Gryzaki na ząbkowanie u niemowląt. Jak działają i dlaczego warto je stosować?

Arykuł banner - Gryzaki na ząbkowanie u niemowląt. Jak działają i dlaczego warto je stosować?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Okres wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci to trudny czas dla całej rodziny. Podwyższona temperatura ciała, drażliwość czy kłopoty ze snem to tylko niektóre objawy towarzyszące ząbkowaniu. Zadaniem rodziców jest pomóc dziecku i dobrać metody, które złagodzą uciążliwe symptomy i pozwolą w miarę normalnie funkcjonować. A przynajmniej dać szansę na w drzemkę i regenerację, której maluchy tak potrzebują, zwłaszcza po nieprzespanej nocy. Co wybrać i dlaczego gryzaki? Spoglądamy na temat okiem ekspertów z dziedziny stomatologii dziecięcej i pediatrii.


Środki niefarmakologiczne kontra farmakologiczne

W pracy naukowej Justyna Kurkiewicz, Katarzyna Białoszewska, Dorota Olczak-Kowalczyk Zakładu ze Stomatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zwracają uwagę na rodzaj środków używanych podczas ząbkowania: 
„Badania porównujące skuteczność farmakologicznych i niefarmakologicznych metod łagodzących objawy ząbkowania potwierdziły zasadność stosowania metod niefarmakologicznych oraz środków niezawierających miejscowych anestetyków”.
Wśród niefarmakologicznych, rekomendowanych przez specjalistów z Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM metod łagodzenia bólu, który towarzyszy ząbkowaniu wymienia się:

 • oczyszczanie wałów zębowych i zębów,
 • masaż dziąseł (czystym palcem lub z użyciem silikonowej nakładki na palec),
 • schłodzone gryzaki,
 • metody behawioralne.
W tejże publikacji z 2021 roku, prezentującej stanowisko polskich ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności składników w preparatach na ząbkowanie znajdziemy również rekomendację m.in. dla żeli zawierających składniki naturalne, ksylitol oraz kwas hialuronowy, a także propozycję rozważenia podania paracetamolu lub ibuprofenu na noc, w zależności od rodzaju i nasilenia objawów. Tutaj jednak konieczna jest wcześniejsza konsultacja lekarska.

Schłodzony gryzak

Z pewnością sposoby, które można uznać za proste i dobrze znane, jak np. oczyszczanie wałów zębowych i zębów czy masaż, to ten kierunek, w którym rodzice maluszków powinni podążać najpierw. Schłodzone gryzaki również znajdują się w repertuarze polecanych opcji, zwłaszcza ze względu na swoją dostępność. Jeśli tylko gryzak jest wystarczająco zachęcający dla malucha, tzn. ma urozmaiconą fakturę (np. wypustki masujące), jest atrakcyjny wizualnie (kolorowy i ma oryginalny kształt), przy tym poręczny i wykonany z bezpiecznych materiałów, a producent dopuszcza jego chłodzenie, to wybór jest oczywisty. Między innymi z tego powodu amerykańska marka RaZbaby, specjalizująca się w gryzakach, postawiła na akcesoria w 100% wykonane z bezpiecznego fakturowanego silikonu pozbawionego BPA, który delikatnie masuje rozpulchnione, obolałe dziąsła maluchów, a schłodzony w lodówce, przynosi natychmiastową ulgę w bólu.


To rodzic jest odpowiedzialny na wybór odpowiedniego akcesorium, dlatego powinien zwrócić szczególną uwagę na atesty i certyfikaty oraz wskazania producenta dotyczące wieku. SOCZYSTA MALINA czy SOCZYSTA JEŻYNA to nie tylko estetycznie i uroczo wyglądające gadżety, ale przede wszystkim narzędzia terapeutyczne, które spełniają restrykcyjne normy amerykańskie i UE w zakresie bezpieczeństwa produkcji. To istotny aspekt zaraz obok etapu rozwoju psychomotorycznego malucha, który determinuje zakup tego, a nie innego produktu. Przykładem są lekkie i miękkie gryzaki od RaZbaby, które z pewnością najbardziej spodobają się niemowlętom około 4. miesiąca życia. Według neurologopedki certyfikowanej specjalistki terapii miofunkcjonalnej, Bogusławy Kwiecińskiej:  

„W wieku czterech miesięcy niemowlę często obserwuje własne dłonie. Dzięki temu nabiera kompetencje w zakresie świadomości posiadania rąk i korzystania z nich. Niemowlęta zaczynają także uderzać zabawkami, otwierać ręce, chwycić przedmiot/ gryzak i wkładać do ust. Sprawdzą się tutaj gryzaki, które dzieci będą mogły wkładać do ust i eksplorować w okolicy przyszłych zębów trzonowych”.

