Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Każdy lubi, gdy świeci słońce, należy jednak być świadomym wpływu promieniowania UVA i UVB, nie tylko na stan skóry, ale także na nasze zdrowie. Nie zachowanie odpowiednich środków ostrożności będzie prowadzić do powstania oparzeń, przebarwień, fotostarzenia skóry (nawet w młodym wieku), a także zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka – nowotworu o wysokim stopniu złośliwości. Promieniowanie UVA dociera do głębokich warstw skóry, aż do skóry właściwej, uszkadzając strukturę kolagenu i elastyny, powodując zwiotczenie, utratę jędrności skóry i pojawienie się zmarszczek. Promieniowanie UVB działa na powierzchni skóry, przyczyniając się do powstawania oparzeń, a przy długotrwałej ekspozycji działa rakotwórczo.
Aktualnie kremy z filtrami przeciwsłonecznymi zawierają mieszaninę różnych filtrów – pochłaniających lub odbijających promienie UVA oraz UVB, z przewagą filtrów fizycznych nad chemicznymi. Czasami kremy zawierają inne związki, np. antyoksydanty, które pośrednio chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania. Filtry fizyczne odbijają i/lub rozpraszają promieniowanie UV, ich przykłady to tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu, chroniące przed UVB i częściowo przed UVA. Filtry chemiczne z kolei, absorbują promieniowanie UV. Często stosowane w kosmetykach są np. benzofenony, Tinosorb M, Eusolex 6300, Octokrylen, Parsol 1789. Analizując skład produktów pod kątem ochrony przed konkretnymi rodzajami promieniowania, można wyszczególnić związki chroniące jedynie przed promieniowaniem UVB (np. octyl salicylate, octyl methoxycinnamate, padimate-O), przed UVB oraz niskimi zakresami UVA (np. dwutlenek tytanu, benzophenone, octocrylene) oraz przed UVB i UVA (np. tlenek cynku, avobenzone, mexoryl SX). Aby spektrum działania było szerokie, zazwyczaj zaleca się preparaty zawierające zarówno filtry fizyczne jak i chemiczne. Inaczej jest w przypadku małych dzieci (do 2 roku życia), gdzie rekomenduje się produkty jedynie z filtrami fizycznymi – tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu. W zdecydowanej większości preparatów przeciwsłonecznych dedykowanych dla dzieci znajdziemy te dwa związki, bez dodatku filtrów chemicznych. U starszych dzieci, dopuszcza się już preparaty z filtrami mieszanymi – zarówno fizycznymi jak i chemicznymi.
Co oznacza skrót SPF? SPF to skrót od angielskiego określenia „sun protective factor”, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Opisuje on siłę działania preparatu ochronnego. SPF określa jaki czas można przebywać na słońcu po zastosowaniu badanego kosmetyku do wystąpienia odczynu rumieniowego, w porównaniu z takim samym czasem ekspozycji na słońce bez ochrony kremu z filtrem. Im wyższa wartość SPF, tym większa jest ochrona przed promieniowaniem UVB. Dla przykładu, jeśli u danej osoby rumień wystąpi po 10 minutach bez stosowania filtra, to zastosowanie preparatu z filtrem 30 wydłuży ten czas o 5 godzin ( 30 razy 10 minut). Obecnie, najczęściej stosowane są preparaty z SPF 50+, chroniące przed promieniowaniem do 98% i takie też preparaty polecane są dla dzieci – z wysokim stopniem ochrony.
Jak stosować kremy do opalania? Przede wszystkim nie oszczędzajmy na ilości – równomiernie pokryjmy preparatem całą skórę. Kosmetyk powinien być zaaplikowany 15-30 minut przed wyjściem na słońce. Dla zachowania maksymalnej ochrony, należy nakładać go cyklicznie, co 2-3 godziny, jak również po każdej kąpieli, silnym spoceniu i wytarciu ręcznikiem.
Ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie ważna u najmłodszych, u których delikatna i cienka skóra nie wykształciła jest w pełni mechanizmów chroniących jej przed promieniowaniem. Aby zapobiegać uszkodzeniom DNA komórek skóry, a także poparzeniom i przebarwieniom, korzystajmy ze słońca rozsądnie, stosując kosmetyki z SPF 50+ i unikając ekspozycji w godzinach największego nasilenia promieniowania UVA i UVB.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.
Produkt niedostępny