Pielęgnacja stóp krok po kroku - złuszczanie, nawilżanie, natłuszczanie

Arykuł banner - Pielęgnacja stóp krok po kroku - złuszczanie, nawilżanie, natłuszczanie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Domowa pielęgnacja stóp - co powinna uwzględniać?

Kompleksowa pielęgnacja stóp może być prawdziwym wyzwaniem - zwłaszcza wtedy, gdy od dawna skóra w tym obrębie nie była prawidłowo złuszczana, nawilżana i natłuszczana. Regularne zabiegi oraz domowe SPA dla stóp pomogą przywrócić im m.in. dobrą kondycję, gładkość, miękkość oraz zredukować zgrubienia, zrogowaciałe pięty, suchość i nadmierną szorstkość. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powinna wyglądać prawidłowa, domowa pielęgnacja stóp, ponieważ ich skóra łatwo ulega przesuszeniu czy uszkodzeniom. Kiedy więc sięgać po peeling, a kiedy po tarkę do stóp? W jakich sytuacjach wystarczy sól i zwykła miska z ciepłą wodą, a w jakich warto poddać się procedurom w gabinetach kosmetycznych - z wykorzystaniem profesjonalnej frezarki, zakończonych zabiegiem pedicure? Które kosmetyki wybierać do codziennej pielęgnacji, a których używać rzadziej? Jeśli cierpisz z powodu wymienionych już problemów, musisz poznać najlepsze sposoby na zrogowaciałe pięty, swędzącą, suchą skórę i inne problemy ze stopami, które można zniwelować dzięki odpowiednio dobranym formułom oraz zabiegom - możliwym do wykonania w domu!

Złuszczanie stóp - najważniejsze zasady i polecane kosmetyki

Jednym z najważniejszych elementów w pielęgnacji pięt oraz całych stóp jest złuszczanie skóry. Taki zabieg pomaga zapobiegać tworzeniu się zrogowaceń oraz narastaniu kolejnych warstw naskórka, co może prowadzić z kolei do bolesnego pękania pięt (hiperkeratoza), tworzenia się głębokich ran oraz do zmiany lub pogorszenia sposobu chodzenia, co związane jest z próbą unikania odczuć bólowych przy stawaniu każdego kroku. Oczywiście regularne złuszczanie stóp i prawidłowa pielęgnacja pięt wpływają także na aspekt estetyczny - takie zabiegi pozwalają uniknąć zgrubień i widocznej suchości, które - zwłaszcza przy odkrytych butach - mocno rzucają się w oczy. Jak pielęgnować stopy, by naskórek nie narastał w niekontrolowany sposób?

Złuszczającą pielęgnację pięt oraz całych stóp warto rozpocząć od racjonalnej oceny sytuacji. Jeśli zgrubienia sprawiają ból lub skóra zaczyna pękać, warto udać się do specjalisty - podologa, który za pomocą odpowiednich narzędzi usunie zrogowaciały naskórek i zastosuje kompleksową pielęgnację oraz poinstruuje daną osobę, w jaki sposób prowadzić dalsze zabiegi.

W znaczącej większości przypadków można jednak samodzielnie pozbyć się uczucia suchości czy efektu zrogowaciałych pięt - w domowym zaciszu, za pomocą ogólnodostępnych kosmetyków. Jakich? Oto kilka skutecznych propozycji:

  • mechaniczne i chemiczne (najczęściej kwasowe) peelingi do stóp, które - przy systematycznym stosowaniu - skutecznie usuwają martwy naskórek, wygładzają pięty i pozostałe części stóp, a także pozwalają na regenerację skóry i sprawiają, że staje się ona gładka, elastyczna i napięta. Osoby, które lubią wykonywać SPA dla stóp mogą zastosować peelingi mechaniczne (z drobinkami), wymagające ręcznego masażu. Z kolei peelingi chemiczne bądź kuracje ze złuszczającymi składnikami, zaaplikowane na skórę, stopniowo „pozbywają się” martwego naskórka bez konieczności tarcia i innych zabiegów;
  • skarpetki złuszczające, które w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność - i nic w tym dziwnego! Są wygodne, mają skoncentrowane formuły i działają szybko, natomiast warto stosować je zimą lub w okresach, w których nosimy zakryte buty. Wynika to z faktu, że po zabiegu z wykorzystaniem tego typu produktu, skóra na stopach intensywnie się łuszczy przez okres od kilku dni do nawet tygodnia, co sprawia, że same stopy wyglądają dość… osobliwie. Po całkowitym złuszczeniu naskórka, skóra staje się gładka i pozbywamy się wszelkich zrogowaceń. Należy także pamiętać o tym, że taki zabieg nie może być stosowany przy podrażnionej skórze, z ranami lub innymi uszkodzeniami, a także u osób z zaburzonym krążeniem - przykładowo, w przebiegu cukrzycy;
  • zabiegi z wykorzystaniem tarek i pumeksów. Ten sposób na mechaniczne złuszczanie skóry stóp jest nadal bardzo popularny - pocieranie ostrą powierzchnią przynosi szybki, dość dobry efekt, jednak należy pamiętać o tym, że usuwanie zrogowaciałego naskórka w ten właśnie sposób (agresywny i inwazyjny) może przyczyniać się do jego ponownego, szybkiego narastania i zgrubienia. Taka reakcja powiązana jest z mechanizmem obronnym skóry, analogicznym do wytwarzania nadmiaru sebum w przypadku, gdy zdarzy się ją przesuszać. Do wykonania takich zabiegów należy używać narzędzi zdezynfekowanych oraz nowych - a nie stępionych lub zużytych.