Dlatego też taki gryzak w kształcie smoczka, będzie idealnie odpowiadał na potrzeby stymulacji sfery oralnej niemowląt i przy okazji sprawdzi się podczas wyrzynania się zębów.


Gryzak 3w1 na różne potrzeby

Dobór akcesorium dostosowanego do wieku, a tym samym do aktualnych potrzeb malucha to wyzwanie dla rodzica. Wiadomo, że każdy dziecko rozwija się w swoim tempie i nie zawsze gryzak, po który dziecko kiedyś sięgało chętniej, będzie przez nie akceptowane przez cały czas. Bogusława Kwiecińska podczas swojej wieloletniej praktyki w gabinecie logopedycznym zauważyła, że dobór gryzaków uzależniony jest od rozwoju psychomotorycznego malucha. Od mniejszych, lżejszych, łatwiejszych w manipulowaniu przedmiotów to tych twardszych, cięższych i stanowiących wyzwanie dla dziecka. Jednakże potrzeba stymulacji istnieje zawsze i wzmaga się, gdy dochodzą objawy związane z ząbkowaniem. Tym tropem poszli twórcy gryzaka Trio, australijska marka b.box, która zaprojektowała potrójny gryzak sensoryczny na każdy etap ząbkowania. To aż 3 różne akcesoria umieszczone na jednym pierścieniu. W takim przypadku jedynym decydentem w kwestii dopasowania jest maluch. Na obręczy znajdują się:

 • Gryzak z miękkiego silikonu spożywczego idealny na pierwsze etapy ząbkowania, aby złagodzić ból przednich zębów i dziąseł.
 • Gryzak z twardszego silikonu z zauważalnie grubszą fakturą oraz charakterystycznymi wypustkami.
 • Gryzak z twardego drewna bukowego o właściwościach antybakteryjnych. 

Polecany dzieciom od ukończenia 3. miesiąca życia, pomaga rozładować napięcia pojawiające się w czasie wyrzynania się zębów, stymuluje zmysły i zajmuje dziecko jako atrakcyjna zabawka. Justyna Gierosz, logopeda kliniczny wskazuje na liczne zalety takiego rozwiązania:

„Każdy gryzak ma inny ciężar, twardość i kształt. Ułatwia to zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb dziecka na każdym etapie ząbkowania. […]
Gryzak Trio jest przeznaczony dla dzieci od 3. miesiąca życia. Jednak najmłodszym maluszkom rekomenduję podanie go w wersji pojedynczej. Można więc ściągnąć jeden z elementów z pierścienia i w takiej postaci wręczyć dziecku. Jest wtedy lżejszy i dziecko nie ma problemu z utrzymaniem go w dłoni.
Gryzaczek b.box jest bardzo miły w dotyku. Dzięki temu niemowlę nie będzie miało oporu, żeby go dotknąć i potem wziąć do buzi. Każdy z 3 elementów ma wypustki, co daje też możliwość stymulacji rączek i stópek malucha. Usprawnia to receptory czuciowe i sensomotoryczne niemowlęcia. Ponadto gryzaki Trio są w przyjaznych i nieagresywnych kolorach, które budzą w dziecku pozytywne odczucia”.


Który gryzak wybrać?

Zdaniem Bogusławy Kwiecińskiej, neurologopedki i certyfikowanej specjalistki terapii miofunckjonalnej I i II stopnia na polskim rynku można znaleźć wiele gryzaków, z których każdy posiada własne, indywidualne właściwości mające za zadanie służyć maluszkom szczególnie podczas trudnego czasu ząbkowania. Rodzice często czują się zagubieni i bezradni w obliczu ilości dostępnych tego typu produktów. Kupują więc coraz to nowsze i ciekawsze gryzaki. Zastanawiają się, jakimi kryteriami warto kierować się, aby wybrać dla swojego dziecka taki gryzak, który nie tylko będzie pomocny podczas ząbkowania, ale i po okresie ząbkowania. Część rodziców nie wie, że gryzak to nie tylko gryzak, ale i istotny element mający wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i prawidłowy rozwój różnych obszarów w jamie ustnej. 

Każdy maluszek potrzebuje gryźć i żuć. Fakt ten powiązany jest bezpośrednio z etapem ząbkowania. Gryzienie i żucie wpływają na prawidłowy rozwój żuchwy (ruchomej części) i jej pozycji w stosunku do szczęki (nieruchomej części). Aby prawidłowo rozwijać siłę żuchwy, która stanowi stabilizację do prawidłowych ruchów mięśni języka, warto włączyć do etapu ząbkowania u dziecka właśnie gryzaki, które spełniają m.in. to zapotrzebowanie. Oprócz rozwoju żuchwy podczas gryzienia maluszki mające gryzaki w obszarze oralnym mogą dostarczać prawidłowe bodźce dla języka, za pomocą którego poznają świat (m.in. kształty, faktury, smaki, wielkości).


