Łamliwe paznokcie – przyczyny
Paznokcie człowieka pełnią funkcję ochronną, użyteczną, diagnostyczną i estetyczną, na którą zwracamy szczególną uwagę. Widoczna część paznokcia, czyli jego płytka, jest zbudowana z białka zwanego
keratyną będącego włóknistą substancją nierozpuszczalną w wodzie, o dużej trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne i bogatym w siarkę. Niedobór keratyny lub składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego wyglądu i wzrostu paznokcia jest jedną z przyczyn, dla której stają się one kruche i łamliwe. Szczególną uwagę należy zwrócić na
witaminy A, C, E oraz z grupy B. Minerałami niezbędnymi dla dobrej kondycji paznokci są
krzem, wapń, cynk, żelazo i magnez. Wzbogacenie diety o produkty zawierające powyższe substancje skutecznie wzmocni płytkę paznokci. Wpłynie też pozytywnie na wygląd skóry i włosów.
Pozostałymi przyczynami zwiększonej łamliwości paznokci są:
- długotrwałe moczenie rąk w wodzie z detergentami (zmywanie naczyń i pranie bez stosowania rękawiczek ochronnych)
- stosowanie zmywacza z acetonem
- nieodpowiedni skład kosmetyków używanych do rąk
- niewłaściwie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne
- zbyt długie noszenie sztucznych paznokci
Rozdwajające się paznokcie - czy to niedobór witamin?
Połamane, rozdwajające się paznokcie wyglądają bardzo nieestetycznie. Powodów takiej sytuacji może być co najmniej kilka.
Niewłaściwe dbanie o płytkę paznokcia, przesuszenie, grzybica paznokci, niedoczynność tarczycy, osłabienie organizmu lub nieodpowiednia dieta. Jadłospis ubogi w witaminy z grupy B, witaminy A i C bardzo szybko powodują niekorzystne zmiany widoczne na paznokciach. Po zmianie diety na bogatszą w składniki odżywcze nie należy oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Wyniki kuracji mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach.
Dieta wzmacniająca płytkę powinna zawierać składniki takie jak:
- witamina C uczestnicząca w produkcji kolagenu będącego jednym z budulców paznokci
- witamina A niezbędna dla gładkości płytki
- witamina H, czyli biotyna mająca właściwości wzmacniające i przeciwdziałające rozdwajaniu. Zawarta jest w mleku, żółtkach jaj, mące pełnoziarnistej oraz owocach, warzywach i orzechach
- witamina B 12
Nie tylko braki witamin ale również podstawowych pierwiastków odbijają się negatywnie na wyglądzie paznokci. Najważniejszymi są:
- krzem
- magnez
- wapń
- żelazo
- cynk
Jak dbać o paznokcie?
Dbanie o prawidłową dietę jest podstawowym zaleceniem dla osób chcących poszczycić się pięknymi paznokciami. Na ich wygląd duży wpływ ma również odpowiednia pielęgnacja i właściwie wykonany manicure. Należy przestrzegać kilku zasad, aby cieszyć się efektem zadbanych dłoni:
- Wszelkie prace domowe wymagające moczenia rąk w wodzie wykonywać w rękawicach
- Nie podważać paznokciami przykrywek pojemników
- Używać kremów odżywczych i nawilżających do rąk
- Manicure wykonywać przy użyciu szklanych lub papierowych pilniczków
- Nie używać zmywaczy do lakieru na bazie acetonu
- Stosować odżywki do paznokci zawierające w składzie witaminy i olejki nawilżające
W aptekach i drogeriach odstępne jest wiele odżywek, których skład stworzony jest z myślą o wzmocnieniu łamliwych paznokci np.
