Jak chronić skórę dziecka w lecie?

Arykuł banner - Jak chronić skórę dziecka w lecie?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Niezależnie od pory roku, wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Latem, kiedy coraz silniej świeci słońce, należy szczególną uwagę zwrócić na zawartość kosmetyczki naszego malucha.

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa

W lecie, skóra dziecka jest najsilniej narażona na niekorzystny wpływ promieniowania UVA oraz UVB. Wrażliwa skóra malucha o wiele łatwiej ulega oparzeniom i podrażnieniom niż w przypadku osoby dorosłej. Uszkodzenia skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego już od najmłodszych lat zwiększają ryzyko rozwoju czerniaka w przyszłości, dlatego krem w filtrem SPF 50+ powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce naszej pociechy. U niemowląt poniżej drugiego roku życia, zaleca się stosowanie kremów opartych na filtrach fizycznych takich jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku. U starszych dzieci, dopuszczone jest używanie kosmetyków z filtrami mieszanymi – zarówno fizycznymi, jak i chemicznymi. Kosmetyk powinien być zaaplikowany na 15-30 minut przed wyjściem na słońce. W celu zachowania maksymalnej ochrony, powinno się powtarzać jego nakładanie co 2-3 godziny, jak również po każdym wytarciu ręcznikiem, spoceniu i kąpieli. Kosmetyki do opalania do niezbędny element waszej wyprawki wakacyjnej. 

W południe postaw na cień

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do syntezy witaminy D, jednak zbyt intensywne spowoduje poparzenia i uszkodzenie struktury kolagenu i elastyny w skórze. W godzinach 10-16:00, kiedy słońce świeci najmocniej i nasilenie promieniowania UVA i UVB jest największe, nie należy przebywać na pełnym słońcu. Lepszym wyborem będzie schowanie się w cień. Powinno się pamiętać także o odzieży ochronnej – koszulce zakrywającej ramiona oraz o nakryciu głowy takim jak czapka z daszkiem lub kapelusz.

Unikaj podrażnień

Właściwa higiena jest szczególnie ważnym aspektem pielęgnacji skóry dziecka latem. Mokry i lepki pot wydzielany przez gruczoły potowe dzieci może powodować odparzenia i podrażnienia, szczególnie u najmłodszych. Podczas wakacji dobrze sprawdzą się chusteczki pielęgnacyjne, oczyszczające i nawilżające skórę.

Zakładaj przewiewne ubranka

Niemowlęta i małe dzieci nie mają w pełni wykształconej zdolności termoregulacji. Kiedy dziecko się poci, istnieje duże ryzyko powstania łagodnych stanów zapalnych – potówek. Aby temu zapobiec, ubranka powinny być z naturalnych, przewiewnych materiałów, jak również dostosowane do temperatury panującej w otoczeniu.

Chroń skórę przed wysuszeniem

Krem ochronny u dzieci powinien być stosowany bez względu na porę roku. Sucha skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia, dlatego warto mieć pod ręką krem zawierający składniki nawilżające i łagodzące takie jak pantenol, alantoina, aloes czy gliceryna.

Postaw na naturę

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na środki chemiczne, dlatego wszystkie stosowane kosmetyki powinny być dostosowane do wieku pociechy. Unikajmy środków, które mają w swoim składzie konserwanty, parabeny, kompozycje zapachowe, barwniki czy pochodne ropy naftowej.

Co zrobić przy poparzeniu słonecznym?

Czasami pomimo zastosowania kremu z filtrem, skóra ulegnie poparzeniu. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zejść ze słońca i nie wystawiać skóry na jego działanie przez kilka dni, aż do wygojenia się skóry. Ulgę przyniesie schłodzenie poparzonego miejsca zimną (ale nie lodowatą) wodą. Należy także dużo pić oraz zastosować kosmetyk o działaniu gojącym i regenerującym. Nie powinno się stosować tłustych kremów, które uniemożliwiają oddanie nagromadzonego ciepła i opóźniają procesy regeneracji. Podczas poparzenia dochodzi do odwodnienia skóry, więc należy używać kosmetyków ze składnikami nawilżającymi. Dobrze sprawdzą się produkty z pantenolem, alantoiną oraz żel z aloesu. Pantenol i alantoina działają łagodząco i przyspieszają gojenie się skóry. Żel z aloesu, najlepiej trzymany w lodówce, przyniesie ulgę i zmniejszy odczuwany ból, a także nawilży skórę.

Ochrona skóry dziecka latem to przede wszystkim regularne stosowanie kremów z wysokim stopniem ochrony przed promieniowaniem UV, unikanie ostrego słońca oraz zachowanie właściwej higieny. Kosmetyki dla dzieci powinny nawilżać, koić wrażliwą skórę i wzmacniać jej naturalną barierę ochronną.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
Produkt dnia