

Oczywiście aby osiągnąć wymienione powyżej efekty stosowania peelingów do twarzy, należy dobrać odpowiedni typ kosmetyku do swojej cery. Rodzaje peelingów i ich właściwości pozwalające podjąć właściwa decyzję opisujemy poniżej, jednak z pewnością warto mieć na uwadze, że… z peelingami nie wolno przesadzać. Skutkiem ubocznym nadmiernego złuszczenia skóry twarzy może być tymczasowe podrażnienie i zaczerwienienie, ale również rozsianie po innych partiach twarzy zmian trądzikowych czy naruszenie bariery hydrolipidowej. Każdy typ peelingu należy więc stosować z głową (na pewno nie częściej niż raz, maksymalnie 2 razy w tygodniu), przygotowując się do późniejszej pielęgnacji nawilżającej i regeneracyjnej.

Rodzaje peelingów do twarzy - który wybrać dla siebie?

Tak, jak zostało to wspomniane - obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów peelingów do twarzy, wśród których można wyróżnić najpopularniejsze formuły: mechaniczne (z drobinkami naturalnymi lub syntetycznymi), peelingi gommage, a także peelingi chemiczne - enzymatyczne oraz kwasowe. Każdy z nich ma właściwości złuszczające, choć nie wszystkie nadają się do każdego typu cery - jedne, dzięki swojemu łagodnemu działaniu, sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej, a inne - poprzez swoje silne działanie złuszczające - będą lepsze dla posiadaczy i posiadaczek cery tłustej. Który z nich wybrać? Poznaj właściwości każdej wersji!

Peeling gommage - idealny do cery wrażliwej

Peeling gommage to jeden z tych produktów, który zaskakuje zarówno swoim skutecznym działaniem, jak i wyjątkową formułą, zapewniającą dużą przyjemność i… satysfakcję ze stosowania. Słowo „gommage” pochodzi z języka francuskiego i oznacza gumkę do ścierania lub czynność - „gumkowanie”, wymazywanie. Jest to bardzo adekwatne określenie, ponieważ formuły tego typu peelingów pozostawiają po sobie charakterystyczne wiórki, przypominające resztki gumki do ścierania.

Peeling gommage nakłada się bezpośrednio na czystą skórę twarzy, a następnie pozostawia na określony przez producenta czas (zwykle od kilku do kilkunastu minut). Po jego upłynięciu należy rozpocząć delikatne pocieranie skóry - po kilku sekundach formuła ogrzeje się i zacznie zbijać w peelingujące cząsteczki. Podczas masażu odpadają one z twarzy, więc najlepiej masować skórę nad umywalką lub pod prysznicem. „Drobinki” nie są ostre, nie powodują podrażnień mechanicznych - z tego względu peeling gommage sprawdzi się w pielęgnacji niemalże każdego rodzaju cery.

Popularne peelingi gommage to między innymi:

Peeling enzymatyczny do twarzy - uniwersalny wybór do każdego typu cery

Peeling enzymatyczny do twarzy to jeden z kosmetyków złuszczających, zaliczanych do peelingów chemicznych.Składnikiem aktywnym w tych formułach są - jak sama nazwa wskazuje - enzymy (głównie enzymy roślinne).Wśród nich najpopularniejsze to papaina oraz bromelaina (są pozyskiwane kolejno z papai i ananasa), choć coraz częściej w składach peelingów enzymatycznych do twarzy można spotkać ficynę (pozyskiwaną z fig) czy aktynidynę (otrzymywaną z owoców kiwi).

Enzymy mają łagodne działanie keratolityczne - oznacza to, że rozpuszczają martwe komórki naskórka, nie naruszając dalszych warstw skóry. Właściwości tych produktów są bardzo łagodne, a złuszczanie nie wymaga pocierania - są to więc idealne peelingi do cery mieszanej i tłustej, ale można je także z powodzeniem stosować jako peelingi do cery dojrzałej oraz suchej. Formułę nakłada się na dokładnie oczyszczoną twarz i pozostawia na kilka do kilkunastu minut. Osoby doceniające właściwości peelingów enzymatycznych podkreślają, że po ich zmyciu skóra jest nie tylko dokładnie oczyszczona i wygładzona, ale również rozświetlona i pełna blasku.

Godne polecenia peelingi enzymatyczne do twarzy to między innymi:

  • Łagodny peeling enzymatyczny marki Gift of Nature, który oprócz enzymów z papai zawiera również kwasy AHA (z jego stosowaniem należy uważać przy skórze wrażliwej i reaktywnej - na początku najlepiej wykonać test uczuleniowy). Sprawdzi się jako peeling do cery trądzikowej i tłustej;
  • Enzymatyczny peeling do twarzy od marki Bielenda z serii Professional - oprócz samego enzymu działającego złuszczająco zawiera również między innymi nawilżające składniki, takie jak sok z aloesu czy mocznik. Będzie idealny jako peeling do cery suchej, mieszanej oraz dojrzałej;
  • Delikatny peeling enzymatyczny firmy Clochee, zawierające oczywiście enzymy, ale także składniki ujędrniające, antyoksydacyjne i rozjaśniające, co czyni go idealnym peelingiem dla skóry dojrzałej i dla wszystkich tych osób, które chciałyby wprowadzić do swojej pielęgnacji formuły anti-aging.

