Demakijaż twarzy - najważniejsze zasady i polecane kosmetyki
Demakijaż twarzy to jeden z najważniejszych etapów rutyny pielęgnacyjnej - wraz z późniejszym oczyszczaniem skóry tworzą duet, dzięki któremu cera może przyjmować kolejne formuły kosmetyków. Dokładny i prawidłowo wykonany demakijaż twarzy jest także podstawą w zapobieganiu tworzenia się wyprysków, zaskórników i namnażania się wągrów, a także zaostrzania dermatoz (w tym trądziku młodzieńczego czy hormonalnego). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów do demakijażu - od maseł i olejków, poprzez płyny micelarne, aż po mleczka i emulsje. Którą z tych opcji wybrać? Jak dopasować konkretną metodę demakijażu do typu cery i jej potrzeb? Czego unikać podczas zmywania pozostałości kosmetyków kolorowych, brudu i innych zanieczyszczeń? Poznaj najważniejsze informacje o poprawnym demakijażu i sprawdź, jak poprawa tego kroku rutyny pielęgnacyjnej może wpłynąć na kondycję skóry!
Demakijaż twarzy jako wstęp do pielęgnacji skóry twarzy. Dlaczego demakijaż i oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń są takie ważne?
Dokładny, codzienny demakijaż twarzy, a także jej oczyszczanie, to kroki, bez których wykonania cała późniejsza pielęgnacja nie ma sensu, ponieważ:
- nieoczyszczona lub źle oczyszczona skóra nie przyjmie w pełni składników aktywnych zawartych w aplikowanych na nią produktach pielęgnacyjnych;
- nieprawidłowy demakijaż prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych, przez co zwiększa się szansa na „zapchanie” skóry i powstawanie grudek, krostek oraz wyprysków;
- nieprawidłowo zmyty makijaż to czynnik drażniący - może spowodować reakcję alergiczną lub pojawienie się objawów podrażnienia - zaczerwienienia, suchości, łuszczenia się skóry;
- resztki kosmetyków kolorowych, wraz z sebum i brudem, wchodzą w pory skóry i wzmagają efekt tworzenia się wągrów;
- pozostawienie na skórze resztek makijażu wpływa zdecydowanie na przyspieszenie starzenia się skóry - z uwagi na obciążenie cery oraz na niemożność czerpania pełnych korzyści z pielęgnacji anti-aging.
Jak więc widać, dokładny, regularny i prawidłowo wykonywany demakijaż twarzy wpływa nie tylko na obecną kondycję skóry, ale również na jej stan w przyszłości! Jeśli chcemy więc wesprzeć leczenie różnych chorób dermatologicznych (trądziku, AZS, alergii kontaktowych) oraz utrzymać cerę w jak najlepszej kondycji przez długie lata, to kompleksowe oczyszczanie wraz z przemyślanym demakijażem są kluczowymi aspektami dla osiągnięcia tych celów!
Prawidłowy demakijaż twarzy krok po kroku - jak usuwać resztki kosmetyków kolorowych, by przejść do mycia twarzy i dalszych kroków pielęgnacyjnych?
Wieczorny demakijaż twarzy powinien uwzględniać przede wszystkim to, jakie kosmetyki kolorowe zostało użyte do wykonania make-upu. I tak:
- jeśli na twarzy lub w obrębie oczu znalazły się elementy przyklejane - takie jak kawałki brokatu, sztuczne kryształki czy sztuczne rzęsy - najpierw należy je usunąć, by nie dostały się one do oczu czy nosa. Trzeba odklejać je od skóry delikatnie, aby nie wywołać podrażnień;
- drugi krok to demakijaż oczu i ust. Zarówno tusze do rzęs, jak i kolorowe, trwałe pomadki lub wgryzające się w wargi tinty łatwo ustąpią przy użyciu kosmetyków stworzonych na bazie olejowej. Gdy produkty rozpuszczą się, można usunąć ich nadmiar wacikiem (suchym lub nasączonym w wodzie czy w płynie micelarnym);
- dopiero w trzecim kroku przechodzimy do demakijażu twarzy - wybranym produktem zmywamy róż, bronzer, rozświetlacz oraz podkład i puder.