Niewiele osób wie, że oprócz wymienionych powyżej metod na złuszczanie stóp, można zastosować także kurację mocznikową. Substancja ta ma ciekawe właściwości, ponieważ w niskich stężeniach przyczynia się do nawilżenia skóry, a w wyższych - wykazuje działanie keratolityczne, a więc złuszczające martwy naskórek. W przypadku zaobserwowania zgrubień na stopach wystarczy nakładać na noc preparat z wysoką zawartością mocznika (przykładowo - preparat Cremobaza 50% mocznika) przez kilka dni, by cieszyć się efektem gładkich, miękkich i odżywionych stóp.

Nawilżanie stóp oraz ich natłuszczanie - jakie produkty i metody wybierać? Czego należy unikać?

Jak dbać o stopy i prawidłowo pielęgnować je na co dzień - oprócz ich złuszczania? Niezbędne jest regularne, systematyczne stosowanie preparatów nawilżających oraz natłuszczających, które synergicznie pozwalają na zmiękczenie skóry, uelastycznienie jej, uzupełnienie wody w naskórku, regenerację bariery hydrolipidowej oraz utrzymanie nienagannego wyglądu stóp i paznokci (płytka paznokciowa również wymaga bowiem naszej uwagi).

Nawilżanie stóp to przede wszystkim dostarczenie skórze takich składników, które mają właściwości higroskopijne- a więc wiążące wodę w naskórku. Do substancji tych należą między innymi mocznik (we wspomnianych już, niższych stężeniach), a także aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, miód i inne humektanty (tak bowiem określa się składniki nawilżające). Z kolei o natłuszczanie w domowej pielęgnacji stóp pomogą zadbać emolienty - masła, oleje lub mieszanki olejów. Aby skompilować oba te rodzaje składników w swojej pielęgnacji, warto wybierać kremy do stóp zawierające zarówno emolienty, jak i humektanty lub stosować produkty o takich właściwościach osobno - zachowując jednak odpowiednią kolejność (przykładowo - aplikując jako pierwszą warstwę kwas hialuronowy lub żel aloesowy, a na nią - naturalne masło lub czysty olej kosmetyczny). Oczywiście dla wzmocnienia efektu można po nałożeniu kremu założyć bawełniane skarpetki.

SPA dla stóp - kiedy warto je wykonać?

Od czasu do czasu warto w domowym zaciszu wykonać SPA dla stóp, które sprawdzi się przed większymi wyjściami, a oprócz tego pozwoli zachować skórę w nienagannym stanie. Dodatkowo taki zabieg to doskonała okazja do zrelaksowania się, a także - do odprężenia mięśni stóp, które również odpowiadają za ich dobrą kondycję. Wbrew pozorom, stopy potrzebują nie tylko dedykowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również holistycznego podejścia.

Planując domowe SPA dla stóp postaw na:

  • moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli lub innego preparatu - pozwoli to wstępnie zmiękczać skórę, a także rozluźnić spięte, a niekiedy nawet bolesne mięśnie. Kąpiel stóp może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut - w zależności od poziomu narośnięcia zrogowaciałej skóry;
  • zastosowanie wybranej metody złuszczającej (jednej z opisanych powyżej - jeśli złuszczasz stopy regularnie, wystarczy ulubiony peeling mechaniczny z drobinkami, który oprócz wygładzenia stóp da także efekt pobudzenia krążenia krwi i dobrego dotlenienia tkanek);
  • dokładne osuszenie stóp - zwłaszcza pomiędzy palcami, a następnie - aplikację ulubionego kremu lub w bogatszej wersji kosmetyku - maski do stóp. Pozostaw ją na skórze tak długo, jak zaleca producent, by osiągnąć maksymalny efekt pielęgnacyjny (trzymanie produktu na stopach zbyt krótko może nie przynieść spodziewanych rezultatów). Maskę na stopy - jeśli do opakowania nie są dołączone specjalne folie - warto nakryć bawełnianymi skarpetkami.

