Kremy z mocznikiem do twarzy i ciała. Jak działa mocznik w kosmetykach i jak wybrać najlepszy krem z mocznikiem dla siebie?

Arykuł banner - Kremy z mocznikiem do twarzy i ciała. Jak działa mocznik w kosmetykach i jak wybrać najlepszy krem z mocznikiem dla siebie?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Kosmetyki z mocznikiem - działanie, stosowanie, stężenia. Jakie efekty można uzyskać stosując kremy mocznikowe?

Mocznik to substancja czynna zawarta w wielu formułach kosmetycznych, która kojarzy się przede wszystkim z kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji stóp oraz dłoni. Jej działanie utożsamia się ze zmiękczaniem skóry i jej nawilżaniem (czyli wspieraniem optymalnego poziomu nawilżenia w warstwie rogowej naskórka) - choć niewiele osób wie, że niepozorny mocznik (Urea) ma jeszcze inne właściwości, a dodatkowo jego zastosowanie może być znacznie szersze, niż tylko tradycyjne, apteczne kremy do rąk i stóp. Okazuje się bowiem, że bywa on wykorzystywany także w licznych kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz całego ciała - nawet u tak wymagających osób, jak pacjenci i pacjentki z problemami skórnymi - AZS (atopowym zapaleniem skóry), łuszczycą i innymi dermatozami. Czy warto włączyć kosmetyki z mocznikiem do codziennej pielęgnacji? Kto powinien zainteresować się takimi formułami i jakich efektów można spodziewać się w wyniku regularnego stosowania kremów z mocznikiem? Poznaj najważniejsze informacje o tej substancji aktywnej, by móc świadomie zdecydować o zawartości swojej kosmetyczki i łazienkowej półki!

Mocznik w kosmetykach - jak działa ten składnik aktywny i w jakich stężeniach wykorzystuje się go w kosmetyce?

Co warto wiedzieć o serum i kremach z mocznikiem? Przede wszystkim to, że mimo iż zawierają tę samą substancję czynną, to mogą wywoływać zupełnie inny efekt pielęgnacyjny - od nawilżania i wzmacniania bariery ochronnej skóry, poprzez działanie przeciwzapalne, aż po złuszczanie naskórka. Jak to możliwe? Otóż okazuje się, że działanie kosmetyków z mocznikiem zależy od stężenia tego składnika w formule bazowej. W praktyce oznacza to, że:

 • kremy z zawartością mocznika do 2% sprawdzą się w przypadku cer suchych, ale także wrażliwych czy naczynkowych. Takie stężenie wspiera niwelowanie szorstkości, podnosi poziom nawilżenia, wspomaga przebudowę naskórka, a co za tym idzie - funkcjonowanie i regenerację bariery hydrolipidowej. Skóra staje się miękka, wygładzona, widoczna jest także poprawa napięcia skóry;
 • preparaty i kosmetyki zawierające mocznik w stężeniu od 2 do 10% działają głównie nawilżająco. W tym stężeniu mocznik eksponuje swoje higroskopijne właściwości - a więc zdolność do wiązania wody w naskórku. Z tego względu bywa on składnikiem uniwersalnym, uwzględnianym w wielu różnych produktach pielęgnacyjnych - od kremów do twarzy, poprzez balsamy do ciała, aż po odżywki i maski do włosów;
 • maści i kremy z zawartością mocznika od 10 do 30-40% - w tym stężeniu preparaty z mocznikiem zaczynają działać złuszczająco. Mechanizm ten polega na niszczeniu filagryny - czyli jednego z białek obecnych w strukturze skóry, odpowiedzialnych za utrzymanie funkcji i dobrej kondycji bariery hydrolipidowej. Ponadto filagryna spaja ze sobą cząsteczki keratyny - innego białka, niezbędnego naszej skórze. Wszystko to sprawia, że skóra powoli i delikatnie się złuszcza, jednocześnie przebudowując się i regenerując. Warto tutaj dodać, że w stężeniu 15-20% preparaty z mocznikiem można stosować nawet na podrażnionej skórze - wykazują one bowiem właściwości antyseptyczne i antybakteryjne - przyspieszają więc gojenie ran i łagodzenie podrażnień, zabezpieczając je jednocześnie przed rozwojem bakterii i innych drobnoustrojów, mogących doprowadzić do zakażenia;
 • preparaty z mocznikiem w stężeniu powyżej 40% - przy tym stężeniu możemy spodziewać się silnego efektu złuszczającego i zmiękczającego skórę (właśnie dlatego tego typu kremy czy maści dedykowane są do stosowania na mocno zgrubiałej, zrogowaciałej, spękanej skórze pięt, czy wyjątkowo szorstkiej skórze łokci lub kolan). Silniejsze działanie złuszczające wynika z faktu, iż mocznik w takiej ilości nie tylko niszczy wspomnianą wcześniej filagrynę, ale wpływa destrukcyjnie także na kolejne białko budulcowe - keratynę. Podczas ich stosowania należy uważać, by nie przesuszyć zanadto skóry. Niemniej, preparaty z mocznikiem w tak dużym stężeniu pozostawiają skórę gładką, zmiękczają naskórek i pielęgnują skórę o szczególnych potrzebach.