Peeling mechaniczny do twarzy - gruboziarnisty i drobnoziarnisty (scruby do twarzy)

Mechaniczne peelingi do twarzy to najpopularniejsze produkty do złuszczania martwego naskórka - choć z pewnością nie sprawdzą się u wszystkich osób. Zawierają one oczywiście drobiny - mogą być to zmielone łupiny orzecha, ziarna kawy, sproszkowane pestki, kuleczki jojoba, sól, cukier, a także syntetyczne granulki czy kryształki. Peelingi mechaniczne do twarzy przynoszą natychmiastowy efekt wygładzenia - po masażu z udziałem tego kosmetyku skóra jest napięta, odświeżona, dogłębnie oczyszczona i… niekiedy podrażniona. Peelingów mechanicznych powinny unikać przede wszystkim posiadacze i posiadaczki cery naczynkowej, ponieważ drobiny mogą pogorszyć stan naczynek oraz wywołać zaczerwienienie, szczypanie czy swędzenie. Nie są to również dobre peelingi do cery tłustej u osób, które borykają się z otwartymi stanami zapalnymi (mogą dodatkowo podrażnić ranki czy uszkodzić pryszcze doprowadzając do przerwania ciągłości naskórka).

Warto również dodać, że na rynku dostępne są zarówno peelingi gruboziarniste, jak i drobnoziarniste - zazwyczaj te o drobnych ziarenkach są bardziej agresywne dla cery, jednak znaczenie w usuwaniu martwego naskórka ma także kształt samych drobinek - okrągłe kuleczki jojoba będą podrażniać mniej, niż ostre drobiny pestek czy cukru lub soli.

Kto więc skorzysta z dobrodziejstw peelingów mechanicznych? Zadowolone z pewnością będą osoby z cerą tłustą, ale bez aktywnych stanów zapalnych, a także posiadacze i posiadaczki cery mieszanej. Peeling należy zaaplikować na zwilżoną, czystą twarz, masując delikatnie skórę przez określony przez producenta czas (zwykle jest to kilka minut). Po zabiegu trzeba dokładnie zmyć produkt i przejść do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Warte uwagi peelingi mechaniczne do twarzy to między innymi:

  • Peeling do twarzy marki Duetus, który został stworzony z myślą o pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Zawiera oczywiście składniki złuszczające, a oprócz tego - antybakteryjne, ograniczające wydzielanie sebum oraz przyczyniające się do zmniejszenia widoczności porów;
  • Pestkowy peeling do twarzy Ritualia Joy od marki OnlyBio - zyskał wiele fanek i fanów z uwagi na wyjątkowy, zmysłowy zapach oraz skuteczne działanie. Ma naturalny skład, a elementem złuszczającym zawartym w formule są pestki malin, truskawek oraz mielone pestki moreli;
  • Nie-zwykły peeling do twarzy w żelu od marki Ziaja z witaminą C oraz niacynamidem. Formuła działa wielokierunkowo - z jednej strony złuszcza naskórek, z drugiej - reguluje pracę gruczołów łojowych, a z trzeciej - rozjaśnia skórę i ujednolica jej koloryt. Najlepiej sprawdzi się jako peeling do cery dojrzałej, mieszanej, a nawet - przy ostrożnym stosowaniu - do cery suchej.

Kwasowy peeling twarzy - czy można wykonywać go samodzielnie?

Ostatni typ peelingów, zaliczany do produktów złuszczających chemicznie, to oczywiście peelingi kwasowe. Zawierają one w swoim składzie różnego rodzaju kwasy - od delikatnych AHA (których głównym przedstawicielem jest kwas migdałowy), aż po mocne kwasy - salicylowy czy glikolowy, stosowane głównie w peelingach do cery trądzikowej i tłustej. Złuszczają one naskórek podobnie, jak ma to miejsce w przypadku peelingów enzymatycznych - formuły kwasowe docierają jednak głębiej i silniej stymulują skórę do odnowy komórkowej. Niestety, mają także większy potencjał drażniący, dlatego stosowanie peelingów kwasowych do twarzy najlepiej skonsultować z dermatologiem.

Producenci proponują różne rodzaje peelingów kwasowych do twarzy - od takich w formie esencji pozostawianej na twarzy przez kilka minut, aż po toniki - które można „nosić” na skórze przez wiele godzin. Przy stosowaniu tego typu produktów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu (zwłaszcza tych dotyczących czasu trwania zabiegu) oraz pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej - stosowanie kwasów uwrażliwia bowiem naskórek na działanie promieniowania UV.

Popularne peelingi kwasowe do twarzy to między innymi:

Więcej propozycji kosmetyków złuszczających - zarówno w formie peelingów, jak i toników, serum, esencji czy nawet maseczek - znajdzie w Drogerii Olmed - tutaj: PRODUKTY ZŁUSZCZAJĄCE DO TWARZY.

Źródła:

  1. S. Stasiorowska, I. Rodak, Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym [w:] Kosmetologia Estetyczna 2/2020
  2. P. Dębek, A. Piotrowska, M. Nastałek, M. Totko-Borkusiewicz, O. Czerwińska-Ledwig, R. Zuziak, W. Pilch, Zastosowanie kwasu azelainowego w wybranych schorzeniach dermatologicznych [w:] Borgis - Medycyna Rodzinna 4/2018
  3. D. Roguś-Skorupska, G. Chodorowska, Peelingi w dermatologii [w:] Borgis - Nowa Medycyna 2/2005
  4. Dr med. J. Maciejewska, Przeciwwskazania do wykonywania peelingów chemicznych [w:] Medycyna Praktyczna, 15.05.2013

 


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*