Oprócz powyższych kroków, podczas SPA dla stóp możesz także wykonać kompleksowy pedicure - zwłaszcza, jeśli na wielkie wyjście zakładasz odkryte buty, prezentujące nie tylko stopy, ale również paznokcie. Oczywiście tego typu zabiegi warto wykonać raz na jakiś czas przez cały rok po to, by na piętach czy w innych newralgicznych miejscach zrogowaciały naskórek nie gromadził się nadmiernie (co często kończy się problemami wczesną wiosną, gdy przychodzi czas na coraz częstsze odsłanianie stóp).

Domowa pielęgnacja stóp to nie wszystko - zadbaj o dobre nawyki i profilaktykę!

Stopy to dosłownie i w przenośni - fundament zdrowia człowieka. Z jednej strony zapewniają nam fizyczną możliwość przemieszczania się, a ich kondycja i prawidłowe funkcjonowanie odpowiada z kolei za właściwą postawę ciała, pracę mięśni, ścięgien i stawów. Z tych właśnie względów warto dbać o nie na co dzień - nie tylko po to, by wyglądały pięknie, ale również z uwagi na ich znaczenie dla pracy całego organizmu i układu ruchu. Co robić - oprócz pielęgnacji skóry stóp w domu - dla zdrowia i ich komfortu na co dzień?

  • jak najczęściej noś odpowiednio wyprofilowane, płaskie buty. Warto z pewnością zaopatrzyć się w parę tak zwanych „butów fizjologicznych” (przez niektóre osoby określane również jako buty zdrowotne czy buty terapeutyczne). Mają one elastyczną podeszwę i dużo miejsca na palce, przez co nie zgniatają stopy i nie uciskają jej w żadnym punkcie, pozwalając na naturalny, fizjologiczny ruch - zdrowy dla stóp, nóg i postawy ciała. Ogranicz noszenie wysokich obcasów i obuwia z wąskimi czubkami, a w razie potrzeby - zaopatrz się w odpowiednio wyprofilowane wkładki do butów;
  • zadbaj o odpowiedni komfort termiczny oraz o ochronę przed nadmierną potliwością. Zbyt ciepłe i źle dopasowane obuwie oraz skarpety wykonane ze sztucznych materiałów mogą powodować otarcia, wzmagać potliwość stóp, co jednocześnie prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu, a oprócz tego - maceracji naskórka i jego uwrażliwienia na uszkodzenia mechaniczne, a także do powstawania odcisków czy modzeli. Jeśli zachodzi taka potrzeba - stosuj antyperspiranty do stóp i obuwia, ograniczające aktywność gruczołów potowych;
  • pamiętaj o wzmożonej higienie stóp (oraz o klapkach!) podczas wizyt na basenie, siłowni, saunie lub we wszystkich tych miejscach, w których istnieje zagrożenie zakażenia skóry grzybicą lub chorobami bakteryjnymi, a także powstaniem brodawek lub innych zmian. Po umyciu stóp zawsze dokładnie je wycieraj - zwłaszcza skórę między palcami, ponieważ, jeśli pozostaje wilgotna, jest jednocześnie podatna na infekcje grzybicze. Nie pożyczaj od innych osób skarpetek czy butów i uczul na tę kwestię innych domowników, ponieważ takie akcesoria mogą stanowić siedlisko drobnoustrojów;
  • zwróć uwagę na ścieranie naskórka ze skóry pięt i całych stóp - nie rób tego zbyt mocno i zbyt często (możesz wówczas doprowadzić do reakcji obronnej w postaci szybszego wzrostu i bardziej gwałtownego rogowacenia), nie obcinaj również zbyt mocno paznokci u stóp (chodzi zwłaszcza o miejsca po bokach), by nie doprowadzić do wrastania płytki w skórę. Zamiast obcinaczki możesz wykorzystać nożyczki lub pilniczek - narzędzia delikatniejsze i bardziej precyzyjne. W przypadku problemów powstałych w wyniku zbyt głębokiego obcinania paznokci, jakiejkolwiek infekcji lub innych okoliczności - odwiedź gabinet podologiczny i wykonaj profesjonalny zabieg pod okiem eksperta i z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów.

Aby odpowiednio pielęgnować skórę stóp, należy na pierwszym miejscu stawiać ich zdrowie. Pamiętaj, że jest ono jest równie ważne, jak ich wygląd - dlatego na co dzień wybieraj rozwiązania służące prawidłowym wzorcom ruchowym i swobodnemu przemieszczaniu się oraz relaksowi mięśni stóp, a szpilki i inne buty na wysokich obcasach lub rajstopy i skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów zarezerwuj na wyjątkowe, wielkie wyjścia! Pamiętaj, że sztywna podeszwa stopy, ból przestrzeni międzypalcowych czy nadwyrężenie miejsca, w którym zgina się stopa mogą stanowić konsekwencje zaniedbania w tym właśnie obszarze.


Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*