Aromaterapia - czym jest? Zasady stosowania, domowy zabieg aromaterapii. Na czym polega aromaterapia?

Arykuł banner - Aromaterapia - czym jest? Zasady stosowania, domowy zabieg aromaterapii. Na czym polega aromaterapia?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia znana jest od dawnych czasów, pochodzenie słowa wywodzi się z języka greckiego. Aromata - oznacza zioła, wonne korzenie, natomiast therapeia - leczenie czy opiekę, co składa się na leczenie zapachami. Jest wiele dolegliwości, na które może pomagać aromaterapia.

Aromaterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, w której wykorzystuje się olejki eteryczne, czyli wyciągi z roślin. Wpływają one na układ limbiczny w mózgu. Te substancje muszą być naturalne, dodatki ekstraktów, bądź z informacją "na bazie wyciągów" nie sprawdzą się. Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane są poprzez destylację, tłoczenie albo ekstrakcję. Wpływają one na zmysły i mogą pomagać w łagodzeniu dolegliwości i schorzeń fizycznych, ale też związanych ze sferą psychiczną, m.in. uspokajająco i relaksująco działają olejki: lawendowy, ylang-ylang. Szczególne znaczenie mają w terapii problemów górnych dróg oddechowych.



Rodzaje, jak działa aromaterapia?

Stosowane w aromaterapii olejki mają szereg różnych działań. Zdecydowana większość z nich nie powinna być bezpośrednio aplikowana na skórę lub tym bardziej wewnętrznie. Są różne sposoby oraz urządzenia, dzięki którym można bezpiecznie poprawić zdrowie oraz samopoczucie.
Jakie mogą być sposoby na wykorzystanie olejków eterycznych? Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
  • Inhalacje - w wyniku inhalacji składniki działają bezpośrednio na drogi oddechowe, albo są wchłaniane przez błony śluzowe i wraz z krwiobiegiem dostają się do innych narządów. Najbardziej podstawowa i wykorzystywana w domach jest inhalacja z wykorzystaniem miski z gorącą wodą - do niej dodaje się kilka kropli olejki i wdycha opary.
  • Masaże - podczas masażu wykorzystuje się rozcieńczone olejki eteryczne (np. z naturalnymi olejami roślinnymi). Ta metoda ma działanie przede wszystkim relaksujące, rozluźniające.
  • Kąpiele - polegają na dodaniu od kilku do kilkunastu kropel olejku do wanny z ciepłą wodą. Aby zapobiec alergiom i podrażnieniom skóry, zalecane jest wykonanie próby uczuleniowej na 24 godziny przed aromatyczną kąpielą - np. w zgięciu łokcia. Jeśli po takim czasie nie wystąpi reakcja, olejek jest odpowiedni.
  • Lecznicze okłady - odpowiednio przygotowanym roztworem należy nasączyć bawełniany kawałek materiału i okładać konkretne miejsce. Okłady te mogą być ogrzewające lub chłodzące (z wykorzystaniem bardzo zimnej wody).
  • Płukanie jamy ustnej - należy płukać jamę ustną roztworami w odpowiednich proporcjach. Niektóre olejki mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne.
Aromaterapia to jeden ze sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia.


Najbardziej popularne olejki eteryczne do aromaterapii oraz ich działanie:

  • olejek miętowy - ma działanie uspokajające, przeciwzapalne ale również może działać wspomagająco przy dolegliwościach bólowych. Mentol ma działanie chłodzące. Może być pomocny podczas walki z katarem czy innymi objawami przeziębienia.
  • olejek mielisowy - Melisa ma działanie uspokajające oraz kojące, ale także przeciwwirusowe, może też pomóc obniżyć ciśnienie. Zalecany podczas redukcji stresu oraz napięcia nerwowego, pomaga podczas problemów ze snem.
  • olejek lawendowy - ma działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jest to jeden z nielicznych olejków, które można stosować na skórę bezpośrednio. Sprawdzi się przy masażach relaksacyjnych, poprawiając ukrwienie.
  • olejki cytrusowe - mają działanie tonizujące oraz ściągające. Cytrusy mają też charakterystyczny, przyjemny zapach.
  • olejek z mięty pieprzowej - jego właściwości są pobudzające, ale może też działać jak preparat wykrztuśny.
  • olejek rozmarynowy - pomocny w przeziębieniu podczas infekcji, ale także do stosowania na skórę łojotokową i trądzikową.
  • olejek różany - ma charakterystyczny zapach, nadaje się do aromatyzowania pomieszczeń. Taki zapach pomoże podczas bólu głowy.
  • olejek eukaliptusowy - do stosowania podczas infekcji dróg oddechowych, podczas przeziębienia. Jest odświeżający i chłodzący, dlatego też może być skuteczny w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Kto może korzystać z aromaterapii? Zasady stosowania

W aromaterapii stosuję się wiele olejków eterycznych, ich działanie oraz również przeciwwskazania są bardzo zróżnicowane. Przed zastosowaniem każdego z nich warto zasięgnąć porady lekarza czy też skonsultować się z farmaceutą. Stosowanie olejków eterycznych wymaga wiedzy oraz ostrożności. Olejki nie są przeznaczone dla każdego, bardzo wiele z nich nie nadaje się dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Jeśli są one zalecane, to tylko pod kontrolą lekarza lub doświadczonej osoby (aromaterapeuta).


Na co zwrócić uwagę?

Jakość olejków eterycznych - wysoka jakość jest niezwykle istotna, powinny zawierać naturalne substancje, a nie być tylko dodatkiem olejków eterycznych. Uprawa, z której pochodzi nie powinna zawierać pestycydów.
Nie stosować nierozcieńczonych olejków - może to być bardzo niebezpieczne. Tylko niewielka grupa produktów jest do tego przeznaczona.
Przechowywanie - olejki muszą być odpowiednio przechowywane oraz zużyte w deklarowanym czasie po otwarciu.
Wrażliwość na promienie UV - niektóre olejki wraz z promieniowaniem mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne, np. werbena, melisa, olejki cytrusowe.
Niektóre schorzenia i choroby - należy bardzo uważać podczas ujawnienia się chorób, dla przykładu astmatycy nie powinni stosować olejku z eukaliptusa, epileptycy z szałwii, rozmaryny czy tymianku.
Przyjmowanie doustne - tylko po konsultacji z lekarzem.


Aromaterapia w domu

Przy zachowaniu ostrożności i wiedzy aromaterapię możemy stosować w domu, za pomocą dostępnych rzeczy lub dedykowanych urządzeń. Najprostszą formą są opisane powyżej inhalacje z podgrzewaną woda czy też kąpiele.
Dyfuzory - dzięki tym urządzeniom powstaje delikatna mgiełka, która ma zapach, nawilża powietrze. Dzięki temu dobroczynna moc zapachów dostępna jest w łatwej, ciągłej formie.
Kominki zapachowe - do stosowania z olejkiem oraz świeczką. Na spodzie umieszcza się świeczkę, która podgrzewa olejek. Dzięki temu olejki lepiej działają na zmysł powonienia.

Aromaterapia jako forma medycyny alternatywnej może mieć terapeutyczny wpływ, działa przede wszystkim na zmysły, pomaga skoncentrować się, rozluźnić. Może być skuteczna w leczeniu schorzeń czy infekcji. Aromaterapia łagodzi też stany zapalne skóry. Jest to przystępna i dość prosta metoda, jednak wymagająca ostrożności. Podczas doboru olejków do aromaterapii należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania.

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
Produkt dnia