Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Masaż szczotką na sucho to jeden z domowych zabiegów pielęgnacyjnych, który zyskuje coraz większą popularność - i nic w tym dziwnego! Efekty masażu szczotką, zwłaszcza w długofalowym ujęciu, mogą naprawdę zaskoczyć i dlatego właśnie warto dać tej metodzie szansę. Dzięki szczotkowaniu wiele osób zauważa znaczące ujędrnienie skóry, jej wygładzenie, poprawę kolorytu oraz zmniejszenie widoczności cellulitu. Dla osiągnięcia takich rezultatów należy jednak zachować regularność masaży, a także dobrać właściwą szczotkę - z odpowiednim włosiem i we właściwej wielkości. Dodatkowo masaż ciała na sucho to prosty sposób na zrelaksowanie się i motywacja do znalezienia chwili dla siebie - zwłaszcza podczas męczących i wymagających dni. Jak rozpocząć przygodę ze szczotkowaniem na sucho? Kiedy skóra staje się bardziej jędrna i czy 5 minut dziennie wystarczy do osiągnięcia spektakularnych efektów? Jak wybrać szczotkę i czym kierować się przy jej zakupie? Czy istnieją obiektywne przeciwwskazania do szczotkowania na sucho? Poznaj najważniejsze informacje o tym trendzie pielęgnacyjnym - nie zwlekaj ani chwili dłużej i rozpocznij swoją przygodę z doborem odpowiedniej szczotki oraz masażem ciała poprawiającym kondycję skóry!
Szczotkowanie ciała na sucho to metoda pielęgnacji opierająca się na wykonywaniu intensywnego masażu różnych partii ciała z wykorzystaniem szczotki z dość twardym włosiem. W uzyskaniu pożądanych efektów szczotkowania na sucho ważny jest nie tyle czas trwania masażu (wystarczy kilka minut dziennie, by zauważyć efekty), ile regularność wykonywania zabiegów. Osoby o odpornej, bezproblemowej skórze mogą robić to codziennie, natomiast przy skórze wrażliwej warto zaplanować szczotkowanie od 2 do 4 razy w tygodniu (należy oczywiście obserwować reakcję ciała i dostosowywać siłę nacisku i częstotliwość masaży do zmian zachodzących na skórze).
Jakie są zalety szczotkowania na sucho, co daje szczotkowanie i dlaczego warto poświęcić temu zabiegowi od kilku do kilkunastu minut w ciągu dnia?
Oprócz wymienionych powyżej zalet szczotkowania na sucho, będącym doskonałym połączeniem masażu i peelingu, zabieg ten przyczynia się także do zwiększenia podatności skóry na wchłanianie różnego rodzaju składników odżywczych pochodzących z kosmetyków nakładanych w dalszych krokach pielęgnacyjnych - a więc z balsamów, mleczek czy maseł do ciała. Dodatkowo szczotkowanie ciała na sucho to doskonały sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie mięśni po trudnym, długim dniu.
W wyniku rosnącej popularności zabiegów oraz zwiększenia świadomości zalet szczotkowania skóry na sucho, różni producenci zaczęli proponować coraz więcej modeli szczotek - stworzonych do różnych zastosowań. Jaką szczotkę do ciała wybrać i czym kierować się przy jej zakupie, by masaż suchą szczotką przynosił pożądane efekty? Na początku warto zastanowić się nad samym włosiem oraz materiałem, z którego jest produkowane - każda propozycja ma bowiem inne właściwości.
Oprócz samego włosia, możemy także wybierać spośród różnych kształtów szczotek - niektóre z nich mają specjalny pasek trzymający dłoń, inne są wyprofilowane w taki sposób, by łatwo było je chwytać jedną ręką, a jeszcze inne - mają rączki lub małe uchwyty. Warto tutaj zwrócić uwagę na aspekt pielęgnacji samej szczotki. W większości przypadków akcesoria mają rączkę czy obudowę wykonaną z drewna - jeśli jest ono lite, wówczas moczenie produktu może prowadzić do pękania drewna (szczotkowanie na mokro jest w tym przypadku wykluczone), dlatego dezynfekcję i czyszczenie włosia należy przeprowadzać na sucho - przykładowo, z użyciem preparatów bakteriobójczych w sprayu, odparowujących szybko z powierzchni gadżetu. Jeśli z kolei akcesorium ma rączkę ze sklejki, można umyć szczotkę pod bieżącą wodą z delikatnym detergentem i pozostawić ją do wyschnięcia - warto robić to co najmniej raz w tygodniu, by nie dopuścić do namnażania się bakterii.
Jak rozpocząć szczotkowanie dla poprawy jędrności skóry? Technika szczotkowania ciała na sucho jest niezwykle ważna - to właśnie od niej w dużej mierze zależą zarówno efekty zabiegów, jak i unikanie ewentualnych podrażnień skóry. Ogólne zasady mówią o tym, by masować poszczególne partie od dołu do góry, w kierunku serca - czyli ruchem „przeciwdziałającym” grawitacji, z włosiem do góry (jeśli chcemy uzyskać efekt peelingujące) lub z włosiem w dół - jeśli efekty szczotkowania ciała na sucho mają być łagodniejsze. Dodatkowo nie należy maksymalnie dociskać szczotki do ciała - lekki dotyk wystarczy, by osiągnąć zamierzone rezultaty. Masaż szczotką nie powinien być bolesny - ma być przyjemnością, a nie łazienkową torturą! Delikatność sprawdzi się znacznie lepiej od agresywnych ruchów i mocnego „szorowania” skóry. Jak wykonać szczotkowanie na sucho przy poszczególnych partiach ciała, by uzyskać pozytywne efekty? O tym piszemy poniżej.
Szczotkowanie ramion oraz nóg powinno wyglądać podobnie i uwzględniać zasadę, która została wspomniana powyżej - a więc wykonywanie ruchów od dołu ku górze. W praktyce oznacza to posuwiste ruchy od kostek, w kierunku kolan aż do pachwin, a w przypadku rąk - od nadgarstków, poprzez łokcie, aż do ramion i pach. Taki ruch najlepiej ujędrnia skórę, a na masaż każdej z kończyn warto poświęcić od dwóch do trzech minut. Sprawdzą się tutaj szczotki z tampico oraz szczotki z włosiem kokosowym.
Szczotkowanie pośladków oraz brzucha również może być wykonywane od dołu do góry (zapobiegamy wówczas działaniu grawitacji), jednak w tych partiach ciała warto wykorzystać także ruchy okrągłe - wykonywanie mniejszych i większych kółek, zgodnie z oraz przeciwnie do ruchów wskazówek zegara, za pomocą owalnej szczotki w okolicach brzucha pomoże przyspieszyć trawienie, a czasem przynosi nawet ulgę w zaparciach! Szczotkowanie pośladków zapobiega z kolei częstej przypadłości, jaką są krostki i zmiany skórne związane z wrastaniem włosków lub zapaleniem mieszków włosowych w tej okolicy.
Szczotkowanie biustu, dekoltu oraz szyi powinno bezwzględnie odbywać się przy pomocy szczotki z delikatnym włosiem - przykładowo, z włosiem końskim. Nie spowoduje ono podrażnień, ale jednocześnie pobudzi krążenie i pomoże tym samym ujędrnić skórę w tych newralgicznych miejscach (zapobiegając powstawaniu charakterystycznych zmarszczek poprzecznych na szyi oraz zmarszczek pomiędzy piersiami). Masaż piersi, dekoltu i szyi także wykonujemy od dołu do góry, natomiast poleca się również ruchy wymiatające - od pachy w kierunku środka dekoltu - oraz ruchy koliste, jeszcze lepiej pobudzające krążenie limfy. Ponadto szczotkowanie biustu i dekoltu to idealna okazja do comiesięcznego samobadania piersi!
Niestety, wykonanie masażu i szczotkowanie ciała na sucho to forma pielęgnacji, która nie sprawdzi się u każdej osoby - istnieją pewne przeciwwskazania, które wymuszają modyfikację sposobu masażu lub całkowicie go uniemożliwiają. Wśród nich wyróżnia się oczywiście aktywne zmiany trądzikowe (które często są umiejscowione na pośladkach, plecach, a nawet udach). Szczotkowanie może tylko je podrażnić i przyczynić się do rozprzestrzeniania się wyprysków na inne partie ciała. Oprócz tego masowanie ciała szczotką jest wykluczone w obszarach występowania „podejrzanych” zmian pigmentacyjnych (pieprzyków) czy wystających brodawek - z uwagi na możliwość ich uszkodzenia.
Szczotkowanie na sucho może nie sprawdzić się także u osób z bardzo suchą skórą, objawami atopowego zapalenia skóry (AZS) czy zmianami łuszczycowymi oraz z naruszoną barierą hydrolipidową. W takiej sytuacji warto postawić na inną metodę ujędrniania i złuszczania skóry.
Kolejnym i chyba najważniejszym przeciwwskazaniem do szczotkowania na sucho są problemy żylne (w tym również telengiektazje, czyli objawy tendencji do pękających naczynek). Flebolodzy ostrzegają osoby z widocznymi pajączkami na nogach czy też żylakami przed takimi zabiegami, które mogłyby pogorszyć stan naczyń krwionośnych. Czasem poleca się takim pacjentom wykonywać masaż szczotką na mokro (po zwilżeniu włosia szczotki), jednak należy tę decyzję skonsultować z lekarzem.
Zespół Drogerii Olmed tworzy dla swoich czytelników treści z zakresu strefy beauty, urody, zdrowia i kącika dla mamy i dziecka. Na blogu każdy znajdzie dla siebie wartościowe artykuły dotyczące pielęgnacji, kosmetyków i odpowiedniej diety oraz suplementacji. Tu zawsze odkryjecie ciekawe zagadnienia i wnikliwe spojrzenie na nurtujące Was problemy i tematy!
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu drogerii internetowej Olmed nie stanowią porady
medycznej, ani opinii farmaceuty, kosmetologa, lekarza lub dietetyka dostosowanej do
indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne
zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii,
określonych zabiegów, zmiany nawyków, dawkowania produktów, itp. Przed podjęciem
jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy
skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej
porady.
Właściciel serwisu drogeriaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.