Krem do twarzy – jak wybrać idealny krem do twarzy? Na co zwrócić uwagę? Poradnik Drogerii Olmed

Arykuł banner - Krem do twarzy – jak wybrać idealny krem do twarzy? Na co zwrócić uwagę? Poradnik Drogerii Olmed

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Obecnie na rynku mamy do wyboru bardzo wiele kremów do twarzy. Kremy można dobrać do każdego rodzaju oraz problemu cery. Dostępne są kremy na dzień, na noc, o konsystencji bogatej, lekkiej w formach żelowych czy też połączone, np jako krem-maska. Używanie kremów jest podstawą pielęgnacji, nie tylko z powodu defektu skóry, trądziku, ale też po to by ją ochronić, np. zimą przed mrozem. Skóra na twarzy jest zawsze odkrytą częścią ciała, więc narażona jest na czynniki zewnętrzne zawsze, przez cały rok. 


Kto powinien stosować krem do twarzy?

Kremy powinien aplikować każdy, to podstawowy element pielęgnacji twarzy. Nawet jeśli nie mamy typowych problemów skórnych, to warto stosować krem nawilżający, by zapobiegać w przyszłości przesuszeniu czy też zmarszczkom. Wraz z wiekiem utrata kolagenu to bardzo powszechny problem. Wiele marek kosmetycznych ma osobne serie kremów dla kobiet, dla mężczyzn oraz dzieci. Dzieci to grupa o skórze delikatnej, nadwrażliwej więc tutaj składy kosmetyków powinny być odpowiednio i uważnie dobrane.


Właściwości kremów do twarzy

Kremy do twarzy pomagają zachować jej dobrą kondycję, walczą z jej defektami, wypryskami, podrażnieniami. Zapobiegają procesowi starzenia się skóry, mają działanie antybakteryjne. Pomagają również cerze odwodnionej, rozświetlają czy też regenerują. Wybór produktów jest bardzo duży, cechy kremów są odpowiedzią na niemal każdy problem czy choroby skórne. Kremy to droga do regeneracji i zachowania promiennej cery.


Podział kremów a rodzaj cery

Typowego, "sztywnego" podziału kremów do twarzy nie ma, jest to zbyt szeroka grupa produktów. Jednak zazwyczaj rodzaj kremu to odpowiedź na dany problem z cerą. Tak więc dla cery suchej - kremy nawilżające, dla wrażliwej łagodzące, dla zwiotczałej - liftingujące, dla poszarzałej - rozświetlające, itp.

Podstawą jest zastanowienie się czego od kremu oczekujemy. Największa grupa, gdzie możemy wyodrębnić podział kremów to te do stosowania na noc oraz na dzień. Kremy na noc mogą działać silniej, zawierać kwasy (ponieważ w nocy nie jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne i nie ma ryzyka podrażnień). Kremy na dzień, natomiast bardzo często zawierają filtry SPF i lżejszą konsystencję, by móc nakładać je pod makijaż, bez ryzyka rolowania i niekorzystnej reakcji z podkładem. 

Przykłady:

  • Kremy nawilżające - to największa i najbardziej popularna grupa kosmetyków. Jest też równie uniwersalna, sprawdzi się niemal na każdym typie cery, nie tylko przesuszonej. Są idealne do codziennej pielęgnacji, także dla osób które dopiero co zaczynają przygodę z dbaniem o zdrowie i wygląd skóry.
  • Kremy łagodzące do wrażliwej, naczynkowej - to kremy o działaniu wyciszającym, łagodzą zaczerwienienia, rumień. Warto w takie kremy zaopatrzyć się po zabiegach kosmetologicznych, kwasowych. Pomogą również nawilżyć cerę bardzo odwodnioną. 
  • Kremy przeciwtrądzikowe - to produkty, które zapobiegają i hamują powstawanie wyprysków. Cera trądzikowa ma skłonność do przetłuszczania się, zatem takie kremy również hamują wydzielanie łoju i ograniczają namnażanie się bakterii.
  • Kremy złuszczające - alternatywa dla peelingów, działają delikatniej. Powodują złuszczanie martwego naskórka, dzięki temu cera jest gładka i oczyszczona, mogą być też pomocne przy przebarwieniach.
  • Kremy matujące - doskonałe dla cery mieszanej oraz przetłuszczającej się. W większości nadają się do stosowania w dzień i pod makijaż, zapobiegają wyświecaniu się w problematycznej strefie T.
  • Kremy przeciwzmarszczkowe i liftingujące - szczególnie sprawdzają się dla kobiet o cerze dojrzałej, lub w celu profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Warto je aplikować także na szyję oraz dekolt. 
  • Kremy z fitrem - bardzo ważna grupa kremów do twarzy, jednak często pomijana, te produkty pomogą ograniczyć szkodliwe skutki promieniowania UV. Sięgnąć po kremy z filtrem należy codziennie rano podczas aplikacji kwasów, używanie kremów z SPF wskazane jest przez cały rok, nie tylko latem, gdy są większe promienie słoneczne. Powinny być one obowiązkiem dziennej pielęgnacji.
  • Odbudowujące barierę hydrolipidową - produkty, które chronią przed nadmierną utratą wody. Właściwe dla skóry suchej, ale też podrażnionej, np. zabiegami. Takie kremy pomagają przywracać elastyczność i poprawić strukturę skóry.
  • Ochronne - warto pamiętać o tej grupie podczas przebywania w miejscach dużej ekspozycji na warunki atmosferyczne, tj. słońce, wiatr, mróz. W tej kategorii znajdzie się sporo produktów dla dzieci, które są szczególnie narażone.
  • Koloryzujące - wszelkiego rodzaju kremy BB czy CC, które mają za zadanie wyrównać koloryt i go ujednolicić.

Przedstawione powyżej grupy, to tylko propozycje. Wśród produktów do twarzy można długo wybierać. Sklepy online zaopatrzone są bardzo dobrze i mają odpowiedź na niemal każdą potrzebę twojej skóry.

Kremy bardzo często łączą wiele funkcji, np. mamy szeroki wybór produktów dopasowanych do kilku typów cer: normalnej i mieszanej, do cery trądzikowej, ale działające łagodząco-regenerująco itp. Dobrym przykładem będą również kremy CC oraz BB, które oprócz wyrównania kolorytu cery, nierzadko mają także filtry SPF, matują albo wygładzają. 


Składniki aktywne w kremach

Substancje czynne to substancje, które mają kluczowe działanie dla skóry twarzy. Przykłady wartościowych składników aktywnych o dobrym wpływie na dolegliwości cery:
  • Kwas hialuronowy - to jeden z najpopularniejszych i bardzo często wykorzystywanych składników. Pomaga usuwać oznaki starzenia, ma działanie silnie nawilżające. Produkty z kwasem hialuronowym można stosować nie tylko w wieku dojrzałym, są świetną profilaktyką już dla kobiet po 25. roku życia.
  • Retinol - zyskuje ostatnio bardzo dużą popularność. Ma działanie przeciwzmarszczkowe, pomaga zwężać pory a także walczyć z przebarwieniami. Warto włączyć go do rytuału kosmetycznego na przełomie jesieni oraz zimy. Należy jednak pamiętać o tym, że tolerancję na retinol należy zbudować, zaczynając od niższych stężeń, a podstawą jest ochrona przed promieniowaniem. Do stosowania wieczorem.
  • Kwasy, np kwas glikolowy, kwas azelainowy - to sprzymierzeńcy w walce o odbudowę naskórka, cerę bez wyprysków oraz trądziku i niedoskonałości. Kwasy można znaleźć w bezpiecznych stężeniach do domowej aplikacji. Najlepiej sięgnąć po nie wieczorem.
  • Peptydy - można je używać już po 20. roku życia aby zapobiegać utracie jędrności i zmarszczkom.
  • Ceramidy - polecane są dla każdego, a zwłaszcza dla cer dojrzałych czy też odwodnionych. Pomagają odbudować barierę hydrolipidową, która została naruszona, np. podczas agresywnej, nieodpowiedniej pielęgnacji lub zabiegów. 
  • Witamina C - świetnie nadaje się do stosowania na dzień. Nie wchodzi w reakcję ze słońcem, ma działanie przeciwstarzeniowe i dobrze współgra z filtrami SPF, dzięki temu ochrona jest jeszcze wyższa.
  • Trehaloza - jest silnym antyoksydantem, zapobiega procesom starzenia się. Pomaga również chronić przed zanieczyszczeniami, dlatego też w miejskiej strefie narażonej na smog tym bardziej warto ją rozważyć.
  • Olejki - np. z pestek winogron, ze słodkich migdałów, z rokitnika - mają szereg dobroczynnych właściwości. Ich działanie zależy od typu. 
  • Kolagen - tek składnik ma za zadanie napinać i ujędrniać. Wraz z wiekiem kolagenu jest coraz mniej, dlatego też idealnie sprawdzi się u kobiet dojrzałych lub z widocznymi zmarszczkami.
Zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem, każda skóra potrzebuje innych składników, każda jest inna. Łączenie ich wszystkich jednocześnie nie będzie dobrym pomysłem!


