Zabawki edukacyjne dla małych dzieci – dlaczego pomagają rozwijać dziecko?

Arykuł banner - Zabawki edukacyjne dla małych dzieci – dlaczego pomagają rozwijać dziecko?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Zabawki edukacyjne dla niemowląt – od pierwszego miesiąca

W pierwszych miesiącach życia niezwykle istotna jest sensoryczna stymulacja dzieci – czyli odpowiednia stymulacja bodźców, a w szczególności czucia, równowagi i dotyku. Pierwsze zabawki powinny rozwijać zmysły dziecka, ponieważ mają one kluczowe znaczenie w poznawaniu otaczającego świata. Zabawki edukacyjne dla najmłodszych już od pierwszych dni życia wspierają rozwój motoryczny i emocjonalny. Integracja sensoryczna niemowląt jest fundamentem dla dalszego rozwoju dziecka.

Wsparciem rozwoju sensoryki dla noworodków będą popularnie misie szumisie – czyli szeleszczące przytulanki, grzechotki i gryzaki. Kontrastowe książeczki sensoryczne, które pomogą w rozpoznawaniu pierwszych kolorów. Są one zwykle dedykowane dla niemowląt po 3. miesiącu, ponieważ dopiero na dzieci zaczynają odróżniać barwy. Dodatkowo, sensoryczne książeczki pomogą w treningu koordynacji wzroku, słuchu i ruchu poprzez chwytanie miękkich karteczek o rozmaitych fakturach, a nawet dźwiękach.

Z kolei, interaktywne maty edukacyjne będą odpowiednie dla najmłodszych, którzy opanowali leżenie na brzuszku i zaczynają unosić główkę. Te zabawki będą wspierać codzienny trening w utrzymywaniu główki i podnoszeniu rączek po kolorowych przyjaciół! Interaktywne zabawki to kolejny etap w rozwoju niemowląt po 6. miesiącu. Wspierają motorykę i zręczność dzieci poprzez naciskanie różnych kształtów i włączanie dźwięków – melodyjek i piosenek przyjaznych maluchom.

Podążając za kolejnym etapem w rozwoju niemowlaków – czyli siadaniem, można wprowadzać nowe zabawki edukacyjne. Sortery dla niemowląt pomogą w rozpoznawaniu pierwszych kształtów, a także w chwytaniu. Piramidki do układania i kilkuelementowe wieże z klocków również będą dobrym treningiem małej motoryki dla dzieci, a także ciekawą zabawką dla siedzących maluszków.

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

Z pozoru mogłoby się wydawać, że zabawki dla niemowląt i rocznego dziecka niewiele się różnią. Natomiast w pierwszych miesiącach życia maluszka zachodzi wiele bardzo istotnych zmian w ich funkcjonowaniu. Dlatego, aby zapewnić im prawidłowy rozwój, należy zrozumieć co zmienia się w świecie maluszka w tym czasie. Przede wszystkim, od pierwszego roku życia dzieci zaczynają oglądać świat z innej perspektywy – z czasem stawiają swoje pierwsze kroki.

Kolejną istotną zmianą jest nawiązywanie kontaktu z rodzicem. Na tym etapie rozwoju dzieci zaczynają rozumieć proste polecenia – uczą się gestów, a także wypowiadają pojedyncze wyrazy. Gdy dziecko zaczyna gaworzyć i powtarzać pierwsze sylaby warto rozpocząć zabawę z  edukacyjnymi książeczkami lub kartami, dzięki którym maluszki będą mogły odróżniać głosy zwierzątek, czy pojazdów. Proste słowa przypominające odgłosy zwierzaków, które przedstawione są na karcie rozwijają wyobraźnię.

W rozszerzaniu bazy wyrazów dźwiękonaśladowczych i poznawaniu nowych dźwięków pomocne będą także instrumenty dla dzieci i niemowląt. Kostki aktywnościowe to zabawka, której poziom trudności można dostosowywać do wieku i zauważalnych postępów dzieci. Każda ścianka zawiera inne elementy i gry, dzięki czemu maluchy mogą ćwiczyć rozmaite umiejętności – logiczne myślenie, koordynację i motorykę, czyli sprawność małych rączek.

Przy stawianiu pierwszych kroków pomocny będzie edukacyjny chodzik. Pchacze dla niemowląt łączą w sobie dwie niezwykle użyteczne funkcje – uczą i bawią. Przede wszystkim, zapewniają stabilność podczas pierwszych samodzielnych przechadzek i uczą utrzymania równowagi.

Z kolei, edukacyjny panel może pomagać w rozpoznawaniu, czy sortowaniu kształtów. Podobnym rozwiązaniem jest stolik edukacyjny dla dzieci, który zwiększa małą i dużą motorykę. Dzięki zabawkom tego typu dziecko może przygotować się na kolejny etap.


Zabawki edukacyjne dla 2 latka

Dwulatki posiadają niezliczone źródło energii, dlatego jest to najlepszy moment na zabawki i gry edukacyjne, wspierające motorykę dużą. Motoryka duża to niezwykle istotny czynnik w dalszym rozwoju ruchowym i sprawności każdego malucha. Aby zadbać o prawidłową koordynację ciała dwulatków pomocne będą piłki. Gry w piłkę – turlanie, podrzucanie i kopanie nie tylko usprawni synchronizację całego ciała. Będzie to świetną okazją do nauki i utrwalania prostych poleceń.

Kolejnym sposobem na poprawę koordynacji ruchowej są jeździki dla dwulatka. Odpychanie się nogami i zachowanie odpowiedniej postawy podczas skrętów pomoże również w nauce utrzymania równowagi.

Kiedy motoryka mała u 2-latka została już opanowana to najlepszy czas na coraz trudniejszą zabawę! Duże układanki i puzzle z dziurką dla dwulatków przyczynią się do wzrostu wyobraźni, spostrzegawczości i koncentracji. Z kolei, książeczki do malowania to kreatywna zabawa, dzięki której dzieci nauczą się jak trzymać kredkę.

Ciekawa zabawę zapewnią również owoce i warzywa do krojenia, dzięki którym dzieci zdobywają coraz bardziej skomplikowane umiejętności motoryczne. Z kolei, klocki konstrukcyjne wspomogą wzrost koordynacji wzrokowo-ruchowej i wyobraźni przestrzennej.

Wybierając tego rodzaju zabawki należy pamiętać, że dzieci w tym wieku lubią rozrzucać dookoła otaczające je przedmioty . Dlatego podczas zakupów warto skupiać się na jakości zabawki i decydować się na drewniane zabawki, które są zdecydowanie trwalsze od ich plastikowych odpowiedników. Wybór zabawek dla maluchów, które są przyjazne dla środowiska ma również walor edukacyjny!


Zabawki edukacyjne dla 3 latka

Trzyletnie dziecko potrafi się komunikować i jest ciekawe otaczającego świata. Ciekawość u maluchów mogą zaspokoić puzzle obserwacyjne i progresywne. Umożliwią one rozwój umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego, a także staną się pretekstem do budowania ciekawych historyjek i zadawania trudnych pytań.

Trzy latka to dobry czas, aby rozpocząć pierwsze zabawy z cyframi i literami. Sprawdzą się tutaj nie tylko gry edukacyjne z liczydłem, czy tablice magnetyczne z literkami. Z pomocą przychodzą książeczki z pisakiem zmazywakiem dla najmłodszych do odrysowywania kształtów. Dzięki zawartym obrazkom dzieci będą mogły poznawać słowa rozpoczynające się na daną literkę.

Jedną z ulubionych zabaw małych dzieci jest odgrywanie ról dlatego, aby mogli oni wczuć się w rolę kucharza, lekarza lub złotej rączki warto zdecydować się na specjalne zestawy zabawek. W tym celu odpowiednie będą również książki z bajkami lub wierszykami. Trzy latka to odpowiedni wiek na pierwsze książeczki językowe. Wdrażanie pojedynczych słów i pojedynczych zdań sprawi, że z czasem dziecko reagować będzie na proste polecenia.

Zabawki kreatywne pozwolą zaspokoić ciekawość małego człowieka. Edukacyjne zabawki to także koraliki do prasowania czy magnetyczne kulki to świetne rozwiązanie pobudzające dzieci do kreatywności i twórczego myślenia. Zabawa z ciastoliną i piaskoliną wpłynie na zdolności manualne poprzez samodzielne kształtowanie masy, a dodatkowo wyzwoli kreatywność podczas tworzenia oryginalnych form.

Prawidłowy rozwój nowych umiejętności intelektualnych i ruchowych małego człowieka wymaga dużego wkładu pracy. Kreatywne zabawki edukacyjne dla dzieci są świetnym rozwiązaniem na naukę poprzez zabawę. Kreatywne zabawy wspomagają rozwój dziecka. Wzbudzają ciekawość oraz radość, a także potrafią zaangażować tak samo jak elektroniczne sprzęty, które na początkowym stadium rozwoju maluchów powinny pójść w odstawkę.

Kolorowe puzzle, memory i kreatywne zestawy, czy książeczki będą wspierać naturalny rozwój dziecka, a przy tym wpoją ciekawość i chęć do nauki. Ważne jednak aby były one dostosowane do wieku oraz potrzeb intelektualnych i ruchowych najmłodszych. Należy jednak pamiętać, że zabawki rozwojowe przeznaczone dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne.

Wszystkie zabawki edukacyjne, które kupujemy naszym dzieciom powinny być dla nich bezpieczne, wobec tego sprawdzajmy także, czy na opakowaniu zabawki znajduje się znak Conformité Européenne (więcej informacji o tym znaku znajdziesz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE), lub inne oznaczenia pozwalające nam stwierdzić, że zabawka spełnia standardy bezpieczeństwa i jakości np. DEKRA, TÜV Rheinland, polski Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub polski znak PN (oznacza zgodność z Polskimi Normami). Zabawki edukacyjne, które oznaczone są odpowiednimi certyfikatami nie zawierają szkodliwych substancji, które mogą zaszkodzić dziecku np. toksyczne farby, plastyk złej jakości lub elementy mogące wywołać alergie. 
Wybierając zabawki należy także zawsze dobrać odpowiednią zabawkę do wieku dziecka, dlatego sugerujmy się oznaczeniami wiekowymi na opakowaniach zabawek.

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

HIT - Sudocrem na otarcia i uszkodzenia skóry!