Czym w ogóle jest mocznik? To substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie - jest końcowym produktem przemian białkowych i przemian innych składników. W większości wydalamy go wraz z moczem, natomiast niewielkie ilości mocznika są obecne również w pocie. A pot - w połączeniu z sebum - tworzy na skórze barierę hydrolipidową i uczestniczy w budowie NMF - naturalnego czynnika nawilżającego, a więc substancji odpowiedzialnej za utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia w skórze. Jak można się domyślić - mocznik (choć w niewielkim, kilkuprocentowym stopniu) jest jednym z elementów cząsteczek NMF. Wraz z wiekiem jego poziom spada w skórze (dlatego u osób starszych i seniorów obserwuje się objawy suchej cery). W przypadku preparatów kosmetycznych i aptecznych, w ich składach znajduje się mocznik syntetyczny - otrzymywany w wyniku przeprowadzania konkretnych reakcji chemicznych.

Nawilżający krem z mocznikiem do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała

Z informacji, które zostały podane powyżej wynika, że posiadacze i posiadaczki skóry suchej - zarówno na twarzy, jak i na ciele - powinni wybierać produkty z mocznikiem w stężeniu od 2 do 10% - wówczas dany preparat faktycznie zadziała nawilżająco, wspierając wiązanie cząsteczek wody w naskórku, a w konsekwencji - budowanie naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) i pośrednio - wytwarzanie i regenerację bariery hydrolipidowej. Dla kogo szczególnie polecane są produkty z mocznikiem w tym właśnie - dość niskim - stężeniu?

 • Tak, jak zostało to wspomniane - kremy z niewielką zawartością mocznika sprawdzą się u posiadaczy i posiadaczek cery suchej, ale także odwodnionej.
 • Z działania kremów mocznikowych będą także zadowolone osoby z podrażnieniami po zabiegach kosmetologicznych lub z zakresu medycyny estetycznej.
 • Kremy mocznikowe o niskim stężeniu sprawdzą się w pielęgnacji delikatnej, suchej cery seniorów.
 • Preparaty z mocznikiem będą pomocne u osób z naruszoną barierą hydrolipidową - na przykład w wyniku stosowania agresywnych formuł kwasowych czy nieostrożnego wprowadzania kosmetyków zawierających retinol.
 • Mocznik w niskim stężeniu to dobry wybór dla osób borykających się z trądzikiem, trądzikiem różowatym i innymi dermatozami, przebiegającymi z objawami skórnymi w obrębie skóry twarzy.

To oczywiście nie wszystko - kremy z mocznikiem w stężeniu 2-10% mogą wypróbować osoby z cerą suchą, które testowały już inne, nawilżające formuły z popularnymi składnikami aktywnymi (w tym z trehalozą, aloesem czy kwasem hialuronowym lub gliceryną) i nie uzyskały zadawalających efektów jeśli chodzi o nawilżenie. Dodatkowo takie preparaty wpływają na wygładzenie i zmiękczenie cery - czynią ją bardziej elastyczną i przyjemną w dotyku.

Krem mocznikowy o właściwościach złuszczających - jakie stężenie mocznika gwarantuje taki efekt?