Terapeutyczna moc gryzaków

Gryzaki RaZbaby i b.box posiadają także inne, niezwykle wartościowe właściwości, które są ważne w dalszym rozwoju obszaru kostnego, funkcjonowania mięśni wewnętrznych i zewnętrznych obszaru ustno-twarzowego, czy integracji zmysłów w tychże sferach. I tak wpływają bezpośrednio na:
 • czucie ułożenia języka w jamie ustnej
 • poszukiwanie doznań sensoryczno-motorycznych wewnątrz jamy ustnej
 • prawidłowy rozwój żuchwy
 • rozwijanie ruchów lateralnych (bocznych) języka
 • przygotowanie do zmiany pozycji języka i jego dalszego wpływu na prawidłowe połykanie
 • ułatwiają maluszkowi jedzenie najpierw pokarmów o płynnej konsystencji, aż do pokarmów stałych

Gryzaki najlepsze na ząbkowanie

Analiza przeprowadzona przez naukowczynie w ramach opracowania Środki miejscowe łagodzące dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu zębów mlecznych ‒ przegląd produktów dostępnych na polskim rynku pozwoliła sformułować jednoznaczny wniosek:

„Niektóre środki miejscowe, dostępne w Polsce, przeznaczone do łagodzenia objawów ząbkowania mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie dziecka. Ich stosowanie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. […] Dostępne badania potwierdzają jednak większą skuteczność stosowania środków niefarmakologicznych w porównaniu z farmakologicznymi”.

Wśród polecanych niefarmakologicznych sposobów niezmiennie króluje stosowanie gryzaków. W publikacji Katarzyny Miądowicz-Owczarzak z Kliniki Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu określone zostało jako jedna ze skutecznych metod przeciwdziałania dolegliwościom związanym z ząbkowaniem. W tym samym artykule natrafimy na równie ważne zdanie, stanowiące wyznacznik postępowania dla rodziców wspierających maluchy w tym niełatwym czasie:

„Dolegliwości związane z pierwszym ząbkowaniem są powszechnym zjawiskiem. Jednak pojawienie się objawów miejscowych bądź ogólnych powinno skłaniać rodziców do konsultacji z lekarzem pediatrą lub stomatologiem, aby nie przeoczyć symptomów chorób współistniejących, mogących zagrażać zdrowiu dziecka”.Źródła:
    1. Justyna Kurkiewicz, Katarzyna Białoszewska, Dorota Olczak-Kowalczyk, Środki miejscowe łagodzące dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu zębów mlecznych ‒ przegląd produktów dostępnych na polskim rynku, Zakład Stomatologii Dziecięcej, Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Kierownik Zakładu: prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, Nowa Stomatologia 1/2021, s. 7
    2. Dorota Olczak-Kowalczyk, Teresa Jackowska, Ewa Helwich, Dagmara Mirowska-Guzeł, Anna Turska-Szybka, Stanowisko polskich ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności składników obecnych w środkach medycznych używanych podczas ząbkowania dziecka, Zakład Stomatologii Dziecięcej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, https://przegladpediatryczny.pl/files/4990.pdf
    3. Miądowicz-Owczarzak Katarzyna, Problemy z ząbkowaniem u niemowląt – przegląd sposobów przeciwdziałania dolegliwościom, Klinika Stomatologii Dziecięcej, Katedra Stomatologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Forum Dyskusyjne, Pediatr Med Rodz 2013, 9 (3), p. 295–299, s. 298
    4. Bogusława Kwiecińska, neurologopedka, Certyfikowana Terapeutka Miofunkcjonalna I i II stopnia i terapeutka masażu Shantala. Jest m.in. Certyfikowaną Terapeutką Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka oraz Certyfikowaną Terapeutką Integracji Sensorycznej. W 2021 roku zdobyła cenione na całym świecie uprawnienia Międzynarodowej Terapeutki Koncepcji Castillo Morales®. Członkini Rady Ekspertów Baby&Travel

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - B.BOX Gryzak trio piwonia
B.BOX Gryzak trio piwonia
64.69 zł
Miniaturka artykułu - RaZbaby Gryzaczek soczysta malina czerwony, 1szt.
RaZbaby Gryzaczek soczysta malina czerwony, 1szt.
29.74 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - B.BOX Gryzak lisek róż 3m+, 1szt
B.BOX Gryzak lisek róż 3m+, 1szt
37.12 zł

Produkt niedostępny

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu