Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kompleksowa pielęgnacja stóp może być prawdziwym wyzwaniem - zwłaszcza wtedy, gdy od dawna skóra w tym obrębie nie była prawidłowo złuszczana, nawilżana i natłuszczana. Regularne zabiegi oraz domowe SPA dla stóp pomogą przywrócić im m.in. dobrą kondycję, gładkość, miękkość oraz zredukować zgrubienia, zrogowaciałe pięty, suchość i nadmierną szorstkość. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powinna wyglądać prawidłowa, domowa pielęgnacja stóp, ponieważ ich skóra łatwo ulega przesuszeniu czy uszkodzeniom. Kiedy więc sięgać po peeling, a kiedy po tarkę do stóp? W jakich sytuacjach wystarczy sól i zwykła miska z ciepłą wodą, a w jakich warto poddać się procedurom w gabinetach kosmetycznych - z wykorzystaniem profesjonalnej frezarki, zakończonych zabiegiem pedicure? Które kosmetyki wybierać do codziennej pielęgnacji, a których używać rzadziej? Jeśli cierpisz z powodu wymienionych już problemów, musisz poznać najlepsze sposoby na zrogowaciałe pięty, swędzącą, suchą skórę i inne problemy ze stopami, które można zniwelować dzięki odpowiednio dobranym formułom oraz zabiegom - możliwym do wykonania w domu!
Jednym z najważniejszych elementów w pielęgnacji pięt oraz całych stóp jest złuszczanie skóry. Taki zabieg pomaga zapobiegać tworzeniu się zrogowaceń oraz narastaniu kolejnych warstw naskórka, co może prowadzić z kolei do bolesnego pękania pięt (hiperkeratoza), tworzenia się głębokich ran oraz do zmiany lub pogorszenia sposobu chodzenia, co związane jest z próbą unikania odczuć bólowych przy stawaniu każdego kroku. Oczywiście regularne złuszczanie stóp i prawidłowa pielęgnacja pięt wpływają także na aspekt estetyczny - takie zabiegi pozwalają uniknąć zgrubień i widocznej suchości, które - zwłaszcza przy odkrytych butach - mocno rzucają się w oczy. Jak pielęgnować stopy, by naskórek nie narastał w niekontrolowany sposób?
Złuszczającą pielęgnację pięt oraz całych stóp warto rozpocząć od racjonalnej oceny sytuacji. Jeśli zgrubienia sprawiają ból lub skóra zaczyna pękać, warto udać się do specjalisty - podologa, który za pomocą odpowiednich narzędzi usunie zrogowaciały naskórek i zastosuje kompleksową pielęgnację oraz poinstruuje daną osobę, w jaki sposób prowadzić dalsze zabiegi.
W znaczącej większości przypadków można jednak samodzielnie pozbyć się uczucia suchości czy efektu zrogowaciałych pięt - w domowym zaciszu, za pomocą ogólnodostępnych kosmetyków. Jakich? Oto kilka skutecznych propozycji:
Niewiele osób wie, że oprócz wymienionych powyżej metod na złuszczanie stóp, można zastosować także kurację mocznikową. Substancja ta ma ciekawe właściwości, ponieważ w niskich stężeniach przyczynia się do nawilżenia skóry, a w wyższych - wykazuje działanie keratolityczne, a więc złuszczające martwy naskórek. W przypadku zaobserwowania zgrubień na stopach wystarczy nakładać na noc preparat z wysoką zawartością mocznika (przykładowo - preparat Cremobaza 50% mocznika) przez kilka dni, by cieszyć się efektem gładkich, miękkich i odżywionych stóp.
Jak dbać o stopy i prawidłowo pielęgnować je na co dzień - oprócz ich złuszczania? Niezbędne jest regularne, systematyczne stosowanie preparatów nawilżających oraz natłuszczających, które synergicznie pozwalają na zmiękczenie skóry, uelastycznienie jej, uzupełnienie wody w naskórku, regenerację bariery hydrolipidowej oraz utrzymanie nienagannego wyglądu stóp i paznokci (płytka paznokciowa również wymaga bowiem naszej uwagi).
Nawilżanie stóp to przede wszystkim dostarczenie skórze takich składników, które mają właściwości higroskopijne- a więc wiążące wodę w naskórku. Do substancji tych należą między innymi mocznik (we wspomnianych już, niższych stężeniach), a także aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, miód i inne humektanty (tak bowiem określa się składniki nawilżające). Z kolei o natłuszczanie w domowej pielęgnacji stóp pomogą zadbać emolienty - masła, oleje lub mieszanki olejów. Aby skompilować oba te rodzaje składników w swojej pielęgnacji, warto wybierać kremy do stóp zawierające zarówno emolienty, jak i humektanty lub stosować produkty o takich właściwościach osobno - zachowując jednak odpowiednią kolejność (przykładowo - aplikując jako pierwszą warstwę kwas hialuronowy lub żel aloesowy, a na nią - naturalne masło lub czysty olej kosmetyczny). Oczywiście dla wzmocnienia efektu można po nałożeniu kremu założyć bawełniane skarpetki.
Od czasu do czasu warto w domowym zaciszu wykonać SPA dla stóp, które sprawdzi się przed większymi wyjściami, a oprócz tego pozwoli zachować skórę w nienagannym stanie. Dodatkowo taki zabieg to doskonała okazja do zrelaksowania się, a także - do odprężenia mięśni stóp, które również odpowiadają za ich dobrą kondycję. Wbrew pozorom, stopy potrzebują nie tylko dedykowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również holistycznego podejścia.
Planując domowe SPA dla stóp postaw na:
Oprócz powyższych kroków, podczas SPA dla stóp możesz także wykonać kompleksowy pedicure - zwłaszcza, jeśli na wielkie wyjście zakładasz odkryte buty, prezentujące nie tylko stopy, ale również paznokcie. Oczywiście tego typu zabiegi warto wykonać raz na jakiś czas przez cały rok po to, by na piętach czy w innych newralgicznych miejscach zrogowaciały naskórek nie gromadził się nadmiernie (co często kończy się problemami wczesną wiosną, gdy przychodzi czas na coraz częstsze odsłanianie stóp).
Stopy to dosłownie i w przenośni - fundament zdrowia człowieka. Z jednej strony zapewniają nam fizyczną możliwość przemieszczania się, a ich kondycja i prawidłowe funkcjonowanie odpowiada z kolei za właściwą postawę ciała, pracę mięśni, ścięgien i stawów. Z tych właśnie względów warto dbać o nie na co dzień - nie tylko po to, by wyglądały pięknie, ale również z uwagi na ich znaczenie dla pracy całego organizmu i układu ruchu. Co robić - oprócz pielęgnacji skóry stóp w domu - dla zdrowia i ich komfortu na co dzień?
Aby odpowiednio pielęgnować skórę stóp, należy na pierwszym miejscu stawiać ich zdrowie. Pamiętaj, że jest ono jest równie ważne, jak ich wygląd - dlatego na co dzień wybieraj rozwiązania służące prawidłowym wzorcom ruchowym i swobodnemu przemieszczaniu się oraz relaksowi mięśni stóp, a szpilki i inne buty na wysokich obcasach lub rajstopy i skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów zarezerwuj na wyjątkowe, wielkie wyjścia! Pamiętaj, że sztywna podeszwa stopy, ból przestrzeni międzypalcowych czy nadwyrężenie miejsca, w którym zgina się stopa mogą stanowić konsekwencje zaniedbania w tym właśnie obszarze.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.