- PAESE Nail Therapy After Hybrid odżywka do paznokci miękkich i łamliwych - zawiera kwas glikolowy, poprawiający stan paznokci poprzez odbudowę i wygładzenie płytki, zapobiegając kruchości i łamaniu
- Farmona Radical rekonstruktor paznokci - w jej składzie znajdziemy m.in skrzyp, wapń oraz kompleks składników odżywczych, nawilżających i łagodzących, które w połączeniu odżywiają płytkę, regenerują uszkodzenia, przyspieszają wzrost i wyraźnie wzmacniają słabe paznokcie
- Skrzypovita PRO odżywcze serum do paznokci to produkt na bazie oleju ze słodkich migdałów, arganowego, masła cupacu, słonecznikowego i krokosza barwierskiego wzbogacone krzemem i witaminą E
Kruche paznokcie po hybrydzie - pielęgnacja
Podczas usuwania manicure hybrydowego często dochodzi do zniszczenia paznokci. Mechaniczne usuwanie lakieru poprzez
skrobanie, podważanie go lub niewprawne używanie frezarki niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia nie tylko płytki paznokcia ale także macierzy i łożyska. Zmywanie lakieru hybrydowego poprzez nałożenie na okres około 10 minut wacików nasączonych acetonem
przesusza i osłabia płytkę paznokcia. Jeżeli po zdjęciu hybrydy zauważymy niekorzystne zmiany, należy zrobić przerwę w stosowaniu makijażu i rozpocząć zabiegi odżywiające paznokcie.
Regeneracja będzie skuteczniejsza, jeżeli zrezygnujemy całkowicie z lakieru, nawet zwykłego. W sprzedaży znajduje się mnóstwo odżywek i regenerujących kremów polecanych do wcierania w zniszczone paznokcie i przesuszoną skórę dłoni. Można zastosować preparaty nawilżające z aloesem czy ekstraktem ze śluzu ślimaka. Wiele osób stawia jednak na domowe sposoby poprawienia kondycji paznokci bez wydawania fortuny na kosmetyki pielęgnujące.
Domowe sposoby na łamliwość paznokci
- Najprostszym zabiegiem jest moczenie rąk w oliwie z oliwek z dodatkiem odrobiny soku z cytryny. Po podgrzaniu mieszaniny zanurzamy w niej na kilka minut dłonie. Zabieg ten nie tylko wzmocni paznokcie ale i nawilży skórę rąk.
- Zamiast oliwy można zastosować kleik powstały pa zaparzeniu siemienia lnianego. Łyżkę nasion zalewamy szklanką wody i gotujemy aż do uzyskania kleistej cieczy. Moczymy w niej paznokcie przynajmniej 3 razy w tygodniu po 15 minut.
- Inną możliwością zapobiegania lub leczenia łamliwości jest wcieranie w płytkę paznokcia 2 razy dziennie olejku rycynowego.
- Wcierać możemy również mieszankę olejku herbacianego z kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Po zabiegu spłukujemy substancję. Olejek ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Powtarzamy dwa razy dziennie przez miesiąc.
- W walce z łamliwością paznokci pomóc może piwo. Ze względu na zawartość biotyny, potasu, selenu i fosforu wzmacnia płytkę przyczyniając się do regeneracji.
- Ocet jabłkowy bogaty w wapń, żelazo, potas i magnez zmieszany w równej proporcji z wodą jest znakomitym remedium dla zniszczonych paznokci. Moczone w nim paznokcie będą mocniejsze .Ze względu na jego działanie antybakteryjne zwalczy wszelkie infekcje płytki.
- Aloes wykazuje właściwości regenerujące, przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Pocieranie przeciętym liściem płytki paznokciowej oraz skórek wokół niej jest jednym ze sposobów naturalnej pielęgnacji paznokci. Do tego celu można także stosować gotowy żel aloesowy w tubce.
Jakie suplementy będą dobre na wzmocnienie paznokci?
Suplementowanie witamin i minerałów wzmacniających paznokcie ,a przy okazji dobrze wpływających na skórę i włosy możemy prowadzić wówczas, gdy stosowanie właściwej diety nie przynosi oczekiwanej poprawy. Wśród popularnych preparatów korzystnie wpływających na paznokcie można wymienić:
- Singularis włosy skóra paznokcie - zawiera biotynę, witaminę A, cynk, miedź, MSM, aminokwasy, ekstrakt z bambusa, pokrzywy i drożdże
- Health Labs Care NewMe skóra włosy paznokcie - zestaw preparatów na dzień oraz na noc. Zawierają m.in. kolagen rybi, witaminę C, D, B12, E, A, biotynę, kwas pantonenowy, aminokwasy, żelazo, ekstrakt ze skrzypu polnego
- Biotebal plus włosy skóra paznokcie - poza biotyną zawiera dodatkowo ekstrakt ze skrzypu, cynk, selen, miedź, witaminę B2, B3, C, żelazo
- Dermena complex - w składzie ma ekstrakt z ziela skrzypu, wyciąg z lnu, witaminę C, B3, E, B6, B1, B2, B5, cynk, selen, biotynę, kwas foliowy
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.