Oczywiście oczyszczanie twarzy nie kończy się na etapie „ściągnięcia” makijażu. Nawet, jeśli wacik używany do usuwania make-upu jest już czysty lub woda stosowana do zmywania nie zabarwia się od resztek kosmetyków kolorowych, niezbędne jest dogłębne oczyszczenie porów, zagłębień w skórze czy obszaru zmarszczek - bo to właśnie tam nadal zgromadzone są zanieczyszczenia. Ten krok wymaga zastosowania produktu myjącego - żelu, pianki, emulsji - i mycia skóry delikatnie, okrężnymi ruchami, przez co najmniej 60 sekund. Formuła myjąca wraz z wodą, pod wpływem ciepła i ruchów dłoni, jest w stanie dotrzeć nawet w najmniejsze pory i rozpuścić zalegające w nich zanieczyszczenia.
Jakich kosmetyków używać do demakijażu twarzy? Płyn micelarny, mleczka, olejki do demakijażu dla każdego rodzaju cery
Warto, by wybór konkretnego kosmetyku do demakijażu przemyśleć pod kątem potrzeb skóry oraz jej typu. Inaczej bowiem na płyn micelarny zareaguje skóra sucha i odwodniona, a inaczej - tłusta i mieszana (to samo dotyczy pozostałych produktów do demakijażu). Jak więc dokonać wyboru?
- Płyny micelarne to jedne z najpopularniejszych kosmetyków do demakijażu. W ich stosowaniu niezbędne jest jednak użycie wacika kosmetycznego - jedno- lub wielorazowego, by przenieść formułę na skórę. Niestety, opcja ta nie będzie służyć cerze podrażnionej, bardzo suchej lub łuszczącej się. Tarcie powstające przy demakijażu może dodatkowo ją podrażnić i pogorszyć jej stan. Płyny mineralne sprawdzą się z kolei przy cerze tłustej i mieszanej, natomiast z uwagi na wspomniane już pocieranie warto zrezygnować z nich w pielęgnacji skóry z aktywnym trądzikiem i trądzikiem różowatym. Polecane produkty w tej kategorii to przykładowo rozświetlający płyn micelarny od Eveline z witaminą C czy naturalny płyn micelarny od Lullalove.
- Olejki do demakijażu oraz masełka to produkty na bazie tłustych substancji - najczęściej roślinnych maseł i olejów. Działają one tak, by rozpuścić formuły kosmetyczne pod postacią podkładów, pudrów, różu czy bronzera. Sprawdzą się przede wszystkim przy cerze suchej i odwodnionej, źle reagującej na mechaniczne pocieranie. Wśród tego typu formuł warto wyróżnić dobrze zmywający się oczyszczający olejek micelarny do demakijażu od marki Bioderma, a także masełko do demakijażu Ava, radzące sobie ze zmyciem nawet wodoodpornego makijażu.
- Mleczka i emulsje do demakijażu. To produkty „pomiędzy” płynami micelarnymi (są od nich bardziej treściwe i zapewniają lepsze nawilżenie) a preparatami na bazie olejów i maseł (są od nich lżejsze i nie pozostawiają na twarzy filmu). Są one najbardziej uniwersalnymi produktami, które sprawdzą się zarówno w pielęgnacji cery suchej, jak i skóry tłustej. W tej kategorii mamy do polecenia wersję budżetową, czyli oliwkowe mleczko do demakijażu Ziaja, jak i wersję z wyższej półki - emulsję do demakijażu i oczyszczania od Health Labs Care.
Kosmetyki do demakijażu oczu i ust oraz twarzy - olejki, masła, dwufazowe płyny do demakijażu
W teorii demakijaż twarzy oraz ust można wykonać z powodzeniem produktami do demakijażu twarzy. To prawda, jednak bardzo często make-up oczu jest wykonywany kosmetykami wodoodpornymi, a ust - produktami zastygającymi i barwiącymi naskórek. Tak trudne warunki wymagają specjalnych rozwiązań, wśród których można wyróżnić najlepsze preparaty do demakijażu ust i oczu:
- płyny dwufazowe do demakijażu. Łączą one w sobie fazę wodną i tłuszczową (czasem zawierającą micele), dzięki czemu rozpuszczają zarówno kosmetyki na bazie wody, jak i maseł czy olejów. Radzą sobie z mocnymi barwnikami i wodoodpornymi tuszami, natomiast należy ich używać z płatkiem kosmetycznym, co - tak, jak zostało to już wspomniane - może drażnić cerę. Są one więc polecane dla posiadaczy u posiadaczek nieuszkodzonych warg oraz nawilżonej, zdrowej skóry wokół oczu. Polecane produkty z tej kategorii to dwufazowy płyn micelarny do demakijażu oczu i ust Kozie Mleko od marki Ziaja, a także dwufazowy płyn do demakijażu oczu Tołpa Dermo Face Physio;
- masełka i olejki do demakijażu. To prawdziwi pogromcy matowych, zastygających pomadek, tintów do policzków czy trwałych, wodoodpornych tuszów do rzęs. Rozpuszczają one kosmetyki kolorowe, nie podrażniając przy tym delikatnej skóry wokół oczu i ust. Są więc polecane cerom suchym, podrażnionym, z dermatozami. Wśród tego typu produktów warto z pewnością wskazać na naturalne, oczyszczająco-pielęgnujące masełko 4w1 myCLEANhero od polskiej marki Miya, a także na olejek myjący Lawenda od NaturPlanet.
Pianki, żele i emulsje do mycia twarzy i oczu - jak oczyścić cerę suchą, skórę wrażliwą lub tłustą?
Po dokładnym demakijażu nadchodzi czas na dogłębne oczyszczanie cery w postaci mycia. O tym kroku w pielęgnacji pisaliśmy szerzej w tekście Oczyszczanie twarzy krok po kroku (do którego lektury serdecznie zachęcamy), natomiast warto wspomnieć, że:
- żele do mycia twarzy to formuły najsilniejsze - zwykle najmocniej się pienią i rozpuszczają cząsteczki tłuszczu, brudu i innych zanieczyszczeń, zgromadzonych w porach skóry. Niestety, wiele cer „nie lubi się” z żelami myjącymi - stają się bardziej suche, ściągnięte, a czasem nawet pojawia się w ich przypadku zaczerwienienie czy swędzenie. Żele do mycia twarzy będą najlepszym wyborem dla osób zmagających się na co dzień z cerą tłustą i mieszaną, z nadmiarem sebum, błyszczeniem się skóry i łojotokiem czy z cerą trądzikową. Nasza propozycja w tej kategorii to oczyszczający żel do mycia od marki CeraVe, który jest ulubieńcem naprawdę wielu kobiet i mężczyzn (także z uwagi na bezzapachową formułę, pozbawioną zbędnych składników);
- pianki do mycia twarzy to nieco delikatniejsze formuły - zazwyczaj mają właściwości nawilżające, nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry i oczyszczają ją w sposób skuteczny, a jednocześnie łagodny. Wśród tego typu produktów warto z pewnością wyróżnić nawilżającą piankę 3w1 do mycia ciała, twarzy i włosów od marki Oillan, która z uwagi na swoją wielofunkcyjność jest doskonałą propozycją na wyjazdy;
- emulsje do mycia twarzy, które zazwyczaj nie tworzą piany, ale w kontakcie z wodą przybierają otulającą, kremową konsystencję. Sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej, odwodnionej, dojrzałej czy z zaburzoną barierą hydrolipidową. Przykładem takiego produktu jest bestsellerowa emulsja do mycia Cetaphil, polecana przez dermatologów i ich pacjentów.
Tonik a demakijaż twarzy i oczu - czy ten produkt pozwala zmyć zanieczyszczenia z naszej skóry?
Wiele osób wciąż utożsamia toniki z jednym z etapów demakijażu i oczyszczania twarzy. Oczywiście, tonik może mieć właściwości złuszczające, rozświetlające, sebo-regulujące i inne, natomiast nie stosuje się go do demakijażu! Oprócz tego, że formuły toników są zbyt słabe, by rozpuścić kosmetyki kolorowe obecne na twarzy, to na dodatek nie usuwają również zanieczyszczeń. Aplikacja toniku ma inną niż oczyszczanie, bardzo ważną funkcję. Jest nią oczywiście wyrównywanie poziomu pH skóry, który może być zaburzony przez kontakt z twardą wodą czy z agresywną formułą oczyszczającą kosmetyku. Oznacza to więc, że tonik (lub hydrolat czy woda termalna) powinien być aplikowany po demakijażu i umyciu twarzy.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.