Jak dobrać odpowiedni krem do twarzy? Krótki poradnik drogerii Olmed

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, nie u każdego zadziała ten sam składnik czy konsystencja. Dzięki zastosowaniu tych kilku porad, działanie będzie efektywniejsze, unikniesz alergii i podrażnień, a skóra odpłaci się lepszym wyglądem. Stanie się też bardziej odporna na warunki zewnętrzne.
  1. Zróżnicowana pielęgnacja - tzn. jeśli masz skórę bardzo tłustą, skłonną do wydzielania sebum aplikowanie cały czas tylko kremów matujących, ograniczających przetłuszczanie nie będzie dobrym pomysłem. Skóra może zostać podrażniona, i w efekcie zacząć wydzielać jeszcze więcej sebum - to błędne koło, chcąc pozbyć się problemu, możemy zaognić go jeszcze bardziej. 
  2. Kremy bardziej treściwe nakładaj na noc, unikniesz problemu niewspółgrania z podkładem. Skóra po bardziej treściwych produktach może się też szybciej wyświecać.
  3. Dobieraj kremy przystosowane dla swojej grupy wiekowej.
  4. Zapoznaj się ze składnikami, niektóre się wykluczają i nie można ich stosować podczas jednej pielęgnacji. Dobieraj składniki do problemu i typu twojej cery. Inne potrzeby ma skóra tłusta, a inne mieszana, trądzikowa, dojrzała czy też naczynkowa.
  5. Naucz się czytać składów, nie zawsze wszystko "to co naturalne" będzie idealne dla ciebie. Przy okazji pamiętaj by nowe produkty testować, np. zrobić próbę uczuleniową za uchem, dzięki temu unikniesz podrażnień, które wymagają dłuższej regeneracji.
  6. Używaj serum pod krem, dzięki temu będzie on działał jeszcze lepiej.
  7. Pamiętaj o terminie przydatności kosmetyków, oprócz daty, większość kremów ma także na opakowaniu informację jak długo można je używać po otwarciu.
  8. Jeśli nie udało ci się dopasować idealnego kosmetyku, nie wyrzucaj go! Jeśli nie nadaje się do twarzy, można wykorzystać go na inne partie ciała, które nie są aż tak wrażliwe.
Wymagań i potrzeb jest praktycznie tyle co ludzi. Osoby o normalnej cerze, które potrzebują jedynie ochrony mogą pokochać uniwersalny, kultowy już wręcz krem Nivea. Dla osób bardziej wymagających można dobrać dermokosmetyki takich marek jak: Vichy, Bioderma, Cerave, La Roche-Posay czy Cetaphil - tutaj każde serie kosmetyczne są dostosowane do potrzeb i problemów.

Jeśli wiesz już jaki składnik jest najlepszy dla ciebie, zamów online w drogerii Olmed odpowiedni preparat. Jeśli natomiast boisz się podrażnień, szukasz produktów o konkretnej formule skonsultuj to z dermatologiem bądź kosmetologiem.

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu