Kosmetyki dla dziecka – czego nie stosować? Co podrażnia skórę?

Arykuł banner - Kosmetyki dla dziecka – czego nie stosować? Co podrażnia skórę?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Pielęgnacja skóry dziecka – czego unikać?

Myśląc o pielęgnacji dziecka musimy być świadomi, że jego skóra, szczególnie w 2 pierwszych latach życia, jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. W skórze noworodków i niemowląt znajduje się znacznie mniej gruczołów potowych, których czynność jest ograniczona. Z tego powodu, ich mechanizm termoregulacji nie działa tak sprawnie – gorzej adaptują się do wysokiej temperatury, przez co są bardziej podatne na przegrzanie. Wysoki stosunek powierzchni skóry do masy działa dziecka nie tylko powoduje większą utratę wody poprzez parowanie, ale również zwiększone wchłanianie substancji, które mają kontakt ze skórą, w tym składników kosmetyków, leków i innych środków chemicznych. Powinno się unikać stosowania kosmetyków, w których składzie figurują substancje drażniące i silnie alergizujące. Przede wszystkim nie poleca się produktów zawierających:

Filtry chemiczne chroniące przed promieniowaniem UV. U dzieci do 2 roku życia powinno się stosować kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej zawierające filtry fizyczne takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Filtry chemiczne takie jak np. octyl methoxycinnamate, etylhexyl methoxycinnamate, benzophenone są odradzane w tak młodym wieku.

  • Silne środki spieniające takie jak SLS i SLES, które mogą powodować podrażnienia delikatnej skóry dziecka oraz naruszać jej naturalną lipidową barierę ochronną.
  • Parabeny, które są związkami odradzanymi bez względu na kategorię wiekową. Pełnią funkcję konserwantu w kosmetykach, jednak mogą negatywnie wpływać na układ hormonalny oraz działać alergizująco. Przykłady związków z tej grupy to m.in. methylparaben, isopropylparaben, ethylparaben czy benzylparaben.
  • Glikol polietylenowy (PEG) oraz glikol polipropylenowy (PPG), podobnie jak parabeny, są odradzane dla wszystkich, jednak ze szczególną uwagą powinno się czytać składy produktów dla maluszków. Związki te przenikają przez skórę i mogą powodować stany zapalne, szczególnie u osób ze skórą wrażliwą i atopową. Glikol polietylenowy może być zanieczyszczony śladowymi ilościami 1,4-dioksanu o właściwościach rakotwórczych. W tak niewielkich ilościach w jakich występuje on w kosmetykach, PEG został uznany za substancję stosunkowo bezpieczną, jednak chociażby ze względu na możliwość wywołania podrażnień i stanów zapalnych skóry, nie powinien on znaleźć się w składzie kosmetyków dla najmłodszych.
  • Środki zapachowe często lubiane przez osoby dorosłe w swoich kosmetykach, nie powinny być składnikiem produktów dla najmłodszych, szczególnie ze skórą atopową, ze względu na możliwość wywołania podrażnień.

Kremy z filtrem dla dzieci

Ochrona przeciwsłoneczna jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry dziecka. Skóra dziecka nie wytwarza jeszcze melaniny tak jak u osoba dorosła, dodatkowo jest cieńsza i bardziej delikatna. Nawet krótka ekspozycja maluchów na słońce, w szczególności niemowląt i noworodków, może wywołać poparzenia. Już od młodego wieku, ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez zastosowania odpowiedniej ochrony będzie zwiększać ryzyko rozwoju czerniaka w przyszłości, złośliwego nowotworu skóry. Z tego powodu krem z filtrem SPF 50+ dla dzieci jest niezbędnym elementem kosmetyczki. U maluchów poniżej drugiego roku życia zaleca się stosowanie produktów zawierających tylko filtry fizyczne takie jak tlenek cynku (zinc oxide) i dwutlenek tytanu (titanum dioxide). Dla starszych dzieci, można już wybierać kosmetyki z filtrami mieszanymi – fizycznymi i chemicznymi. Kosmetyk powinien być nałożony na skórę około 15-30 minut przed wyjściem na słońce, a jego aplikacja powtarzana co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli, wytarciu ręcznikiem lub spoceniu.

Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Szczególnym wyzwaniem dla rodziców jest pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry. Cechuje się ona suchością oraz skłonnością do zakażeń i podrażnień. Jednym z elementów leczenia tej przypadłości jest stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i łagodzącym. Taką rolę spełniają między innymi emolienty, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia suchości skóry, swędzenia oraz wspomagać naturalną barierę lipidową. Warto rozważyć kupno specjalnych olejków i płynów do kąpieli oraz balsamów i emulsji, dedykowanych dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Kompletowanie kosmetyczki dziecka

Podczas kompletowania kosmetyczki dla malucha, warto wybierać produkty dostosowane do wieku dziecka, w zależności czy jest to noworodek, niemowlę czy dziecko starsze. U najmłodszych warto poszukać produktów hipoalergicznych, które są przyjazne dla ich wrażliwej skóry. Często wysoką jakość produktu potwierdzają certyfikaty np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, ECOCERT, Państwowego Zakładu Higieny lub COSMOS. W kosmetyczce małego dziecka powinny znaleźć się między innymi: chusteczki nawilżające, krem na odparzenia (dla dzieci w okresie noszenia pieluch), oliwka do ciała, płyn lub emulsja do kąpieli, krem do twarzy oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+.

Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej uwagi w zakresie pielęgnacji i doboru kosmetyków. Specjalną uwagę powinno się zwrócić na pielęgnację maluchów z atopowym zapaleniem skóry, stosując emolienty oraz preparaty o działaniu łagodzącym i nawilżającym. U najmłodszych powinno się unikać składników kosmetyków takich jak filtry chemiczne, parabeny, silne środki spieniające, glikol polietylenowy i polipropylenowy oraz kompozycje zapachowe. Szczególne miejsce w kosmetyczne powinno być przeznaczone dla kremów do ochrony przeciwsłonecznej z SPF 50+. Kosmetyki powinny one być przede wszystkim dobrane do wieku dziecka oraz typu jego skóry.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

▸MIYA w promocyjnej cenie◂