Preparaty zawierające mocznik w stężeniu ponad 10% dają efekt złuszczający - im więcej substancji czynnej, tym szybciej i bardziej intensywnie będą działać (warto mieć to na uwadze, racjonalnie decydując o wyborze konkretnego kremu, maści czy emulsji z mocznikiem). W jakich sytuacjach i u kogo sprawdzą się więc kosmetyki mocznikowe w wyższych stężeniach?

 • Kremy i balsamy mocznikowe, przeznaczone do stosowania do twarzy i ciała, świetnie sprawdzą się u osób z rogowaceniem okołomieszkowym, znosząc zarówno uczucie suchości, jak wygładzając charakterystyczne „krostki” - pojawiające się głównie na ramionach, ale także na udach czy pośladkach.
 • Kremy i maści z najwyższymi stężeniami mocznika (40-50%), są dedykowane osobom zmagającym się z intensywnym rogowaceniem naskórka. Zazwyczaj ma to miejsce w obrębie stóp, a konsekwencją tego procesu jest pękanie skóry i związany z tym ból. Maści z mocznikiem w wysokim stężeniu dzień po dniu złuszczają twardy naskórek, doprowadzając do wygładzenia i zmiękczenia danego miejsca.
 • Preparaty do ciała z mocznikiem, stosowane po goleniu lub depilacji, są doskonałym sposobem na zapobieganie zjawisku wrastania włosków - dzięki złuszczeniu naskórka i przywróceniu skórze miękkości, odrastające włoski łatwo przebiją się przez kolejne warstwy naskórka i nie zmieniają kierunku wzrostu (więcej informacji o mechanizmie wrastania włosków zawarliśmy w tekście Wrastające włoski po depilacji i goleniu - przyczyny, zapobieganie i sposoby na wrastające włoski, do którego lektury serdecznie zachęcamy).
 • Bardzo często balsamy, kremy, a nawet płyny do kąpieli i emulsje z mocznikiem są polecane osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą lub innymi chorobami dermatologicznymi, które przebiegają z objawem łuszczenia się skóry. Niektóre preparaty z mocznikiem są w stanie wspomóc proces łuszczenia i go przyspieszyć - inne - spowolnić i wesprzeć odpowiednie nawilżenie i nawodnienie łuszczących się obszarów (w zależności od potrzeb pacjenta i przebiegu choroby). Stężenie mocznika w kosmetykach, w przypadku leczenia takich chorób, warto więc konsultować z lekarzem.

Złuszczające kosmetyki z mocznikiem warto także - od czasu do czasu - stosować na co dzień. Takie formuły wspierają przebudowę i regenerację naskórka, pomagają uzyskać jednolity koloryt skóry i zredukować przebarwienia czy widoczność blizn, a oprócz tego wygładzają ciało, zmiękczają je i… w przypadku zastosowania raz lub 2 razy w tygodniu - są w stanie zastąpić inne metody złuszczania, takie jak aplikacja preparatów kwasowych lub tez stosowanie peelingów mechanicznych!

Nasze propozycje kosmetyków z mocznikiem dostępne w drogerii Olmed - regenerujące kremy do twarzy, złuszczające kremy do stóp i inne formuły

Na wirtualnych półkach drogerii Olmed znajdziecie różne kosmetyki z mocznikiem, dostępne w całym wachlarzu stężeń - od tych o właściwościach nawilżających, aż po te najsilniej złuszczające. Wśród nich warto z pewnością wyróżnić m.in:

 • Intensywnie nawilżający krem do twarzy na noc oraz nawilżający tonik-mgiełkę od marki Vianek. Oba te kosmetyki przeznaczone są do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej. Zawierają mocznik w stężeniu pozwalającym uzyskać efekt zatrzymania wody w głębszych warstwach skóry i w warstwie rogowej naskórka, a oprócz tego inne, nawilżające składniki aktywne: w tym glicerynę, łagodzący stany zapalne pantenol oraz betainę;
 • CERKODERM10, 10% krem mocznikowy - z dodatkiem łagodzącego niacynamidu (witaminy PP). Jest przeznaczony do pielęgnacji stóp, kolan i łokci, a w przypadku problemów z łuszczeniem się skóry lub z rogowaceniem okołomieszkowym - również do stosowania na ramionach, pośladkach i nogach. Krem ma niedrażniącą formułę, pozbawioną sztucznych zapachów i barwników;
 • CERKODERM - balsam mocznikowy. To bardzo ciekawa propozycja dla osób, które zmagają się z przebarwieniami na ciele, a dodatkowo chciałyby ujednolicić i poprawić koloryt skóry - co jest możliwe nie tylko dzięki zawartości omawianego mocznika, ale również dzięki dodatkowi kwasów AHA, beta-karotenowi oraz olejowi z nasion marchwi;
 • Balsam ceramidowy z mocznikiem od Pilarix - to marka specjalizująca się w dermokosmetykach, która tym razem proponuje nam wyjątkową formułę przeznaczoną dla osób borykających się z suchością skóry, jej odwodnieniem oraz naruszeniem bariery hydrolipidowej. Ceramidy i mocznik skutecznie pomagają zniwelować uczucie suchości oraz odbudować warstwę ochronną skóry;
 • Krem nawilżająco-regenerujący Urea 15% od Amaderm. To produkt o wielokierunkowym działaniu: za sprawą mocznika i innych składników nawilża skórę, a oprócz tego natłuszcza ją, uelastycznia, wygładza i wspomaga jej regenerację. Warto stosować go na suche dłonie, stopy, łokcie i kolana, przy czym przy problemach dermatologicznych związanych z nadmiernym rogowaceniem naskórka na ciele, także może sprawdzić się jako element terapii;
 • SVR Xerial 30 - wygładzający koncentrat na rogowacenie okołomieszkowe, który świetnie sprawdza się w przypadku niwelowania właśnie tej przypadłości. Wygładza obecne już na ciele krostki i zapobiega powstawaniu nowych, pomaga też redukować pozostające po krostkach przebarwienia - widoczne zwłaszcza w obrębie skóry ramion. Krem przeznaczony jest także do ujednolicania kolorytu skóry - zwłaszcza po wygojeniu objawów rogowacenia czy nawet trądziku na ciele;
 • API-Podo, żel zmiękczający do stóp z mocznikiem 30% od marki APIS to produkt wydajny, w dużym opakowaniu, szybko wchłaniający się i nie pozostawiający tłustej warstwy. Jest stworzony dla osób, które do tej pory rezygnowały z preparatów z mocznikiem z uwagi na ich tłuste i ciężkie formuły. Skutecznie złuszcza skórę stóp, pozostawiając je gładkie, miękkie i niezwykle przyjemne w dotyku.

Na zakończenie nie sposób nie wspomnieć o mocznikowym „klasyku” - a więc o maściach Cremobaza, wśród których najsilniejsza propozycja zawiera omawianą substancję czynną w stężeniu aż 50%! Stosuje się ją wyłącznie w najbardziej uporczywych, rozległych i grubych zrogowaceniach, sprawiających nierzadko ból i przyczyniających się do pękania skóry (zwłaszcza na podeszwach stóp). Pamiętajmy, że niewiele składników kosmetycznych (a na pewno nie w najwyższych stężeniach) nadaje się do każdego rodzaju skóry - co prawda mocznik nieczęsto jest przyczyną alergii oraz nie działa toksycznie, jednak każdorazowo warto jego stosowanie w bardzo wysokich stężeniach skonsultować z kosmetologiem lub dermatologiem.

Źródła:

 • B. Kędzia, T. Wolski, Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające [w:] Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2019
 • K. Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry [w:] Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 1
 • A. Kapuścińska, I. Nowak, Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym [w:] CHEMIK 2014, 68, 2, s. 91-96

Redakcja DrogeriaOlmed.pl

Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

)

Wybrane kategorie, suplementy i kosmetyki:

Elugel żel Bebilon Profutura 2 Nakładka wibracyjna La Roche Posay Effaclar h Himalaya Lodówka kosmetyczna Kosmetyki Artdeco Antyperspiranty Urydynox Kosmetyki Cerave Kosmetyki Mokosh Seboradin ampułki Zabawki edukacyjne CzuCzu
▶PROMOCJA◀ Szampon Tołpa przeciw wypadaniu włosów
Miniaturka artykułu - TOŁPA DERMO HAIR Szampon antipollution przeciw wypadaniu, 250 ml
Olmedowa promocja
TOŁPA DERMO HAIR Szampon antipollution przeciw wypadaniu, 250 ml
17.99 zł 24.13 zł
Najniższa cena z 30 dni: 19.99 zł